Autor Wątek: Ważność elementów w PSP-R1 + doposażenie według 2013  (Przeczytany 3509 razy)

Offline fire45

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 417
  • Nie ma miękkiej gry!
Witajcie,  :straz:
szybkie dwa pytania z mojej strony. Przeglądając zawartość PSP-R1 na poniższych elementach nie znalazłem
informacji dotyczącej terminu przydatności - dlatego proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu.
- ssak mechaniczny, ręczny dla dorosłych i niemowląt
- worki samorozprężalne dla dzieci/dorosłych + maski twarzowe
- kołnierze szyjne
Skoro aparat do płukania oka i folia izotermiczna mają swój okres ważności, to wolę się upewnić.
Kolejna rzecz to standard wyposażenia zatwierdzony w lipcu 2013.
Zapis mówi o "Jednorazowych rurkach krtaniowych LUB maskach krtaniowych w różnych rozmiarach
z uchwytem" - która z opcji Waszym zdaniem jest lepsza? Dlaczego? (Jestem jeszcze przed KPP - także nie bijcie.  :P )
Pozdrawiam
i z góry dziękuję za odpowiedź.  -_-
« Ostatnia zmiana: Luty 17, 2016, 21:18:25 wysłana przez fire45 »

Offline piotr92strazak

  • Cel: PSP
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.162
Odp: Ważność elementów w PSP-R1 + doposażenie według 2013
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 25, 2017, 14:13:58 »
Również interesują mnie odpowiedzi na te pytania wyżej. Musimy doposażyć PSP R1 według standardu ż 2013 r.
Straż- Pasja, Miłość, Duma, Honor

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Ważność elementów w PSP-R1 + doposażenie według 2013
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 26, 2017, 12:26:59 »
jeżeli chodzi o ssak ręczny to jest on jednorazowy. A więc po użyciu powinien być wymieniony na nowy. W zależności od firmy można do niektórych dokupić tzw. zestaw uzupełniający - zbiornik z rurką (cewnikiem). Pompa jest wtedy wielokrotnego użytku - do zniszczenia, ale należy ją również czyścić

worki samorozprężalne zazwyczaj również są wielokrotnego użytku do czasu zniszczenia. Ale po każdym użyciu należy je sterylizować w autoklawie

kołnierze szyjne są jednorazowe. Często się je jednak używa wielokrotnie ze względu na koszty. U mnie zasada - brudny od krwi, wymiocin, innych substancji - idzie do "kosza". Użyty u osoby bez skaleczeń itp. - wraca do torby

aparat do płukania oka jest z terminem bo posiada płyn który po czasie traci ponoć swoje właściwości. Folia w zależności od firmy może się kruszyć.

Poza tym producent też chce zarobić i dlatego wali na wszystkim daty przydatności. W tej dziedzinie ratownictwa użycie przeterminowanego materiału podczas działań może narazić Cię na spotkanie z prokuratorem. I tłumaczenie że nieotwarty bandaż tydzień po terminie zachowuje swoje właściwości może ich nie przekonywać. Dlatego oszczędzanie nie zawsze popłaca.
A zazwyczaj jakiś uprzejmy nagrywa wszystko telefonem.

jeśli chodzi o drugą część pytania to niech się wypowiedzą fachowcy. Jak dla mnie łatwiej zakłada się maskę krtaniową, ale trudno mi powiedzieć o zaletach i wadach tego sprzętu
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 26, 2017, 13:11:04 wysłana przez daro »
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline piotr92strazak

  • Cel: PSP
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.162
Odp: Ważność elementów w PSP-R1 + doposażenie według 2013
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 26, 2017, 13:12:35 »
Według nowych standardów trzeba posiadać jeden worek samorozprężalny dla dorosłych a drugi dla dzieci? Lepiej kupić maski czy rurki krtaniowe?
Straż- Pasja, Miłość, Duma, Honor

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Ważność elementów w PSP-R1 + doposażenie według 2013
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 26, 2017, 13:55:12 »
Według nowych standardów trzeba posiadać jeden worek samorozprężalny dla dorosłych a drugi dla dzieci?

Zgodnie ze standardem wyposażenia torby mamy posiadać osobno dla dorosłych i osobno dla dzieci.

Standard wyposażenia znajdziesz w aktualnych wytycznych które są na stronie KGPSP
http://www.straz.gov.pl/panstwowa_straz_pozarna/wykaz_wazniejszych_zasad_obowiazujacych_w_ksrg
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline piotr92strazak

  • Cel: PSP
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.162
Odp: Ważność elementów w PSP-R1 + doposażenie według 2013
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 26, 2017, 18:57:40 »
Dzięki a odnośnie masek i rurek co wybrać lepiej?
Straż- Pasja, Miłość, Duma, Honor

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Ważność elementów w PSP-R1 + doposażenie według 2013
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 21, 2017, 20:53:51 »
Jeśli używałeś, choćby na kursie KPP, i jednych i drugich to sam zdecyduj. Maskę zakłada się trochę łatwiej, można użyć maski I-GEL, której nie trzeba napełniać powietrzem. Rurka krtaniowa jest moim skromnym zdaniem trochę trudniejsza w założeniu ale bardziej szczelna.
Ale to tylko moje zdanie - sam chętnie posłucham innych opinii.
Druga sprawa, że długo zastanawiałem się jak zmieścić cały ten sprzęt wg. nowych standardów do starej torby. Ale jeśli masz jedną z nowszych wzorów toreb to nie będzie problemu.

Offline piotr92strazak

  • Cel: PSP
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.162
Odp: Ważność elementów w PSP-R1 + doposażenie według 2013
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 22, 2017, 05:30:38 »
Dzięki wielkie -_-
Straż- Pasja, Miłość, Duma, Honor