Autor Wątek: Szkolenie OSP  (Przeczytany 9274 razy)

Offline Arturof

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 6
Szkolenie OSP
« dnia: Luty 11, 2016, 20:29:30 »
Witam mam takie pytanie. U mnie w miejscowości w której mieszkam nie chcą mnie w OSP bo uważają że za daleko mieszkam(Takie czasy trzeba mieć znajomości). Dokładnie chodzi mi o to czy żeby sobie zrobić szkolenie z OSP trzeba w swojej miejscowości ?

Offline piotr92strazak

  • Cel: PSP
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.162
Odp: Szkolenie OSP
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 11, 2016, 20:32:10 »
Nie musisz być w swojej miejscowości. Pewnie robisz kurs pod PSP i dlatego uważają że za daleko mieszkasz i po kursie cię w straży u nich nie uświadczy  ^_^
Straż- Pasja, Miłość, Duma, Honor

Offline Arturof

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Szkolenie OSP
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 11, 2016, 20:44:11 »
No tak chodzi mi o PSP. Ale orientowałem się i słyszałem że muszę być ze swojej miejscowości i dlatego chce sie upewnić jak to jest i do kogo się zwrócić i jak to wygląda jak ktoś wie proszę o pomoc :). Jak to załatwić w innej miejscowości ? Z góry dziękuje

Offline junior

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 147
    • http://www.ospopole.prv.pl
Odp: Szkolenie OSP
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 11, 2016, 23:04:31 »
Ciężki temat jednak stanowi coraz większy problem w śród kandydatów. U mnie w OSP de fakto niema jak miejsce zamieszkania względem siedziby OSP. Stosujemy metodę że osoba ma się wykazać i udowodnić że chce być w osp nie tylko dla kursów.

Jedyną dobrą radą jest rozmowa z naczelnikiem i przedstawienie sytuacji. Zaproponuj okres próbny w czasie którym będziesz mógł się wykazać. Z ciekawości ile masz do remizy?   

Offline Arturof

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Szkolenie OSP
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 12, 2016, 20:34:45 »
2,5 km Chodzi o to że ja byłem w tym OSP. Wzięli mnie z wielką łaską,  jeżdziłem na ćwiczenia malowałem płot, sprzątałem świetlice przed zimą byłem na każdy tel. potem przyszła zima i całkowicie komendant przestał sie odzywać. Po za tym tak na marginesie na co dzień jeżdzę Tirem i nie bardzo mam czas na takie zbiórki. I ja mam szczerze na nich wyjebane. łaski bez. PO PROSTU CHCE WIEDZIEĆ CZY SZKOLENIE Z OSP MUSI BYĆ W SWOJEJ MIEJSCOWOŚCI  ?

Offline piotr92strazak

  • Cel: PSP
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.162
Odp: Szkolenie OSP
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 12, 2016, 21:08:45 »
2,5 km Chodzi o to że ja byłem w tym OSP. Wzięli mnie z wielką łaską,  jeżdziłem na ćwiczenia malowałem płot, sprzątałem świetlice przed zimą byłem na każdy tel. potem przyszła zima i całkowicie komendant przestał sie odzywać. Po za tym tak na marginesie na co dzień jeżdzę Tirem i nie bardzo mam czas na takie zbiórki. I ja mam szczerze na nich wyjebane. łaski bez. PO PROSTU CHCE WIEDZIEĆ CZY SZKOLENIE Z OSP MUSI BYĆ W SWOJEJ MIEJSCOWOŚCI  ?
Nie musi w każdej można zrobić, zależy kiedy PSP będzie taki kurs organizować i krótko on nie trwa. Ale jak masz na nich wy..bane to ciężko ci będzie w innych jednostkach
Straż- Pasja, Miłość, Duma, Honor

Offline hasici99

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 519
Odp: Szkolenie OSP
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 13, 2016, 11:17:59 »
Dogadaj się z jakimś prezesem, naczelnikiem. Ludzie są ugodowi. Powiedz szczerze w jakim celu chcesz zrobić kurs, ofiaruj jednostce jakąś tłumicę i myślę że sprawę załatwisz. Miejsce zameldowania nie ma żadnego znaczenia. Możesz być w jakiejkolwiek OSP w tym kraju.

Offline Arturof

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Szkolenie OSP
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 13, 2016, 17:40:09 »
Czyli można to zrobić w każdej jednostce ochotniczej OSP ? na 100 %

Offline alex

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 193
Odp: Szkolenie OSP
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 13, 2016, 18:44:29 »
HA mają rację. Po co im strażak "sztuka"  :gwiazdki:. A tak poważnie pogadaj w komendzie powiatowej, że chcesz zrobić taki kurs, może cię wezmą. U mnie w komendzie  tak robiły trzy osoby.

Offline joker26

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 410
Odp: Szkolenie OSP
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 13, 2016, 20:13:33 »
Sytuacje są różne. Nie można traktować, że ktoś jest "na sztukę". Są zdarzenia, że liczy się każdy członek, który może podjąć działania ratownicze i nie tylko.
Porozmawiać z Naczelnikiem OSP, zapewne się zgodzi.
Pozdrawiam

Offline PCT

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 252
  • Dowódca Plutonu
Odp: Szkolenie OSP
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 13, 2016, 22:26:24 »
Czyli można to zrobić w każdej jednostce ochotniczej OSP ? na 100 %

Na 100% w dowolnej, której naczelnik namówi UG/UM na opłacenie Twoich kursów i ekwiwalentu za Twoje uczestnictwo.
Gdybyś na mnie trafił, to z pewnością byłbyś na szarym końcu kolejki druhów do przeszkolenia, ponieważ na pomalowaniu płotu i posprzątaniu świetlicy straż, również ochotnicza się nie kończy, a w wielu jednostkach zaczyna się stawianie na jakość a nie ilość rąk, ponieważ w wozach jest ograniczona liczba miejsc i mnóstwo chętnych.

Życzę Ci powodzenia, ponieważ po kilku Twoich wypowiedziach uważam że będzie Ci niezmiernie potrzebne do wstąpienia w szeregi PSP.
Bardziej honorowe jest być wyniesionym na tron niż go odziedziczyć...
N. Machiavelli

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Szkolenie OSP
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 13, 2016, 22:38:30 »
Sytuacje są różne. Nie można traktować, że ktoś jest "na sztukę". Są zdarzenia, że liczy się każdy członek, który może podjąć działania ratownicze i nie tylko.
Porozmawiać z Naczelnikiem OSP, zapewne się zgodzi.
Pozdrawiam

Ale niektórzy członkowie nie mają zamiaru podejmować działań. Wielu "na punkty" się zgłasza i pyta. Kilku nam się prześlizgnęło - po zabraniu świadectwa słuch po nich zaginął. Teraz mamy problem bo w KM na liście są przypisani do nas a do wyjazdów ich nie ma. KM woli szkolić osoby z innych jednostek, gdzie na liście ma niewielu przeszkolonych.
M 669[P] ma też rację co do kosztów - ubranie, badanie, ubezpieczenie, ekwiwalent kosztują gminę sporo - też potem trzeba świecić oczami za ludzi, którzy się po roku rozpłynęli.
Osobiście się nie dziwię, że naczelnik był ostrożny.

Offline hasici99

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 519
Odp: Szkolenie OSP
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 14, 2016, 06:03:41 »
Cóż to było chyba oczywiste że takie sytuacje będą miały miejsce, kiedy zmieniano zasady szkolenia i naboru. Teraz ludzie mieszkający w miastach bez OSP są na z góry przegranej pozycji i muszą kombinować jak tu "dostać" się do OSP. W niektórych komendach na prawdę jest problem z naborem. Kiedyś jak na jedno miejsce było kilkudziesięciu to teraz ciężko jest znaleźć jedną osobę.

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Szkolenie OSP
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 14, 2016, 10:43:33 »
M 669[P] ma też rację co do kosztów - ubranie, badanie, ubezpieczenie, ekwiwalent kosztują gminę sporo - też potem trzeba świecić oczami za ludzi, którzy się po roku rozpłynęli.
Dlatego u mnie rozwiązaliśmy ten problem w ten sposób.
Znajduje się chętny na szkolenie? Jest wysyłany na badania lekarskie. Robi badania i ma zielone światło na szkolenie. Kończy szkolenie, zdaje egzamin, przynosi papier że zdał. Wtedy podpisuje umowę cywilno - prawną, w której jest zapis, że przez 3 lata będzie brał aktywny udział w działaniach ratowniczych i szkoleniach. Jak podpisze taką umowę to otrzymuje umundurowanie i jest mu wypłacany ekwiwalent za szkolenie. Umowa zawiera klauzulę, że jeśli nie będzie brał aktywnego udziału to będzie musiał zwracać koszty poniesione na jego utrzymanie i wyszkolenie. Oczywiście umowa dopuszcza możliwość rezygnacji z obciążenia kogoś takimi kosztami z przyczyn życiowo uzasadnionych. I już się zdarzyło, że dwie osoby zostały obciążone i płaciły. Czekamy na rozstrzygnięcie następnych dwóch. Takie rozwiązanie ma swoje zalety i wady. Ale trzeba jakoś to ogarnąć aby ludziska się nie rozłaziły.

Offline PCT

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 252
  • Dowódca Plutonu
Odp: Szkolenie OSP
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 15, 2016, 00:28:07 »
Cóż to było chyba oczywiste że takie sytuacje będą miały miejsce, kiedy zmieniano zasady szkolenia i naboru. Teraz ludzie mieszkający w miastach bez OSP są na z góry przegranej pozycji i muszą kombinować jak tu "dostać" się do OSP. W niektórych komendach na prawdę jest problem z naborem. Kiedyś jak na jedno miejsce było kilkudziesięciu to teraz ciężko jest znaleźć jedną osobę.

Dla chcącego nic trudnego.
Na forum przewijały się już posty ludzi z "miasta", którzy m.in. potrafili poświęcić swój wolny czas by przyjeżdżać do oddalonych jednostek OSP. Przesiadywali po kilka godzin w remizie będąc w dyspozycji. Do tego pozwalali sprzęt, szkolili się, ćwiczyli i wykonywali różne prace organizacyjne. Moim zdaniem postawa godna naśladowania dla każdego, komu marzy się praca w PSP a dzieli go spora odległość od najbliższej OSP.

Co do "naborowych punkciarzy" kolejnym rażącym oko problemem jest wzrastająca liczba członków zwyczajnych. Co z tego że jest nas na papierze koło setki skoro na walnym jest problem z zebraniem kworum. Oczywiście można to ominąć ale raczej nie tędy droga.

Co do rozwiązania kolegi kwas, to fajny pomysł, jednak wydaje mi się zbyt uciążliwy pod względem formalnym i ewentualnym ściąganiem należności. Wolę obstawać przy tym, że u mnie na szkolenie trzeba zasłużyć (jak i na samo wstąpienie w szeregi) :)
Bardziej honorowe jest być wyniesionym na tron niż go odziedziczyć...
N. Machiavelli

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Szkolenie OSP
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 15, 2016, 08:41:42 »
Co do rozwiązania kolegi kwas, to fajny pomysł, jednak wydaje mi się zbyt uciążliwy pod względem formalnym i ewentualnym ściąganiem należności. Wolę obstawać przy tym, że u mnie na szkolenie trzeba zasłużyć (jak i na samo wstąpienie w szeregi) :)
Na pewno jest to uciążliwe. Jednak te kwestie prowadzi gmina. Tak więc dzieje się to po za OSP chociaż dotyczy nas.
« Ostatnia zmiana: Luty 15, 2016, 15:17:40 wysłana przez kwas »

Offline Arturof

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Szkolenie OSP
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 17, 2016, 19:23:32 »
Po prostu są takie czasy żeby być w OSP to trzeba mieć znajomości. Ja swój przypadek opisałem w połowie, i niech ktoś nie mówi, że po moich wypowiedziach ciężko mi się będzie dostać do PSP. Człowieku co Ty o mnie wiesz ?

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Szkolenie OSP
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 17, 2016, 23:35:55 »
A ja mam tylko nadzieję że PSP też będzie mieć na Ciebie wyjebane! szerokiej drogi Ci życzę zza kółka TIR-a i bądź Czesławem do końca Twoich dni. W straży państwowej czy ochotniczej takich ludzi nie potrzebujemy. Mamy ich w nadmiarze i mamy w kim wybierać
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline Arturof

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Szkolenie OSP
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 18, 2016, 21:32:13 »
Kolego u nas w OSP chodzi o układy tam jest za dużo ludzi miejscowych którzy mają blisko do OSP. Ja jak tam przyszedłem to się mnie naczelnik zapytał a TY kolego masz chociaż kategorie C ja mówię mam C+E a on aha. I mam nadzieje że jeśli Ty jesteś w PSP to tak CI się potoczy kariera że długo tam nie będziesz tego Ci życzę. A ja w swojej karierze Tirowca chociaż mam doświadczenia nie całe 5 lat to już 3 ludziom uratowałem życie. Nie mów mi brodziku intelektualny kogo nie potrzebują w PSP Widzę że tu na tym forum nie można napisać szczerze jaka jest prawda.

Offline dzwon53

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 81
Odp: Szkolenie OSP
« Odpowiedź #19 dnia: Luty 18, 2016, 22:34:21 »
Arturof czytając te posty jak wyżej ja bym cię nie wysłał na szkolenie , taka jest moja opinia tylko czytając , pozdrawiam

Offline jens16

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 158
Odp: Szkolenie OSP
« Odpowiedź #20 dnia: Luty 23, 2016, 11:34:35 »
Witam mam pytanie odnośnie nowych zasad szkoleń członków OSP. Czy w kursie podstawowym jest kurs ratownictwa technicznego i przeciwpowodziowego? Czy jeśli druh ukończy kurs podstawowy to nie musi robić tych dwóch kursów? I jak wygląda sytuacja z osobami posiadającymi kurs podstawowy na starych zasadach a nie mający ratownictwa technicznego?

Offline bart06

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Szkolenie OSP
« Odpowiedź #21 dnia: Luty 23, 2016, 12:19:23 »
Na szkoleniu podstawowym masz teraz tylko tematykę ogólną ratownictwa technicznego i przeciw powodziowego, to praktycznie jest tak jak było wcześniej, może tylko trochę rozszerzone zrobili. A po ukończeniu podstawowego kursu, możesz zrobić je w specjalizacji dopiero. A jak masz na starych zasadach podstawowy to i teraz masz podstawowy. Rat. Techniczne musisz robić oddzielnie.

Offline jens16

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 158
Odp: Szkolenie OSP
« Odpowiedź #22 dnia: Luty 23, 2016, 12:22:38 »
Czy nawet jeśli ktoś zostanie wysłany teraz na podstawowy to musi zrobić jeszcze Kurs ratownictwa technicznego i przeciwpowodziowy?

Offline bart06

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Szkolenie OSP
« Odpowiedź #23 dnia: Luty 23, 2016, 12:26:14 »
No jak masz taką uzasadnioną potrzebę to tak. Chyba, że chcesz tylko "prawnie"  uczestniczyć w działaniach ratowniczych, to wystarczy do tego tylko kurs podstawowy.

Offline jens16

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 158
Odp: Szkolenie OSP
« Odpowiedź #24 dnia: Luty 23, 2016, 12:29:31 »
Dzięki za odpowiedź. Mam do jeszcze jedno pytanie. Idąc na kurs podstawowy trzeba mieć skierowanie, ale czy trzeba tez zaświadczenie od lekarza? Kiedyś wystarczyło tylko skierowanie.