Autor Wątek: Zjazd Oddziału Gminnego ZOSP RP - delegaci i kandydaci do zarządu  (Przeczytany 9751 razy)

Offline krzysiek_2k

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 324
Czy do składu Zarządu Oddziału Gminnego może zostać wybrana osoba, która nie jest delegatem jednostki? Chodzi mi konkretnie o członka zarządu mijającej kadencji. Wg statutu ZOSP RP w Zjeździe biorą udział delegaci - z głosem decydującym, oraz (m.in.) członkowie ustępującego zarządu - z głosem doradczym.  Regulamin Zjazdu Oddziału Gminnego dostępny na stronie Związku mówi, że Zjazd oddziału gminnego (równorzędnego) może wybrać do składu zarządu oddziału gminnego (równorzędnego) dodatkowych członków w liczbie nieprzekraczającej 1/5 ogólnej liczby członków zarządu  (§ 22 ust. 3 i § 62 ust. 2 Statutu ZOSP RP).
Sytuacja wygląda tak - obecny prezes ZOG nie został wybrany w swojej jednostce jako delegat. Czy może być członkiem zarządu nowej kadencji?

Offline romiwe

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
Odp: Zjazd Oddziału Gminnego ZOSP RP - delegaci i kandydaci do zarządu
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 10, 2016, 09:32:45 »
Czy do składu Zarządu Oddziału Gminnego może zostać wybrana osoba, która nie jest delegatem jednostki? Chodzi mi konkretnie o członka zarządu mijającej kadencji. Wg statutu ZOSP RP w Zjeździe biorą udział delegaci - z głosem decydującym, oraz (m.in.) członkowie ustępującego zarządu - z głosem doradczym.  Regulamin Zjazdu Oddziału Gminnego dostępny na stronie Związku mówi, że Zjazd oddziału gminnego (równorzędnego) może wybrać do składu zarządu oddziału gminnego (równorzędnego) dodatkowych członków w liczbie nieprzekraczającej 1/5 ogólnej liczby członków zarządu  (§ 22 ust. 3 i § 62 ust. 2 Statutu ZOSP RP).
Sytuacja wygląda tak - obecny prezes ZOG nie został wybrany w swojej jednostce jako delegat. Czy może być członkiem zarządu nowej kadencji?
Wg mojej oceny nie może skoro nie został wybrany jako delegat- nie otrzyma kartki do głosowania .Zarząd - nie delegował go na zjazd.
Zjazd może dokooptować 1/5 - 1 lub 2 członków w zależności od liczebności ale muszą być delegatami , tak myślę. 
« Ostatnia zmiana: Luty 10, 2016, 09:49:40 wysłana przez romiwe »

Offline krzysiek_2k

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 324
Odp: Zjazd Oddziału Gminnego ZOSP RP - delegaci i kandydaci do zarządu
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 10, 2016, 10:58:01 »
Wg mojej oceny nie może skoro nie został wybrany jako delegat- nie otrzyma kartki do głosowania .Zarząd - nie delegował go na zjazd.
Zjazd może dokooptować 1/5 - 1 lub 2 członków w zależności od liczebności ale muszą być delegatami , tak myślę. 
No tak, tylko że o ile kwestia prawa głosu wydaje mi się jasna - no bo jak piszesz i jak mówi statut - skoro nie jest delegatem to nie ma możliwości głosowania, o tyle zastanawia mnie ta opcja dokooptowania - czy taka osoba musi być delegatem, czy może być "dobrana z zewnątrz". Jeśli jest wymóg bycia delegatem to jest szansa na rozwalenie betonu...

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Zjazd Oddziału Gminnego ZOSP RP - delegaci i kandydaci do zarządu
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 10, 2016, 13:29:12 »
na początek może uporządkujmy.

W skład zarządu oddziału nie może wchodzić DELEGAT danej OSP. Delegat ma oczywiście zgodnie ze statutem prawo głosu na zjeździe ale nie może być wybierany do składu zarządu. On tylko głosuje nad składem zarządu.

W skład zarządu wchodzą PRZEDSTAWICIELE, a z pośród nich powołuje się przedstawiciela do zarządu wyższego stopnia (j/n).

Z delegatów powołuje się członków komisji rewizyjnej oraz delegatów na zjazdy oddziałów wyższego stopnia (w gminnych na powiat. w powiecie na województwo. we województwie na zjazd krajowy)

Zarząd może powołać zgodnie z par. 20 pkt 3 "przedstawicieli organizacji, stowarzyszeń lub innych instytucji współpracujących ze Związkiem" - myślę że właśnie w tym miejscu jest furtka do wprowadzania do zarządu osób które nie zostają wybrane przez poszczególne OSP. Pytanie tylko czy można powołać kogoś z członków poszczególnych OSP, czy chodzi tu o organizacje zewnętrzne.

5 lat temu w powiecie poprzedni prezes ZOP nie został przedstawicielem z własnej OSP i nie mógł de facto uczestniczyć w pracach zarządu obecnej jeszcze kadencji. Ale jak się okazało został wprowadzony w skład zarządu jako przedstawiciel sponsorów współpracujących z oddziałem powiatowym i legalnie wszedł w skład zarządu, a delegaci zatwierdzili jego kandydaturę na prezesa ZOP i do niedawna sprawował jeszcze tą funkcję (ze własnych względów zrezygnował z funkcji kilka miesięcy temu). Dodam jeszcze że jako prezes został przedstawicielem do zarządu oddziału wojewódzkiego gdzie do dziś sprawuje funkcje wiceprezesa. Osoba ta akurat dobrze się sprawdzała na tym stanowisku, a prawdopodobnie drobny spór we własnej OSP dyskredytował by go od dalszej działalności w strukturach związku

Więc nie cieszcie się za szybko bo statut jest tak skonstruowany że daje pewne możliwości obejścia decyzji poszczególnych jednostek wchodzących w skład danego oddziału. Jedyne co możesz zrobić to przekonać delegatów co do swoich racji
Mam nadzieję że chociaż trochę pomogłem
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline krzysiek_2k

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 324
Odp: Zjazd Oddziału Gminnego ZOSP RP - delegaci i kandydaci do zarządu
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 10, 2016, 14:29:13 »
Mam nadzieję że chociaż trochę pomogłem

Pomogłeś jednocześnie trochę mieszając mi w głowie :)
W poprzedniej (obecnej) kadencji było tak, że każda z ośmiu jednostek wybierała 6 delegatów, wśród których byli prezes i naczelnik. Prezes i naczelnik byli też przedstawicielami do zarządu. Do tej 16 dokładano spośród delegatów osoby funkcyjne - skarbnika, sekretarza, prezesa, komendanta gminnego, przedstawicieli grup specjalistycznych i w składzie 23 osobowym tworzyli zarząd. Prezes OG i komendant nie pełnili żadnych funkcji w zarządach swoich jednostek - jeśli byli wybrani u siebie to rezygnowali (choć nie jest to przecież konieczne). Spośród delegatów wybierano też komisję rewizyjną, ds. młodzieży i ds. odznaczeń.

Offline joker26

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 410
Odp: Zjazd Oddziału Gminnego ZOSP RP - delegaci i kandydaci do zarządu
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 10, 2016, 16:29:39 »
Zjazd ma prawo "dokoptować"  do 20 % ogólnej liczby przedstawicieli do zarządu. To jakie to mogą   być osoby, jeżeli nie delegaci, czasem osoby z kręgu władzy samorządowej, które nie są w żadnej z jednostek.
 Gdzie jest napisane, że przedstawiciel nie może być delegatem?
« Ostatnia zmiana: Luty 10, 2016, 16:34:37 wysłana przez joker26 »

Offline romiwe

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
Odp: Zjazd Oddziału Gminnego ZOSP RP - delegaci i kandydaci do zarządu
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 10, 2016, 18:36:56 »
na początek może uporządkujmy.



Zarząd może powołać zgodnie z par. 20 pkt 3 "przedstawicieli organizacji, stowarzyszeń lub innych instytucji współpracujących ze Związkiem" - myślę że właśnie w tym miejscu jest furtka do wprowadzania do zarządu osób które nie zostają wybrane przez poszczególne OSP. Pytanie tylko czy można powołać kogoś z członków poszczególnych OSP, czy chodzi tu o organizacje zewnętrzne.



no właśnie na zjeździe tworzy się zarząd - natomiast na zjeździe jeśli nie zostanie zgłoszony przez delegatów do zarządu owy człek  ,  to zarząd może go powołać .  coś już było na ten temat  ale troszku w innym wypadku http://www.strazak.pl/index.php?topic=20962.0
« Ostatnia zmiana: Luty 10, 2016, 18:40:27 wysłana przez romiwe »

Offline Rumburak77

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Zjazd Oddziału Gminnego ZOSP RP - delegaci i kandydaci do zarządu
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 11, 2016, 14:25:09 »
na początek może uporządkujmy.

W skład zarządu oddziału nie może wchodzić DELEGAT danej OSP. Delegat ma oczywiście zgodnie ze statutem prawo głosu na zjeździe ale nie może być wybierany do składu zarządu. On tylko głosuje nad składem zarządu.

W skład zarządu wchodzą PRZEDSTAWICIELE, a z pośród nich powołuje się przedstawiciela do zarządu wyższego stopnia (j/n).

Z delegatów powołuje się członków komisji rewizyjnej oraz delegatów na zjazdy oddziałów wyższego stopnia (w gminnych na powiat. w powiecie na województwo. we województwie na zjazd krajowy)

Zarząd może powołać zgodnie z par. 20 pkt 3 "przedstawicieli organizacji, stowarzyszeń lub innych instytucji współpracujących ze Związkiem" - myślę że właśnie w tym miejscu jest furtka do wprowadzania do zarządu osób które nie zostają wybrane przez poszczególne OSP. Pytanie tylko czy można powołać kogoś z członków poszczególnych OSP, czy chodzi tu o organizacje zewnętrzne.

5 lat temu w powiecie poprzedni prezes ZOP nie został przedstawicielem z własnej OSP i nie mógł de facto uczestniczyć w pracach zarządu obecnej jeszcze kadencji. Ale jak się okazało został wprowadzony w skład zarządu jako przedstawiciel sponsorów współpracujących z oddziałem powiatowym i legalnie wszedł w skład zarządu, a delegaci zatwierdzili jego kandydaturę na prezesa ZOP i do niedawna sprawował jeszcze tą funkcję (ze własnych względów zrezygnował z funkcji kilka miesięcy temu). Dodam jeszcze że jako prezes został przedstawicielem do zarządu oddziału wojewódzkiego gdzie do dziś sprawuje funkcje wiceprezesa. Osoba ta akurat dobrze się sprawdzała na tym stanowisku, a prawdopodobnie drobny spór we własnej OSP dyskredytował by go od dalszej działalności w strukturach związku

Więc nie cieszcie się za szybko bo statut jest tak skonstruowany że daje pewne możliwości obejścia decyzji poszczególnych jednostek wchodzących w skład danego oddziału. Jedyne co możesz zrobić to przekonać delegatów co do swoich racji
Mam nadzieję że chociaż trochę pomogłem

Na jakiej podstawie twierdzisz, że delegat nie może być wybierany do składu zarządu oddziału gminnego?

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Zjazd Oddziału Gminnego ZOSP RP - delegaci i kandydaci do zarządu
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 12, 2016, 08:10:08 »
W zjeździe oddziału gminnego uczestniczą:
1) z głosem decydującym - delegaci członków zwyczajnych Związku
2) z głosem doradczym - przedstawiciele członków wspierających Zwiazku oraz członkowie ustępujących władz oddziału gminnego i osoby zaproszone.

I teraz jesli obecny prezes ZOG nie został wybrany w swojej jednostce jako delegat to ma szanse jeszcze być członkiem zarządu. Wszystko zalezy jak ustalacie przedstawicieli do zarządu. Jeśli pozostawiacie to w gestii zjazdu to tam może być wskazana jego kandytatura i jak go przegłosujecie to wchodzi. Jeśli przedstawicieli (tak jest u mnie) wybieracie od razu na zabraniu jednostki to nie wejdzie do zarządu w prostej lini. Ma jeszcze jedną możliwość. Ale o tym za chwilkę.

Żle napisałeś daro, iż Zarząd może powołać zgodnie z par. 20 pkt 3 "przedstawicieli organizacji, stowarzyszeń lub innych instytucji współpracujących ze Związkiem" - myślę że właśnie w tym miejscu jest furtka do wprowadzania do zarządu osób które nie zostają wybrane przez poszczególne OSP.
To nie zarząd może powołać taką osobę a walny zjazd. W par. 20 na wstepie jest wprost zapisane kto: Zjazd Krajowy a nie Zarząd Główny. I stosujemy to analogicznie na niższe szczeble zarządów.

Odpowiadajac teraz na pytanie daro "Pytanie tylko czy można powołać kogoś z członków poszczególnych OSP, czy chodzi tu o organizacje zewnętrzne" oraz na omawiany problem. Wspomnianego prezesa ZOG Walne może powołać do zarządu tylko jako przedstawiciela organizacji zewnętrznej. To jest ta furtka. Oczywiście praktycznie to powinno się odbyć w ten sposób. Ktoś na walnym proponuje, aby w skład zarządu wszedł przedstawiciel organizacji i wskazuje taką osobę sam lub prosi o przedstawienie takiej osoby przez tą organizację. Jeśli na sali jest osoba reprezentująca taką organizację, to przewodniczący zebrania prosi o dokument, z którego będzie czarno na białym wynikało że organizacja wskazuje iż pan czy pani X jest ich kandydatem do zarządu. Najlepiej aby to była uchwała tej organizacji. W przypadku gminy to będzie upowaznienie wójta, burmistrza. No chyba że wójt, burmistrz jest osobiście wskazany to przecież nie będzie sobie wystawiał upowaznienia.  Walne okresla czy chce aby w skład zarządu wszedł taki przedstawiciel i głosuje ten fakt. Jeśli przegłosuje to taka osoba staje się pełnoprawnym członkiem zarządu gminnego i może i zostać prezesem.

I jeszcze jedno. Delegat może być jednocześnie przedstawicielem. Wtedy i ma prawo głosu i wchodzi w skład zarządu gminnego.

Trochę to się może wydać skomplikowane ale takie nie jest w rzeczywistosci :)

Offline grom@

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 128
Odp: Zjazd Oddziału Gminnego ZOSP RP - delegaci i kandydaci do zarządu
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 14, 2016, 22:06:18 »
A czy do zarządu oddzialu gminnego mogą wejść przedstawiciele zakładowej straży pożarnej? I nie mam na myśli dokoptowanie ich do składu.

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Zjazd Oddziału Gminnego ZOSP RP - delegaci i kandydaci do zarządu
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 15, 2016, 08:38:56 »
Mogą a nawet powinni o ile są członkami Związku.

Offline Asbeg

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: Zjazd Oddziału Gminnego ZOSP RP - delegaci i kandydaci do zarządu
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 14, 2016, 18:48:04 »
Ja proste pytanie. Czy będąc członkiem OSP ale nie byłem wyznaczony jako delegat i przedstawiciel mojej jednostki do ZG ZOSP to czy po rezygnacj komendanta gminnego może mnie ZG wybrać na nowego komedanta?