Autor Wątek: Motorola GM360 jako stacja bazowa - jaka antena  (Przeczytany 12445 razy)

Offline Reddevil112

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Motorola GM360 jako stacja bazowa - jaka antena
« dnia: Luty 08, 2016, 19:05:25 »
Witam

Sprawa dotyczy dopasowania anteny do Radiostacji Motorola GM360 w celu zbudowania "stacji bazowej" w remizie OSP.

Mam wątpliwości czy antena zdemontowana z pożarniczego STARA, zmontowana na dachu remizy pozwoli na podsłuch PSP i nadawanie głownie z naszym wozem będacym w terenie.

Antena z samochodu to prawdopodobnie jakaś Radmora
Prosiłbym o pomoc i jakieś rady w tym temacie

Pozdrawiam

Offline lebork87

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 101
  • pdf
Odp: Motorola GM360 jako stacja bazowa - jaka antena
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 08, 2016, 19:08:00 »
Jak daleko psp jest od remizy?

Offline Reddevil112

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Motorola GM360 jako stacja bazowa - jaka antena
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 08, 2016, 19:13:57 »
ok 10 km w lini prostej
6,41 km dokładnie z Google Maps


11.   Nie umieszczaj dwóch postów z rzędu w niedługim odstępie czasu. Użyj przycisku "Modyfikuj" i dopisz, to co zapomniałeś, do istniejącego już postu.
« Ostatnia zmiana: Luty 08, 2016, 19:58:31 wysłana przez Sylwek »

Offline lebork87

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 101
  • pdf
Odp: Motorola GM360 jako stacja bazowa - jaka antena
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 08, 2016, 20:08:33 »
Nasłuchiwać może dacie radę bazową PSP z tej anteny a z samochodami czy nasobnymi może być problem. Dużo też zależy od terenu.

Offline Reddevil112

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Motorola GM360 jako stacja bazowa - jaka antena
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 08, 2016, 20:22:02 »
to może jakaś propozycja jaka antenę należało by zastosować.

Offline lebork87

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 101
  • pdf
Odp: Motorola GM360 jako stacja bazowa - jaka antena
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 08, 2016, 20:25:14 »
Sprawdzałeś w jakich cenach są te pałki antenowe?

Offline Reddevil112

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Motorola GM360 jako stacja bazowa - jaka antena
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 08, 2016, 20:57:02 »
z tego co patrzyłem to pałki sa w granicach 300 zł
zalezy mi na tym zeby było to jak najmiiejszym nakładem finansowym, bo chcemy to zrobic "prywatnie" bo UG nie sponsoruje nam takich rzeczy

Offline lebork87

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 101
  • pdf
Odp: Motorola GM360 jako stacja bazowa - jaka antena
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 08, 2016, 21:41:35 »
Spróbował bym założyć tą od samochodu ale ciekawe jak to będzie ze strojeniem. Skonsultujcie się z kwatermistrzem z pobliskiej psp to powinien wam doradzić aby może bedzie miał nazbyciu pałke.

Offline alincodjv55

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 139
Odp: Motorola GM360 jako stacja bazowa - jaka antena
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 08, 2016, 21:44:59 »
Witam,jeżeli chcecie zrobić to własnym nakładem sił proponuję zakupić w castoramie blaszany kątownik  na jego środku wywiercić otwór do zamocowania anteny na jego rogach zamocować 4 przeciwwagi zaadoptowane z pręta wieszaka do mocowania sufitów podwieszanych . Przepraszam za jakość rysunku ,ale myślę ,że nie o to chodzi.
Pręty od wieszaków do sufitów są o tyle wygodne ,że materiał z którego sa wykonane jest gruby i zakończony oczkiem do przykręcenia śrubą z nakrętką .pionową część blachy mocujemy do masztu za pomocą 2 cybantów.
Na środku mocujemy antenę i teraz sprawa podstawowa ,jaka antena ?. Możemy zamontować antenę która już pracowała w tym paśmie i wtedy mamy problem z głowy z jej dostrojeniem.
Życzę powodzenia


[załącznik usunięty przez administratora]

Offline Emil

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 923
  • 511[S]11
Odp: Motorola GM360 jako stacja bazowa - jaka antena
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 08, 2016, 22:19:46 »
U siebie zamontowałem zwykłą antenę samochodową (od zwykłego radia CD), na kablu od CB, wyciągnięte na dach.
Radio bez problemu łapie korespondencje z odległości 10-12 km w terenie górzystym. SK KM oddalone ok. 12 km i słyszą zawsze na 5.

Offline alincodjv55

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 139
Odp: Motorola GM360 jako stacja bazowa - jaka antena
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 08, 2016, 22:31:56 »
Kol.EMILU ,jeżeli chcesz udzielić komuś jakiejś porady postaraj się chociaż nie wprowadzać w błąd .A teraz kilka pytań 1: kabel od CB a kabel do radiotelefonu VHF -czym się różni ?
2: antena od CB a antena do radiotelefonu PSP - jaka jest częstotliwość rezonansowa obu anten ?
3: Długość fali anteny CB a anteny od radiotelefonu PSP.

Jeżeli sobie kolega odpowie na te pytania to zrozumie kolega ,że się lekko ośmieszył.

Pozdrawiam

Offline Haix

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 214
Odp: Motorola GM360 jako stacja bazowa - jaka antena
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 08, 2016, 22:53:51 »
Kabel okrągły czy kwadratowy, co za różnica. Ważne, że Emil'owi działa.

Offline alincodjv55

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 139
Odp: Motorola GM360 jako stacja bazowa - jaka antena
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 08, 2016, 23:02:02 »
Sorry,ale jako elektronik i radiowiec nie mogę takich (bredni ) zostawić ,ponieważ osoba która będzie chciała coś się z tego forum dowiedzieć lub nauczyć zostanie wprowadzona w błąd.
SWD w psp też działa. :wall:

Offline Mr_Magoo

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 20
Odp: Motorola GM360 jako stacja bazowa - jaka antena
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 08, 2016, 23:37:33 »
Witam, jeśli chcecie to zrobić niewielkim kosztem, to można wykonać własnoręcznie antenę typu J-pole. Wystarczy rurka miedziana, kolanko i trójnik. Taką antenę można zrobić pod konkretną częstotliwość ale pracuje w pewnym zakresie. Ja mam u siebie taką zamontowaną na dachu i przy skanerze radiowym można słuchać od kolejarzy, przez straż, policję aż po pilotów z Bratysławy, także zasięg ma (antena robiona pod częstotliwość 148,925). Jedną taką montowałem w remizie oddalonej o około 20km od komendy PSP w terenie pagórkowatym i pracowała nieźle z Motorolą GM-360, nie było problemów z łącznością. Jeśli byście chcieli taką, to wystarczy wpisać w google: kalkulator J-pole, w nim wpisać częstotliwość środkową i wyliczy jakie mają być długości poszczególnych rurek - i według rysunku wystarczy antenę zlutować.

Offline alincodjv55

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 139
Odp: Motorola GM360 jako stacja bazowa - jaka antena
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 09, 2016, 00:04:16 »
  Moje gratulacje dla Kol. Mr_Magoo
Co do anteny typ.J, jest to bardzo prosta i skuteczna antena .Bardzo łatwo się je robi z rurek miedzianych od instalacji CO. Do jej budowy można uzyć gotowych kształtek (trójnik i zagięcie 90st )do polutowania wszystkich elementów anteny.
Przykładowy kalkulator do wykonania w/w anteny ,należy tylko wpisać 149.00 MHz
http://kb3kai.com/j-pole-calculator

Powodzenia.

Offline Reddevil112

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Motorola GM360 jako stacja bazowa - jaka antena
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 09, 2016, 18:45:05 »
Wielkie dzięki Panowie za bardzo rzeczowe podejście do mojego problemu ;)
Szczerze mówiąc pytalem tez na innym forum i zaproponowali Antene GP-1.
ale rozwiaznie z Anteną J-pole bardziej mi sie podoba i napewno jest solidniejsze i trwalsze.

Jeszcze mam pytania co do srednicy rurki miedzianej jaką proponujecie, jaka macie u siebie ?
i jaki zastosowac kabel antenowy? wystarczy RG58 taki jak jest montowany do radiostacji w samochodzie czy zastosowac jakiś inny i jakie powinien mieć parametry?


Wielkie dzięki za pomoc ;)

Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Luty 09, 2016, 19:16:21 wysłana przez Reddevil112 »

Offline Mr_Magoo

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 20
Odp: Motorola GM360 jako stacja bazowa - jaka antena
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 09, 2016, 19:36:16 »
Witam, jeśli chodzi o rurkę miedzianą to ja zastosowałem rurkę fi 18mm, bo taką miałem pod ręką. Co do kabla to z tego co pamiętam to Motorola wymaga kabla 50ohm. Jeśli antena ma być daleko od radia to warto by dobrać jakiś w miarę dobry kabel. Pozdrawiam

Offline Reddevil112

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Motorola GM360 jako stacja bazowa - jaka antena
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 09, 2016, 19:45:58 »
a z 15 mm myslisz ze tez by była dobra??

Offline Mr_Magoo

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 20
Odp: Motorola GM360 jako stacja bazowa - jaka antena
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 09, 2016, 20:00:41 »
Myślę, że da radę zrobić antenę z rurki fi15 i będzie działać, ważne żeby proporcje wymiarów były zachowane, średnica rurki ma mniejsze znaczenie. Jaka będzie odległość radia od anteny? Jeśli nie będzie za daleko to zwykły przewód taki jak przy radiostacji w samochodzie powinien dać radę.

Offline Reddevil112

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Motorola GM360 jako stacja bazowa - jaka antena
« Odpowiedź #19 dnia: Luty 09, 2016, 20:03:38 »
w zależności gdzie zamontuje antene. w przypadku montarzu na bocznej scianie to jakies 5-6m jezeli na kominie na dachu to jakieś 8-10 m.

Offline Mr_Magoo

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 20
Odp: Motorola GM360 jako stacja bazowa - jaka antena
« Odpowiedź #20 dnia: Luty 09, 2016, 20:14:30 »
Przy takim dystansie powinien dać radę, chociaż osobiście dobrałbym jakiś przewód o lepszych parametrach (też o impedancji 50ohm). Na internecie jest pełno tego

Offline alincodjv55

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 139
Odp: Motorola GM360 jako stacja bazowa - jaka antena
« Odpowiedź #21 dnia: Luty 10, 2016, 00:43:58 »
Dla tej częstotliwości i odległości pomiędzy anteną i radiotelefonem nie przekraczającym 20 m/b wystarczy przewód RG213 . Popularne przewody RG58 stosuje się w sprzęcie pomiarowym oraz instalacjach samochodowych.Podstawowa sprawa o której należy pamiętać to prawidłowe podłączenie przewodu ( ekran przewodu łączymy z krótkim odcinkiem rurki a środkową żyłę do dłuższej części ) .Pozostaje jeszcze dostroić antenę do częstotliwości pracy przy pomocy miernika (swr)i zabezpieczyć przewód przed dostaniem się do środka przewodu wody.

Offline www.radkom.pl

  • firma
  • *
  • Wiadomości: 29
Odp: Motorola GM360 jako stacja bazowa - jaka antena
« Odpowiedź #22 dnia: Luty 12, 2016, 15:46:17 »
Witam,

Jeżeli jednak zapadła by decyzja o profesjonalnym rozwiązaniu to mogę polecić antenę stacjonarną RADMOR 32812/1
http://radkom.pl/index.php/sklep/produkty/radmor/anteny/anteny-stacjonarne/antena-stacjonarna-32812-wyk-1-146-174-mhz-detail
Do tego uchwyt instalacyjny 06345/1 (uchwyt można też zrobić samemu lub kupić tańszy w hipermarkecie), kabel RG213/U lub Belden H1000 (zakończone od strony anteny wtykiem N50, a z drugiej gniazdem N50)  i przy radiotefonie kabel przejściowy (RG58 z obu stron z odpowiednimi wtykami). Zastosowanie przewodu przejściowego jest wskazane z powodu dużej sztywności przewodu RG213/H1000. Ze względów bezpieczeństwa wskazane jest zastosowanie w instalacji odpowiedniego iskiernika.
W razie pytań zapraszam do kontaktu.

Pozdrawiam

Offline sp7wme

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 21
Odp: Motorola GM360 jako stacja bazowa - jaka antena
« Odpowiedź #23 dnia: Październik 18, 2016, 09:45:44 »
antena J-pole, to bdb pomysl, zwlaszcza, ze jest to najbezpieczniejsza konstrukcja pod wzgledem bezpieczenstwa elektrostatycznego 
ale pamietac trzeba jeszcze o waznej rzeczy - antene z rurek miedzianych nalezy koniecznie pomalowac jakims lakierem, aby nie pokryla sie tlenkiem miedzi
antena zasniedziala, jak dach na kosciele potrafi napsuc duzo krwi ;)
vy 73
SP7WME

sowa80

  • Gość
Odp: Motorola GM360 jako stacja bazowa - jaka antena
« Odpowiedź #24 dnia: Czerwiec 12, 2017, 18:42:12 »
http://ar-system.pl/pl/antena-d-original-f23-4-53-m.html

Co myslicie o takiej antenie? Na celu jest sam nasłuch jednostki PSP oddalonej o 17 km w lini prostej od budynku remizy. (Dwu piętrowy). Pagórki znacznie wyżej niż remiza. Do dej anteny podpieta by byłą jakas nasobna motorola lub boafeng uv-5r. :) Cel to słyszeć wyjazdy zastepow wiec radiostacje przewoźne o mocy do 25W. Bardzo  czesto nadajacych na malutkich antenkach chyba 1/4 (50/60cm)