Autor Wątek: Posiłki W Psp - Wyżywienie  (Przeczytany 3318 razy)

Offline fireman

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.318
  • Ostatnia umiera nadzieja... no i powoli umiera:)
    • http://www.pl
Posiłki W Psp - Wyżywienie
« dnia: Październik 20, 2003, 20:08:12 »
Nie wiedziałem przy któym z tematów zadać poniższe pytanie więc zacząłem nowy temat. O BHP w straży nie będę narazie wiele się rozpisywał ale...... ale istnieje takie rozporządzenie MSWiA z dnia 17 listopada 1997 r. w sprawie szczegółowych warunków bezpieczeństwa i higieny służby strażaków oraz zakresu ich obowiązywania w stosunku do innych osób biorących udział w akcjach ratowniczych, ćwiczeniach lub szkoleniu.
Otóż zadziwił mnie § 19. pkt. 1 tego rozporządzenia
Ratownicy pełniący służbę w systemie zmianowym powinni mieć zapewnione ciepłe posiłki i możliwość przygotowania i spożycia własnych.

Niech mnie ktoś wyprostuje jak źle czytam ten przepis ale wynika z niego, że "podział bojowy" powinien na koszt PSP otrzymywać ciepłe papu??????????

Na domiar wszystkiego przepis ten znajduje sie w dziale DZIAŁ DRUGI pt. Wymagania bezpieczeństwa i higieny służby w strażnicach. jak mniemam tyczy wszystkich strażnic. Spotkał się ktoś z interpretacją tego przepisu lub z jego stosowaniem?? Proszę o wszelkie uwagi

Offline czerwonypies

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 133
Posiłki W Psp - Wyżywienie
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 22, 2003, 16:28:50 »
to bardzo stara sprawa, kiedys związki zawodowe zajmowały sie tym i podobno dostały odpowiedź z KG że zapis    "I"  mozliwosć przygotowania posiłków jest błędem zapisu bo powinno byc "lub" więc nie domagajcie sie niczego wiecej
jestem świeżym użytkownikiem forum- jeśli popełnię jakieś błędy to z braku doświadczenia, proszę o zwróenie uwagi
natomiast znam dobrze sprawę napoi dla strażaków, które należą się nam cały czas w ilościach nieograniczonych czego nasi szefowie nie chcą zrozumieć, jednak w niektórych jednostkach sie udało i np. woda do picia w butelkach jest skolko ugodno cały rok

Offline fireman

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.318
  • Ostatnia umiera nadzieja... no i powoli umiera:)
    • http://www.pl
Posiłki W Psp - Wyżywienie
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 24, 2003, 18:26:00 »
Cytuj
".... to bardzo stara sprawa, kiedys związki zawodowe zajmowały sie tym i podobno dostały odpowiedź z KG że zapis "I" mozliwosć przygotowania posiłków jest błędem zapisu bo powinno być "lub" ...."

@czerwonypsie ja rozumię, że interpretacja KG była taka ale do dziś minister jakoś nie wprowadził poprawki - ani nie wydano żadnego sprostowania w tej sprawie. Zatem należność jest. I KROPA. Co ma poza tym KG do tłumaczenia rozporządzeń Minister "stoi" wyżej i powinien wiedzieć co podpisuje, a jak się zdarzają błędy to winien je prostować!

Czy ktoś z zacnych forumowiczów wie coś bliżej na ten temat (chodzi mi o tłumaczenie KG)?
« Ostatnia zmiana: Październik 24, 2003, 18:26:44 wysłana przez fireman »

Offline Juhas

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 84
Posiłki W Psp - Wyżywienie
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 11, 2003, 11:28:27 »
"czerwonypsie" powiedz mi w którym punkcie i gdzie znajde to o tych napojach że się należą cały czas.

Offline czerwonypies

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 133
Posiłki W Psp - Wyżywienie
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 11, 2003, 12:16:56 »
Dz.U.97.145.979
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI z dnia 17 listopada 1997 r.
w sprawie szczegółowych warunków bezpieczeństwa i higieny służby strażaków oraz zakresu ich obowiązywania w stosunku do innych osób biorących udział w akcjach ratowniczych, ćwiczeniach lub szkoleniu.
Jest już nowe rozporządzenie z 2000 lub 2001 jednak treść jest ta  sama jak znajdę to dopiszę numer

§ 19. 1. Ratownicy pełniący służbę w systemie zmianowym powinni mieć zapewnione ciepłe posiłki i możliwość przygotowania i spożycia własnych.
2. W każdej kuchni i stołówce należy pobierać i przechowywać próbki przygotowywanych i wydawanych posiłków.
3. Osobom wykonującym czynności służbowe:
  1)  w temperaturze otoczenia powyżej 25°C lub poniżej 10°C,
  2)  wymagające wysiłku fizycznego powodującego w ciągu zmiany służbowej efektywny wydatek energetyczny organizmu powyżej 1500 kcal (6280 kJ) u mężczyzn i 1000 kcal (4187 kJ) u kobiet,
przysługują nieodpłatnie napoje w ilości zaspokajającej potrzeby tych osób, odpowiednio zimne lub gorące w zależności od warunków wykonywania czynności, wzbogacone w sole mineralne i witaminy; za napoje nie przysługuje ekwiwalent pieniężny.

Zwróć uwagę że posiłki i możliwość ich przygotowania czyli przepis ten jest powszechnie łamany w całej Polsce bo nikomu jednostki nie zapewniają posiłków
 

Offline Juhas

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 84
Posiłki W Psp - Wyżywienie
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 12, 2003, 10:23:10 »
Dzięki. To teraz idę do kwatermistrzów niech dają wodę.

Offline byniu

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 17
Posiłki W Psp - Wyżywienie
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 10, 2003, 21:29:12 »
3. Osobom wykonującym czynności służbowe:
1) w temperaturze otoczenia powyżej 25°C lub poniżej 10°C,
2) wymagające wysiłku fizycznego powodującego w ciągu zmiany służbowej efektywny wydatek energetyczny organizmu powyżej 1500 kcal (6280 kJ) u mężczyzn i 1000 kcal (4187 kJ) u kobiet,
Trzeba udowodnić,że spełniło się powyższe warunki

Offline czerwonypies

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 133
Posiłki W Psp - Wyżywienie
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 11, 2003, 00:21:12 »
Nie zaczynaj bo zginiesz Byniu. Jakbym słyszał moich zwierzchników.
Czy znasz pożar o temperaturze poniżej 25 stopni ( otoczenia)? - zawsze jest powyżej.
Czy umiesz obliczyć wydatek energetyczny organizmu? Samo założenie USP i aparatu + wejście na któreś piętro to już wydatek energetyczny, do tego dźwiganie itd. sam policz. Pamietaj że ma być w czasie zmiany, a nie pięciu minut, czyli licz 24 godziny.
Woda potrzebna jest zaraz na miejscu jak zdejmiesz maskę z twarzy, a nie za 4 godziny jak wrócisz do bazy, więc muszą ci ją dostarczyć wcześniej abyś miał w wozie, a nie po fakcie. Dalej to zasady BHP o warunkach uciążliwej pracy, właściwym samopoczuciu itd a na końcu jest zwykły LUDZKI rozsądek. Jak wymagasz od ludzi to dbaj o nich, a nie mów o udowadnianiu czegokolwiek.
pozdro z całym szacunkiem