Autor Wątek: Łączenie mandatu radnego z pełnieniem funkcji komend. gminn. ZOSP  (Przeczytany 2038 razy)

Offline kamiljan87

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 44
Mamy rok wyborczy, stary komendant Gminny postanowił ustąpić.
Wójt stara się wprowadzić swoich ludzi na stanowiska w zarządzie gminnym, kandydatem na komendanta Gminnego jest jeden z radnych tej Gminny.
Proszę o opinie dotyczącą wyboru Radnego Gminnego na stanowisko Komendanta Gminnego, czy to jest dozwolone i jakie konsekwencje za sobą pociąga?
Czy z radnym, który został wybrany na gminnego komendanta OSP, może być zawarta umowa-zlecenie?
Tym samym zawarcie przez wójta z radnym umowy-zlecenia nie powoduje wygaśnięcia mandatu radnego?
Proszę o opinię.
« Ostatnia zmiana: Luty 03, 2016, 11:37:50 wysłana przez kamiljan87 »

Offline krzysiek_2k

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 324
Odp: Łączenie mandatu radnego z pełnieniem funkcji komend. gminn. ZOSP
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 03, 2016, 11:49:11 »
Przepisy mówią, że radny nie może prowadzić działalności na majątku gminy ani być w zarządzie organizacji prowadzącej działalność na majątku gminy. Na tej podstawie zawieszono u nas mandaty radnym - prezesom klubów sportowych. Z radnym nie może być zawarta umowa o świadczenie usług na rzecz gminy.
http://www.wspolnota.org.pl/index.php?id=9&tx_news_pi1[controller]=News&tx_news_pi1[action]=detail&tx_news_pi1[news]=19967&cHash=038a47f202a5ad6590540444be851895
http://www.radni.dlalodzi.info/komentarze-i-opinie/140-czego-nie-moze-radny

Offline kamiljan87

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 44
Odp: Łączenie mandatu radnego z pełnieniem funkcji komend. gminn. ZOSP
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 03, 2016, 14:15:56 »
Dziękuje
« Ostatnia zmiana: Luty 03, 2016, 14:21:25 wysłana przez kamiljan87 »

Offline strazak ochotnik

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 211
Odp: Łączenie mandatu radnego z pełnieniem funkcji komend. gminn. ZOSP
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 03, 2016, 21:25:05 »
Witam!
Jest to mój pierwszy post na forum, także proszę o wyrozumiałość.
Postanowiłem podpiąć się pod ten temat, ponieważ mam pytanie również dotyczące wyborów, a nie chcę zakładać nowego wątku.

Czy pracownik UG odpowiedzialny za OC lub p.poż może być prezesem lub naczelnikiem OSP na terenie tej gminy?
Czy są jakieś podstawy prawne, które ewentualnie zakazują w/w pracownikowi zasiadać we władzach OSP?

P.S. Jeśli taki temat był już poruszany (szukałem, ale nie znalazłem) to proszę o ewentualne wskazanie tematu.
Ręce, które niosą pomoc, są o wiele więcej warte jak te z różańcem między palcami...

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Łączenie mandatu radnego z pełnieniem funkcji komend. gminn. ZOSP
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 04, 2016, 08:15:46 »
... Czy pracownik UG odpowiedzialny za OC lub p.poż może być prezesem lub naczelnikiem OSP na terenie tej gminy?
Nie ma żadnych przeciwwskazań prawnych.
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline strazak ochotnik

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 211
Odp: Łączenie mandatu radnego z pełnieniem funkcji komend. gminn. ZOSP
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 04, 2016, 13:22:58 »
Nie ma żadnych przeciwwskazań prawnych.
Jest jakiś zapis prawny, na który można się powołać w tej sytuacji, czy korzystamy z zasady "co nie zabronione to dozwolone"?
Ręce, które niosą pomoc, są o wiele więcej warte jak te z różańcem między palcami...

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Łączenie mandatu radnego z pełnieniem funkcji komend. gminn. ZOSP
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 04, 2016, 20:24:28 »
A czy masz gdzieś zapis że np. rolnik czy mechanik może być funkcyjnym w OSP. Nie dajmy się zwariować. Jeżeli ktoś uważa inaczej niech to udokumentuje.
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline strazak ochotnik

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 211
Odp: Łączenie mandatu radnego z pełnieniem funkcji komend. gminn. ZOSP
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 04, 2016, 21:05:59 »
O taką odpowiedź mi właśnie chodziło.
Dziękuję i pozdrawiam.
Ręce, które niosą pomoc, są o wiele więcej warte jak te z różańcem między palcami...