Autor Wątek: Dofinansowanie na zakup mieszkania a MDM ?  (Przeczytany 9989 razy)

Offline tomie998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Dofinansowanie na zakup mieszkania a MDM ?
« dnia: Styczeń 28, 2016, 17:30:56 »
Witam,
Zakupiłem mieszkanie oraz skorzystałem z programu MDM, czy mogę w takiej sytuacji wystąpić również o dofinansowanie na zakup mieszkania do mojej komendy ? Moje wątpliwości pojawiły się w chwili czytania wniosku a konkretnie pkt. 3 który jest sformułowany następująco :
 3. Nie korzystałem (ani małżonek) z innych źródeł pomocy finansowej na budownictwo mieszkaniowe.
Może ktoś zna odpowiedź lub był już w takiej sytuacji ?
Pozdrwiam.

Offline Aide

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Dofinansowanie na zakup mieszkania a MDM ?
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 28, 2016, 18:02:44 »
Bezpieczniej było wnioskować o pomoc finansową na uzyskanie lokalu mieszkalnego przed jego zakupem. Teraz juz sam fakt, ze posiadasz (bo juz zakupiłeś) lokal mieszkalny moze byc przeszkodą w uzyskanu tej pomocy. 

Offline radk177

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 282
Odp: Dofinansowanie na zakup mieszkania a MDM ?
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 28, 2016, 18:20:17 »
Pozwole sobie dołączyć do dyskusji.
W rozporządzeniu jest napisane że pomoc można się starać na podstawie złożenia wniosku do którego dołączyć trzeba w tym przypadku umowy kupna oraz odpisu ksiąg wieczystych. Jak więc @Aide można się starać o pomoc przed zakupem ? Bo sam już nie pojmuję tego tematu.

Offline Aide

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Dofinansowanie na zakup mieszkania a MDM ?
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 28, 2016, 18:33:43 »
Mozna. Sledzac orzecznictwo (www.nsa.gov.pl) spotkasz stanowiska sadow, z ktorych wywnioskujesz, ze nawet nalezy wniosek zlozyc przed zakupem lokalu mieszkalnego (chociaz przepisy nie wskazuja na date zlozenia). Odnosnie dokumentacji jaka nalezy dolaczyc, moze byc to takze umowa przedwstepna...a poza tym dokumenty zawsze mozesz uzupelnic pozniej.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 28, 2016, 19:36:28 wysłana przez Aide »

Offline radk177

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 282
Odp: Dofinansowanie na zakup mieszkania a MDM ?
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 28, 2016, 18:43:59 »
Niech ktoś jeszcze coś powie jak to wygląda w ich komendach. Słyszałem że wystarczy Złożyć wniosek w wydziale i powinno być wszystko załatwione. Rozwiń swoją wypowiedź jeśli dasz radę.

Offline Aide

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Dofinansowanie na zakup mieszkania a MDM ?
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 28, 2016, 19:16:07 »
Coraz czesciej mozna spotkac stanowiska sadow zgodnie, z ktorymi sytuacja mieszkaniowa funkcjonariusza jest oceniana na dzien zlozenia wniosku. Jesli mieszkanie zakupiles przed zlozeniem wniosku, to na dzien jego zlozenia przyjmuja, ze posiadasz lokal mieszkalny, a wiec Twoje potrzeby mieszkaniowe sa zaspokojone i nie masz prawa do uzyskania pomocy fin. Inna sprawa, ze wiele osob kupuje lokale w stanie deweloperskim. Wowczas zlozenie wniosku po zakupie nie pozbawia szansy na pomoc pod warunkiem, ze udokumentuja (udowodnia), iz w dniu zlozenia wniosku mieszkanie nie nadawalo sie do zamieszkania (brak bialego matazu itp.). Z uwagi na powyzsze bezpieczniej jest zlozyc wniosek przed zakupem.

Offline radk177

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 282
Odp: Dofinansowanie na zakup mieszkania a MDM ?
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 28, 2016, 19:34:15 »
Rozumiem. Co należy w takim razie dołączyć do wniosku jeśli mieszkanie jeszxze nie zostało zakupione? Umowa przedwstępna?  Jaki jest czas realizacji wniosku załóżmy od daty jego złożenia? Do momentu wypłaty dopłaty oczywiście.

Offline Aide

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Dofinansowanie na zakup mieszkania a MDM ?
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 28, 2016, 19:46:12 »
Tak. Umowe przedwstepna. Odpis ksiegi uzupelnisz po zakupie, wczesnej mozesz jedynie dolaczyc odpis obecny (jeszcze bez wpisu Twojej osoby). Na wydanie dec. komenda ma 30 dni. Na wyplate przyznanej pomocy 6 miesiecy.

Offline radk177

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 282
Odp: Dofinansowanie na zakup mieszkania a MDM ?
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 28, 2016, 19:54:59 »
Dzięki za odpowiedź ! mnie trochę rozjaśniłeś sprawę :)

Offline Spartan998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 282
Odp: Dofinansowanie na zakup mieszkania a MDM ?
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 10, 2016, 18:06:49 »
Powiem konkretnie na moim przykładzie, posiadałem 1/2 z 13 m kw. lokalu , więc nie należał mi się dodatek za brak lokalu , kupiłem, mieszkanie 51m kw. Za namową kolegi i po lekturze podobnych wątków w internecie, wystąpiłem o dofinansowanie na zakup mieszkania, ponieważ wcześniej moje potrzeby mieszkaniowe (14m kw.) nie były zaspokojone. O tej powierzchni jest mowa w Ustawie o PSP. nie otrzymałem odpowiedzi 11 mies. Wystąpiłem ponownie , tym razem pisemnie. Nakazano uzupełnić dokumenty o aktualny odpis z ksiąg wieczystych. Uzupełniłem - przyznano mi i wypłacono 2 normy ( ok. 4900 netto ). Mydlono mi oczy i wykręcano się przez prawie rok , twierdzili że nie należy się, bo już coś mam, że inni będą też tak chcieli itd. Ich argumenty zakończyły się ,gdy z podniesionym ciśnieniem mnie jak zapytałem czemu traktują to jakbym chciał coś wyłudzić , skoro są osoby , które kupiły lub wybudowały posesje na członków rodziny jako właścicieli i nadal pobierają dodatek za brak lokalu......... zamilkli.
  Tak więc: wniosek o dofinansowanie składałem ok. 1,5 roku po zakupie mieszkania ( są na to o ile pamiętam 3 lata), musiałem dostarczyć odpis ksiąg wieczystych , że jestem właścicielem. Miałem przed zakupem mieszkania 1/2 z 13m kw. użytkowych ( 6,5 m kw.).
  Pozdro.

Offline tomie998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Dofinansowanie na zakup mieszkania a MDM ?
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 15, 2016, 08:26:35 »
Dzięki za odpowiedzi ale chyba żadna nie dotyczyła konkretnie mojego pytania. A więć czy może znajdzie się ktoś kto korzystał z rządowego programu Mieszkanie Dla Młodych i składał też wniosek do swojej komendy o dofinansowanie i czy takie dofinansowanie otrzymał ?

Offline cul2

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 584
Odp: Dofinansowanie na zakup mieszkania a MDM ?
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 15, 2016, 23:06:26 »
Być może taka pomoc Ci się należy. Mdm to jest kredyt, który zaciągnąłeś, żeby mieć możliwość kupna mieszkania.
Kto spłaca kredyt hipoteczny nie jest w pełni niezależnym właścicielem nieruchomości, dopóki kredyt nie zostanie spłacony i nie zostanie wykreślona hipoteka. I na tej podstawie, może należy Ci się pomoc.
Zapytaj prawnika KG, KW, powiatowego radcy prawnego i gdzie tylko możesz szukaj informacji.
« Ostatnia zmiana: Luty 15, 2016, 23:11:29 wysłana przez cul2 »

Offline Aide

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Dofinansowanie na zakup mieszkania a MDM ?
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 15, 2016, 23:15:06 »
Być może taka pomoc Ci się należy. Mdm to jest kredyt, który zaciągnąłeś, żeby mieć możliwość kupna mieszkania.
Zapytaj prawnika KG, KW, powiatowego radcy prawnego i gdzie tylko możesz szukaj informacji.

Albo poprostu we wniosku w pkt 3 napisz, ze korzystales z MDM i tak wypełniony złóż. Nikt nie bedzie mógł Ci zarzucic, że coś zataiłeś, a kwatermistrz niech kombinuje... W końcu to przede wszystkim on musi wiedzieć czy zgodnie z prawem ta pomoc Ci się należy. Jeśli nie zgodzisz się z decyzją zawsze możesz skorzystać z odwołania.

Offline Lukashik

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 15
Odp: Dofinansowanie na zakup mieszkania a MDM ?
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 19, 2016, 11:33:28 »
Witam.
Mam podobny problem Z MDM-em. Tylko prawdopodobnie napiszę wniosek przed dniem podpisanie decyzji kredytowej. Drugie pytanie jest takie jest po rozwodzie z pierwszego małżeństwa mam dziecko które mieszka z matką z obecną żoną posiadam dwójkę dzieci ile norm mi będzie przysługiwało 4 czy pięć wliczając dziecko z pierwszego małżeństwa. I trzecie mi się nasunęło czy w programie MDM nie ma jakiś zapisów dotyczących pomocy z innych instytucji niż Bank Gospodarki Krajowej bo w najgorszym wypadku cofną dofinansowanie a czarny scenariusz  bank może wypowiedzieć umowę kredytową. Kolega tak miał jak kupił drugie mieszkanie w programie "Rodzina na swoim" w ciągu 5 lat od zakupu pierwszego.
W czasie pożaru nie budzić tylko przenieść w bezpieczne miejsce

Offline riddick11

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 87
Odp: Dofinansowanie na zakup mieszkania a MDM ?
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 19, 2016, 12:52:22 »
witam
a tak z ciekawości to ile przysługuje tego dofinansowania dla rodziny 3 osobowej, czy jest ważne ile ma się dzieci

Offline Lukashik

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 15
Odp: Dofinansowanie na zakup mieszkania a MDM ?
« Odpowiedź #15 dnia: Kwiecień 19, 2016, 13:13:54 »
Wszystko zależy od województwa ale waha się w granicach 8000 na członka rodziny tylko na ten rok limit został wyczerpany bodajże 15 marca. Można złożyć wniosek w ty roku ale na zakup już w następny.
W czasie pożaru nie budzić tylko przenieść w bezpieczne miejsce

Offline riddick11

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 87
Odp: Dofinansowanie na zakup mieszkania a MDM ?
« Odpowiedź #16 dnia: Kwiecień 19, 2016, 13:21:06 »
rozumie  Lukashik, że mówisz o mdm, ja nieprecyzyjnie sformułowałem pytanie , chodziło mi o dofinansowanie z psp na zakup mieszkania