Autor Wątek: Nietypowe Akcje Ratowniczo-gaśnicze  (Przeczytany 366269 razy)

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Nietypowe Akcje Ratowniczo-gaśnicze
« Odpowiedź #25 dnia: Grudzień 05, 2003, 15:34:53 »
a tu mnie zbiles z tropu  z tym als i bls. czy woz bojowy oznaczony als ma defibrylator reczny (moze maja poprostu AED), strazacy intubuja,poddaja poszkodowanego farmakoterapii. wydawalo mi ze sa karetki bls i to sa karetki W a  ALS  to sa eRki.

 
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

DOSIA

  • Gość
Odp: Nietypowe Akcje Ratowniczo-gaśnicze
« Odpowiedź #26 dnia: Grudzień 07, 2003, 14:39:31 »
ANIELESTRÓŻU!!!!
To co napisałem o gościu który lekceważy pożar traw to nie bajka, to rzeczywistość.
Sam mu ten pożar zgłaszałem. Mało tego, nie zadysponował jednostki do pożaru lasu, a jak jedna z OSP z naszego powiatu zgłaszała mu wyjazd do pożaru lasu spytał " a co ty w tym lesie będziesz robił?" i  nie zezwolił im na wyjazd stwierdził, ze jak chcą to wyjeżdzają na własną odpowiedzialność.
(ten człowiek motywuje takie decyzje tym ze nie dostał zgloszenia od cywila)
Niestety nie moge podać nawet jego ksywy, bo pół województwa wiedziałoby o kogo chodzi.
Takie jest życie i dopuki nie odejdą ci ludzie, nic sie nie zmieni.  

Offline urban

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 129
    • http://
Odp: Nietypowe Akcje Ratowniczo-gaśnicze
« Odpowiedź #27 dnia: Grudzień 07, 2003, 15:04:02 »
Witaj !
 Napisz o jakie województwo chodzi
pozdrowionka

DOSIA

  • Gość
Odp: Nietypowe Akcje Ratowniczo-gaśnicze
« Odpowiedź #28 dnia: Grudzień 07, 2003, 15:15:46 »
Witam !
Wolałby nie pisać o województwie. Na zachodzie Polski są 4 województwa chodzi o jedno z nich.

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Odp: Nietypowe Akcje Ratowniczo-gaśnicze
« Odpowiedź #29 dnia: Grudzień 07, 2003, 15:21:28 »
Jeżeli takie zdarzenia jak opisuje DOSIA mają miejsce w jego woj. to dzieje sie bardzo niedobrze i dlatego takiego dyżurnego należy co najmniej pouczyć - dla jego własnego dobra. Forum jest poniekąd anonimowe i nie tu na to miejsce, ale są inne możliwości. ;)  
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

DOSIA

  • Gość
Odp: Nietypowe Akcje Ratowniczo-gaśnicze
« Odpowiedź #30 dnia: Grudzień 07, 2003, 15:31:43 »
Witaj AJAX.
Niestety takie sytuacje mają miejsce.
Rozmawialiśmy o tym z komendantem miejskim i nic nie pomogło. Ten facet z MSK ma chody w komendzie wojewódzkiej, i nic z tym nie zrobisz. Pozostaje nam czekać aż przejdzie na emeryture, chociaż pracuje on z zamiłowania a nie dla pieniędzy, bo tego mu nie brakuje.
Pozdrawiam!!

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Odp: Nietypowe Akcje Ratowniczo-gaśnicze
« Odpowiedź #31 dnia: Grudzień 07, 2003, 15:44:43 »
W ten sposób może nie doczekać emerytury, a nie o to przecież idzie. Tu chodzi o realne zagrożenia i wydaje mi się, że powinno się działać dalej i jeżeli trzeba wyżej - bezpośrednio po takich sytuacjach które jak piszesz miały miejsce. To napewno nie jest żadne "kapowanie" - takie przypadki po prostu dla dobra nas wszystkich należy eliminować.
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline urban

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 129
    • http://
Odp: Nietypowe Akcje Ratowniczo-gaśnicze
« Odpowiedź #32 dnia: Grudzień 07, 2003, 15:48:35 »
Polecam mu gre "998" niech tam sobie dysponuje lub nie
Ciekawe do której misji dojdzie ?
ps : Kto w to gra lub grał?

Offline Przyszły Strażak

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 91
    • http://www.kingoftheroad.prv.pl
Odp: Nietypowe Akcje Ratowniczo-gaśnicze
« Odpowiedź #33 dnia: Grudzień 07, 2003, 16:39:03 »
Z chęcią bym w nią pograł.Gdzie moge dostać tą gre?

Offline aniolstroz

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
    • http://
Odp: Nietypowe Akcje Ratowniczo-gaśnicze
« Odpowiedź #34 dnia: Grudzień 07, 2003, 17:33:04 »
Cytuj
Mało tego, nie zadysponował jednostki do pożaru lasu

Coś mi się to troszkę zabawne wydaje - jeżeli palił się las i gościu nie zadysponował żadnej jednostki do pożaru to już by dawno się ze strażą pożarną pożegnał i napewno wylądowałby jak nie na ulicy to w więźieniu.

Cytuj
a jak jedna z OSP z naszego powiatu zgłaszała mu wyjazd do pożaru lasu spytał " a co ty w tym lesie będziesz robił? i nie zezwolił im na wyjazd stwierdził, ze jak chcą to wyjeżdzają na własną odpowiedzialność."

I dobrze się gościu zapytał (nie wiem dlaczego do niego masz pretensje) - jak się coś pali to wszystkie OSP z powiatu nie muszą do tego jechać!!! On jest dyspozytorem i on decyduje które jednostki OSP mają wyjechać - widocznie tamta nie była potrzebna!!!

Cytuj
Ten facet z MSK ma chody w komendzie wojewódzkiej, i nic z tym nie zrobisz.

Nic mu nie zrobisz?? Jeżeli facet naprawdę przegina pałę to z tego co wiem to wszystkie rozmowy sa nagrywane na rejestratorze więc dowód jest aby gościowi przytrzeć nosa!!!
« Ostatnia zmiana: Grudzień 07, 2003, 17:37:45 wysłana przez aniolstroz »

Offline KUCHAR

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 74
Odp: Nietypowe Akcje Ratowniczo-gaśnicze
« Odpowiedź #35 dnia: Grudzień 07, 2003, 19:30:18 »
998: Pogromcy ognia to polska wersja gry, naprawdę fajna - kosztuje 69-75zł/ dokładnie nie wiem bo nie kupiłem ;); wersja demo chyba po francusku -Fire Department, jest do ściągnięcia z firemana (ale chyba tylko jedna misja). Kupić ją można w raczej dobrze zaopatrzonym sklepie i przez internet z mnóstwa stron  

Guest

  • Gość
Odp: Nietypowe Akcje Ratowniczo-gaśnicze
« Odpowiedź #36 dnia: Grudzień 07, 2003, 19:33:48 »
ANIELESTRÓŻU!!

Co do tego pożaru lasu, ja zostałem powiadomiony przez punkt obserwacyjny nadleśnictwa o pożarze lasu , zadzwoniłem na 998 i powiedziałem dyżurnemu o sytuacji, ten odpowiedział mi że on nie dostał zgłoszenia, więc nie zezwala na wyjazd. Wyjechałem sam zgłaszając mu wyjazd( bez jego zgody), po chwili wysłał też jednostke zawodową.Jak przyjechali to my mieliśmy sytuacje opanowaną. Tak na marginesie jednostki OSP finansowane są przez samorządy, i powinny spełniać zadania przez nie powierzone.

Jednostka która chciała wyjechać do pożaru lasu podobnie jak ja dostała zgłoszenie od mieszkańców, nikogo przy tym pożarze nie było.

Tak jak mówisz rozmowy są nagrywane, ale kto się będzie chciał narazić. Jak zmienią się władze w KW to może sie coś zmieni.  

DOSIA

  • Gość
Odp: Nietypowe Akcje Ratowniczo-gaśnicze
« Odpowiedź #37 dnia: Grudzień 07, 2003, 19:35:45 »
Przepraszam nie podpisałem się przy poprzedniej wiadomości! DOSIA

Offline czerwonypies

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 133
Odp: Nietypowe Akcje Ratowniczo-gaśnicze
« Odpowiedź #38 dnia: Grudzień 08, 2003, 08:26:28 »
Anioł Stróż chyba nie łapie
Pytanie "dyspozytora" co bedziesz tam robił? nie dotyczyło nadmiernych sił, tylko nie było zgodne z jego chorym zdaniem. Jest ponadto taka opcja, jak zgłoszenie bezpośrednie kiedy nie musi nikt tego potwierdzać. Ponadto pożar lasu to nie kosz na śmieci, który cie nie rozprzestrzeni.
A jeśli k-nt miejski nie reaguje to mamy do czynienia z nastepnym strażakiem przez duże "S".
Może związki mogą dotknąć takich fachowców jeśli nikt nie chce dotknąć sprawy osobiście - co zresztą czeaem rozumiem
pozdro

Offline gorex

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 534
  • Nienagannie wyuzdany trzydziestolatek
Odp: Nietypowe Akcje Ratowniczo-gaśnicze
« Odpowiedź #39 dnia: Grudzień 08, 2003, 09:17:11 »
jak nim sie prokuratura zainetresuje to znajomosci w kw na niewiele sie zda.
Zrób na złość wszystkim- zacznij myśleć!
Nic tak nie psuje dyskusji jak dogłębna znajomość rzeczy. MH nr..

Offline DOSIA

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 35
Odp: Nietypowe Akcje Ratowniczo-gaśnicze
« Odpowiedź #40 dnia: Grudzień 09, 2003, 22:46:39 »
Kończąc temat "oficera dyżurngo" muszę powiedziec ze są ludzie i ........, szkoda tylko, że trafiło to na naszą branżę. Mówi się trudno trzeba żyć dalej, przykre tylko jest to że nie ma perspektyw na zmiany.
Wszystko w rękach młodych i nieskorumpowanych przyszłych pracowników PSP.
Pozdrawiam.  

Offline aniolstroz

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
    • http://
Odp: Nietypowe Akcje Ratowniczo-gaśnicze
« Odpowiedź #41 dnia: Grudzień 10, 2003, 09:55:47 »
Cytuj
Co do tego pożaru lasu, ja zostałem powiadomiony przez punkt obserwacyjny nadleśnictwa o pożarze lasu , zadzwoniłem na 998 i powiedziałem dyżurnemu o sytuacji, ten odpowiedział mi że on nie dostał zgłoszenia, więc nie zezwala na wyjazd

"Dosia" mam pytanko - dlaczego ten Pan z punktu obserwacyjnego zadzwonił do Ciebie a nie na 998?  

Offline DOSIA

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 35
Odp: Nietypowe Akcje Ratowniczo-gaśnicze
« Odpowiedź #42 dnia: Grudzień 10, 2003, 10:35:34 »
Już ci odpowiadam ANIELESTRUŻU!!
Zadzwonił dla tego ze  jestem najbliższą jednostką od punktu obserwacyjnego.
Zanim do mnie zadzwonił powiadomił nadleśnictwo które też podjęło czynności.
Tak to już jest ze powiadomienie 998 zadysponowanie JRG trwa tyle co nasz dojazd na miejsce, pomimo odległości JRG od nas 5km.

Offline gorex

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 534
  • Nienagannie wyuzdany trzydziestolatek
Odp: Nietypowe Akcje Ratowniczo-gaśnicze
« Odpowiedź #43 dnia: Grudzień 10, 2003, 14:03:22 »
Cytuj
Tak to już jest ze powiadomienie 998 zadysponowanie JRG trwa tyle co nasz dojazd na miejsce, pomimo odległości JRG od nas 5km.
twierdze ze nie macie szans. JRG bedzie u was max po 7-8 min.
moje wyliczenie:
2 min na przyjecie zgloszenia
1 min wyjazd JRG
5 min dojazd do was 60 km/h - jak widzisz nie zanizam czasow.
u was:
przyjecie zgloszenia,
dojscie do remizy i wlaczenie remizy
dobieg z roznych czesci wioski
wyjazd (jeszcze ubranie sie)

 
Zrób na złość wszystkim- zacznij myśleć!
Nic tak nie psuje dyskusji jak dogłębna znajomość rzeczy. MH nr..

Offline DOSIA

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 35
Odp: Nietypowe Akcje Ratowniczo-gaśnicze
« Odpowiedź #44 dnia: Grudzień 10, 2003, 14:37:19 »
Nie zgodze się z wyliczeniami Gorexa.
Zgłoszenie tak jak mówisz w 2min następnie MSK woła przez radio JRG np "343-10 przedzwoń do ........998"
Następnie JRG dzwoni do MSK przyjmuje zgłoszenie i wyjeżdżają.
Dopiero liczymy dojazd o ile zastęp z JRG zna teren lepiej niż mieszkańcy czyli OSP.
Poza tym zawsze gdy tylko jest susza, powódź ,czy silny wiatr  jesteśmy w strażnicy cały zastęp.
Wcześniej zgłaszamy nasłuch na stanowisku kierowania. W naszej OSP dwa GBA od momentu zgłoszenia wyjeżdżają w 40- 60 sekund.W nocy kiedy jesteśmy w domach( najdlej od remizy oddalony strażak mieszka 200m) na miejsce zdarzenia przyjeżdżamy albo równo z JRG, albo chwile po.
Taki dyżur pełnimy od rana do 24, a jeżeli jest taka potrzeba to nawet całą noc. Bywa i tak ze jezeli pobliskie JRG wyjedzi na dłużej my jedziemy do nich w zastępstwo na zabezpieczenie miasta. Jesteśmy utrzymywani przez urząd gminy , a naszym zwierzchnikiem jest wujt, który popiera nas. Ludzie w mojej OSP to zapaleńcy, wyszkoleni, którym nie zależy na pieniądzach, które zresztą przeznaczamy na rozwój OSP.Nadmienie że od kwietnia nie dostaliśmy ani grosza, a i tak bierzemy polowę ustawowej stawki.  
Wiem jaki jest stereotyp OSP, ze są to pijaczki itd. My z tym, walczymy próbujemy zmienić to, a wiem ze nie tylko my.
POZDRAWIAM
 

Offline aniolstroz

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
    • http://
Odp: Nietypowe Akcje Ratowniczo-gaśnicze
« Odpowiedź #45 dnia: Grudzień 10, 2003, 14:53:18 »
Cytuj
Zgłoszenie tak jak mówisz w 2min następnie MSK woła przez radio JRG np "343-10 przedzwoń do ........998"
Następnie JRG dzwoni do MSK przyjmuje zgłoszenie i wyjeżdżają.

No to widzę że to jest miasto w którym jest więcej JRG. Ale dlaczego taki dziwny sposób powiadamiania jest stosowany? Czy nie prościej byłoby jakby MSK zadzwoniło na JRG i zadysyponowało odpowiednie wozy? A co jest jak osoba na Punkcie Alarmowym nie usłyszy wywołania?

 

Offline DOSIA

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 35
Odp: Nietypowe Akcje Ratowniczo-gaśnicze
« Odpowiedź #46 dnia: Grudzień 10, 2003, 15:01:12 »
Słuszne spostrzeżenie ANIELESTRÓŻU.
Tez mnie to trochę dziwi, ale jest to forma oszczędności.
Zewołanie przez radio nic nie kosztuje, a JRG dzwoni na MSK na 998 czyli darmowo.
Jeżeli po dłuższym wołaniu JRG nie odpowiada to wtedy dzwonią, ale raczej tak się ie zdarza.
Pozdrawiam

 

Offline gorex

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 534
  • Nienagannie wyuzdany trzydziestolatek
Odp: Nietypowe Akcje Ratowniczo-gaśnicze
« Odpowiedź #47 dnia: Grudzień 10, 2003, 18:51:51 »
to alarmowanie z oddzwanianiem moim zdaniem nie jest normalne.
niestety mnie nie przekonales mnie, twoje liczenie ze jestescie w remizie jest czasowe, okresowe i mila. pozniej jest juz rzeczywistosc. bardziej prawdopodobne jest to ze jestescie w domu, bo kazdy ma cos do zrobienia. a JRG zawsze jest za miejscu.
nie przekonuj mnie o roli OSP bo nie musisz, znam duzo czlonkow OSP ktorych nie mozna przylozyc do wzorca- strazaki-pijaki.
uwazam ze ochrona ppoz. w powiatach opiera sie na OSP bez niej PSP nie daloby rady, albo ograniczylo wyjazdy tylko do poazrow mieszkan lasow i wypadkow.
pozdrowienia
Zrób na złość wszystkim- zacznij myśleć!
Nic tak nie psuje dyskusji jak dogłębna znajomość rzeczy. MH nr..

Offline DOSIA

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 35
Odp: Nietypowe Akcje Ratowniczo-gaśnicze
« Odpowiedź #48 dnia: Grudzień 10, 2003, 20:29:58 »
Witam GOREX jeżeli nie wierzysz w taki system powiadamiania to podaj mi swój e-mail lub numer gg czy kom. to napisze ci o jakie województwo, powiat i miasto chodzi.
Oczywiście ze taki stan rzeczy mija, ale w okresie podwyższonego zagrożenia tak to się u nas odbywa, a jeśli nawet jesteśmy w domach to i tak czas reakcji na zgłoszenie jest nie wielki.
Opisałem czas wyjazdu przy okazji rozmowy o niesfornym oficerze krytykując jego błędne decyzje, bo na kolejnej zmianie inny oficer dyżurny powiadamia w tym samym czasie i JRG i nas. Ma do nas zaufanie.
Niestety często spotykam się z pogardliwym stosunkiem PSP do OSP oczywiście nie generalizując, bo z omawianą JRG oddaloną od nas o 5km żyjemy w symbiozie wzajemnie się uzupełniając.
 
 

Offline gorex

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 534
  • Nienagannie wyuzdany trzydziestolatek
Odp: Nietypowe Akcje Ratowniczo-gaśnicze
« Odpowiedź #49 dnia: Grudzień 10, 2003, 22:05:01 »
wierze na slowo.
czemu Dosia?  Dosia to Ona czy On?
Zrób na złość wszystkim- zacznij myśleć!
Nic tak nie psuje dyskusji jak dogłębna znajomość rzeczy. MH nr..