Autor Wątek: Obowiązki członków zarządu (przepraszam jeżeli już bylo)  (Przeczytany 2046 razy)

Offline kepa

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Obowiązki członków zarządu (przepraszam jeżeli już bylo)
« dnia: Styczeń 11, 2016, 18:34:25 »
Witam,
Mam pytanie do kolegów,
Czy wzorcowy statut OSP lub jakiś inny dokument określa prawa i obowiązki poszczególnych członków zarządu jednostki OSP i członków komisje rewizyjnej? Jeżeli temat już był to przepraszam i proszę o odnośniki bo nigdzie nie mogę znaleźć jednoznacznej odpowiedzi.
Z góry wielkie dzięki

Offline fireman90

  • Jajakobyły...
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 355
Odp: Obowiązki członków zarządu (przepraszam jeżeli już bylo)
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 11, 2016, 19:23:36 »
Niewątpliwie gdzieś było, ale w dobie kampanii sprawozdawczo-wyborczej warto przypomnieć http://www.zosprp.pl/?q=content/wiceprezes-zarzadu-osp  Po lewej stronie masz odnośniki do pozostałych czł. Zarządu

Offline kubaw93

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 86
  • CEL PSP
Odp: Obowiązki członków zarządu (przepraszam jeżeli już bylo)
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 08, 2016, 16:02:09 »
A ja mam pytanie, czy w zarządzie może być osoba niepełnoletnia? Gdzieś czytałem ze może, ale musi mieć skończone 16lat.

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Obowiązki członków zarządu (przepraszam jeżeli już bylo)
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 08, 2016, 16:52:40 »
A ja mam pytanie, czy w zarządzie może być osoba niepełnoletnia? Gdzieś czytałem ze może, ale musi mieć skończone 16lat.
To zależy co macie zapisane w statucie. Wzorcowy ma zapis

"   § 11
    Członkowie zwyczajni mają prawo:
    1)       wybierać i być wybieranymi do władz OSP z wyjątkiem małoletnich poniżej 16 lat."

Z tego zapisu wynika że mogą być wybrani. Należy jednak zastanowić się nad tym jaką funkcję chcemy im przydzielić. Prezes, skarbnik i naczelnik odpada. Są to osoby które podpisują dokumenty finansowe i muszą posiadać pełną zdolność do czynności prawnych. Podpisanie dokumentów przez małoletniego będzie uznane za nieważne. Dodatkowo naczelnik ma określone w statucie zadania dowódcze - a żeby brać udział w działaniach ratowniczo - gaśniczych trzeba mieć ukończone 18 lat. Gospodarz OSP również posiada odpowiedzialność materialną więc nie wiem czy może tą działkę prowadzić niepełnoletni. Ale oczywiście można przydzielić takiej osobie sprawy związane z MDP, czy prowadzenie strony internetowej. Niech się wprawiają w robotę i uczą odpowiedzialności
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz