Autor Wątek: Gaśnica śniegowa - pożar samochodu i elektryki AGD, RTV pod napięciem.  (Przeczytany 6953 razy)

Offline Miko998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
Witajcie!


Mam do was wszystkich pytanie o zastosowanie gaśnicy śniegowej w sytuacjach wymienionych w temacie.


To co można gasić śniegówką jest jasne ale chodzi mi bardziej o wyjaśnienie dwóch kwestii.

Mamy POŻAR SAMOCHODU.


Mogę go gasić gaśnicą śniegową ale słyszałem taką też wersję, że nie ma to sensu, gdyż gaz z gaśnicy po prostu przeleci przez samochód (komorę silnika) i zgromadzi się pod pojazdem (poza jego obrębem) co jest kompletnie bezużyteczne. Poza tym na otwartej przestrzeni CO2 zostanie rozwiany przez wiatr co zmniejszy jego skuteczność.


Mimo to, dość znacząco schłodzimy miejsce pożaru kierując strumień CO2 bezpośrednio na pożar co już spowoduje jego ugaszenie lub przynajmniej znacząco go stłumi.


Mamy POŻAR INSTALACJI ELEKTRYCZNEJ (sprzęt AGD,RTV i inny do 1000 V)


Jeśli odłączę ten sprzęt od zasilania to nie mam pytań bo gasi się go po prostu jak zwykłą rzecz nie będącą pod napięciem.


Pytam jednak o to w sytuacji gdy jednak sprzęt nie jest odłączony od zasilania. Wiadomo, że używając standardowe gaśnice śniegowe podczas wydostawania się gazu z gaśnicy osadza się on na gaszonym przedmiocie w postaci suchego lodu dość drastycznie go schładzając jak i również najbliższe otoczenie.


Jeśli schłodzimy dość drastycznie daną atmosferę to będąca w niej wilgoć wytrąci się w postaci pary wodnej (mgła, rosa) lub potem, szron, szadź, śnieg...


Moje pytanie brzmi: czy używając gaśnicy śniegowej do gaszenia urządzeń elektrycznych będących pod napięciem nie doprowadzimy do zwarcia w tych instalacjach poprzez drastyczne schłodzenie gaszonej atmosfery, z której to w efekcie wytrąci się wilgoć, która to będzie mogła spowodować zwarcie w tejże instalacji?


Dzięki z góry za odpowiedź!

Offline rastafarai

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 219
Odp: Gaśnica śniegowa - pożar samochodu i elektryki AGD, RTV pod napięciem.
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 08, 2016, 11:56:57 »
Spokojnie śniegówką można urządzenia pod napięciem do 1kV gasić. To co się osadza to suchy lód, który nie jest przewodnikiem i nie skrapla się tylko od razu sublimuje, czyli przechodzi bezpośrednio w stan gazowy. Pamiętać tylko o odległości 1m od urządzeń pod napięciem.
Gaszenie śniegówką na zewnątrz raczej mija się z celem, no chyba że nie zostało nam nic innego, ale raczej mało prawdopodobne. Efekt chłodzący można pominąć bo lód dosyć szybko sublimuje. Najważniejsze jest odcięcie dopływu tlenu w tym przypadku. Śniegówka jest lepsza od proszkowej do elektroniki, archiwów, bibliotek itp. ze względu na brak strat popożarowych spowodowanych samym gaszeniem.

Offline Evil

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 31
Odp: Gaśnica śniegowa - pożar samochodu i elektryki AGD, RTV pod napięciem.
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 13, 2016, 15:12:15 »
W przypadku gaśnicy na dwutlenek wegla należy pamiętać o możliwości uszkodzenia sprzętu elektronicznego spowodowanego "szokiem termicznym".