Autor Wątek: Dysponowanie OSP przez SKKP/KM  (Przeczytany 22757 razy)

Offline Mario1998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 23
Dysponowanie OSP przez SKKP/KM
« dnia: Grudzień 21, 2015, 18:18:21 »
Jakie są zasady dysponowania jednostek osp do akcji przez Dyżurnych SKKP/KM PSP ?Do pożarów,miejscowych zagrożeń, ile muszą zadysponować zastępów osp i psp w pierwszej fazie.

Offline bombeiro

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 350
Odp: Dysponowanie OSP przez SKKP/KM
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 21, 2015, 18:44:47 »
Jest coś takiego jak: Ramowe wytyczne KG PSP do opracowania zasad dysponowania sił jednostek ochrony przeciwpożarowej oraz zasad doraźnego zabezpieczenia operacyjnego terenu powiatu po zadysponowaniu zasobów ratowniczych.

Nie ma czegoś takiego jak ilość jednostek PSP czy OSP. Dana procedura ma być spełniona, czy to SiS PSP czy OSP. Jest też zalecenie, żeby do zdarzeń gdzie występuję zagrożenie życia dysponować minimum 6 ratowników PSP, czyli jeden lub dwa zastępy PSP.

No i trzeba pamiętać, że bardzo dużo zależy od informacji zawartych w zgłoszeniu. Zresztą w KP z jedną JRG nie ma jakiejś wielkiej filozofii w dysponowaniu. Z reguły są to: zastęp lub zastępy z JRG plus jednostka OSP zlokalizowana najbliżej miejsca zdarzenia.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Dysponowanie OSP przez SKKP/KM
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 21, 2015, 19:44:25 »
Jakie są zasady dysponowania jednostek osp do akcji przez Dyżurnych SKKP/KM PSP ?Do pożarów,miejscowych zagrożeń, ile muszą zadysponować zastępów osp i psp w pierwszej fazie.

Na podstawie tych wytycznych z KG, piętro wyżej, każdy komendant w zależności od rodzaju i skali zagrożenia na obszarze działania swojej komendy tworzy swoje procedury dysponowania, które są zatwierdzane przez KW.

Każda komenda może mieć odmienne, ale mieszczące się w wytycznych zasady dysponowania.
Polecam przejść się do swojej komendy PSP i zapytać o nurtujące cię pytania.

Offline PCT

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 252
  • Dowódca Plutonu
Odp: Dysponowanie OSP przez SKKP/KM
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 21, 2015, 19:46:05 »
Nie ma czegoś takiego jak ilość jednostek PSP czy OSP. Dana procedura ma być spełniona, czy to SiS PSP czy OSP. Jest też zalecenie, żeby do zdarzeń gdzie występuję zagrożenie życia dysponować minimum 6 ratowników PSP, czyli jeden lub dwa zastępy PSP.

Jesteś tego pewien? Jak się nie mylę to u mnie jest zasada że są wysyłane 2 zastępy i nie koniecznie musi być wśród nich zastęp z JRG. Często zdarza się że do nich dojeżdża 1-13 z JRG jednak zasada 6 ratowników PSP nie jest zachowywana.
Bardziej honorowe jest być wyniesionym na tron niż go odziedziczyć...
N. Machiavelli

Offline Mario1998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 23
Odp: Dysponowanie OSP przez SKKP/KM
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 21, 2015, 19:55:30 »
Była taka sytuacja nie tak dawno temu, że trzeba było otwierać drzwi do domu ponieważ ktoś zasłabnął i przyjechał zastęp z JRG a jednostka osp gdzie to miało miejsce nie została zaalarmowana. Albo był wypadek w danej miejscowości i zadysponowano jednostkę osp gdzie miało miejsce  to zdarzenie, jednostkę JRG i osp z ksgr dalej niż nasza miejscowość, a my mieli bliżej. Czy dyspozytor mógł nie dostosować się do przepisów ?

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Dysponowanie OSP przez SKKP/KM
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 21, 2015, 19:57:26 »
Nie ma czegoś takiego jak ilość jednostek PSP czy OSP. Dana procedura ma być spełniona, czy to SiS PSP czy OSP. Jest też zalecenie, żeby do zdarzeń gdzie występuję zagrożenie życia dysponować minimum 6 ratowników PSP, czyli jeden lub dwa zastępy PSP.

Jesteś tego pewien? Jak się nie mylę to u mnie jest zasada że są wysyłane 2 zastępy i nie koniecznie musi być wśród nich zastęp z JRG. Często zdarza się że do nich dojeżdża 1-13 z JRG jednak zasada 6 ratowników PSP nie jest zachowywana.

Cyt. z wytycznych

Cytuj
W 2011r. na polecenie Z-cy Komendanta Głównego PSP poszczególne KW PSP monitorowały w sposób ciągły skutki wprowadzenia wytycznych jak też zgłaszały uwagi odnośnie ich zawartości. Analiza zebranych uwag wykazała potrzebę uszczegółowienia zapisów wytycznych oraz dokonanie pewnej ich korekty. Zasadniczą kwestią było przyjęcie założenia, że w przypadku dysponowania sił do zdarzeń, w których z treści zgłoszenia wynika zagrożenie życia ludzkiego, należy dążyć do dysponowania możliwie największych sił z jednostek organizacyjnych PSP, w szczególności liczba dysponowanych do zdarzenia ratowników PSP nie powinna być mniejsza niż 6 - powyższe zostało podniesione w piśmie Z-cy KG PSP z dnia 9 lutego 2012r, znak; CKR II - 0754/10-1/12.

należy dążyć, w miarę możliwości potencjału ratowniczego, są różne przypadki, gdzie nie ma możliwości spełnienia tych wymogów, jeżeli są to się spełnia.  :straz:

Offline Mario1998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 23
Odp: Dysponowanie OSP przez SKKP/KM
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 21, 2015, 20:06:03 »
A jeśli chodzi o działania ratowniczo-gaśnicze na terenie przygranicznym z innym powiatem lub w sąsiednim powiecie ? Dyspozytorzy się powiadamiają wzajemnie z innym SK Wojewódzkie Stanowisko Kierowania ? -_-
« Ostatnia zmiana: Grudzień 21, 2015, 20:15:53 wysłana przez Mario1998 »

Offline JON SNOW

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 368
Odp: Dysponowanie OSP przez SKKP/KM
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 21, 2015, 20:36:50 »
Cytuj
A jeśli chodzi o działania ratowniczo-gaśnicze na terenie przygranicznym z innym powiatem lub w sąsiednim powiecie ? Dyspozytorzy się powiadamiają wzajemnie z innym SK Wojewódzkie Stanowisko Kierowania ? -_-
Komendanci często na terenach przygranicznych, zwłaszcza jak jednostki JRG mają bliżej do niektórych miejsc niż właściwe terytorialnie, podpisują umowy, coś jak  tzw. "obszary pomocy wzajemnej". Dysponowanie w te rejony odbywa się poza gestią SKKW. W innych wypadkach odbywa się to poprzez SKKW. Oczywiście dyspozytorzy mają do siebie numery i są w kontakcie, w razie W.
Żyję w kraju w którym wszyscy chcą mnie zrobić w ... :)

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Dysponowanie OSP przez SKKP/KM
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 21, 2015, 21:33:39 »
A jeśli chodzi o działania ratowniczo-gaśnicze na terenie przygranicznym z innym powiatem lub w sąsiednim powiecie ? Dyspozytorzy się powiadamiają wzajemnie z innym SK Wojewódzkie Stanowisko Kierowania ? -_-
Najważniejszą sprawą jest odległość ( czas dojazdu ) , bo nalezy dysponować najbliższą jednostkę. Nie mówi sie tam o granicach administracyjnych ( gmina/powiat/województwo), wiec nie moga one wpływać na dysponowanie najbliższej jednostki.
 W praktyce wyglaa to tak że dyzyrny SK powinień znać położenie takich jednostek z sąsiednich powiatów, których odległość do określonych miejsc własnego powiatu jest  mniejsza niz swoich jednostek  i powinien zwracać sie o ich zadysponowanie co najmniej równocześnie z dysponowaniem jednostek z własnego powiatu. W moim powiecie występują takie przypadki w obie strony , czyli że są miejsca u nas gdzie bliżej maja jednostki spoza powiatu , ale sa tez miejsca poza granicami do których bliżej maja nasze jednostki. Analogiczna sytuacja przy mało precyzyjnych zgłoszeniach np wypadek drogowy na drodze pomiedzy  A a B , gdy sa to miejscowości w różnych powiatach.
 Dysponowanie  realizowanie było zawsze miedzy poszczególnymi SK , a nastepnie powiadamiano SKKW.
Inaczej w przypadku prowadzenia akcji ( np w pobliżu granicy powiatu) przez wąłsne jednostki i konieczności zadysponowania SiS z sąsiedniego powiatu  - można oczywiście cos uzgodnić z sąsiadem , ale samo dysponowanie bez  dyspozycji SKKW nie wchodzi w rachubę.

Offline mulat81

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 553
Odp: Dysponowanie OSP przez SKKP/KM
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 22, 2015, 09:42:59 »
Ostateczna decyzja co dysponuje należy do dyżurnego na podstawie zgłoszenia w oparciu o wytyczne kg (i to dyżurny jest rozliczany), a obecnie największym problemem są  formatki siwcpr z których nic nie wynika, drugim problemie głównie poza powiatem lub na granicy są roszczenia ochotników o $, i taki burmistrz. Wójt pyta dlaczego moi pojechali?  I pewno zaraz ruszy lawina komentarzy że życie, zdrowie i inne szlachetne cele, ale wiem ze problem istnieje, a taki 01 nie chcę narażać się władzy bo później idzie do takiego lokalnego włodarza o wsparcie a on mówi "no wiesz nie mam bo dałem osp za udział w akcjach na sąsiednim powiecie więc może idź do nich aby cie wspomogli.... Przykre ale prawdziwe :krzyk:
.

Offline firepl

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 317
  • w stanie spocz.
Odp: Dysponowanie OSP przez SKKP/KM
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 22, 2015, 12:47:23 »
Ostateczna decyzja co dysponuje należy do dyżurnego na podstawie zgłoszenia w oparciu o wytyczne kg (i to dyżurny jest rozliczany), a obecnie największym problemem są  formatki siwcpr z których nic nie wynika, drugim problemie głównie poza powiatem lub na granicy są roszczenia ochotników o $, i taki burmistrz. Wójt pyta dlaczego moi pojechali?  I pewno zaraz ruszy lawina komentarzy że życie, zdrowie i inne szlachetne cele, ale wiem ze problem istnieje, a taki 01 nie chcę narażać się władzy bo później idzie do takiego lokalnego włodarza o wsparcie a on mówi "no wiesz nie mam bo dałem osp za udział w akcjach na sąsiednim powiecie więc może idź do nich aby cie wspomogli.... Przykre ale prawdziwe :krzyk:
.
Dokładnie tak, sam jestem też ochotnikiem i wiem jak to wygląda od tej strony, są osoby które całkiem dobrze z tej bezinterewności  wyciagają i najwiecej krzyczą jak im ktoś na rejon wjedzie , tak to jest panowie, nie generalizuje ale tak to jest.

Offline Mario1998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 23
Odp: Dysponowanie OSP przez SKKP/KM
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 22, 2015, 14:45:31 »
Tak samo jak jednostki OSP poza Ksgr, nie zostają dysponowane do swojej miescowości i na teren własnej  gminy gdzie są działania ratowniczo-gaśnicze. Wychodzę z założenia że nie potrzebnie działają takie jednostki, skoro nie wyjeżdzają i nie są informowanie. Mogę sie mylić

Offline bombeiro

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 350
Odp: Dysponowanie OSP przez SKKP/KM
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 22, 2015, 15:31:47 »
Pytanie, dlaczego nie są? W moim powiecie dosyć często korzystamy z pomocy OSP poza KSRG. Przede wszystkim uzależnione jest to od samochodu i wyposażenia jakie posiada dana jednostka... Bo wiadomo, że taki GLM nie jest jakoś bardzo potrzebny do pożaru, a np. taki GCBA 6/32 już daje radę. Za to jeśli jednostka z GLM posiada np. ubranie na osy to nie widzę powodu by nie pojechali usunąć gniazda os czy szerszeni w swojej miejscowości.

Offline Mario1998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 23
Odp: Dysponowanie OSP przez SKKP/KM
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 22, 2015, 16:01:30 »
Dobre zapytanie dlaczego nie są. No może 2 lub 3 takie jednostki OSP poza KSGR dysponują do działań w swojej miejscowośc, a reszta to milczy

Offline PCT

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 252
  • Dowódca Plutonu
Odp: Dysponowanie OSP przez SKKP/KM
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 22, 2015, 23:59:27 »
Pytanie, dlaczego nie są? W moim powiecie dosyć często korzystamy z pomocy OSP poza KSRG. Przede wszystkim uzależnione jest to od samochodu i wyposażenia jakie posiada dana jednostka... Bo wiadomo, że taki GLM nie jest jakoś bardzo potrzebny do pożaru, a np. taki GCBA 6/32 już daje radę. Za to jeśli jednostka z GLM posiada np. ubranie na osy to nie widzę powodu by nie pojechali usunąć gniazda os czy szerszeni w swojej miejscowości.

W dodatku liczy się dyspozycyjność. W moim przypadku nie raz dojeżdżaliśmy do sąsiedniej miejscowości (5 km) i tam rozpoczynaliśmy działania a tamtejsza jednostka spoza KSRG dopiero zgłaszała wyjazd swoim leciwym GCBA.



Teraz moje pytanie :D
Waszym zdaniem dyspozytor SKKP podczas wyjazdu całego JRG, na zabezpieczenie KP powinien wzywać jednostkę  A z GBARt odległą o 4 km czy GCBARt z miejscowości B odległej o 4,5km od komendy :)
Bardziej honorowe jest być wyniesionym na tron niż go odziedziczyć...
N. Machiavelli

Offline daiman998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 234
Odp: Dysponowanie OSP przez SKKP/KM
« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 23, 2015, 06:23:17 »
Odnosnie nowych zgloszrn 112, które wymuszajUwymuszają wjazd po za rejon  to u nie ma i nigdy nie było problemów.  Natomiast co do $ to był okres kiedy ze względu na wadę prawna miało ekwiwalentu nie być mimo to wszyscy jeździli tak samo.  Lepiej  unikajcie ludzi, którzy działają tylko dla kasy.

Offline straz22

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 46
  • I ósmego Dnia Bóg stworzył strażaka
Odp: Dysponowanie OSP przez SKKP/KM
« Odpowiedź #16 dnia: Grudzień 23, 2015, 09:46:54 »
Cytuj
Teraz moje pytanie :D
Waszym zdaniem dyspozytor SKKP podczas wyjazdu całego JRG, na zabezpieczenie KP powinien wzywać jednostkę  A z GBARt odległą o 4 km czy GCBARt z miejscowości B odległej o 4,5km od komendy :)

U nas z dysponowaniem do zabezpieczenia KP, że SKKP wzywa najbliżej położoną jednostkę która w tym czasie nie uczestniczy w zdarzeniu/ach. Najbliżej jesteśmy my (500m do KP), następnie 2 inne jednostki z sąsiednich gmin. Pierwsza ma 4km a druga 6km.
straz22

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Dysponowanie OSP przez SKKP/KM
« Odpowiedź #17 dnia: Grudzień 23, 2015, 10:00:48 »
Teraz moje pytanie :D
Waszym zdaniem dyspozytor SKKP podczas wyjazdu całego JRG, na zabezpieczenie KP powinien wzywać jednostkę  A z GBARt odległą o 4 km czy GCBARt z miejscowości B odległej o 4,5km od komendy :)

Po co takie kombinacje
Najlepszym wyjściem jest zadysponowanie zastępów OSP do zdarzenia i cofnięcie jednego rzutu z PSP do remizy.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 23, 2015, 10:07:57 wysłana przez grzela »

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.952
    • JRG SGSP
Odp: Dysponowanie OSP przez SKKP/KM
« Odpowiedź #18 dnia: Grudzień 23, 2015, 10:24:13 »
Cytuj
Teraz moje pytanie :D
Waszym zdaniem dyspozytor SKKP podczas wyjazdu całego JRG, na zabezpieczenie KP powinien wzywać jednostkę  A z GBARt odległą o 4 km czy GCBARt z miejscowości B odległej o 4,5km od komendy :)
Może nawert zadysponować jednostkę 10 km od komendy, jeśli ma pewność że zrealizuje ona właściwie postawione zadania. Sorry, ale dla mnie bez znaczenia czy to GBARt czy GCBARt i w którą stronę mają pół kilometra więcej. Samochód nie działa tylko ludzie i to przede wszystkim obiektywne kryterium wyszkolenia i subiektywne kryterium "ogarnięcia" będzie kluczowe.

Offline Mario1998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 23
Odp: Dysponowanie OSP przez SKKP/KM
« Odpowiedź #19 dnia: Grudzień 23, 2015, 10:33:45 »
Te dysponowania są nie bardzo nieraz zrozumiałe. Palą się trawy w danej miejscowości alarmują kilka razy jednostkę miejscową OSP poza KSGR, a naszą nie dysponują chociaż mamy najbliżej jako OSP KSGR do tej miejscowości po tej jednostce i braliśmy dużo razy udział u nich, a oni nie byli wtedy alarmowani.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 23, 2015, 11:19:00 wysłana przez Mario1998 »

Offline lebork87

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 101
  • pdf
Odp: Dysponowanie OSP przez SKKP/KM
« Odpowiedź #20 dnia: Grudzień 23, 2015, 12:07:05 »
Mario1998 może wstąpicie do KSRG to będa was wzywac :)

Offline JON SNOW

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 368
Odp: Dysponowanie OSP przez SKKP/KM
« Odpowiedź #21 dnia: Grudzień 23, 2015, 12:08:20 »
Mario1998, takie tematy się już przewijały na forum, przejrzyj sobie. Jeżeli macie jako OSP jakieś wątpliwości co do dysponowania i alarmowania, to udajcie się do Naczelnika Wydziału Operacyjnego w tej KP i pogadajcie o co chodzi. Co do samego dysponowania, odpowiada za nie dyspozytor i w danej chwili to on powinien mieć najlepszą wiedzę kto, gdzie i po co. To ciężka i stresująca robota, uwierz mi.
PS. Mamy "KSRG" a nie "KSGR"   (więc "Krajowy System Ratowniczo Gaśniczy)   :kwit:
Żyję w kraju w którym wszyscy chcą mnie zrobić w ... :)

Offline Mario1998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 23
Odp: Dysponowanie OSP przez SKKP/KM
« Odpowiedź #22 dnia: Grudzień 23, 2015, 12:53:54 »
Jesteśmy w KSRG już dobre parę lat.  ^_^

Offline lebork87

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 101
  • pdf
Odp: Dysponowanie OSP przez SKKP/KM
« Odpowiedź #23 dnia: Grudzień 23, 2015, 13:12:26 »
Pisałeś że jesteście w KSGR a nie KSRG ;)

Offline mulat81

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 553
Odp: Dysponowanie OSP przez SKKP/KM
« Odpowiedź #24 dnia: Grudzień 23, 2015, 14:24:32 »

Teraz moje pytanie :D
Waszym zdaniem dyspozytor SKKP podczas wyjazdu całego JRG, na zabezpieczenie KP powinien wzywać jednostkę  A z GBARt odległą o 4 km czy GCBARt z miejscowości B odległej o 4,5km od komendy :)

Jak dyżurny nie ma narzucone która jednostka w pierwszej kolejności ma realizować zabezpieczenie (np dostęp do ważnego węzła komunikacyjnego itp) to stawiał bym w gotowość jednostki na zmianę, brałbym również pod uwagę kompetencyjność jednostki ( niektórzy wiedzą o co chodzi), dodatkowo tez wybierałbym jednostkę która jest mniej awanturująca się..., nie ładuje wszystkiego na FB i inne portale...., nie wchodzi w dziwne układy z 01, przez co na pewno będzie mniej problemu przy ewentualnej zmoce, a z tym niestety trzeba się liczyć, a czy GBA czy GCBA to bez znaczenia, nawet osobiście myślę że GBA lepsze a, a wodę ktoś zawsze dowiezie. Na szczęście dysponowanie mnie nie dotyczy, więc może nie potrzebnie zababram głos.