Autor Wątek: Dysponowanie OSP przez SKKP/KM  (Przeczytany 12309 razy)

Offline PCT

  • Stary Wyga
  • **
  • Wiadomości: 168
  • Płeć: Mężczyzna
  • Dowódca Plutonu
Odp: Dysponowanie OSP przez SKKP/KM
« Odpowiedź #40 dnia: Luty 29, 2016, 12:16:00 »
Dokładnie się tym nie interesowałem, jednak z tego co mi wiadomo to rozliczanie czasu jest względem godzin alarmowania i powrotu. Naczelnik u siebie wpisywał dane ze zdarzenia, do którego wyjechał ostatni wóz z KP - a czy KP wliczała nas jako SiS w meldunku tego nie jestem w stanie powiedzieć. 
Ekwiwalent jest jak za zwykłą akcję :)
Bardziej honorowe jest być wyniesionym na tron niż go odziedziczyć...
N. Machiavelli

Offline grzela

  • KLUBOWICZ
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.328
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Dysponowanie OSP przez SKKP/KM
« Odpowiedź #41 dnia: Luty 29, 2016, 13:33:05 »
Za każdym razem jak tak sytuacja się trafia wzywam OSP :) na zabezpieczenie rejonu.
W moim przypadku dość często. Ze względu na 2 wyjazdowe w JRG wzywają najbliższą jednostkę KSRG. Wóz zazwyczaj parkowany jest w garażu a druhowie idą na świetlicę i czekają na powrót lub wyjazd :)
Mam pytanie w związku z tymi odpowiedziami. 
Jak jest rozliczany taki wyjazd OSP na zabezpieczenie rejonu?
 Czy  jest sporządzana odrębna informacja ze zdarzenia ( meldunek), czy są wliczani w SiS ujęte w meldunku ze zdarzenia do którego zostały zadysponowane zastępy których rejon zabezpiecza w danej chwili jednostka OSP, czy jest jeszcze inna forma  ?
 Czy druhowie z OSP otrzymują ekwiwalent za czas tego zabezpieczenia ?

Taka odpowiedź dostał jeden z forumowiczów od KG. :kwit:

Cytuj
W nawiązaniu do wystąpienia Pana Komendanta z dnia 07 maja 2010 r. (Il-ll 0311802), dotyczącego kwestii wyjazdów zastępów OSP do zabezpieczenia rejonu chronionego, uprzejmie informuję co następuje.
Zgodnie z ustawą z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. z 2009 r. Nr 178, poz. 1380 oraz z 2010 r. Nr 57, poz. 353), zwanej dalej „ustawą", członkowi ochotniczej straży pożarnej, który uczestniczył w działaniu ratowniczym lub szkoleniu pożarniczym organizowanym przez Państwową Straż Pożarną lub gminę w przysługuje prawo do ekwiwalentu pieniężnego, o ile nie zachował prawa do wynagrodzenia za czas nieobecności w pracy (art. 28 ust.l i 3).
Prawo do świadczeń określonych w art. 26 ustawy przysługuje członkowi ochotniczej straży pożarnej, który w związku z udziałem w działaniach ratowniczych lub ćwiczeniach doznał uszczerbku na zdrowiu lub poniósł szkodę w mieniu.
Jak wynika z powołanych przepisów warunkiem niezbędnym korzystania z uprawnień jest uczestnictwo w działaniach ratowniczych lub ćwiczeniach, lub szkoleniu pożarniczym.
Jak pisze Pan Komendant w swoim piśmie wyjazd zastępu OSP do zabezpieczenia rejonu chronionego, nie jest udziałem w działaniach ratowniczych, tak więc brak jest podstawowej przesłanki dla otrzymania wyżej wymienionych świadczeń przez członków ochotniczych straży pożarnych uczestniczących w zabezpieczeniu rejonu chronionego.
Biorąc pod uwagę przepis art. 2 pkt 2 ustawy, który definiuje działania ratownicze jako „... każdą czynność podjętą w celu ochrony życia, zdrowia, mienia lub środowiska, a także likwidacją przyczyn powstania pożaru, wystąpienia klęski żywiołowej lub innego miejscowego zagrożenia", to czas uczestniczenia w działaniu ratowniczym należy liczyć od godziny wyjazdu z remizy strażackiej OSP do godziny powrotu po zakończeniu działań ratowniczych.
W odniesieniu do pozostałych kwestii podniesionych przez Pana Komendanta wyjaśniam:
Z rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 29 grudnia 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad organizacji krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego (Dz. U. Nr 111, poz. 1311) - nie wynika obowiązek dokumentowania zabezpieczenia operacyjnego terenu, w związku z tym jeśli do dokumentacji działań ratowniczych wpisywane są działania związane z zabezpieczeniem terenu, jest to nieprawidłowe.
Pragnę zwrócić uwagę, że zmiana przepisów ustawy w zakresie postulatów Pana Komendanta, wywoła dodatkowe (znaczne) skutki finansowe dla budżetów jednostek samorządu terytorialnego i budżetu państwa. W związku z tym inicjatorem tych zmian nie może być Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej, ale może struktury Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP mogłyby podjąć ten temat.
Jednocześnie wyjaśniam, że udzielenie odpowiedzi wymagało konsultacji z wieloma biurami Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, co spowodowało, że odpowiedź została przygotowana z opóźnieniem, za co przepraszam.

Offline slawomir66

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Dysponowanie OSP przez SKKP/KM
« Odpowiedź #42 dnia: Styczeń 02, 2019, 21:17:45 »
Mnie też śmieszą decyzje o zadysponowaniu jednostki KSRG do powalonego konaru z odległości 7 km gdzie nasza jednostka ale z poza systemu jest pod nosem może 1 km.

Offline młody13

  • Stary Wyga
  • **
  • Wiadomości: 222
Odp: Dysponowanie OSP przez SKKP/KM
« Odpowiedź #43 dnia: Styczeń 03, 2019, 20:24:00 »
Mnie też śmieszą decyzje o zadysponowaniu jednostki KSRG do powalonego konaru z odległości 7 km gdzie nasza jednostka ale z poza systemu jest pod nosem może 1 km.

Ale potem można wykazać że te z poza KSRG są "zbędne" bo najwięcej wyjazdów ma przecież OSP z KSRG .