Autor Wątek: Zasady Organizacji Szkoleń Członków OSP.  (Przeczytany 13647 razy)

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Zasady Organizacji Szkoleń Członków OSP.
« dnia: Listopad 23, 2015, 11:54:13 »
Zasady Organizacji Szkoleń Członków Ochotniczych Straży Pożarnych Biorących Bezpośredni Udział w Działaniach Ratowniczych.  :kwit:

http://www.straz.gov.pl/panstwowa_straz_pozarna/Zasady_Organizacji_Szkolen_OSP

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Zasady Organizacji Szkoleń Członków OSP.
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 23, 2015, 13:20:56 »
Czy za w/w dokumentami pójdą również oficjalnie i zunifikowane materiały szkoleniowe uwzględniające postęp technologiczny i nowe/skuteczniejsze/bezpieczenijsze techniki ratownicze, które miały powstały od czasu opublikowania niebieskich prezentacji na stare szkolenia OSP?  :stop: :fiuu:
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Zasady Organizacji Szkoleń Członków OSP.
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 27, 2015, 16:47:53 »
tak na szybko czytając mam rozumieć że wszystkie dotychczasowe szkolenia wg programów z 2006 roku będą nieważne ???

Od nowa będziemy się szkolić na dowódców i naczelników???
To jakaś paranoja.

Jedyne co wprowadzają nowe zasady to uznanie kursu szeregowego strażaka PSP za ukończenie Cambridge University wiedzy pożarniczej. Jedyny nieomylny kurs jak na razie. Zresztą już doceniony w załącznikach do poprzedniego systemu
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline DEX

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 492
Odp: Zasady Organizacji Szkoleń Członków OSP.
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 27, 2015, 22:25:34 »
tak na szybko czytając mam rozumieć że wszystkie dotychczasowe szkolenia wg programów z 2006 roku będą nieważne ???

Od nowa będziemy się szkolić na dowódców i naczelników???
To jakaś paranoja.

Wszystkie nabyte kwalifikacje i uprawnienia uznaje się ważne pod warunkiem okazania dokumentów … itd., itp.
W pewnych kwestiach zgadza się z tobą, ale są i takie, w których mam odmienne zdanie.

Offline romiwe

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
Odp: Zasady Organizacji Szkoleń Członków OSP.
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 30, 2015, 10:28:30 »
tak na szybko czytając mam rozumieć że wszystkie dotychczasowe szkolenia wg programów z 2006 roku będą nieważne ???


u nas szkola juz wg nowych wytycznych te sprzed 2006 tracą ważność

sorbent

  • Gość
Odp: Zasady Organizacji Szkoleń Członków OSP.
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 30, 2015, 12:45:23 »
Zgodnie z zapisem, wszelkie posiadane uprawnienia zachowują ważność zgodnie z posiadanymi dokumentami - w takim razie nie wiem tylko po co był pkt. określający, że naczelnicy i dowódcy przed 2006 zachowują ważność oraz, że szkolenie OSP cz I z 2006 roku zachowują ważność.
I nie ma w tych zasadach określenia kogo przyjmować na szkolenie (wymagania). I ciekawym jest oświadczenie, że osoba posiada badania lekarskie - czyli już nie będziemy zbierać ksera zaświadczeń??

Offline romiwe

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
Odp: Zasady Organizacji Szkoleń Członków OSP.
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 30, 2015, 15:05:59 »
Zgodnie z zapisem, wszelkie posiadane uprawnienia zachowują ważność zgodnie z posiadanymi dokumentami - w takim razie nie wiem tylko po co był pkt. określający, że naczelnicy i dowódcy przed 2006 zachowują ważność oraz, że szkolenie OSP cz I z 2006 roku zachowują ważność.
I nie ma w tych zasadach określenia kogo przyjmować na szkolenie (wymagania). I ciekawym jest oświadczenie, że osoba posiada badania lekarskie - czyli już nie będziemy zbierać ksera zaświadczeń??

Niby nie ma ale KP PSP  sprawuje nadzór w powiecie i chce szkolić od nowa :)


Offline joker26

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 410
Odp: Zasady Organizacji Szkoleń Członków OSP.
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 30, 2015, 19:24:52 »
Barany...
Będę pisał do Zarządów informację o egzaminach, podobnie gdy kursant olewa szkolenie...
Rozumiem nowelizację,ale zaraz taki skok. Ciekawe czy ośrodki będą zdolne do przyjęcia takich ilości  kursantów na komorę dymową, jak mają problemy z obsługą  druhów OSP z KSRG i funkcjonariuszy PSP.  Maksymalna grupa ćwiczących to 10-12 osób na dzień.
Dziwaczne też ograniczenie do 40 osób. Powinno być raczej  zapisane, iż np. na  zajęcia praktyczne na grupę 5-10 osób musi przypadać jeden instruktor itd, a nie brać się za limitowanie.

« Ostatnia zmiana: Listopad 30, 2015, 19:59:45 wysłana przez joker26 »

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Zasady Organizacji Szkoleń Członków OSP.
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 30, 2015, 21:47:31 »
- w takim razie nie wiem tylko po co był pkt. określający, że naczelnicy i dowódcy przed 2006 zachowują ważność oraz, że szkolenie OSP cz I z 2006 roku zachowują ważność.

to właśnie też mnie zastanawia. Bo skoro te osoby sprzed 2006 zachowują ważność szkoleń, a nie ma ani słowa o tych co skończyli szkolenia wg systemu po 2006 roku to należało by domniemywać że utracą uprawnienia. A warunek posiadania zaświadczeń można połączyć z tymi sprzed 2006 roku
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline Emil

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 923
  • 511[S]11
Odp: Zasady Organizacji Szkoleń Członków OSP.
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 02, 2015, 20:48:16 »
Panowie zanim zaczniecie pisać głupoty - przeczytajcie (ze zrozumieniem) dokument "zasady organizacji szkoleń członków osp[...]" :kwit:
Jak dla mnie, to idzie wszystko w dobrym kierunku, oby miało to tylko przełożenie na rzeczywistość i godziny poświęcone na szkoleniu nie były czasem zmarnowanym na przepisywanie prezentacji do zeszytów.

Offline joker26

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 410
Odp: Zasady Organizacji Szkoleń Członków OSP.
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 02, 2015, 21:10:31 »
Kolega jest  współtwórcą tych zasad? :straz:
Dlaczego nie było żadnych konsultacji z KP KM?
Szkolę ochotników, patrzę  przez palce na system szkolenia OSP a zdecydowanie wolę zajęcia praktyczne niż marnowanie czasu na przepisywanie prezentacji.
Gdzie szkolenie BHP? Hmm Absolwent ( szumnie powiedziane - bo wg programu z 2006 roku praktycznie w dniu egzaminu mógł wskoczyć na wóz, a teraz?) jest uprawniony do działań pod warunkiem ukończenia szkolenia wstępnego BHP to ci ciekawostka. Dlaczego nie ma go w programie szkolenia ?- skutkuje to przeprowadzaniem odrębnego szkolenia i wytwarzaniem kolejnego kwitu.
Naczelnik wystawi dokument, że absolwent zapoznał się ze instrukcją sprzętu w macierzystej jednostce, hmm
I wszystko to będzie musiało leżeć w archiwach KP (KM) aby pozostał jakikolwiek ślad, gdyż w niektórych jednostkach OSP w  KSRG to nawet porozumienia trójstronnego o ich włączeniu do KSRG nie znajdziesz, nie mówiąc już o innej kwitologii lub jednostkach spoza KSRG.
Wszystko idzie w dobrym kierunku? Wymieniać dalej?
Pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 02, 2015, 21:33:15 wysłana przez joker26 »

Offline Emil

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 923
  • 511[S]11
Odp: Zasady Organizacji Szkoleń Członków OSP.
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 02, 2015, 21:55:22 »
Kolego @joker26 chyba się nie zrozumieliśmy... Przeczytaj wcześniejsze wypowiedzi kolegów i porównaj je z tekstem dokumentu - odpowiedzi na pytania są tam zawarte.

Nie współtworzę i daleko mi do tego, ale jestem zwolennikiem szkolenia, które ma czegoś nauczyć a nie być odklepanym
"na sztukę". Ewidentnie w nowym programie sporo jest godzin praktyki, teraz wszystko zależy od podejścia wykładowców jak zostaną one zrealizowane. Są naciski na specjalizację, więc w końcu musiały się także pojawić szkolenia w tym kierunku, nie ma się czemu dziwić. Wydaje mi się, że  gdzieś w zamyśle chodzi o "profesjonalizację" OSP - tutaj akurat powinny iść za tym kolejne czynniki jak zwiększone fundusze na realizację, czy choćby minimalna stawka ekwiwalentu za szkolenie.

Każda nowelizacja niesie za sobą lepsze lub gorsze konsekwencje - w tym przypadku uważam jest więcej pozytywnych aspektów, aczkolwiek nigdy nie jest tak dobrze, żeby nie mogło być lepiej, ale to tylko moja opinia, chętnie poznam inne. 

Pozdrawiam!


Offline joker26

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 410
Odp: Zasady Organizacji Szkoleń Członków OSP.
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 02, 2015, 22:20:03 »
Kolego emilu,akurat powyżej nie ma konkretnego opisu merytorycznego systemu szkolenia a dociekanie, czy nowy system pozwoli uczestniczyć ochotnikom w działaniach ratowniczych bez dodatkowych obostrzeń ( patrz przejście 1994-2006, gdzie aby utrzymać np.kwalifikacje dowódcy trzeba było ukończyć szkolenie SP II i techniczne). Niemniej jednak jest to moja subiektywna opinia - będę musiał się z nowym systemem szkolenia zmierzyć na co dzień :).
Pozdrawiam


sorbent

  • Gość
Odp: Zasady Organizacji Szkoleń Członków OSP.
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 03, 2015, 18:54:02 »
Kolego emilu,akurat powyżej nie ma konkretnego opisu merytorycznego systemu szkolenia a dociekanie, czy nowy system pozwoli uczestniczyć ochotnikom w działaniach ratowniczych bez dodatkowych obostrzeń ( patrz przejście 1994-2006, gdzie aby utrzymać np.kwalifikacje dowódcy trzeba było ukończyć szkolenie SP II i techniczne). Niemniej jednak jest to moja subiektywna opinia - będę musiał się z nowym systemem szkolenia zmierzyć na co dzień :).
Pozdrawiam

To tak jak ja kolego, tak jak ja.
Również nie doczytałem istotnych kwestii np. Kogo przyjmować na konkretne szkolenie i wiele, wiele innych.

Offline kaczorpsp

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 78
Odp: Zasady Organizacji Szkoleń Członków OSP.
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 17, 2015, 21:40:38 »
Panowie napiszcie mi, kto powinien podpisać nową kartę skierowania (zapis jest: imię i nazwisko, pieczęć przedstawiciela urzędu gminy/przełożonego uprawnionego do mianowania/naczelnik OSP)?
Czy wystarczy aby ja podpisał sam naczelnik?
I co w takim przypadku jeżeli skierowany członek OSP uda się wtedy po ekwiwalent za godziny na kursie a burmistrz/wójt powie że go nie kierował i mu nie zapłaci.

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Zasady Organizacji Szkoleń Członków OSP.
« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 18, 2015, 11:45:51 »
Panowie zanim zaczniecie pisać głupoty - przeczytajcie (ze zrozumieniem) dokument "zasady organizacji szkoleń członków osp[...]" :kwit:

Emil może ja faktycznie nie potrafię tego znaleźć w tym dokumencie. Może mamy inny dokument??? Wskaż mi punkt w którym jest napisane że osoby które ukończyły szkolenie wg programów z 2006 roku zachowują swoje dotychczasowe uprawnienia.
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline junior

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 147
    • http://www.ospopole.prv.pl
Odp: Zasady Organizacji Szkoleń Członków OSP.
« Odpowiedź #16 dnia: Grudzień 20, 2015, 00:33:48 »
rozdział IV pkt 11

sorbent

  • Gość
Odp: Zasady Organizacji Szkoleń Członków OSP.
« Odpowiedź #17 dnia: Grudzień 20, 2015, 00:49:41 »
Zachowują wg posiadanych uprawnień - czyli konieczne jest przeprowadzenie wobec nich instruktażu z konkretnego sprzętu (tak nam tłumaczyli w KW). Naczelnicy powinni dorobić kwity z szkoleń nazwijmy je stanowiskowych. Do tej pory po szkoleniu technicznym strażak OSP mógł posługiwać się dowolnym sprzętem, teraz powinien być przeszkolony do konkretnego sprzętu - czyli to stanowiskowe szkoleni. Tak jakoś to zrozumiałem.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Zasady Organizacji Szkoleń Członków OSP.
« Odpowiedź #18 dnia: Grudzień 20, 2015, 10:29:07 »
Zachowują wg posiadanych uprawnień - czyli konieczne jest przeprowadzenie wobec nich instruktażu z konkretnego sprzętu (tak nam tłumaczyli w KW). Naczelnicy powinni dorobić kwity z szkoleń nazwijmy je stanowiskowych. Do tej pory po szkoleniu technicznym strażak OSP mógł posługiwać się dowolnym sprzętem, teraz powinien być przeszkolony do konkretnego sprzętu - czyli to stanowiskowe szkoleni. Tak jakoś to zrozumiałem.

Szkolenie specjalistyczne dotyczy tylko strażaków z OSP, które działąją lub są przewidziane na swoim powiecie do działań w zakresie podstawowym lub spejalistycznym zgodnie z zasadami obowiązującymi ksrg.

Cytuj
2.   Szkolenia realizowane na poziomie specjalistycznym
Celem szkoleń realizowanych na poziomie specjalistycznym jest przygotowanie strażaków ratowników Ochotniczych Straży Pożarnych do wykonywania działań z użyciem sprzętu specjalistycznego wymagającego umiejętności zdefiniowanych w zasadach realizacji ratownictwa specjalistycznego w krajowym systemie ratowniczo-gaśniczym. Nabycie tak zdefiniowanych umiejętności pozwala na prowadzenie działań ratowniczych z użyciem sprzętu ratowniczego, w który wyposażone są Ochotnicze Straże Pożarne, zgodnie z rodzajem zagrożeń występujących na własnym terenie działania.
Do szkoleń realizowanych na poziomie specjalistycznym zaliczamy szkolenia w zakresie: ratownictwa technicznego;
■   ratownictwa chemicznego i ekologicznego; ratownictwa wodnego;
■   ratownictwa wysokościowego; działań poszukiwawczo-ratowniczych; ratownictwa medycznego;
■   współpracy z LPR.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 20, 2015, 10:34:27 wysłana przez grzela »

Offline wujo 2010

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.814
Odp: Zasady Organizacji Szkoleń Członków OSP.
« Odpowiedź #19 dnia: Grudzień 20, 2015, 12:15:27 »
A co jeśli strażak ma przeszkolenie jednoetapowe I i II stopień a chce zrobić kurs rat- tech . Musi zrobić całość odnowa ? czy będą jeszcze same kursy techniczne ?
Bądź uprzejmy i staraj się pomóc innym. Jeśli nie masz nic wartościowego do dodania w danym temacie, nie pisz, i tak zostanie to skasowane przez moderatorów :)

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Zasady Organizacji Szkoleń Członków OSP.
« Odpowiedź #20 dnia: Grudzień 20, 2015, 13:28:24 »
A co jeśli strażak ma przeszkolenie jednoetapowe I i II stopień a chce zrobić kurs rat- tech . Musi zrobić całość odnowa ? czy będą jeszcze same kursy techniczne ?

Moim zdaniem, jeżeli Wasza jdnostka nie jest przewidziana do działań z zakresu ratownictwa technicznego, to może byc z tym problem.

Offline wujo 2010

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.814
Odp: Zasady Organizacji Szkoleń Członków OSP.
« Odpowiedź #21 dnia: Grudzień 20, 2015, 17:13:44 »
To znaczy że co ? Że jeśli mamy w swoim rejonie drogę krajową i dość sporą liczbę wypadków, kupujemy w przyszłym roku hydraulikę to nie możemy jej używać bo nie zostaniemy dopuszczeni do kursów  ? :tuba:
Bądź uprzejmy i staraj się pomóc innym. Jeśli nie masz nic wartościowego do dodania w danym temacie, nie pisz, i tak zostanie to skasowane przez moderatorów :)

Offline KLosss

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 258
Odp: Zasady Organizacji Szkoleń Członków OSP.
« Odpowiedź #22 dnia: Grudzień 20, 2015, 18:49:37 »
Kolego "Klubowicz " nie rozumiem pojęcia zawartego powyżej  ,jak moze byc jednostaka nie przewidziana do dzialan ratownictwa technicznego. to co chociaż posiada na stanie sprzed do ratownictwa i nie moze go wykorzystać, ponieważ np nie należy to tak zwanej grupy uprzywilejowanej KSRG..

Offline wujo 2010

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.814
Odp: Zasady Organizacji Szkoleń Członków OSP.
« Odpowiedź #23 dnia: Grudzień 20, 2015, 19:50:11 »
Kolego "Klubowicz " nie rozumiem pojęcia zawartego powyżej  ,jak moze byc jednostaka nie przewidziana do dzialan ratownictwa technicznego. to co chociaż posiada na stanie sprzed do ratownictwa i nie moze go wykorzystać, ponieważ np nie należy to tak zwanej grupy uprzywilejowanej KSRG..
Druga kwestia, czy osoby przeszkolone po kursie rat tech a jednostka nie jest ujęta w planie , zachowują swoje uprawnienia? :gwiazdki:
Bądź uprzejmy i staraj się pomóc innym. Jeśli nie masz nic wartościowego do dodania w danym temacie, nie pisz, i tak zostanie to skasowane przez moderatorów :)

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Zasady Organizacji Szkoleń Członków OSP.
« Odpowiedź #24 dnia: Grudzień 20, 2015, 19:52:56 »
To znaczy że co ? Że jeśli mamy w swoim rejonie drogę krajową i dość sporą liczbę wypadków, kupujemy w przyszłym roku hydraulikę to nie możemy jej używać bo nie zostaniemy dopuszczeni do kursów  ? :tuba:

Kolego "Klubowicz " nie rozumiem pojęcia zawartego powyżej  ,jak moze byc jednostaka nie przewidziana do dzialan ratownictwa technicznego. to co chociaż posiada na stanie sprzed do ratownictwa i nie moze go wykorzystać, ponieważ np nie należy to tak zwanej grupy uprzywilejowanej KSRG..

Trudno mi się odnieść do osób, które piszą, bo nie wiem jakie funkcje pełnią w OSP i czy wiedzą o czym piszą.
Proponuje podejśc do swojej KP/KM, to wam wszystko wytłumaczą.

Możesz używać hydrauliki w ramach ukończonego kursu podstawowego po nowemu, który będzie z elementami rat.techn., dlatego wiecej godzin.
Zaś w zakresie specjalistycznym jak wyżej napisałem. 

Strażacy zachowują swoje uprawnienia zdobyte przed wprowadzeniem nowych zasad.

Cytuj
Szkolenia z zakresu ratownictwa technicznego dla strażaków ratowników OSP według „Systemu szkolenia członków OSP  biorących bezpośredni udział w działaniach ratowniczych" z 2006 roku należy realizować wg potrzeb dla członków OSP , którzy ukończyli co najmniej:
 1. szkolenie :
szeregowców Ochotniczych  Straży  Pożarnych
przygotowujące  do  pracy w aparatach oddechowych,
z zakresu bhp według  programów obowiązujących do 2006 roku;
2. szkolenie podstawowe  strażaków  ratowników  Ochotniczych  Straży  Pożarnych 
według „Systemu szkolenia członków OSP  biorących bezpośredni udział w działaniach ratowniczych" z 2006 roku.

Czyli jeszcze można uzupełnić po staremu, aby spełnić wymogi na równi z nowymi zasadami.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 20, 2015, 20:42:33 wysłana przez grzela »

Offline joker26

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 410
Odp: Zasady Organizacji Szkoleń Członków OSP.
« Odpowiedź #25 dnia: Grudzień 20, 2015, 22:12:52 »
Można zrobić szkolenie techniczne wg systemu szkolenia z 2006 roku mając albo SP1 i SP2 albo jednoetapowe(lub spełnienie równorzędnych wymagań) - patrz postanowienia końcowe.
Pozdrawiam

Offline wujo 2010

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.814
Odp: Zasady Organizacji Szkoleń Członków OSP.
« Odpowiedź #26 dnia: Grudzień 21, 2015, 12:16:59 »
Można zrobić szkolenie techniczne wg systemu szkolenia z 2006 roku mając albo SP1 i SP2 albo jednoetapowe(lub spełnienie równorzędnych wymagań) - patrz postanowienia końcowe.
Pozdrawiam

Dzięki za rozjaśnienie tematu , ale i tak naczelnicy OSP, komendanci gminni i dowódcy JRG będą ginąć w dokumentacji a to przecież nie o to chodziło  :kwit:
« Ostatnia zmiana: Grudzień 21, 2015, 14:42:12 wysłana przez wujo 2010 »
Bądź uprzejmy i staraj się pomóc innym. Jeśli nie masz nic wartościowego do dodania w danym temacie, nie pisz, i tak zostanie to skasowane przez moderatorów :)