Autor Wątek: Zasady Org. Dosk. Zawod. w PSP 2015 - punkty  (Przeczytany 25543 razy)

Offline DEX

• Strażak Sam
Odp: Zasady Org. Dosk. Zawod. w PSP 2015 - punkty
« Odpowiedź #60 dnia: Grudzień 09, 2015, 23:41:57 »
Proszę o uważne przeczytanie treści przez strażaków,którzy mają wpływ na przebieg procesu doskonalenia zawodowego. Poniżej krótki wyciąg z ustawy o PSP. Nie komentuje dalej.
USTAWA

Bo tu nie ma co komentować. Od tego powinni zacząć wszyscy, a nie tworzyć zasady, w których nie ma żadnych zasad, poza tymi dotyczącymi tworzenia makulatury dla KOMEND WOJEWÓDZKICH tylko w jednym celu. Udowodnić wszystkim, że jest się niezbędnym. A wystarczy zrobić to co TY i już się nie wpuszcza na minę swojego przełożonego. Akt najwyższy w PSP – Ustawa, którą przytaczasz.
„Art. 10. 1. Do zadań Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej należy:
5) organizowanie ... doskonalenia zawodowego w jednostkach organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej;
5b) opracowywanie i zatwierdzanie programów ... doskonalenia zawodowego oraz sprawowanie nadzoru w zakresie dydaktycznym nad ich realizacją;”

- podpunkt 5) gdzie i w jaki sposób został zorganizowany, a 5b) ???, może tylko nadzór jest realny, reszta to tylko zapis ustawowo niezrealizowany. Ukazały się za to ZASADY. Dla zasady 01 powinien powinien Panom bardzo podziękować za stworzenie dokumentu, który podpisał.

„Art. 12. Do zadań komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej należy:
14) opracowywanie programów ... doskonalenia zawodowego, ..., oraz organizowanie ... doskonalenia zawodowego, ...;”

- widziałeś kiedyś program doskonalenia zawodowego opracowany przez Komendę Wojewódzką, nawet tam gdzie są ośrodki szkolenia KW tego nie robi. Wiesz, kto robi Komendy P/M. Specjaliści z KW po zabraniu materiałów z podległych komend robią na tej podstawie kopiuj-wklej i już jest materiał dla KG. Jeśli chodzi o strukturę kontrolną KW nie ma sobie równych. Szkoda tylko, że nie przechodzi to w jakość. Zresztą tu nie chodzi o jakość, ale o uzasadnienie swojego istnienia.

„Art. 13. 6. Do zadań komendanta powiatowego (miejskiego) Państwowej Straży Pożarnej należy:
14) organizowanie szkolenia i doskonalenia pożarniczego;
15) szkolenie członków ochotniczych straży pożarnych;”

To tu się odbywa proces doskonalenia zawodowego, ty się ten proces organizuje, tu się tworzy makulaturę, która uzasadnia istnienie KW w tym zakresie. W zapisie Art. 13, gdzie masz zapis dotyczący doskonalenia zawodowego. KP powinna dostać gotową dokumentację doskonalenia zawodowego opracowaną przez KW i ją realizować. To, że KW dysponuje kadrą, która nie potrafi czasem zredagować prostego pisma nie warto wspominać, a tu Ustawa mówi o całych programach i organizacji doskonalenia. Na zakończenie w świetle Art.13 cytowanej wyżej Ustawy i jej podpunktu 15). KG PSP Biuro Szkolenia Zasady Organizacji Szkoleń Członków Ochotniczych Straży Pożarnych Biorących Bezpośredni Udział w Działaniach Ratowniczych. Dział III – praca dla upadających ośrodków szkolenia nie mających pomysłów na swoje funkcjonowanie. Będzie wysyp szkoleń organizowanych przez KW, a raczej firmowanych. Dotychczas robiły to KP. Teraz też będą to robiły, ale cel będzie inny - uzasadnić istnienie KW. Jak na bazie Art 13, pkt. 6, podpunkt 15 wyglądają pkt 4.1., 6 i 7 KG. Pewnie dla KW żadna różnica i tak będą to robiły podmioty 6.1., i 7.1. KW zbierze tylko komplet dokumentów, robi kopiuj-wklej i do KG. Sukces gwarantowany no i zagwarantowana potrzeba istnienia.
Do kwestii INNYCH ZASAD, kadry ośrodków szkolenia i koordynatorów wojewódzkich (z wyłączeniem rat. med.) nie będę się odnosił. Może kiedyś.
W pewnych kwestiach zgadza się z tobą, ale są i takie, w których mam odmienne zdanie.

Offline leszno

• Stary Wyga
  • **
« Odpowiedź #61 dnia: Grudzień 14, 2015, 21:59:20 »
co nikt nie ma pytań? nikogo to nie interesuje?a ja sie pytam czemu za semestr w aspirantce nie mam punktow  a za studia  resocjalizacja juz są punkty ? zwiazane ze slużbą ? kto to wymyslil?

Offline DEX

• Strażak Sam
« Odpowiedź #62 dnia: Grudzień 14, 2015, 23:31:20 »
czytałem to ale tak nie dokładnie wiem że to zły pomysł no ale na koniec kadencji można zamieszać

Kto to wymyślił masz na pierwszych stronach tego opracowania. Tabela punktowa ma niewiele wspólnego ze służbą, a już na pewno z doskonaleniem zawodowym. Ułożona została tak, aby system dzienny nie miał zbyt dużych problemów ze zgromadzeniem 20 pkt. Widać to po pozycjach, w których pkt. zostają przyznawane za wykonywanie zadań wchodzących w skład obowiązkółw na zajmowanym stanowisku. Dlaczego nie aspirantka. Dlatego, że na aspirantkę może pójść każdy podoficer z podziału bojowego, a na studia nawet te podyplomowe już nie każdy.
W pewnych kwestiach zgadza się z tobą, ale są i takie, w których mam odmienne zdanie.

Offline firemn

• Początkujący
  • *
« Odpowiedź #63 dnia: Grudzień 22, 2015, 16:41:08 »
Panowie mam nadzieję, że nowy KG wycofa szybko z obiegu ten paszkwil. Zapisywanie w10 miejscach tych samych rzeczy, tony nowych papierów, jak by PB nic poza szkoleniem nie robił, ok niech zatrudnią sprzątaczki, ludzi do konserwacji sprzętu i malowania,grabienia liści, sekretarki tylko pozostanie problem z wyjazdami. D-ca zmiany niech dostanie drugą pensję jako wykładowca :-). Choć zajęcia mogą prowadzić też liderzy, hmm no mega pomysł, z całej JRG wysłali chłopaka na 3 dni szkolenia i co teraz ma szkolić 3 zmiany po służbie zamiast odpocząć po 24h ? Punktacja z d.... wzięta, ma na celu zaszczucie PB jak dzieci w szkole nie wnosi nic. Dziwne, że inne służby mundurowe nie weryfikują całą służbę kompetencji ludzi, którzy raz ukończyli szkoły, szkolenie, widocznie mamy kiepskie szkoły i ośrodki. Piszący to opracowanie pewnie by powiedzieli, że strażak się musi uczyć całe życie i uczymy, szkolimy, poznajemy nowy sprzęt i nikt nas nie musi zmuszać i straszyć punktami i kontrolami. Czy któryś z Panów opracowujących te zasady pracował kiedyś na PB, czy całe życie za biurkiem, bo na 99 % stawiam na to drugie. Myśli taki, że strażak to jak z 4 razy wyjechał do pożaru to zajęło mu to np. 4 h a 20 leżał. Jak by sprzęt sami się pomył, potankował, meldunki napisały, jrg posprzątało i nie było innych papierów z innych wydziałów. Sprawą tych chorych wytycznych powinny zająć się związki zawodowe. No i cała nadzieja, że nowy KG przyjrzy siętemu, liczę na głos rozsądku, czytałem, że jest to człowiek, który doświadczył również pracy na PB. Poza tym jeśli KW zacznie prowadzić jakieś szkolenia to i tak posłuży sięludzmi z PB, bo kto tam będzie ekspertem od specjalistycznych dziedziń ratownictwa u nich?

Offline andkuc

• Początkujący
  • *
« Odpowiedź #64 dnia: Grudzień 22, 2015, 19:35:35 »
Czy któryś z Panów opracowujących te zasady pracował kiedyś na PB, czy całe życie za biurkiem, bo na 99 % stawiam na to drugie.

Niestety wygrał 1%, Pan Przewodniczący zespołu opracowującego omawiane zasady często podkreśla, że karierę w straży zaczynał od zera (tzn. przyjścia z ulicy). Następnie przeszedł wszystkie szczeble kariery, aż do zastępcy KW. Nie tylko "biurowi", są autorami tego dokumentu, ale jak się okazuję również "prawdziwi podziałowcy".

Offline firemn

• Początkujący
  • *
« Odpowiedź #65 dnia: Grudzień 22, 2015, 20:48:15 »
To może na PB coś mu nie poszło i chce dopiec kolegom. Znam takich co byli miesiąc na PB i też mówią, że przeszli szkołę od podziału do biura. A poza tym w obecnym wyścigu szczurów to nie jeden by matkę sprzedał byle zaistnieć i się wykazać jak to dopi.... tym na dole umie. I nikt tu się nie kierował troską o dobre doszkolenie tylko zepchnięto jak zawsze odpowiedzialność jak zawsze za wszystko na PB. Ja kojarzę jednego Pana z komisji i wiem, że PB nie widział w sensie pełnienia służby nie za biurka. Zresztą nie chce atakować biurowych dalej, bo są potrzebni, tylko niech nie zapominają, że to oni mają być dla PB a nie odwrotnie. 
No i dobry jest też zapis, że strażak ma obowiązek odrabiać szkolenie, które ominął. Czyli po pożarze dużym wracamy o 23 i odrabiamy szkolenie :-). A ktoś wraca po wolnej służbie bierze udział w szkoleniu na bierząco danego dnia, potem trafi mu się parę wyjazdów a d-ca zmiany daje mu materiały i nakazuje zgodnie z zasadami się szkolić np. od 2 do 5 rano, bo wcześniej nie było kiedy (strażak musiał odśnieżyć, zawieść komendanta i posprzątać jeszcze). I potem o 5 rano pożar poddasza i ten strażak mdleje na pierwszym piętrze. A po urlopie wróci to dziennie będzie musiał robić po 12 godzin szkolenia, więc może lepiej na urlopie wprowadzić obowiązek dojazdu na szkolenia :-)
« Ostatnia zmiana: Grudzień 22, 2015, 21:01:22 wysłana przez firemn »

Offline sorbent

• Stary Wyga
  • **
  • Człowiek nie ma przyjaciół-przyjaciół ma powodzeni
« Odpowiedź #66 dnia: Grudzień 22, 2015, 23:09:08 »
To może na PB coś mu nie poszło i chce dopiec kolegom. Znam takich co byli miesiąc na PB i też mówią, że przeszli szkołę od podziału do biura. A poza tym w obecnym wyścigu szczurów to nie jeden by matkę sprzedał byle zaistnieć i się wykazać jak to dopi.... tym na dole umie. I nikt tu się nie kierował troską o dobre doszkolenie tylko zepchnięto jak zawsze odpowiedzialność jak zawsze za wszystko na PB. Ja kojarzę jednego Pana z komisji i wiem, że PB nie widział w sensie pełnienia służby nie za biurka. Zresztą nie chce atakować biurowych dalej, bo są potrzebni, tylko niech nie zapominają, że to oni mają być dla PB a nie odwrotnie. 
No i dobry jest też zapis, że strażak ma obowiązek odrabiać szkolenie, które ominął. Czyli po pożarze dużym wracamy o 23 i odrabiamy szkolenie :-). A ktoś wraca po wolnej służbie bierze udział w szkoleniu na bierząco danego dnia, potem trafi mu się parę wyjazdów a d-ca zmiany daje mu materiały i nakazuje zgodnie z zasadami się szkolić np. od 2 do 5 rano, bo wcześniej nie było kiedy (strażak musiał odśnieżyć, zawieść komendanta i posprzątać jeszcze). I potem o 5 rano pożar poddasza i ten strażak mdleje na pierwszym piętrze. A po urlopie wróci to dziennie będzie musiał robić po 12 godzin szkolenia, więc może lepiej na urlopie wprowadzić obowiązek dojazdu na szkolenia :-)
W moim województwie jest tak to zorganizowane, że zajęcia trwają 3-4 godziny lekcyjne dziennie. W miesiącu ostatni tydzień (po dwie służby na zmianę) będą na uzupełnienie braków.  Dodatkowo dopiero nie zrealizowanie 50 % zajęć powoduje jakieś konsekwencje (- pkt). Problem to mają chłopaki, którzy są na podziale, w grupie specjalistycznej i jeszcze np. dubler SKKP - taki to nic nie będzie robił tylko się szkolił  :o

"Władza jest wyzwaniem wolności. Nie można jej sprawować inaczej, jak tylko służąc" JPII.
Wyleczony z PSP

Offline rastafarai

• Bywalec
  • *
« Odpowiedź #67 dnia: Grudzień 23, 2015, 17:20:46 »
Może mi się tylko wydaje ale odczuwam tutaj w większości lament, że źle. W mojej opinii 240 godzin to nie jest jakoś kosmicznie dużo i nie do nadrobienia. Ani trochę nie obawiam się zebrania 20pkt., ani trochę nie obawiam się, że ludzie u mnie na zmianie nie zbiorą 20pkt. Jak ktoś ma d-cę zmiany i 01, którzy robią wszystkim pod górkę i na złość, to punktów nie zbierze połowa PB i zaraz KW będzie badać co jest na rzeczy. Natomiast jeśli na 90 osób z PB punktów nie zbierze jeden to o co tu lament? Widocznie musi się wziąć w garść bo to nie przedszkole, że za rękę prowadzą. Nikt na pewno nie będzie kazał się szkolić od 2 do 5 więc takie płacze mnie nie ruszają, a jak się nie chce na wolnej służbie godzinkę w domu do książki zajrzeć czy przy kawie z chłopakami podyskutować o poprzednich zajęciach to niech płacze dalej. Te tematy to nie jest na prawdę jakaś czarna magia nikt tam nie każe humanistom wkuwać fizyki kwantowej, no ludzie. A żeby nie było, że mam czas bo jednostka ma 300 wyjazdów to od razu mówię - robię sporo papierów (wyjazdy, szkodliwe, częściowo grafiki), sam piszę meldunki, a wyjazdów robimy prawie 3 tys. rocznie. Czas na kawę potrafię znaleźć bez problemu, szkolić się też dajemy radę a czasu potrafię znaleźć na prawdę sporo żeby coś poczytać dla przypomnienia.

Offline firemn

• Początkujący
  • *
« Odpowiedź #68 dnia: Grudzień 23, 2015, 18:29:15 »
3-4 godziny szkolenia (teraz też robimy przecież) a po wolnej służbie teoretycznie masz już do zrobienia 6-8 godzin.Tak można zebrać te punkty,ale po co skupiać się na tych bezsensu wymyślonych punktacjach zamiast na robocie, której nikomu na PB nie brakuje. Czy dobry Policjant będzie skupiał się na normie w ilości mandatów za zaśmiecanie chodnika czy lepiej by złapał złodzieja. A żołnierz na wojnie ma w okopie pisać referat :-), bo punkciki są najważniejsze. Sensowne punkty strażacy mają za liczne udane akcje i przyznaje im je społeczeństwo. Tak można zebrać te punkty,ale jak ma być to ściema dla pisania i dodatkowe papiery pytam po co? To nie przedszkole tylko PSP i rodziców na zebranie nikt nie przyprowadzi. A czy wszyscy doczytali, że jak ktoś nie zgromadzi punktów to ma po dodatku. Zebrać łatwo? Ale stracić jest jeszcze łatwiej, zaliczysz masz 1 pkt a nie to na minusie razy kilka, dysproporcja powala. Po co tyle punktów za studia cywilne a z kontroli maks 1 pkt, kto to wymyślił? Jak ktoś ma w domu na wolnej służbie czytać godzinkę książkę, a czas dla rodziny, niektórzy mają dzieci, które nie mają taty kilka razy tygodniowo po 24 h? I kto ma kupić te książki do czytania szkoleniowego w domu. Nie chce mi się wierzyć, że tych zasad broni ktoś co ma 3 tyś. wyjazdów, no i rozumiem, że to liczba wyjazdów 3 zmian, bo trochę mało realne inaczej się to robi. Nikt właśnie nie ma zamiaru szkolić się od 2 do 5 rano, tylko chodziło o podkreślenie, że PB nie tylko leży między wyjazdami, u Was się nie sprząta i nie robi wszystkiego wokoło JRG? Niech lepiej Wydziały Operacyjne zaczną organizować na służbach fajne szkolenia np. załatwić auta do treningu  hydrauliką i cennych instruktorów itp. w tym kierunku by to szło, zamiast wypełniać dzienniczki skupiać się na punkcikach. Te punkciki nikomu życia nie uratują a odpowiednie zaplecze i instruktorzy mogą coś wnieść, ale skąd na to kasa? Wiadomo brak.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 23, 2015, 19:26:07 wysłana przez firemn »

Offline IceMan

• Początkujący
  • *
« Odpowiedź #69 dnia: Grudzień 30, 2015, 12:29:28 »
Nowy Komendant Główny zawiesił rozkaz dotyczący wprowadzenia do stosowania "Zasad organizacji doskonalenia zawodowego w PSP".

Offline rafal.bula

• KLUBOWICZ
  • VIP
  • *
    • JRG SGSP
« Odpowiedź #70 dnia: Grudzień 30, 2015, 12:33:52 »
Właśnie miałem to napisać. I co teraz? Przerabiać dzienniki szkoleń i pozostałą dokumentację?

Offline kaczorpsp

• Bywalec
  • *
« Odpowiedź #71 dnia: Grudzień 30, 2015, 13:50:36 »
W świętokrzyskim robią całe od nowa, czyli po staremu. To mają teraz d-cy sporo roboty.

Offline wujo 2010

• VIP
« Odpowiedź #72 dnia: Grudzień 30, 2015, 14:16:45 »
http://www.moz1504solidarnosc.pl/zawieszenie-nowych-zasad-organizacji-doskonalenia-zawodowego-w-psp/

cyt:
Informuję, iż z dniem 29 grudnia 2015 roku Komendant Główny PSP zawiesił stosowanie niedawno wprowadzonych „Zasad organizacji doskonalenia zawodowego w PSP”. Stwierdzając w piśmie, iż takie zasady nie mogą być stosowane do czasu wyjaśnienia wszystkich zagadnień problematycznych.

Zawieszenie stosowania wytycznych spowodowane było licznymi pytaniami i uwagami, między innymi ze strony NSZZ SOLIDARNOŚĆ.

Offline youngfireman

• Stary Wyga
  • **
« Odpowiedź #73 dnia: Grudzień 30, 2015, 15:29:10 »
Panowie nie wiem jak Wy ale jak dla mnie zawieszenie Zasad organizacji doskonalenia zawodowego w całości jest ciosem poniżej pasa tak jak napisali przedmówcy przerabianie dzienników, tematów etc. przed końcem roku jest ciosem poniżej pasa... :-\ mam nadzieję, że ostatecznie chociaż kształt dzienników i pozostałej dokumentacji pozostanie niezmieniony bo kilka rozwiązań można ocenić pozytywnie. Nie mówię o systemie punktacji, bo ten od początku pozostawał łagodnie mówiąc bardzo dyskusyjny.

Offline thebester

• Początkujący
  • *
« Odpowiedź #74 dnia: Grudzień 30, 2015, 16:16:10 »
Pomysł sam w sobie dobry bo sprzęt się zmienia a niestety starsi strażacy nie chcą się  przygotowywać i szkolić do coraz to nowszych technik i pojawiającego sprzętu.
Sposób w jaki to miało zostać zrobione czyli na łapu capu odpada.
Od bardzo dawna zauważyłem że ośrodek szkolenia w Olsztynie prowadzi ciekawe zajęcia na temat pożarów i nowych technik podawania prądów wody, lecz niestety u mnie w mieście a jest to jedno z miast wojewódzkich myślę ze mało kto o tym wie.

Offline adam998

• Strażak Sam
    • http://
« Odpowiedź #75 dnia: Grudzień 30, 2015, 17:01:02 »
Witam
Czy to prawda że nowy KG zawiesił ten wymysł szatana  :wall:

Offline piowo2008

• Stary Wyga
  • **
« Odpowiedź #76 dnia: Grudzień 30, 2015, 17:03:06 »
Daj Boże...
Ale Ośrodki Szkolenia upadną...
Gdy obowiązek wezwie mnie
Tam wszędzie, gdzie się pali,
Ty mi, o Panie siłę daj,
Bym życie ludzkie ocalił

Offline wujo 2010

• VIP
« Odpowiedź #77 dnia: Grudzień 30, 2015, 17:07:54 »
Policja jakoś nie upadła zajmujesz etat aspiranta to dostajesz stopień i problemu nie ma z aspirantką .

Offline adam998

• Strażak Sam
    • http://
« Odpowiedź #78 dnia: Grudzień 30, 2015, 17:15:27 »
Policja jakoś nie upadła zajmujesz etat aspiranta to dostajesz stopień i problemu nie ma z aspirantką .

A u nas tak obwarowali stanowiska wymogami że mało kto może normalnie awansować to też jest chore  :wall:  a czyj to jest wymysł pewnie tego samego szatana  :wall: