Autor Wątek: Zasady Org. Dosk. Zawod. w PSP 2015 - punkty  (Przeczytany 65239 razy)

Offline emil2008

• Bywalec
  • *
Odp: Zasady Org. Dosk. Zawod. w PSP 2015 - punkty
« Odpowiedź #20 dnia: Listopad 20, 2015, 13:56:26 »
Co na to ZZ

Offline hasici99

• Strażak Sam
« Odpowiedź #21 dnia: Listopad 20, 2015, 13:56:49 »
Zupełnie inną kwestią jest fakt że poziom zarobków zarówno na podziale jak i w biurze jest niezadawalający. Natomiast wydaje się, że wprost proporcjonalny do naszego profesjonalizmu i podejścia do służby. Celowo podkreślam do służby bo większość traktuje straż tylko jako dodatkowe zarobkowanie. Może postarajcie się spojrzeć na te zasady jako na szansę na wyrównanie umiejętności zawodowych w całej PSP, bo poziom niektórych strażaków jest przerażający. Widzę, że forum dyskusyjne całkowicie przekształciło się w forum krytykanckie i to na dosyć niskim i wulgarnym poziomie. Powodzenia.

O kolejny Pan biurkowy, sfrustrowany faktem że nie może dorobić. Gdyby Podział Bojowy zarabiał godziwe pieniądze to nie dymali by po budowach między służbami. Każdy ma rodzinę na utrzymaniu i chce godnie żyć. A to co robię w czasie wolnym to Leśnych dziadków zwis za przeproszeniem obchodzi.

Offline mariusz72

• Początkujący
  • *
« Odpowiedź #22 dnia: Listopad 20, 2015, 15:33:10 »
hmmm nie wiem gdzie panowie słuza ale jeden z przedmówcow  pisze ze nie wie co to inspekcja gotowosci bojowej.(az dziwne) Inspekcje przeprowadza na kazdej jednostce grupa operacyjna z KW ( nie zapowiedziana). Kontrole odbywaja sie od 4 do  6,8 razy w roku. Sprawdzaja czas wyjazdu, wiedzę ze sprzetu, zapodają załozenie ktore oceniają a na koniec pisze sie test wiedzy pisemny. Na slasku funkcjonuje to juz lata i wierzcie mi nic w tym miłego nie ma. Zreszta widze ze   w skład fachowcow od doskonalenia zawodowego pojawia się  pan brygadier ktorego pomysły u nas sa dobrze znane. Co do pkt nie bedzie to takie łatwe jak piszą niektórzy . Szkolenia ma przeprowadzac na terenie jednostki strazacy o odpowiednich kwalifikacjach lub  z odpowiednimi latami pracy i doswiadczeniem,( czyt d-ca, ) ZA to nie pkt!  Minimum 240 godz rocznie. Przy duzej ilosci wyjazdow  nie ma za duzo szans do popisu. Pracownicy biurowi zwiazani z działaniami ratowniczymi beda jezdzic na sympozja,narady warsztaty, cwiczenia,odprawy nic wiecej. To samo MSK szkolenia  na miejscu i raz na 5 lat w osrodku w Pionkach .Podział zdobywa pkt na szkoleniach(raz na 5 lat z kazdego tematu) za kazde do 5 pkt jak nie zdasz -10( nie ma sprawiedliwosci). Masz zdobyc 20pkt przez 2 lata.Pisanie referatów do wydawnictw, pracew komisjach,organizacja cwiczen,publikacje nie dotyczy zwyklego strazaka tylko dowodcow JRG itd. Na terenie tych jednostek gdzie jest OSP (NIESTETY U NAS NIE MA) troche pkt mozna nabyc za ich szkolenie ale tu tez pkt beda zbierac d-cy. Nam zostaje sprawnosci fizyczna, szkolenia w osrodkach, udzial w cwiczeniach,inspekcja gotowosci bojowej. Nie ma tego za wiele a i  za nie zdanie jest dosc drastycznie kara w stosunku do zaliczenia(tylko do 2pkt).Ogolnie czytajac te wypociny panow brygadierow mam nieodparte wrazenie ze na podzial bojowy nalozono mnostwo obowiazkow czytaj KARY (nie tylko zdobywanie pkt a le prowadzeie calej dokumentacji)natomiast sami sobie zrobil tylko dobrze. Oni nic sobie nie przypisali po dupie dostanie tylko podzial bojowy. !!!! Nie wiem czym to podyktowane zważywszy ze PSP jest postrzegana jako  jedna z najlepiej wyszkolonych formacji. Kto pokryje koszty tych 2 tygodniowych szkolen,dojazd wyzywienie, nadgodziny etc. Mam nadzieje ze  ktos madry to zatrzyma w odpowiednim momencie.
« Ostatnia zmiana: Listopad 20, 2015, 15:58:51 wysłana przez mariusz72 »

Offline SIUSIEK

• VIP
  • Kocham swoją pracę! Ale koniec tuż tuż....
« Odpowiedź #23 dnia: Listopad 20, 2015, 15:51:27 »
Zupełnie inną kwestią jest fakt że poziom zarobków zarówno na podziale jak i w biurze jest niezadawalający. Natomiast wydaje się, że wprost proporcjonalny do naszego profesjonalizmu i podejścia do służby. Celowo podkreślam do służby bo większość traktuje straż tylko jako dodatkowe zarobkowanie. Może postarajcie się spojrzeć na te zasady jako na szansę na wyrównanie umiejętności zawodowych w całej PSP, bo poziom niektórych strażaków jest przerażający. Widzę, że forum dyskusyjne całkowicie przekształciło się w forum krytykanckie i to na dosyć niskim i wulgarnym poziomie. Powodzenia.

O kolejny Pan biurkowy, sfrustrowany faktem że nie może dorobić. Gdyby Podział Bojowy zarabiał godziwe pieniądze to nie dymali by po budowach między służbami. Każdy ma rodzinę na utrzymaniu i chce godnie żyć. A to co robię w czasie wolnym to Leśnych dziadków zwis za przeproszeniem obchodzi.
Daj mu spokój widać że to biurkowy, który nawet gdyby chciał w sobotę zarobić na waciki dla żony to nie wie jak wygląda łopata.  D..e mu żal ściska bo jak przeliczy sobie nadgodziny chłopaków z podziału,  posłucha gdzie i na czym można zarobić. Kwestia po tym kiedy się zarejestrował na forum...mam nadzieje że to nie członek hehe komisji która to wymyśliła.

Offline SIUSIEK

• VIP
  • Kocham swoją pracę! Ale koniec tuż tuż....
« Odpowiedź #24 dnia: Listopad 20, 2015, 15:56:03 »
hmmm nie wiem gdzie panowie słuza ale jeden z przedmówcow  pisze ze nie wie co to inspekcja gotowosci bojowej.(az dziwne) Inspekcje przeprowadza na kazdej jednostce grupa operacyjna z KW ( nie zapowiedziana). Kontrole odbywaja sie od 4 do  6,8 razy w roku. Sprawdzaja czas wyjazdu, wiedzę ze sprzetu, zapodają załozenie ktore oceniają a na koniec pisze sie test wiedzy pisemny. Na slasku funkcjonuje to juz lata i wierzcie mi nic w tym miłego nie ma. Zreszta widze ze   w skład fachowcow od doskonalenia zawodowego pojawia się  pan brygadier ktorego pomysły u nas sa dobrze znane. Co do pkt nie bedzie to takie łatwe jak piszą niektórzy . Szkolenia ma przeprowadzac na terenie jednostki strazacy o odpowiednich kwalifikacjach lub  z odpowiednimi latami pracy i doswiadczeniem,( czyt d-ca, ) ZA to nie pkt!  Minimum 240 godz rocznie. Przy duzej ilosci wyjazdow  nie ma za duzo szans do popisu. Pracownicy biurowi zwiazani z działaniami ratowniczymi beda jezdzic na sympozja,narady warsztaty, cwiczenia,odprawy nic wiecej. To samo MSK szkolenia  na miejscu i raz na 5 lat w osrodku w Pionkach .Podział zdobywa pkt na szkoleniach(raz na 5 lat z kazdego tematu) za kazde do 2 pkt czyli  mozesz dostac 1,2 jak nie zdasz -10( nie ma sprawiedliwosci). Masz zdobyc 20pkt przez 2 lata.Pisanie referatów do wydawnictw, pracew komisjach,organizacja cwiczen,publikacje nie dotyczy zwyklego strazaka tylko dowodcow JRG itd. Na terenie tych jednostek gdzie jest OSP (NIESTETY U NAS NIE MA) troche pkt mozna nabyc za ich szkolenie ale tu tez pkt beda zbierac d-cy. Nam zostaje sprawnosci fizyczna, szkolenia w osrodkach, udzial w cwiczeniach,inspekcja gotowosci bojowej. Nie ma tego za wiele a i  za nie zdanie jest dosc drastycznie kara w stosunku do zaliczenia(tylko do 2pkt).Ogolnie czytajac te wypociny panow brygadierow mam nieodparte wrazenie ze na podzial bojowy nalozono mnostwo obowiazkow czytaj KARY (nie tylko zdobywanie pkt a le prowadzeie calej dokumentacji)natomiast sami sobie zrobil tylko dobrze. Oni nic sobie nie przypisali po dupie dostanie tylko podzial bojowy. !!!! Nie wiem czym to podyktowane zważywszy ze PSP jest postrzegana jako  jedna z najlepiej wyszkolonych formacji. Kto pokryje koszty tych 2 tygodniowych szkolen,dojazd wyzywienie, nadgodziny etc. Mam nadzieje ze  ktos madry to zatrzyma w odpowiednim momencie.
Przepraszam że post po poście ale jak to czytam to nie rozumiem takich ludzi. Odczytał jeden post i tłumaczy co to IGO. Chłopie czy ty wiesz co to jest i czy przechodzileś IGO przez 11 godzin, czy przechodzileś IGO w porze nocnej od 1 do 5 rano....

Offline mariusz72

• Początkujący
  • *
« Odpowiedź #25 dnia: Listopad 20, 2015, 16:04:10 »
wiem co to inspekcja nie tylko u ciebie sa takie kontrole wyluzuj trochę. Kolega w pierwszych postach napisał ze nie wie  co moze byc na kontroli. To mu napisałem . Nie we wszystskich wojewodztwach sa kontrole,. Ale jak juz chcesz wiedzie c w nocy tez mamy.Nie ma sie co zbywac czy 3 godz czy 6 czy 11, Macie przelozonych i ktos do tego dopuscił, jak mniemam i czytalem chyba chodzi  o dolnyslas. Szczezre wspolczuje takich oprawców na kontroli mam nadzieje ze ich juz nie ma w PSP
« Ostatnia zmiana: Listopad 20, 2015, 16:13:15 wysłana przez mariusz72 »

Offline piana1

• Bywalec
  • *
« Odpowiedź #26 dnia: Listopad 20, 2015, 21:24:12 »
hmmm nie wiem gdzie panowie słuza ale jeden z przedmówcow  pisze ze nie wie co to inspekcja gotowosci bojowej.(az dziwne) Inspekcje przeprowadza na kazdej jednostce grupa operacyjna z KW ( nie zapowiedziana).

Wychodzi na to, że to kolega nie w jakiej inspekcji uczestniczy.
W ustawie o PSP i zarządzeniu nr 5 z 2013 roku Komendanta Głównego nie ma takiego tworu jak inspekcja gotowości bojowej jest za to inspekcja gotowości operacyjnej. Drobna różnica ale wiele zmieniająca.
Semper Paratus

Offline MobiLab

• Początkujący
  • *
« Odpowiedź #27 dnia: Listopad 20, 2015, 22:03:16 »
U mojego syna w szkole, za przyniesienie plastikowych korków lub zużytych baterii można dostać punkty ze sprawowania. Może panowie dorzucą takie pozycje do tabelki  :rofl: A na poważnie - już od jakiegoś czasu jest tyle "papierów" i dodatkowych zadań, że ciężko znaleźć czas na byle jakie szkolenie. O przygotowaniu ciekawych, wnoszących coś nowego ćwiczeń nie ma mowy. Dodawanie kolejnych papierów pogorszy tylko sytuację. Ale bez obaw. Każdy te 20 punktów zdobędzie, wypełnimy nowe tabelki, uzupełnimy rubryczki, w papierach wszystko będzie się zgadzać, ale czy naprawdę o to chodzi ? Rzygam już tą bylejakością.

Offline piotr

• Stary Wyga
  • **
  • ile jeszcze......
« Odpowiedź #28 dnia: Listopad 20, 2015, 22:25:10 »
Witam...
 Co do kol. Kapi1, co rozumiesz przez wprost proporcjonalne? Większość, jak to określasz, to ludzie z PB , którzy nie chcą,ale muszą zapitalać, by zbliżyć   się do pensji Biura. Dzięki takiej a nie innej polityce naszych zwierzchników, profesjonalizm i zaangażowanie , ma się nijak do pensji... Porównajcie sobie panowie w swoich Komendach, jak procentowo, podkreślam procentowo , kształtuje sie wysokość dodatku służbowego ludzi z PB a z Biura na tej samej grupie zaszeregowania....
 Teraz zamiast realnej poprawy w szkoleniu , będzie papierowe zbieranie punktów, a jak sie ktoś będzie stawiał, to go nie wyśle na szkolenie, a kto mi zabroni... :gwiazdki:

Offline sismondi

• Bywalec
  • *
« Odpowiedź #29 dnia: Listopad 21, 2015, 17:57:12 »
+siwiak jeszcze zapomniałeś dodać spania ....... tylko w biurze się zapidala jak dziki osioł .........

Offline madmax29

• VIP
« Odpowiedź #30 dnia: Listopad 21, 2015, 19:04:48 »
Czytam wypowiedzi, czytam, czytam... I jakoś się nie dziwię wypowiedziom. Przyzwyczaiłem się chyba :szalony: Pytanie zasadnicze, czy nie podoba wam się projekt jako całość czy tylko tabela punktacji która dla niektórych jest nierealna.
Żeby być nawet nie wybitnym, albo chociażby bardzo dobrym, weźmy na przykład w sportach pożarniczych, trzeba ćwiczyć, żeby być dobrym strażakiem to już nie? Pokażcie mi chociaż jeden zawód, w którym wymagani są specjaliści, który nie narzuca rozwijania się by być dobrym i konkurencyjnym? Co? Ale strażak nie, nie musi się szkolić, nie musi rozwijać. Wystarcza przecież mu wiedza jaką zdobył kiedyś w szkole, jaką mu przekazali kiedyś wykładowcy, mierni i niekompetentni jak sami piszecie. Więc skąd ma czerpać wiedzę? Uczyć jej się na podziale od starszych kolegów? A skąd ja mają starsi koledzy? Z doświadczenia? Może i tak, tylko żyjemy w szybko zmieniającym się świecie. Spotykają nas nowe zagrożenia, dostajemy nowy sprzęt, ale szkolić się nie musimy. Bo po co. Taka nasza narodowa przypadłość, bo każdy polski pan dom jak coś kupi to też nie czyta instrukcji obsług bo po co, przecież się zna. Efekt jest taki że ludzie nie potrafią prawidłowo użyć wentylatora do oddymienia (nie wspominam nawet o innych działaniach z jego użyciem), albo sprawdzają kamerą termo temperaturę butli zanurzonej w wodzie, a kwatermistrze nie potrafią kupić dobrej prądownicy, bo przecież wszystkie są takie same, zresztą jest to bez różnicy, bo w szkole nie uczą jak jej najskuteczniej użyć. Łamiemy nożyce na działaniach, bo nie ma czasu sprawdzić co jest pod tapicerką, czy rozstawić prawidłowo drabiny, bo przecież D10W potrafiłem a ta nowa niczym się przecież nie różni, no może tym że jest czarna. Pojawiają się nowe zagrożenia. Samo ratownictwo techniczne i źródła napędu inne niż tradycyjne to już temat dla ratowników na grube tomiszcze, a co z przemysłem? Mieszkaniówką? Rolnictwem? Terroryzmem? Wszystko się rozwija, tylko nie strażacy bo przecież jesteśmy nieomylni i wszystko wiedzący. Tylko widok ogniomistrza który w centrum dużego miasta nie potrafi zamocować stojaka hydrantowego, bo kręci nasadami nie podstawą... Bezcenny, ale mówi coś innego. Przecież on to potrafi  :rofl: Nie, nie potrafi, bo zapomniał, bo rzadko to robi.  Bo gdy coś nie wychodzi, zamiast potem analizować i przećwiczyć zamiatamy pod dywan i akcja była udana, jak zawsze.
Dlatego uważam że każde próby zmiany systemu szkoleń w PSP za krok w dobra stronę. Ktoś napisał, że jak nie zbierze  punktów to go nie wyrzucą z firmy, może i nie, tylko niech się nie zdziwi że odchodząc ze służby będzie na etacie ratownika, a 01 nie da mu maxa.
PS. W dyskutowanym dokumencie jest więcej błędów niż ten za jaki uważacie nierealna tabela punktów, jakoś nikt inny jeszcze ich nie zauważył. Zapraszam do uważnego przestudiowania dokumentu i dalszej dyskusji  :straz:

Offline sismondi

• Bywalec
  • *
« Odpowiedź #31 dnia: Listopad 21, 2015, 19:21:05 »
+madmax29 ładnie to opisałeś ale jak mnie kiedyś ktoś zapytał po co chcesz pracować w straży a ja mu pomagać ludziom dla idei  i dostałem odpowiedź ze straży rodziny nie wyżywisz więc można się  poświęcić na szkolenia itd tylko za co za 10 lat na 3 grupie ? za 100 zł dodatku za motywacyjny jak 01 mówi ci że nie ma za co ci dać bo to co wykonujesz masz w obowiązkach .........itd.

Offline sheldon

• KLUBOWICZ
  • VIP
  • *
« Odpowiedź #32 dnia: Listopad 21, 2015, 19:29:55 »
@madmax29 - nic dodać,  nic ująć.

Dajmy coś od siebie i mamy argument,  żeby zacząć tez wymagać od góry. Idą zmiany, trzeba rozważyć je w wieku płaszczyznach - i płacowych i naszych kompetencji.
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline madmax29

• VIP
« Odpowiedź #33 dnia: Listopad 21, 2015, 19:43:21 »
+madmax29 ładnie to opisałeś ale jak mnie kiedyś ktoś zapytał po co chcesz pracować w straży a ja mu pomagać ludziom dla idei  i dostałem odpowiedź ze straży rodziny nie wyżywisz więc można się  poświęcić na szkolenia itd tylko za co za 10 lat na 3 grupie ? za 100 zł dodatku za motywacyjny jak 01 mówi ci że nie ma za co ci dać bo to co wykonujesz masz w obowiązkach .........itd.
A jak zaczniesz się szkolić i rozijać to będziesz zarabiać mniej?  :rofl:

Offline sismondi

• Bywalec
  • *
« Odpowiedź #34 dnia: Listopad 21, 2015, 19:59:02 »
Moim zdaniem  praca w PB jest zabijana przez pracowników 8 godz nie ma chęci do pracy i szkoleń PB jest na marginesie w PSP nie mówię że PB ma być lulany przez wszystkich ale gdzieś ten zapał gaśnie niestety a co do szkoleń to niech będą ale z pożytkiem jakimś dla wszystkich praca dla idei się skończyła 8 godz przekraczają progi podatkowe a PB robi po budowach kostkach i tirach gdzie się da jak ma nadgodziny to od razu w oczy kole bo jak to oni mają a my nie ...... i rodzą się patologie dla nikogo niepotrzebne ....

Offline solosar

• Stary Wyga
  • **
« Odpowiedź #35 dnia: Listopad 21, 2015, 20:07:46 »
...
« Ostatnia zmiana: Marzec 31, 2016, 22:37:25 wysłana przez solosar »

Offline Tomala7777

• Strażak Sam
« Odpowiedź #36 dnia: Listopad 21, 2015, 20:19:18 »
Ciekawe czy to będzie obowiązywać tylko w czterech wojew. tak jak Imedic i np. IGO bo z tego co tu piszą chłopaki to PSP w każdym województwie jest inna.

Offline sheldon

• KLUBOWICZ
  • VIP
  • *
« Odpowiedź #37 dnia: Listopad 21, 2015, 21:18:56 »
Te zasady są dla całej psp, ogólnopolskie. Tak samo jak IGO. imedic to inna bajka
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline Tomala7777

• Strażak Sam
« Odpowiedź #38 dnia: Listopad 21, 2015, 21:25:43 »
Jak są takie same zasady to dlaczego w jednym wojew. IGO jest raz do roku a np. woj. śląskim 10 razy w roku.I z tym będzie tak samo!!!

Offline piana1

• Bywalec
  • *
« Odpowiedź #39 dnia: Listopad 21, 2015, 21:26:23 »
Szkolić i podnosić swoje kwalifikacje powinien każdy, bez względu na to czy podziałowiec czy biuro. Problem polega na tym, że wiele osób noszących mundur uważa, ze nie musi już nic robić bo albo wszystko wie albo to co akurat robi jest najważniejsze i nie starcza już na nic czasu.  Bez znaczenia czy to księgowa w stopniu majora czy ogniomistrz wiecznie siedzący na PA albo na ostatnim wyjazdowym. Prawda jak zawsze leży pośrodku. Przestańmy się żalić jak to nam ciężko i weźmy się za uczciwą pracę. Każdy z nas ma w zakresie obowiązków podnoszenie kwalifikacji zawodowych, to że służba w większości przypadków nam tego nie ułatwia (chociaż znam przypadki gdzie człowiek odmówił swojemu 01 jak ten chciał go wysłać do SGSP i zrobić dowódcą zmiany, albo inny broni się rękami i nogami od dowodzenia zastępem argumentując, że boi się odpowiedzialności ale już jako ratownik medyczny nie boi się podawać leków) nie zwalnia nas z tego obowiązku. Kto będzie chciał coś robić znajdzie czas i chęci pozostali będą biadolić jacy są pokrzywdzeni przez system. Zamiast skupiać się na temacie po raz kolejny rozmowa schodzi do pyskówki kto jest bardziej zapracowany i ciemiężony. Jak to biuro dyma podział i tylko czeka żeby dowalić obowiązków.

Wracając do tematu najpierw powinno powstać przy każdym ośrodku szkolenia zaplecze z poligonami. Same kursy w ośrodkach powinny być organizowane w formie warsztatów 1-2 dniowych ukierunkowanych na konkretne zagadnienia np. pożary wewnętrzne, zaopatrzenie wodne itp. i to nie tylko filmik z youtuba i prezentacja sprzed 7 lat ale praktyka i jeszcze raz praktyka. Nawet prowadzący nie musieli by być super specjalistami bo w gronie powiedzmy 20 chłopa już można by było powymieniać się doświadczeniami i przetestować je wspólnie na gorąco wyciągając wnioski. Po kilku takich szkoleniach nawet średnio wyszkolony owczarek niemiecki jako "prowadzący kurs" wyłuskał by najlepsze rozwiązania i przekazywał je kolejnym grupom konfrontując doświadczeniami nowych grup. Takie szkolenia powinny objąć wszystkich noszących mundur. Skończyły by się wtedy anegdoty o strażakach co ognia nie widzieli.
« Ostatnia zmiana: Listopad 21, 2015, 21:43:03 wysłana przez piana1 »
Semper Paratus