Autor Wątek: Źle dysponują!  (Przeczytany 13174 razy)

Offline Lider1989

  • "Dzień wczorajszy, był łatwym dniem..."
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 99
Źle dysponują!
« dnia: Listopad 13, 2015, 17:14:06 »
Witam,

sytuacja z dziś, poważny wypadek na drodze krajowej, 2 auta zderzenie boczne 4 osoby poszkodowane. Dyspozytor z PSK dysponuję najpierw pierwszą najbliższą jednostkę w KSRG, która nie wyjeżdża! Zamiast Wezwać następną OSP(najbliższą okolicy wypadku) wzywa OSP Najdalszą! POMIJA 2 JEDNOSTKĘ Z GMINY, KTÓRA JEST W KSRG!!! 2 jednostka ma bliżej do wypadku i więcej niezbędnego sprzętu niż ta jednostka z OSP która nie dość, że ma najdalej to i brak hydrauliki!!! Takie dyspozycje są u Nas normą! Jakie macie pomyły aby to zmienić!! W jaki sposób pojechać do PSP i rozmawiać czy może złożyć jakieś pismo w tej sprawie? Ktoś może miał podobną sytuację? Nam to po prostu śmierdzi układzikami....
wszystkie informację potwierdzone!

ono85

  • Gość
Odp: Źle dysponują!
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 13, 2015, 18:06:36 »
Poprostu jacyś zazdrośni jesteści poprostu wyluzujcie jak zwykle wy z osp to są zapaleńcy pozdrawiam :sympatia:

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.356
Odp: Źle dysponują!
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 13, 2015, 18:17:01 »
Witam,
sytuacja z dziś, poważny wypadek na drodze krajowej, 2 auta zderzenie boczne 4 osoby poszkodowane. Dyspozytor z PSK dysponuję najpierw pierwszą najbliższą jednostkę w KSRG, która nie wyjeżdża! Zamiast Wezwać następną OSP(najbliższą okolicy wypadku) wzywa OSP Najdalszą! POMIJA 2 JEDNOSTKĘ Z GMINY, KTÓRA JEST W KSRG!!! 2 jednostka ma bliżej do wypadku i więcej niezbędnego sprzętu niż ta jednostka z OSP która nie dość, że ma najdalej to i brak hydrauliki!!! Takie dyspozycje są u Nas normą! Jakie macie pomyły aby to zmienić!! W jaki sposób pojechać do PSP i rozmawiać czy może złożyć jakieś pismo w tej sprawie? Ktoś może miał podobną sytuację? Nam to po prostu śmierdzi układzikami....
wszystkie informację potwierdzone!
Niestety brak jest kilku ważnych parametrów, poza tym używasz pojęć wyjątkowo niedokładnych takich jak "najdalej", "bliżej",
"niezbędnego" itp. Dla przykładu napisałeś o hydraulice wszystko się zgadza ale jeśli wszystkie osoby opuściły pojazd i to wynika ze zgłoszenia to po co hydraulika w pierwszym przyjeżdżającym zastępie??  Jak daleko miała jednostka PSP?
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline Solan

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 164
Odp: Źle dysponują!
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 13, 2015, 18:53:47 »
Miałem podobna sytuacje. Był pożar dosłownie 600m od naszej jednostki a zadysponowano jednostke odlegla o 5 km. Po interwencji naszego prezesa w KP sytuacja sie zmienila i nastepnym razem zostalismy zadysponowani do pozaru.
Lubelskie

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.356
Odp: Źle dysponują!
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 13, 2015, 18:55:18 »
Miałem podobna sytuacje. Był pożar dosłownie 600m od naszej jednostki a zadysponowano jednostke odlegla o 5 km. Po interwencji naszego prezesa w KP sytuacja sie zmienila i nastepnym razem zostalismy zadysponowani do pozaru.
Pożar a wypadek to dwie bardzo różne sprawy. W pożarze każdy kto ma GBA się przyda.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline Lider1989

  • "Dzień wczorajszy, był łatwym dniem..."
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 99
Odp: Źle dysponują!
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 13, 2015, 19:30:51 »
"WY Z OSP" A Czym się różnimy? OD TYCH Z PSP? PSP Oddalona jest około 25 km od wypadku. Nikt tu nie mówi o zazdrości! Bo OSP które zostało wezwane ma około 15 km, my 10km a jedna jednostka niecałe 5km. Tu nie chodzi o moją jednostkę tylko dlaczego nie wezwali tej najbliższej i notabene posiadającą wszystko na aucie! Chyba podczas wypadków jest ważny czas a ile zajmuje dojazd dla 15km a dla 5km? Dodatkowo dodam poszkodowanych zabierał helikopter i 3 karetki. Z 2 powiatu byli Nasi koledzy i mówili o zgłoszeniu, że osoby nie opuściły same aut i udało się na szczęście hooligan'em wyrwać drzwi. To było na granicy Powiatów Jeden powiat zadysponował wszystkich jak trzeba najbliższe jednostki a Nasz najdalsze.
« Ostatnia zmiana: Listopad 13, 2015, 19:37:24 wysłana przez Lider1989 »

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.356
Odp: Źle dysponują!
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 13, 2015, 19:37:12 »
"WY Z OSP" A Czym się różnimy? OD TYCH Z PSP? PSP Oddalona jest około 25 km od wypadku. Nikt tu nie mówi o zazdrości! Bo OSP które zostało wezwane ma około 15 km, my 10km a jedna jednostka niecałe 5km. Tu nie chodzi o moją jednostkę tylko dlaczego nie wezwali tej najbliższej i notabene posiadającą wszystko na aucie! Chyba podczas wypadków jest ważny czas a ile zajmuje dojazd dla 15km a dla 5km? Dodatkowo dodam poszkodowanych zabierał helikopter i 3 karetki. To było na granicy Powiatów Jeden powiat zadysponował wszystkich jak trzeba najbliższe jednostki a Nasz najdalsze.
Jednostka nie wyjechała i ile czekał dyżurny z zaalamrowaniem kolejnej?
Być może już znał sytuacje i zadysponował jak uważał. Gdyż już ktoś był na miejscu (PSP czy OSP) i przekazał poszkodowanych PRM a KDR na miejscu decyduje co chce.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline Lider1989

  • "Dzień wczorajszy, był łatwym dniem..."
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 99
Odp: Źle dysponują!
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 13, 2015, 19:39:18 »
Tego czasu nie wiem. Zaalarmował jak uważał ok i wybrał jednostkę o 15km dalszą niż tą 5 km od wypadku. Dam Ci kolejny przykład Nasza Gmina, pali się sadza w kominie 2 wioski od nas jakieś 7 km, a PSK wzywa jednostkę z sąsiedniej gminy oddalonej o 14 km. U Nas na PSK jest kolesiostwo i zaczynają wyprawiać już cuda i dlatego pytam co z tym można zrobić?
« Ostatnia zmiana: Listopad 13, 2015, 19:43:42 wysłana przez Lider1989 »

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.356
Odp: Źle dysponują!
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 13, 2015, 19:58:39 »
Tego czasu nie wiem. Zaalarmował jak uważał ok i wybrał jednostkę o 15km dalszą niż tą 5 km od wypadku. Dam Ci kolejny przykład Nasza Gmina, pali się sadza w kominie 2 wioski od nas jakieś 7 km, a PSK wzywa jednostkę z sąsiedniej gminy oddalonej o 14 km. U Nas na PSK jest kolesiostwo i zaczynają wyprawiać już cuda i dlatego pytam co z tym można zrobić?
Jaki samochód macie? BO być może to decyduje?
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline Lider1989

  • "Dzień wczorajszy, był łatwym dniem..."
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 99
Odp: Źle dysponują!
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 13, 2015, 20:07:51 »
GBA Iveco Magirus oraz GBM Star 244. Wyposażenie pełne zgodne z wytycznymi KSRG bo należymy do systemu.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.356
Odp: Źle dysponują!
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 13, 2015, 20:10:08 »
GBA Iveco Magirus oraz GBM Star 244. Wyposażenie pełne zgodne z wytycznymi KSRG bo należymy do systemu.
No to powinniście być dysponowani do pożaru.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline Lider1989

  • "Dzień wczorajszy, był łatwym dniem..."
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 99
Odp: Źle dysponują!
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 13, 2015, 20:15:06 »
I chcemy zrobić z tym porządek bo jak wezwali jednostkę poza gminy na Nasz teren to już przesada. Jakiś pomysł?

Offline lukaszenko

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 332
Odp: Źle dysponują!
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 13, 2015, 20:27:20 »
Złóżcie do komendanta pismo z prośbą o wyjaśnienie tej sytuacji z wypadkiem. Prawdopodobnie komendant nie wie o takich zajściach. Może samo pismo wystarczy i sprawa się poprawi. Tylko zróbcie to w formie grzecznościowej a nie od razu na HURA.
I ósmego dnia Bóg stworzył strażaka

"co nie uśmierci, to podwójnie wzmocni mnie"

Offline Lider1989

  • "Dzień wczorajszy, był łatwym dniem..."
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 99
Odp: Źle dysponują!
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 13, 2015, 20:38:58 »
Dlatego przestawiłem sprawę na forum aby uzyskać sposób rozwiązania, a nie dzwonić przez telefon i się na wzajem przekrzykiwać

Offline firepl

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 317
  • w stanie spocz.
Odp: Źle dysponują!
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 13, 2015, 23:02:31 »
Złóżcie do komendanta pismo z prośbą o wyjaśnienie tej sytuacji z wypadkiem. Prawdopodobnie komendant nie wie o takich zajściach. Może samo pismo wystarczy i sprawa się poprawi. Tylko zróbcie to w formie grzecznościowej a nie od razu na HURA.

Hm , z autopsji: coś jest na rzeczy,i nie podejmę się doradzania co zrobić , trzeba by zbadać zdarzenie i zerknąc w kartę i zgłoszenie, to nie jest tak jednosnaczne że jakiś "układ" ma miejsce dyżurny bierze nie tylko pod uwagę odległość,na dezyzję mają wpływ : przeszkolenie, mobilność jednostki, sprzęt na wyposażeniu danej OSP, wytyczne 01. Osobiscie ? podjechałbym na PSK i spokojnie porozmawiał z dyżurnym,  to powinno dać lepszy skutek niz oficjalne pismo do 01. Na marginesie coś musiała zaiskrzyć pomiędzy wami i zalatwicie to tylko rozmawiajac :) , piszac skargi nie wygracie , zaognicie tylko niepotrzebnie sytuację i będzie tylko gorzej.

Offline mulat81

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 553
Odp: Źle dysponują!
« Odpowiedź #15 dnia: Listopad 14, 2015, 01:55:58 »
Wydaje mi się że dyżurny operacyjny nie ma większego interesu w dysponowania jednostek z poza gminy w pierwszym rzucie bo pewno dostałby POCHWAŁKĘ od 01, myślę że ze zgłoszenia wynikała że zdarzenie jest w miejscowości X a okazało się Y,  która to leży w innej gminie, też nie wydaje mi się że dyżurny miał konkretny powód  co do dysponowania jednostki oddalonej wg twojej oceny tak znacznie od zdarzenia drogi Lider1989, myślę że najpierw warto grzecznie zadzwonić i zapytać  a nie rzucać oskarżenia na  forum i posądzanie o złośliwość (bo tak to odebrałem), i pamiętaj tam też są ludzie którzy czasami się mylą, oni podejmują decyzje na ŻYWO, a nie po przeanalizowaniu po powrocie do remizy lub baru przy piwie,  :stop:

Offline Lider1989

  • "Dzień wczorajszy, był łatwym dniem..."
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 99
Odp: Źle dysponują!
« Odpowiedź #16 dnia: Listopad 14, 2015, 11:31:52 »
Co do tej sytuacji z sadzą to powiem tyle dyspozytor był członkiem OSP z sąsiedniej gminy co przyjechała do Nas. Nie ma podobnych nazw miejscowości co mogłoby spowodować błąd. Nie rzucam oskarżeń bezmyślnie. Kiedyś na gorąco byłem w PSP i widziałem wypadek w Naszym rejonie, zapytałem dyspozytora czy Nas wezwał, odpowiedział, że nie bo jadą Oni a ja mu na to że ta OSP NAWET DESKI NIE MA, to od razu wezwał Naszą jednostkę! Od Nas wymagają ciągłych kursów, szkoleń coraz większe wymogi, co rusz kontrole bo jesteśmy w KSRG a później dyspozytor jeden z drugim siedzi i wezwie kolegę aby mieli wyjazdy! Po rozmowie z kierownikiem PSP i przedstawieniu mu wszystkich dla Nas niejasnych dyspozycji, stwierdził tylko tyle, że jest to BŁĄD DYSPOZYTORA i na pewno to będzie przeanalizowane i dostaniemy protokół wyjaśniający.
« Ostatnia zmiana: Listopad 14, 2015, 12:19:05 wysłana przez Lider1989 »

Offline maniera

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 73
Odp: Źle dysponują!
« Odpowiedź #17 dnia: Listopad 14, 2015, 13:27:55 »
Ze zdziwieniem przeczytałem ten wątek. Przecież w XXI wieku służby dysponują zarówno systemami jak i procedurami dotyczącymi dysponowania sił i środków. Chyba dzisiaj niemożliwe jest aby w tym zakresie występowała przypadkowość lub uznaniowość. Odpowiednie służby komendantów właściwych szczebli analizują działania i dysponowanie sił i środków do zdarzeń. Przecież niemożliwe jest aby rozgrywało się to  na płaszczyźnie chęci lub niechęci personalnych lub regionalnych. Problem dotyczy relacji ksrg a obywatel, który ma otrzymać najlepszą z możliwych pomoc w możliwie krótkim czasie.
 Może zarzuty jakie tu padły wynikają z braku informacji dla podmiotów ratowniczych w zakresie kolejności i zasadności ich dysponowania do zdarzeń. Na pewno każdy przypadek budzący wątpliwości w trosce o dobro obywatela musi być osobno analizowany. Jak czytam o załatwianiu spraw po cichu to włos mi się na głowie jeży - Panowie transparentność w służbach ratowniczych to podstawa zaufania społecznego do nich. Oczywiście jest to moje zdanie jako obywatela, każdy może mieć inne. Może obywatel woli żyć złudzeniami?

Offline mulat81

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 553
Odp: Źle dysponują!
« Odpowiedź #18 dnia: Listopad 14, 2015, 16:34:00 »
Ale nikt nie mówi o załatwianiu, mi chodzi o to aby ustalić szczegóły z dyżurnym dlaczego tak się stało a nie odrazu pisma bo wydaje mi się że Lider poszedł do sprawy zbyt osobiście a wyjaśnienie może być bardzo proste i logiczne, Natomiast jeżeli powodem było kumotersrwo to wówczas oficjalna droga.

Offline Lider1989

  • "Dzień wczorajszy, był łatwym dniem..."
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 99
Odp: Źle dysponują!
« Odpowiedź #19 dnia: Listopad 14, 2015, 16:48:03 »
U Nas od dawna się o tym mówi, że dysponują jak chcą i zawsze po znajomości, myślę tę sytuację pokazały, że tak jest a jest ich jeszcze więcej. Nie podchodzę osobiście ale jak widzę rażące błędy WZYWANIE JEDNOSTKI Z INNEJ GMINY to już trzeba działać. Innej drogi już nie ma jak oficjalna, co wyjdzie po sprawdzeniu zdarzeń dam znać.

Offline janosik

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 393
  • OSP & PSP
Odp: Źle dysponują!
« Odpowiedź #20 dnia: Listopad 14, 2015, 18:26:59 »
To, że dyżurny dysponuje "na żywo" jak ktoś wcześniej pisał nie zwalnia ze znajomości rozmieszczenia jednostek OSP na terenie własnego powiatu...I jakoś mi się wydaje, że kolega z OSP ma dużo racji pod warunkiem, że faktycznie nie była to jednostkowa sytuacja! Na pewno nie można tego zostawić a sposób załatwienie - moim zdaniem dużo zależy od komendanta powiatowego - zapewne znasz go mniej lub bardziej więc oceń, czy krótka rozmowa np. naczelnika lub prezesa z twojej jednostki z owym komendantem załatwi sprawę, czy należy załatwić to bardziej formalnie. Pozostaje mi życzyć powodzenia w słusznej sprawie.

Offline Lider1989

  • "Dzień wczorajszy, był łatwym dniem..."
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 99
Odp: Źle dysponują!
« Odpowiedź #21 dnia: Listopad 14, 2015, 18:59:57 »
Zdarzyć się może błąd, każdy to rozumie ale nie notorycznie wzywanie jednostek bez zachowania jakiegokolwiek planu czy kolejności tylko po znajomości. Znamy się wszyscy, sprawa zgłoszona została oficjalnie do Kierownika PSP, który obiecał analizę przypadków przez Nas wskazanych i przesłanie protokołu kontroli ale sam już to nazwał ze są to rażące błędy dyspozytora.

Offline firepl

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 317
  • w stanie spocz.
Odp: Źle dysponują!
« Odpowiedź #22 dnia: Listopad 14, 2015, 20:17:18 »
Zdarzyć się może błąd, każdy to rozumie ale nie notorycznie wzywanie jednostek bez zachowania jakiegokolwiek planu czy kolejności tylko po znajomości. Znamy się wszyscy, sprawa zgłoszona została oficjalnie do Kierownika PSP, który obiecał analizę przypadków przez Nas wskazanych i przesłanie protokołu kontroli ale sam już to nazwał ze są to rażące błędy dyspozytora.

Planować to można sobie slub, na PSK sa procedury, jesli dyżurny zadysponował akurat inną OSP wcale nie powinien być oskarżany o kolesiostwo, wystarczy że raz lub dwa nie wyjechaliscie , lub były z wa i jakies problemy np z dowodzącym ze strony PSP i taka latka zostaje, jednostka niby miała wiekszą odległość ale była bardzo mobilna , sam miałem taką , w jej składzie było zawsze 4 lub 5 funkcjonariuszy bedacych na wolym, jak myślisz kogo bym zadysponował ? tych co maja 5 km z OSP czy tych co mają 10 km  ze składem PSP?
Napisałeś to napisałeś dyżurnemu nic z tego powdu ne zrobią, a smrodek zostanie, są kontrole , ćwiczenia i inne okazje do u... każdej OSP. Z innej beczki powiem tak , najlepiej gdyby cofnieto 1/175 za wyjazdy i byłby spok. jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniadze..

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Źle dysponują!
« Odpowiedź #23 dnia: Listopad 14, 2015, 22:26:17 »
Napisałeś to napisałeś dyżurnemu nic z tego powdu ne zrobią, a smrodek zostanie, są kontrole , ćwiczenia i inne okazje do u... każdej OSP.

Piękne - myślę, że powinniście to sobie do roty ślubowania dopisać albo do jakiegoś kodeksu honrowego oficera PSP - byłoby wszystko jasne.
Nie ważne kto zawinił, ujebać zawsze można tego co zgłasza problem.

Na marginesie to wiesz gdzie mamy to wasze u...? To wy nas potrzebujecie nie my was. To wy prosicie o pomoc bo nie dajecie rady. Raz, drugi możecie popajacować inspekcjami a na trzeci odbijecie się od zamkniętych drzwi i potem zmianowi będą zap... sami. Na pewno będą wam wdzięczni.

Z innej beczki powiem tak , najlepiej gdyby cofnieto 1/175 za wyjazdy i byłby spok. jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniadze

Nie masz zielonego pojęcia na czym polega OSP. Poświęcone dziesiątki godzin żeby ćwiczyć. Organizowanie i konserwacja sprzętu, zarwane noce i obowiązki rodzinne żeby czasem dostać ze 40 zł na miesiąc. Faktycznie ta kasa jest najważniejsza.

Offline firepl

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 317
  • w stanie spocz.
Odp: Źle dysponują!
« Odpowiedź #24 dnia: Listopad 14, 2015, 23:11:05 »
Napisałeś to napisałeś dyżurnemu nic z tego powdu ne zrobią, a smrodek zostanie, są kontrole , ćwiczenia i inne okazje do u... każdej OSP.

Piękne - myślę, że powinniście to sobie do roty ślubowania dopisać albo do jakiegoś kodeksu honrowego oficera PSP - byłoby wszystko jasne.
Nie ważne kto zawinił, ujebać zawsze można tego co zgłasza problem.

Na marginesie to wiesz gdzie mamy to wasze u...? To wy nas potrzebujecie nie my was. To wy prosicie o pomoc bo nie dajecie rady. Raz, drugi możecie popajacować inspekcjami a na trzeci odbijecie się od zamkniętych drzwi i potem zmianowi będą zap... sami. Na pewno będą wam wdzięczni.

Z innej beczki powiem tak , najlepiej gdyby cofnieto 1/175 za wyjazdy i byłby spok. jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniadze

Nie masz zielonego pojęcia na czym polega OSP. Poświęcone dziesiątki godzin żeby ćwiczyć. Organizowanie i konserwacja sprzętu, zarwane noce i obowiązki rodzinne żeby czasem dostać ze 40 zł na miesiąc. Faktycznie ta kasa jest najważniejsza.
Nie ma co sie denerwować kolego, akurat w OSP działam 30 lat i znam od podszewki wszystkie niuanse,można równie dobrze powiedziec jak ci nie odpowiada to nie musisz byc strażakiem, dużo młodych podchodzi roszczeniowo , 40 zł jak napisałes to średnio jeden wyjazd wiec jesli tyle razy uczestniczycie w gaszeniu trawy to nie ma o co kopi kruszyć. "Starażakiem sie jest , a nie bywa" i czuje podtekst finansowy w całym tym zamieszaniu,znane sa przypadki wpisywania dłuższego czasu działania , rózniacego się od karty manipulacyjnej, wyjazdu bez zgłoszenia itd itp.nie generalizuje ale takie przypadki znam, w tym konkretnym przypadku lepiej dojsć do porozumienia i nikogo nie oskarzać,mówisz że ktoś zgłasza problem, to ja odpowiadam to nie jest problem , wszystkie te procedury wysyłania OSP z terenu Gminy, Miejscowosci itd powstały tylko na wniosek OSP bo nigdy wszystkim nie dogodzisz,dobrze jest jesli w gminie jest jedna jednostka , ale jak jest ich 17 to dyzurny ma z linijka sprawdzac która miała bliżej, z której stony dojechac itd, nie masz pojęcia ile jeszcze czynnosci musi wykonać  i kogo powiadomic wiec z pewnoscia do byle trawy nie bedzie zawracał sobie głowy twoimi aspiracjami do przejechania przez wioske na sygnałach. Z pewnością do powaznych akcji dysponuje  zgodnie z zasada odległosc,wyposażenie,przeszkolenie,mobilnosć, jesli wiesz co to znaczy to wiecej pisac nie musze, to że jest w jakiejś OSP jest tylko plusem dla niego a nie powinno być powodem do pisania na niego donosów, tak jak napisałem : poczytają pośmieją się a was beda mieli za h.... takie zycie i mozesz tu pisać na mnie co tylko slina na język przyniesielepiej zyc w zgodzie , czasami trzeba odpuscic i tyle, wszak to jest Ochotnicza Straż a ziazek jest stowarzyszeniem, wyobraz sobie co będzie sie działo jesli wejdzie w zycie projekt doliczeniu procentow do emerytury za wysługę lat w OSP, myslę że bedzie to na zasadzie od ilości wyjazdow tak jak w PSP, aż strach pomyslec, wtedy to tam sie pozabijacie....