Autor Wątek: Nadawanie Stopni  (Przeczytany 3856 razy)

Offline tomusosp

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 12
Nadawanie Stopni
« dnia: Listopad 11, 2015, 09:46:09 »
Czołem
Wiem temat nie raz wałkowany, lecz dziś gdy chciałem zabrać się do artykułu z magazynu "strażak" na ten temat zaginął mi ten magazyn. Czy posiada ktoś z was ten egzemplarz i jest mi wstanie wysłać fotkę lub skan ?  był bym wdzięczny. 

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Nadawanie Stopni
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 11, 2015, 11:55:52 »
Scan artykułu

[załącznik usunięty przez administratora]

Offline piki58

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 26
    • Ochotnicza Straż Pożarna w Zalesicach
Odp: Nadawanie Stopni
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 11, 2015, 12:37:00 »
Dzięki. Przyda się w najbliższym czasie.

Offline tomusosp

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 12
Odp: Nadawanie Stopni
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 11, 2015, 15:38:38 »
Dziękuje

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Nadawanie Stopni
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 17, 2015, 22:53:21 »
Od dowódcy sekcji w górę trochę śmiech na sali - wymagania ciut z kosmosu. Chodzi o szkolenia - nie wysyła się przynajmniej u mnie ludzi, którzy nie zostali wybrani na stanowisko naczelnika/zastępcy/komendanta gminnego, bo byłoby to marnotrawstwo czasu i środków. W dodatku naczelnik i z-ca wymagają niby pełnienia funkcji d-cy plutonu, czyli wg. tego schematu naczelnik powinien mieć przeszkolenie "komendantów gminnych OSP", ale naczelników już niekoniecznie :gwiazdki:

P.S.
Tak, wiem - to tylko propozycja, szkic :fiuu:
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline PCT

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 252
  • Dowódca Plutonu
Odp: Nadawanie Stopni
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 18, 2015, 00:41:00 »
Od dowódcy sekcji w górę trochę śmiech na sali - wymagania ciut z kosmosu. Chodzi o szkolenia - nie wysyła się przynajmniej u mnie ludzi, którzy nie zostali wybrani na stanowisko naczelnika/zastępcy/komendanta gminnego, bo byłoby to marnotrawstwo czasu i środków. W dodatku naczelnik i z-ca wymagają niby pełnienia funkcji d-cy plutonu, czyli wg. tego schematu naczelnik powinien mieć przeszkolenie "komendantów gminnych OSP", ale naczelników już niekoniecznie :gwiazdki:

P.S.
Tak, wiem - to tylko propozycja, szkic :fiuu:

Ten sam problem trapił również i mnie, gdyż staram się opracować proces nadawania stopni do naszego statutu.

W chwili obecnej po konsultacjach raczej obstaję przy dodatkowej możliwości uzyskania stopnia z-cy dowódcy plutonu po długoletnim piastowaniu stopnia dowódcy sekcji przez aktywnego członka JOTu. Podobnie dla stopnia dowódcy plutonu.

Uważacie, że to dobry pomysł, czy jednak szkolenia naczelników/KGm powinny być obowiązkowe?
Bardziej honorowe jest być wyniesionym na tron niż go odziedziczyć...
N. Machiavelli

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Nadawanie Stopni
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 18, 2015, 08:10:50 »
Uważacie, że to dobry pomysł, czy jednak szkolenia naczelników/KGm powinny być obowiązkowe?
Szkolenie naczelników jest dla już wybranych naczelników i ich zastępców, a kom. gminnych dla już wybranych kom. gminnych. Simple as that.

Ogólnie ja w swoim szkicu który gdzieś tam mam, możliwe że nawet na tym forum umieściłem go w całości mam założenia że liczy się staż, który może by skrócony przez odbycie szkoleń z pewnej puli, a nie tak jak tutaj "na sztywno", bo w sumie każde szkolenie podnosi kwalifikacje ratownicze, czyli powinno być "premiowane". Natomiast brak szkoleń (co jest utrapieniem sporej części jednostek - a niezależnym przecież od nich) również nie powinien blokować drogi awansu. Kluczowym tutaj jest szkolenie dowódców i stopień dowódcy sekcji, które sporo zmieniają w sytuacji nie tyle umiejętności, co uprawnień druha. Stąd u mnie był pomysł że awansować można do pomocnika dow. sekcji (PDS) w trybie mieszanym, natomiast dowódcę sekcji otrzymywałaby osoba po ukończeniu kursu dowódców OSP. Powyżej tego znów wracamy do systemu mieszanego gdzie dodatkowe kursy i uprawnienia zmniejszają staż potrzebny do awansu ;)
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

sorbent

  • Gość
Odp: Nadawanie Stopni
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 18, 2015, 08:31:45 »
Uważacie, że to dobry pomysł, czy jednak szkolenia naczelników/KGm powinny być obowiązkowe?
Szkolenie naczelników jest dla już wybranych naczelników i ich zastępców, a kom. gminnych dla już wybranych kom. gminnych. Simple as that.

Ogólnie ja w swoim szkicu który gdzieś tam mam, możliwe że nawet na tym forum umieściłem go w całości mam założenia że liczy się staż, który może by skrócony przez odbycie szkoleń z pewnej puli, a nie tak jak tutaj "na sztywno", bo w sumie każde szkolenie podnosi kwalifikacje ratownicze, czyli powinno być "premiowane". Natomiast brak szkoleń (co jest utrapieniem sporej części jednostek - a niezależnym przecież od nich) również nie powinien blokować drogi awansu. Kluczowym tutaj jest szkolenie dowódców i stopień dowódcy sekcji, które sporo zmieniają w sytuacji nie tyle umiejętności, co uprawnień druha. Stąd u mnie był pomysł że awansować można do pomocnika dow. sekcji (PDS) w trybie mieszanym, natomiast dowódcę sekcji otrzymywałaby osoba po ukończeniu kursu dowódców OSP. Powyżej tego znów wracamy do systemu mieszanego gdzie dodatkowe kursy i uprawnienia zmniejszają staż potrzebny do awansu ;)
Przyjęcie na szkolenia o których mówisz nie wymaga zajmowania stanowisk Naczelników czy KG, w moim powiecie na to szkolenie zostały przyjęte po dwie osoby z każdej OSP - na naczelników. Z drugiej strony aby pełnić funkcję naczelnika czy KG wcale nie trzeba mieć tych szkoleń - taka sytuacja.

Offline PCT

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 252
  • Dowódca Plutonu
Odp: Nadawanie Stopni
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 18, 2015, 17:00:38 »
Przyjęcie na szkolenia o których mówisz nie wymaga zajmowania stanowisk Naczelników czy KG, w moim powiecie na to szkolenie zostały przyjęte po dwie osoby z każdej OSP - na naczelników. Z drugiej strony aby pełnić funkcję naczelnika czy KG wcale nie trzeba mieć tych szkoleń - taka sytuacja.

Zazdroszczę działań powiatu. W moim przypadku na zwykłe szkolenie RT musiałem czekać prawie 4 lata, mimo aktywnego działania w JOT. Jedyne szkolenie, z którym nie ma problemu to podstawowe dla nowo wstępujących...  O reszcie szkoda pisać :)

Dzięki za rozjaśnienie.
Bardziej honorowe jest być wyniesionym na tron niż go odziedziczyć...
N. Machiavelli