Autor Wątek: OSP zakładowa  (Przeczytany 1584 razy)

Offline NERYNG

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 38
OSP zakładowa
« dnia: Listopad 10, 2015, 12:49:58 »
W moim zakładzie ,,działa,, ochotnicza straż. Pisząc działa, mam na myśli że istnieje teoretycznie. Ktos kiedyś stworzył taki twór, nazwał stowarzyszeniem , opracował statut . I tu zaczyna się problem, statut mówi  że terenem operacyjnym jest cała gmina . Nie ma takiej opcji gdyż ochotnicy są przede wszystkim pracownikami zakładu. Problemem jest gdy pali się na innym dziale , już wtedy kierownicy nie chętnie zezwalają pracownikom - strażakom  na oddalenie się z miejsca pracy.
Zastanawiam  się co będzie gdy pewnego razu ktoś z komendy zadzwoni i każe jechać do wyjazdu poza teren zakładu . Nie ma takiej opcji, aby pracownicy wyjechali do zdarzenia, najważniejsza dla zakładu jest produkcja. Jest nie jest, nie będę dyskutował o szczytnym celu funkcjonowania straży. Z zarządem nie wygram..
Więc tak sobie myślę, że muszę zmienić statut tak aby terenem działania był tylko i wyłącznie zakład. Czy jako OSP  , które finansuje się tylko z zakładowych środków mogę sam sobie ustalić zakres działań, obowiązków itd.? Czy będąc OSP nie ma takiej opcji, więc może wtedy przekształcenie na Zakładową Straż Pożarną, Służbę Ratowniczą  czy cos podobnego ?

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: OSP zakładowa
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 10, 2015, 13:02:15 »
ZSP czy ZSR to zupełnie inna para kaloszy niż OSP - tak więc ten pomysł upada z miejsca. Zakładowa OSP to głównie oszczędności dla firmy podwyższonego ryzyka.

Natomiast co do terenu działania - po co zmieniać statut? Zwykła OSP wyjeżdżać wcale nie musi, nawet gdy jest alarmowana - co tutaj może mieć miejsce gdy alarm dotyczy zdarzenia poza terenem zakładu. Co więcej zapis o terenie działania jako obszarze gminy daje większe pole manewru w sytuacji np. klęski żywiołowej, która by mogła zagrażać zakładowi. Tak więc wszystko co by wystarczyło to (jeśli bardzo chcecie mieć święty spokój) to informacja na SK że poza teren zakładu nie wyjeżdżacie i tyle.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline NERYNG

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 38
Odp: OSP zakładowa
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 20, 2015, 11:24:53 »
Niemniej zarząd dla świętego spokoju żąda, aby był zapis mówiący iż,

,,terenem działania OSP jest  teren zakładu ,,
 W tej chwili jest ,,terenem działania jest teren zakładu oraz gmina,,  wnioskuję, że mogę sobie zmienić ten zapis. Jak to się będzie miało do przyszłości , gdybym chciał pozyskać środki z instytucji unijnych lub z miasta na  zakup samochodu, sprzętu itp. ?Czy skoro na tą chwilę finansujemy się sami lub co gorsza będzie zapis w statucie, że terenem funkcjonowania OSP jest tylko teren zakładu to może być to przeszkodą w pozyskiwaniu takich środków ?

,,Tak więc wszystko co by wystarczyło to (jeśli bardzo chcecie mieć święty spokój) to informacja na SK że poza teren zakładu nie wyjeżdżacie i tyle,, - nie chcę być upierdliwy, ale jakiś paragraf czy inne potwierdzenie znajdę , żebym mógł pokazać zarządowi ?
« Ostatnia zmiana: Listopad 20, 2015, 11:36:27 wysłana przez NERYNG »

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: OSP zakładowa
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 20, 2015, 18:59:30 »
będzie zapis w statucie, że terenem funkcjonowania OSP jest tylko teren zakładu to może być to przeszkodą w pozyskiwaniu takich środków ?
Jak najbardziej. Kto będzie komuś finansował prywatną OSP, która będzie działać tylko na jego podwórku? Z publicznych pieniędzy - z jakiej racji?

nie chcę być upierdliwy, ale jakiś paragraf czy inne potwierdzenie znajdę , żebym mógł pokazać zarządowi ?
To jest tylko uzgodnienia, prawnie to by najbliżej było określenie że nie trzeba wyjeżdżać za każdym razem, ale wynika to z zapisów kto wyjechać musi.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE