Autor Wątek: Naszywka Imienna z dopiskiem ratownik  (Przeczytany 7626 razy)

Offline blessreggae123

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Naszywka Imienna z dopiskiem ratownik
« dnia: Październik 29, 2015, 14:59:21 »
Druhny, druhowie mam pytanie ukończyłem kurs podstawowy strażaków ratowników (jednoetapowy). I uzyskałem tytuł: Strażak Ratownik OSP. Planuje zamówić sobie naszywki na mundur koszarowy, gdyż nie mam i czy mogę naszywkę imienną zamówić z dopiskiem ratownik(np. Jan Kowalski Ratownik). Czy Ratownik to tytuł zarezerwowany tylko dla strażaków po Kursie KPP.  Nie chce się zbłaźnić wśród kolegów. No ale jestem przecież ratownikiem OSP. Chyba że napis (Jan Kowalski Ratownik OSP). Co o tym sądzicie?? :straz:

Online Marcin__955

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 238
Odp: Naszywka Imienna z dopiskiem ratownik
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 29, 2015, 15:23:12 »
A jakie rzepy mają inni? Moim zdaniem powinieneś mieć mniej więcej tak samo wyglądającą jak inni członkowie twojej jednostki OSP.
"Nie bój się dużego kroku. Nie pokonasz przepaści dwoma małymi." David Lloyd George

Offline Tiger

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 303
    • PeeM
Odp: Naszywka Imienna z dopiskiem ratownik
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 29, 2015, 15:40:31 »
Nie zmieścił by się tam jeszcze napis TURBO? Uzyskałeś tytuł, czy raczej ukończyłeś kurs i otrzymałeś świadectwo, jak zresztą każdy z aktywnych członków OSP. Gdybym miał sobie na naszywce imiennej czy w jakimkolwiek innym miejscu wywiesić wszystkie ukończone kursy, to chińscy dygnitarze z ich baretkami to byłby pikuś. A tak poważnie, to na naszywce imiennej możesz sobie to wpisać, pod warunkiem, że zmienisz nazwisko na "Kowalski Ratownik OSP".

Offline blessreggae123

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Naszywka Imienna z dopiskiem ratownik
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 29, 2015, 15:57:38 »
Ok, ale chodzi mi o to czy po takowym kursie mogę się nazywać ratownikiem?? ;)

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.348
Odp: Naszywka Imienna z dopiskiem ratownik
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 29, 2015, 16:09:19 »
Ok, ale chodzi mi o to czy po takowym kursie mogę się nazywać ratownikiem?? ;)
Nie bo w zakresie szkolenia nie ma nic o tym....
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline blessreggae123

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Naszywka Imienna z dopiskiem ratownik
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 29, 2015, 16:28:43 »
To dlaczego pisze kurs strażaków-ratowników???

Offline marcinun

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
Odp: Naszywka Imienna z dopiskiem ratownik
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 29, 2015, 17:06:39 »
I co Ci da taka naszywka? +10 pkt mocy? Czy może +20 pkt szpanu?

Offline pol102

  • Software Developer
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 428
  • Cichy spec od czarnej roboty.
Odp: Naszywka Imienna z dopiskiem ratownik
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 29, 2015, 17:10:47 »
Pobijając ból dupy kolegów powyżej, albo jak kto woli offtopic to: imiennik to imiennik. Po prostu imię i nazwisko.
Jeśli robisz coś za darmo i czujesz, że daje Ci to radość, to wiedz iż muisz robić to na 200% swoich umiejętności.

Offline wblaz2

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 43
Odp: Naszywka Imienna z dopiskiem ratownik
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 29, 2015, 18:12:24 »
Tak samo uważam jak kolega wyżej. Imię i nazwisko.
Nic więcej nie jest potrzebne, bo skoro jesteś w koszarówce to wiadomo że strażak po kursach.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.348
Odp: Naszywka Imienna z dopiskiem ratownik
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 29, 2015, 18:21:07 »
To dlaczego pisze kurs strażaków-ratowników???
Założę się z tobą że to się tak nie nazywa :rofl: :kwit:

Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline blessreggae123

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Naszywka Imienna z dopiskiem ratownik
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 29, 2015, 19:24:17 »
NAZYWA SIĘ. Kurs strażaków ratowników OSP. Przecież mam papier przed sobą. :)

Offline czakson

  • Im mniej wiesz, tym lepiej śpisz...
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 384
Odp: Naszywka Imienna z dopiskiem ratownik
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 29, 2015, 20:01:38 »
Tytuł ratownika dostajesz po ukończeniu KPP, tytuł Ratownika Medycznego dostajesz po ukończeniu studium dziennego bądź studiów. A imiennik to imiennik - znajduje się tam Imię i Nazwisko, choć spotkałem się tam jeszcze z grupą krwi, co osobiście dla mnie jest zbędne ;) A to że na hełmach czasem chłopaki mają napisane to już z własnego widzi mi się :)
Serca oddam kobiecie ! Honor tylko ojczyźnie !

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.712
  • Getting too old for this shit
Odp: Naszywka Imienna z dopiskiem ratownik
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 29, 2015, 20:38:34 »
Jak mam być szczery... pomijając kwestie tytularne patrząc na to co niektórzy wyczyniają z mundurami to mi się nóż w kieszeni otwiera...  :fiuu:

Aż czasem by się chciało żeby ktoś pilnował przepisów mundurowych, tak samo jak u "zielonych" robi to ŻW*.


* - w pewnym zakresie jednostki (również w odniesieniu do OSP) mogą pewne wzory dostosowywać, zmieniać, ale na zasadzie "u wszystkich jednakowo". Przykładowo jak to widać u żołnierzy jednostek "czarnej dywizji" np. 10BKPanc.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline malpa151

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 400
  • Buu...
Odp: Naszywka Imienna z dopiskiem ratownik
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 29, 2015, 21:02:40 »
Z tego co pamiętam mój kurs podstawowy parę lat temu dopuszczał mnie do pracy na stanowisku strażaka-ratownika OSP.
Oczywiście ratownik rozumiane jako strażak biorący udział w akcjach ratwoniczo-gaśniczych, nie jako osoba wyspecjalizowana w rat-med.
Także wydaje mi się, że używanie słowa ratownik jak najbardziej poprawna.

Oczywiście naszywka imienna jest tylko imienna i do tego służy.
I oczywiście w ramach danej OSP kwestie wzorów umundurowania powinny być w miarę możliwości finansowych jednolite.

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.712
  • Getting too old for this shit
Odp: Naszywka Imienna z dopiskiem ratownik
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 29, 2015, 21:27:28 »
Jak mam być szczery... pomijając kwestie tytularne patrząc na to co niektórzy wyczyniają z mundurami to mi się nóż w kieszeni otwiera...  :fiuu:
jakimi k***a MUNDURAMI?!?!  :wall:
Naleciałość z woja, gdzie dla większości strój codzienny jest mundurem. Dygresja: uważasz że jak ktoś nie ogarnia tego co można/wypada mieć na koszarówce/UPS to bardziej się przejmuje tym co jest na MUNDURZE?

BTW: określenie czegoś mianem "stroju roboczego" w akcie prawnym dot. formacji mundurowej jakoś specjalnie nie zmienia faktu iż w takim stroju reprezentuje się jednostkę/całą formację i wysoce niewskazane jest pajacowanie w nim.

I oczywiście w ramach danej OSP kwestie wzorów umundurowania powinny być w miarę możliwości finansowych jednolite.
To prawda. Ale głównie miałem na myśli to, że zarząd jednostki jest władny na mocy podjętej uchwały przykładowo ustalić indywidualną dla niej oznakę identyfikacyjną (czyli to co już funkcjonuje mniej oficjalnie) i przykładowo zezwolić na umieszczanie jej na mundurze.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline malpa151

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 400
  • Buu...
Odp: Naszywka Imienna z dopiskiem ratownik
« Odpowiedź #15 dnia: Październik 29, 2015, 22:15:17 »

I oczywiście w ramach danej OSP kwestie wzorów umundurowania powinny być w miarę możliwości finansowych jednolite.
To prawda. Ale głównie miałem na myśli to, że zarząd jednostki jest władny na mocy podjętej uchwały przykładowo ustalić indywidualną dla niej oznakę identyfikacyjną (czyli to co już funkcjonuje mniej oficjalnie) i przykładowo zezwolić na umieszczanie jej na mundurze.

Zgadzam się w tym w 100%, i często to powtarzam przy różnych kwestiach narzucania z góry. Każda jednostka OSP jest suwerennym stowarzyszeniem i jedyne co ją może ograniczać w kwestii mundurów wyjściowych czy koszarówek to nadrzędne przepisy MON i MSW, a właściwie ograniczenia w stosowaniu zastrzeżonych przez nich wzorów.
Problem pojawia się w momencie, gdy jednostka należy do ZOSPu, który posiada regulamin umundurowania, a nie przestrzeganie tego i innych regulaminów jest nie zgodne ze statutem ZOSP, który jednostki członkowskie zobowiązały się przestrzegać.

Ale temat odbiega od pytania założyciela wątku:
ad.1 Zamówić sobie możesz, zapłacisz to wykonają
ad. 2 Według mnie tytuł o którym mówisz powinien brzmieć strażak-ratownik, w odniesieniu do stanowiska pracy na jakie jesteś dopuszczony po kursie podstawowym,
ad. 3 dla mnie doklejanie/dopisywanie różnych dziwnych rzeczy do szeroko rozumianego umundurowania jest śmieszne, a czasami wręcz żenujące.
A odbiegając od tematu - używanie symboliki PSP zerżniętą w 100%, powinno być napiętnowane. Ja osobiście traktuje to jako wstydzenie się wieloletniej i pięknej tradycji OSP oraz ciężkiej pracy naszych dziadków i ojców. Jesteśmy inną formacją niż PSP i jestem dumny z bycia członkiem OSP.
Dla obniżenia ciśnienia tym, którym być może podniosłem. W czasie działań jedynym kryterium podziału powinna być wiedza i doświadczenie.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.348
Odp: Naszywka Imienna z dopiskiem ratownik
« Odpowiedź #16 dnia: Październik 29, 2015, 22:25:28 »
NAZYWA SIĘ. Kurs strażaków ratowników OSP. Przecież mam papier przed sobą. :)
To ktoś cię oszukał system szkolenia OSP nie przewiduje czegoś takiego!!!!
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline malpa151

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 400
  • Buu...
Odp: Naszywka Imienna z dopiskiem ratownik
« Odpowiedź #17 dnia: Październik 29, 2015, 22:38:15 »
@Eqinox a co przewiduje?
System szkolenia, który jest mi znany przewiduje: szkolenie podstawowe strażaków ratowników OSP.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.348
Odp: Naszywka Imienna z dopiskiem ratownik
« Odpowiedź #18 dnia: Październik 29, 2015, 23:05:54 »
@Eqinox a co przewiduje?
System szkolenia, który jest mi znany przewiduje: szkolenie podstawowe strażaków ratowników OSP.
No i to tak się nazywa :)
I po ukonczeniu jego "system szkolenia" przewiduje jakiś tytuł?
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline BM

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 432
Odp: Naszywka Imienna z dopiskiem ratownik
« Odpowiedź #19 dnia: Październik 29, 2015, 23:39:05 »
Pomijając całkowity bezsens tego tematu to ja robiłem kursy I i II stopnia jeden po drugim, niby dwuetapowo ale kończył się jeden i zaczynał w następny weekend drugi. Na dwóch dyplomach mam napisane:
1. "ukończył szkolenie szeregowych Ochotniczych Straży Pożarnych cz. I
2.  "ukończył Szkolenie Podstawowe Strażaków Ratowników OSP cz. II"

Dopiero teraz zauważyłem że jest z tym niezły bałaganik ;)

Offline hasici99

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 519
Odp: Naszywka Imienna z dopiskiem ratownik
« Odpowiedź #20 dnia: Październik 30, 2015, 12:18:58 »
Jeżeli jest szansa że z tą naszywką poruchasz na zabawie wiejskiej, to jak najbardziej możesz sobie zamówić. Natomiast jeżeli nie chcesz być wyśmiany przy najbliższej akcji to odradzam.

Offline piotr92strazak

  • Cel: PSP
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.162
Odp: Naszywka Imienna z dopiskiem ratownik
« Odpowiedź #21 dnia: Październik 30, 2015, 13:31:37 »
Skoro tak chcesz jak sama nazwa mówi "imiennik" zamawiam naszywkę z imieniem i nazwiskiem bez zbędnych napisów, spotkałem się że pod nazwiskiem było wyhaftowane "naczelnik", "kierowca", "prezes"
Straż- Pasja, Miłość, Duma, Honor