Autor Wątek: Klasyfikacja wysokości budynku mieszkalnego i droga pożarowa  (Przeczytany 2448 razy)

Offline touristen

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Klasyfikacja wysokości budynku mieszkalnego i droga pożarowa
« dnia: Październik 04, 2015, 15:38:23 »
Dzień dobry wszystkim, to mój pierwszy post na forum:)

Prosiłbym o pomoc w następującej kwestii. Projektuję budynek mieszkalny wielorodzinny. Plan miejscowy dopuszcza zabudowę działki do VI kondygnacji, jednak ze względu na specyfikę działki brak jest możliwości doprowadzenia drogi pożarowej do klatek schodowych. W związku z tym ogranicza to wysokość budynku do klasyfikacji N - niski.
Czy w celu uzyskania większej powierzchni można myśleć o:
- antresolach - jako części IV kondygnacji naziemnej
- ewentualnie mieszkaniach dwupoziomowych.

Wydaje mi się, że jest możliwość zrobienia antresoli, gdyż nie stanowi ona odrębnej kondygnacji, więc budynek ciągle będzie klasyfikowany jako N.

Mieszkania dwupoziomowe w praktyce funkcjonowałyby tak samo, jednak jest to już wtedy budynek V kondygnacyjny, chociaż z drugiej strony klatka schodowa prowadziłaby tylko do IV kondygnacji.

Poprawcie mnie proszę, jeśli moje myślenie jest błędne, jeśli przeoczyłem coś istotnego.

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam!

Offline Kobra

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 301
Odp: Klasyfikacja wysokości budynku mieszkalnego i droga pożarowa
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 05, 2015, 09:43:19 »
Drogi są dwie:

1. Ograniczasz wysokość budynku do 4 kondygnacji nadziemnych włącznie - budynek niski (N). Z tymi antresolami i dwupoziomowymi mieszkaniami to jest takie naciąganie trochę. Gdzieś widziałem stanowisko KG PSP mówiące, że mieszkanie dwupoziomowe można traktować jako jedną kondygnację, ale nie mam teraz dostępu do materiałów, więc nie mogę przytoczyć tego stanowiska.

2. Wystąpienie z wnioskiem do właściwego miejscowo Komendanta Wojewódzkiego o uzgodnienie zaproponowanych rozwiązań zamiennych w stosunku do niespełnionych wymagań dot. doprowadzenia drogi pożarowej - zgodnie z § 13 ust. 4 rozporządzenia MSWiA z 24 lipca 2009 r. w sprawie przeciwpożarowego zaopatrzenia w wodę oraz dróg pożarowych.

Cyt. "4. W szczególnie uzasadnionych przypadkach, gdy spełnienie wymagań dotyczących doprowadzenia drogi pożarowej do obiektu budowlanego jest niemożliwe ze względu na lokalne uwarunkowania lub jest uzasadnione przyjęcie innych rozwiązań, na wniosek właściciela budynku, obiektu budowlanego lub terenu, dopuszcza się stosowanie rozwiązań zamiennych zapewniających niepogorszenie warunków ochrony przeciwpożarowej obiektu, uzgodnionych z właściwym miejscowo komendantem wojewódzkim
Państwowej Straży Pożarnej."
Uczyń siebie swoim własnym schronieniem, przemierzaj świat nie będąc przywiązanym do niczego...

Offline firefighterkasa

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 73
Odp: Klasyfikacja wysokości budynku mieszkalnego i droga pożarowa
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 05, 2015, 10:35:04 »
Antresola nie jest kondygnacją więc nie wpłynie na kwalifikację wysokości budynku ZLIV.
Możesz zaprojektować tzw. okna dla ekip ratowniczych  i drogę doprowadzić do tych okien przy spełnieniu dodatkowych warunków.
Rozwiązania zamienne wspomniane przez Kobrę jak najbardziej wchodzą w grę. Myślę że hydranty wewnętrzne załatwiłyby sprawę rozwiązań zamiennych.
Wszystko zależy od warunków lokalnych np. jak daleko znajdzie się droga pożarowa i w jakim stopniu utrudni to podjęcie działań przez jednostki ochrony przeciwpożarowej.