Autor Wątek: Zmiana ustawy o PRM  (Przeczytany 131632 razy)

Offline ignacy b

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 699
Odp: Zmiana ustawy o PRM
« Odpowiedź #200 dnia: Listopad 16, 2016, 01:46:38 »
kol. strazakos - ktoś założył wątek o zmianie ustawy o PRM (przeczytany ponad 20000 razy) - to sobie dyskutujemy... Przecież nie każdy musi czytać...
kol. mulat - stosowanie leków usypiających i zwiotczających podałem jako przykład sytuacji, w których lekarz uznał taką konieczność - aby uchronić poszkodowanego od potencjalnie śmiertelnej niewydolności oddechowej. W ratownictwie, z oczywistych przyczyn,  trudno o prospektywne i randomizowane badania naukowe, natomiast trudno też sobie wyobrazić, że lekarze podawali te leki bez potrzeby - to bardzo poważna i potencjalnie niebezpieczna interwencja. Dlatego gdybam sobie, że bez tych leków i intubacji byłoby gorzej...

Offline mulat81

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 553
Odp: Zmiana ustawy o PRM
« Odpowiedź #201 dnia: Listopad 16, 2016, 08:40:11 »
Strazakos???  nie wiem skąd ten ból jąder?, nikt nie mówi  narazie do CIEBIE jako rat-med o wykonywaniu mcr,
drogi Panie Ignacy między innym dlatego co napisałeś chciałbym randez vous i wówczas z Pana umiejętności skorzystałoby dużo więcej osób,  i takich bym sobie życzył lek, bo Panoramiksów nam nie potrzeba😎, a

Offline ratolek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 189
Odp: Zmiana ustawy o PRM
« Odpowiedź #202 dnia: Listopad 16, 2016, 12:27:26 »
strazakos - Życie na nas to wymusza-ustawodawca zrobił nas służbą współpracującą-a my chcemy wykorzystać swoje umiejętności i nie być biernym obserwatorem.
Tak jak zyraf jestem za systemem randes-vous  i wykonaniem tego w uporządkowany, przemyślany i skuteczny dla pacjenta i ratujących sposób.

Offline ignacy b

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 699
Odp: Zmiana ustawy o PRM
« Odpowiedź #203 dnia: Listopad 16, 2016, 22:42:03 »
Panowie, rendez-vous plus dysponowanie S do określonych wezwań to rozwiązanie racjonalne - lepiej mieć ZRM S, niż doktora z ratownikiem w osobówce - bo do określonych wezwań musiałyby jechać 2 auta. Jedyny problem to określone kompetencje/motywacja doktorów. Są dysponenci, którzy zatrudniają znawców - pilnują jakości, bo jest konkurencja ( w LPR kilku lek/miejsce), a inni lecą po taniości, bo, np.  kasa za ratownictwo musi iść na remont urologii...
Jakby było wiadomo, że ZRM S poza kolejką to gwarancja kompetencji - to już mamy r-v. Ale w wielu miejscach publiczność bezkarnie oszukując wzywa do nie przytomnego albo bólu w klatce piersiowej z potami - i S musi jechać. A jeszcze nierzadko ratownicy z P zazdroszczą kolegom z S mniejszej liczby wyjazdów i jeszcze, że lekarz za dużo zarabia ( a dla niektórych fachowców to za mało i nie chcą do ZRM, zwłaszcza, że publiczność wszystko filmuje, a prokuratury mają specjalne wydziały do spraw lekarskich). I zamiast zanalizować rzetelne potrzeby (kiedyś była rubryka: "wezwanie niezasadne") i jakość działań i dofinansować jak należy - próbuje się znaleźć oszczędności. Autorzy projektu, jak i niektórzy komentatorzy, sprawiają wrażenie, że nie znają specyfiki ani ZRM, ani SOR, a zwłaszcza problemów codzienności ratowniczej. Bardzo mnie smuci perspektywa braku możliwości wezwania ZRM S dla P tak radośnie komentowana przez niektórych ratmedów.... Niestety w kilku sprawach z art. 160 KK obrona czyni heroiczne wysiłki, aby wykazać, że ratownik mógł nie rozpoznać wstrząsu septycznego, bo go szkolono głównie w  krwotocznym i że podał szybko midanium - bo tak też robią lekarze, chociaż w ulotce jest inaczej. W razie draki ratmed pozostaje sam, a biegłym jest lekarz, który ocenia sprawę według kanonu medycznego, a nie programu szkolenia ratmedów. Teraz namawiamy ratowników, żeby w razie najmniejszych wątpliwości wzywali śmigłowiec - przylecimy, podziałamy razem, ustalimy - nierzadko jadę karetką P z chorym do szpitala, czasem nawet P zabiera chorego, a my wracamy. Brak takiej możliwości może zniweczyć radość z zatrudnienia etatowego bez możliwości dorobienia. Znajomi ratownicy wyliczyli ok. 2.090,- PLN na rękę - nie chce mi się wierzyć ani liczyć - może ktoś to sprawdzi?? 

Offline mulat81

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 553
Odp: Zmiana ustawy o PRM
« Odpowiedź #204 dnia: Listopad 18, 2016, 18:24:16 »
http://strajk.eu/temat-dnia-szpitalny-oddzial-ratunkowy-pieklo-na-ziemi/
Pokaż ilu anestozjologów jeździ, u mnie na 3s, jest jeden który ma 4 dyżury w miesiącu, 1 po medycynie rat, we wtorki i co druga sobota a tak to lek med!!!!!
« Ostatnia zmiana: Listopad 18, 2016, 22:58:11 wysłana przez mulat81 »

zyraf

  • Gość
Odp: Zmiana ustawy o PRM
« Odpowiedź #205 dnia: Listopad 18, 2016, 18:45:39 »
http://strajk.eu/temat-dnia-szpitalny-oddzial-ratunkowy-pieklo-na-ziemi/
Pokaż ilu anestozjologiem jeździ, u mnie na 3s, jest jeden który ma 4 dyżury w miesiącu, 1 po medycynie rat, we wtorki i co druga sobota a tak to lek med!!!!!'


I tak w całej Pl - urolog, pediatra, psychiatra...nie wiedzą nawet co to rurka intubacyjna ale Ignacy czuje, że koryto mogą zamknąć to na fali strachu kręci aferę i podważa kompetencje.
Zapomniałeś w artykule wspomnieć, że w szeregach PSP brakuje na wozach lekarzy...są co najwyżej ratownicy medyczni a nie daj bóg niech będą sami strażacy po KPP to trupów nie nadążą chować...



Edit 
Wypowiedź pani: Renata Warężak Kuciel
Cytuj
Drodzy Państwo, jako lekarz, dyrektor medyczny WSRM w Łodzi, a kiedyś świadek oskarżenia we wspomnianym procesie, czuję się w obowiązku poinformować, że oskarżeni "łowcy" byli sanitariuszami bez jakiegokolwiek wykształcenia. Ponadto nie pracowali w karetkach sami, lecz pod nadzorem lekarzy. Nigdy, z tego co mi wiadomo, żaden ratownik medyczny nie był oskarżony o podobne przestępstwa. Mam nadzieję, że doktorowi Baumbergowi coś się jedynie pomyliło...

Także ten tego to Twoi koledzy po fachu brali w tym udział a Ty plujesz na ratowników...
« Ostatnia zmiana: Listopad 18, 2016, 19:07:30 wysłana przez zyraf »

Offline ignacy b

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 699
Odp: Zmiana ustawy o PRM
« Odpowiedź #206 dnia: Listopad 19, 2016, 00:26:40 »
Ja nie pluję na ratowników, tylko ostrzegam. Pani Dyr. R.-W.K. zapomniała napisać, że to nie tylko sanitariusze brali udział w procederze. Skazano również 2 lekarzy - na 5 i 6 lat pozbawienia wolności. Tak się kończy brak nadzoru i hamulców moralnych. Nie ma znaczenia, czy lekarz czy ratownik medyczny - jeżeli luzuje się kryteria. A ratowników medycznych chce się wpuścić w poważne kłopoty i dlatego ostrzegam...

Offline Levy

  • Per aspera ad astra
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.477
Odp: Zmiana ustawy o PRM
« Odpowiedź #207 dnia: Listopad 19, 2016, 11:27:40 »
http://strajk.eu/temat-dnia-szpitalny-oddzial-ratunkowy-pieklo-na-ziemi/
Pokaż ilu anestozjologów jeździ, u mnie na 3s, jest jeden który ma 4 dyżury w miesiącu, 1 po medycynie rat, we wtorki i co druga sobota a tak to lek med!!!!!

Pod artykułem i na FB kręcą się poważne gównoburze :gwiazdki: swoją drogą "ciekawie" poczytać niektórych ratmedów ;)
Wpływ dowódcy jako twórcy karności jest przodujący. Gdy dowódca ma powagę wynikającą ze stopnia i stanowiska, a ponadto dużą wiedzę i umiejętność pracy, wówczas jego wpływ działa tak silnie, że każdy podwładny uważa podporządkowanie się mu za samo przez się zrozumiałe.

Offline cindrel

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 41
Odp: Zmiana ustawy o PRM
« Odpowiedź #208 dnia: Listopad 19, 2016, 13:05:59 »
Panie Ignacy skąd Panu przyszła do głowy tak durna wypowiedz?  :rofl: Te porównania do łowców skór, ton i pogarda to przecież idiotyzm kolosalnych rozmiarów. Nie wypowiadał się Pan na forum internetowym tylko w PRASIE. A najgorsze jest to że w tych prowokacyjnych porównaniach zginał bardzo istotny przekaz. Nie woli sie Pan wypowiadać merytorycznie? Zabrakło zimnej krwi? Co Pan chciał właściwie przekazać, jaki efekt osiągnąć? O co właściwie chodzi w tym fragmencie tekstu bo przyznam że nikt go za bardzo rozumie.
« Ostatnia zmiana: Listopad 19, 2016, 19:56:28 wysłana przez cindrel »

Offline mulat81

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 553
Odp: Zmiana ustawy o PRM
« Odpowiedź #209 dnia: Listopad 19, 2016, 14:11:27 »
Cindler a mi się wydaje ze IB uległ presji kolegów dla których zrm była 🐔 znoszącą złote jaka i zaczął naskakiwać na rat med bo koledzy medycy wiedzieli że jest znana figurą w ratownictwie i ma znajomości (takie jest moje osobiste zdanie), bo któż nie chce złotych jaj, a artykuł mija sie z prawda  ...  np. W USA proces edukacji  ratownika twa  200 godz na technika a 800 licencjata .. (taki system obowiązuje w większości stanów). A artykuł to celowa antagonizacja miedzy grupami  zawodowymi  i wystraszenie spoleczenstwa

Offline cindrel

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 41
Odp: Zmiana ustawy o PRM
« Odpowiedź #210 dnia: Listopad 21, 2016, 18:48:14 »
Ja wole zapytać tutaj o to samego autora tylko milczy. Mnie to bardziej wygląda na skołatane nerwy. Profesjonalista w publicznej wypowiedzi wypunktował by tą ustawę w koronkowy sposób. A najzabawniejsze jest to że lekarze atakuje ratowników za projekt ustawy autorstwa MZ, ratownicy lekarzy tak dla sportu, izba lekarska protestuje w uwagach myląc sobie ratowników KPP z ratownikami medycznymi, związki zawodowe zgłaszają uwagi o których bladego pojęcia nie mają, pielęgniarki atakują ratowników ale zapomniały o swoich rozporządzeniach i straciły uprawnienia by być w ZRM szefami zespołów, policja chce zmian w zakresie ... MCR nie wiedząc że to nie MCR tylko ŚZ. Zero profesjonalizmu z każdej strony :rofl:  :rofl: :wall:

Offline ignacy b

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 699
Odp: Zmiana ustawy o PRM
« Odpowiedź #211 dnia: Listopad 22, 2016, 00:24:02 »
Panowie, rzeczywiście jest awanturka, miło mnie zaskakuje, że pytacie, o co chodzi.... Ano chodzi o to, żeby nie likwidować lekarzy w pomocy przedszpitalnej z powodu oszczędności, bo to się źle odbije na pacjentach i ratownikach medycznych. Jak się tłumaczyło łagodnie i powoli, to nie trafiało, jak trochę ostrzej - to obraza i hejt, zamiast czytać ze zrozumieniem... Nie jest łatwo. Przytaczane przeze mnie wyniki ankiety wśród ratowników - bardzo niepokojące - to podstawa moich komentarzy. 17% ratmedów "gotowych" do transportu noworodka na respiratorze to tykająca gdzieś w systemie bomba - taka niekompetencja jest groźna! Więc dzwonię na trwogę, bo propozycja dania takim osobom leków zwiotczających i możliwości stwierdzania zgonów bardzo mnie niepokoi. Jest wśród lekarzy w karetkach wiele osób niekompetentnych,  może dlatego 50% ratowników wolało by opiekę ratownika medycznego - to chyba temat do dyskusji - ale nie - święte oburzenie i hejt. I najprostsze wyjaśnienie - walka o koryto. Jak już nawet nie ja -  no to, że ulegam wpływom kolegów lekarzy... Proste widzenie świata. Ale sytuacja jest złożona. Plan oszczędności prowadzi do oparcia ratownictwa przedszpitalnego na ratownikach medycznych - według ankiety 30% ratmedów nie widzi potrzeby nadzoru lekarskiego nad procesem szkolenia??!!!... Żaden lekarz w Polsce  nie jest tak, jak ja zaangażowany we współpracę z ratmedami - i dlatego, dla dobra pacjentów i ratowników, próbuję powstrzymać katastrofę - ratmedzi w Polsce nie są jeszcze gotowi do całkowitej autonomii przedszpitalnej ( 40% z nich twierdzi, że są przygotowani do działania w przypadkach obrażeń twarzoczaszki???!!! - zresztą to było w tekście..). Niestety do dyskusji wkradła się narracja o korycie, niestety niektórzy sugerują, aby  pokryć aferę łowców skór zasłoną milczenia - no to ja się nie zgadzam! Afera łowców skór to największy upadek polskiej medycyny i lekarze będą to piętno nosić do końca świata. I zawsze trzeba o tym pamiętać. Bez nadzoru i hamulców moralnych żaden poziom wykształcenia medycznego nie chroni od zbrodni. Byłem gotów tym, co pytają o co chodzi spokojnie opowiedzieć, jak lekceważenie wstępnych objawów prowadzi do tragedii, ale mało kto pyta - wielu moich kolegów, przyjaciół i uczniów swoje niezrozumienie tekstu przekuwa na hejt - bez refleksji, może lepsze to, niż obojętność, ale smutne. Jeżeli ta draka wstrzyma decyzje o wycofaniu lekarzy z karetek i śmigłowców - to warto było, jeżeli nie, ale łowcy skór się już nigdy nie pojawią - to też... C.D.N.     

Offline cindrel

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 41
Odp: Zmiana ustawy o PRM
« Odpowiedź #212 dnia: Listopad 22, 2016, 02:25:06 »
Jakie leki zwiotczające? Przecież nie ma czegoś takiego w projektach bo ustawa nie reguluje obszaru leków! I co to za ankieta na którą się Pan powołuje? Kto ją robił, ile osób w niej wzięło udział i co ona ma mieć niby wspólnego z projektem ustawy MZ?! Jak chce Pan zostawić lekarzy w systemie to warto pokazać korzyści z ich obecności w systemie i to jak ważnym są w nim ogniwem! A nie bzdury jakieś i banialuki.

Offline cindrel

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 41
Odp: Zmiana ustawy o PRM
« Odpowiedź #213 dnia: Listopad 22, 2016, 02:27:15 »
Jakie leki zwiotczające? Przecież nie ma czegoś takiego w projektach bo ustawa nie reguluje obszaru leków! I co to za ankieta na którą się Pan powołuje? Kto ją robił, ile osób w niej wzięło udział i co ona ma mieć niby wspólnego z projektem ustawy MZ?! Jak chce Pan zostawić lekarzy w systemie to warto pokazać korzyści z ich obecności w systemie i to jak ważnym są w nim ogniwem! A nie bzdury jakieś i banialuki.

Offline mulat81

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 553
Odp: Zmiana ustawy o PRM
« Odpowiedź #214 dnia: Listopad 22, 2016, 07:52:35 »
Też chciałbym widzieć ową ankietę?

Offline cindrel

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 41
Odp: Zmiana ustawy o PRM
« Odpowiedź #215 dnia: Listopad 22, 2016, 10:20:54 »
Coś jest na rzeczy w tej intubacji i zwiotczaniu: http://www.mz.gov.pl/aktualnosci/uprawnienia-ratownikow-medycznych-w-kontekscie-ustawy-o-prm/
Jaja :D Po 5 godzinach intubowaniu fantoma będę wymiataczem anestezji :D a najzabawniejsze jest to że w tych konsultacjach jak się spotkają związkowcy bez pojęcia o ratownictwie z izbami lekarskimi bez pojęcia o ratownictwie i zacznie się kłótnia to zmiany murowane! Panie Ignacy należy używać argumentów naukowych tak jak przystało na przedstawiciela uczelni (są takie - dotyczą tego kto jest uznawany za osobę doświadczona w intubacji, pokazują że fantom to jednak nie realia, jak powinno wyglądać szkolenie do danego poziomu uprawnień itd) i UWALIĆ te przepisy. Przypominam że ich autorem jest MZ!! a skłócenie ratowników medycznych z lekarzami w tym momencie to najgłupszy z pomysłów. Ja osobiście będę miał w w nosie kurs specjalistyczny. Tak jak większość ratowników z piątą klepką i pewnie przejdę na "tył" albo oleję ten bałagan.
Ps. Co to za ankieta jest?
« Ostatnia zmiana: Listopad 22, 2016, 10:32:57 wysłana przez cindrel »

Offline mulat81

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 553
Odp: Zmiana ustawy o PRM
« Odpowiedź #216 dnia: Listopad 25, 2016, 08:59:05 »
Może Panie I.B. koledzy którzy są  po medycynie ratunkowej tutaj by się zatrudnili i ich umiejętności i wiedza zostałaby dużo lepiej wykorzystana, gdyby był dodatkowy lek i personel w SOR nie byłoby takich problemów, nie mówiąc o MEGA nieudolnym POZ który potrzebuje lek z doświadczaniem, natomiast do PRM na zasadzie randez vous, jeden na kilkanaście  ZRM w zupełności by wystarczył, natomiast gdy SDM przyjmie zgłoszeni gdzie ewidentnie będzie potrzeba lek może być jednocześnie dysponowany wraz z najbliższym ZRM  co do miejsca interwencji
 http://fakty.interia.pl/kolejki-do-karetek-we-wroclawiu-video,vId,2195448

Offline ratolek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 189
Odp: Zmiana ustawy o PRM
« Odpowiedź #217 dnia: Grudzień 02, 2016, 13:01:48 »
Jak ocenicie propozycje MSWiA do projektu ustawy o PRM z 14.10.2016 r. ?

https://legislacja.rcl.gov.pl/docs//2/12290956/12384430/12384433/dokument259158.pdf

Offline mulat81

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 553
Odp: Zmiana ustawy o PRM
« Odpowiedź #218 dnia: Grudzień 06, 2016, 22:17:21 »
Widzę że MZ jest zdeterminowane. Nawet policzyli ilu lek z specjalizacja med rat może pożegnać się z pracą w zrm, a swoją drogą gdyby wszyscy kontraktowi i etatowi pracowali po 200 godz miesięcznie na zespołach ty tylko 20 karet byłoby nimi obsadzona całodobowo a reszta to wszytko inne,  - osobiście myślałem że jest to większa gwardia, 

Offline mulat81

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 553
Odp: Zmiana ustawy o PRM
« Odpowiedź #219 dnia: Grudzień 08, 2016, 19:38:34 »

Offline ratolek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 189
Odp: Zmiana ustawy o PRM
« Odpowiedź #220 dnia: Grudzień 22, 2016, 11:10:34 »
Tutaj propozycja internauty w opiniach do projektu ustawy o PRM z 14.10.2016 r. dotycząca Ratmeda w KSRG + uzasadnienie:
"ust. 13 otrzymuje brzmienie:
13) w jednostkach ochrony przeciwpożarowej, o których mowa w art. 15 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. z 2009 r. Nr 178, poz. 1380, z późn. zm.3)) włączonych do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego, w zakresie ćwiczeń, szkoleń oraz działań w strefie zagrożenia ratowniczych; *Kolejny błąd poprzedniej nowelizacji. Wedle procedur strażackich wydanych na przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej – w strefie zagrożenia jedyne działania jakie są podejmowane przez ratowników (strażaków), to ewakuacja. Wobec powyższego, ratownicy medyczni zatrudnieni jako funkcjonariusze pożarnictwa mogą jedynie wykonywać w ramach współpracy z systemem lub działań krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego TYLKO i WYŁĄCZNIE kwalifikowaną pierwszą pomoc. Zmiana ta porządkuje właściwości tego zapisu."

Offline mulat81

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 553
Odp: Zmiana ustawy o PRM
« Odpowiedź #221 dnia: Grudzień 22, 2016, 15:23:32 »
"Nie ma woli ministerstwa na takowy zapis" lub coś w tym stylu podobno na konsultacjach tak wypowiadał się przedstawiciel MZ na jakimś spotkaniu roboczym z przedstawicielami służb ratowniczych,  związków  itp

Offline ratolek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 189
Odp: Zmiana ustawy o PRM
« Odpowiedź #222 dnia: Grudzień 30, 2016, 16:41:30 »
Bezsensowna jakość wykonywanej pracy przez urzędników. Nikt się nie odzywa to nie ma potrzeby, a 2000 ratmedów (a liczba się powiększa) pomogłoby w obniżeniu czasu dojazdów z medycznymi czynnościami ratunkowymi do większości ludzi w kraju i nawet może właśnie do nich.

Offline mulat81

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 553
Odp: Zmiana ustawy o PRM
« Odpowiedź #223 dnia: Grudzień 30, 2016, 17:57:59 »
Ale z tych 2000 rat med ( o ile to prawdziwe dane), 50 %, też myśli jak urzędnicy, nawet nasz IB też jest nam przeciwny, ilu pracujących w zrm też nie chcę się zgodzić bo wszyscy się boją teraz wysiudają lek puźniej zrm i pozostanie tylko psp - naprawdę wiele osób tak myśli! I to na wysokich stołkach zarówno w psp jak i MZ więc gdzie szukać poparcia? Jak będą chcieć zrobić komuś na złość to chyba to wejdzie😎

Offline ratolek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 189
Odp: Zmiana ustawy o PRM
« Odpowiedź #224 dnia: Grudzień 30, 2016, 22:34:13 »