Autor Wątek: Zmiana ustawy o PRM  (Przeczytany 133144 razy)

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Zmiana ustawy o PRM
« Odpowiedź #75 dnia: Listopad 20, 2015, 17:44:15 »
bo chyba nie do konca dzialaja w urazach czaszkowo mozgowych. oraz u jeszcze przytomnych pacjentow niewydolnoscia oddechowa.
dobrze bedzie, jesli doktoruy znikna w koncu z karetek na obecnych zasadach. do kazdego zdarzenia bedziec leciec ratownik. liczba intubacji na zespolach bez lekarza zwiekszy sie a co za tym idzie zwiekszy sie bezpieczenstwo wynikajace z doswiadczenia. ale te intubacje musza miec wskazania a decyzja powinna wynimkac z procedur
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

zyraf

  • Gość
Odp: Zmiana ustawy o PRM
« Odpowiedź #76 dnia: Listopad 20, 2015, 18:01:47 »
Myślę podobnie - zespoły ratownicze zupełnie wystarczą a na stacjach większych/centralnych lekarz prawdziwy specjalista medycyny ratunkowej, który w razie wielkiej draki dojeżdża z kolejnym ratownikiem wspierając w ten sposób zespół  :mellow:


Kurka PIS ledwo zaczął rządzić a tu takie zmiany  ^_^ ^_^ ^_^ ^_^ ^_^ taki żart :D

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Zmiana ustawy o PRM
« Odpowiedź #77 dnia: Listopad 20, 2015, 18:59:08 »
przeciez to niech ich pomysly tylko efekt wielu lat stran o zmiany
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline cindrel

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 41
Odp: Zmiana ustawy o PRM
« Odpowiedź #78 dnia: Listopad 29, 2015, 10:40:03 »
To może znowu zaserwuję porcję faktów:
1.   Żeby wiedzieć co faktycznie się zmieni w PRM w nadchodzącym roku wchodzimy na: https://www.facebook.com/ratuj.edu poniższą stronę i czytamy dwa ostatnie wpisy.
W ogóle zachęcam tych którzy chcą być na bieżąco z PRM do polubienia tego: https://www.facebook.com/ratuj.edu  lub tego: https://pl-pl.facebook.com/medpolmed profilu bo z nich jako środowisko czerpiemy bieżące informacje za nim dostaną się one do głównych mediów.

2.   Obecnie wdrażane zmiany to te co do których decyzje zapadły rok i dwa lata temu (SWD PRM, nowela itd.) PiS nie ma z tym nic wspólnego. Zresztą wystarczy uważnie przeczytać projekty i sprawdzić sobie daty uchwalenia ustaw żeby to zrozumieć.

3.   Jeszcze nikt nie wie, jakie zmiany zapowiada PiS ale raczej na pewno nie będzie do łączenie PRM z PSP i wdrożenie RW. Wręcz przeciwnie.

4.   Zyraf nie jest prawdą to co piszesz. W GOPR praca wre (w zależności od grupy oczywiście) i jest już grupa GOPR która ogarnęła temat od A do Z. Teraz proponuję byś odrobi zadanie domowe i za pomocą kolegów z GOPR dowiedział się i podał Państwu która to grupa. Jeżeli okaże się że mam rację to proszę o przesłanie dobrej flaszki pod wskazany adres :D

5.   Ignacy chłopaki ciągle piszą o czymś innym co ty mówisz więc już dajcie sobie spokój i skupcie się na innych wątkach bo warto poczytać co do powiedzenia mają inni.

zyraf

  • Gość
Odp: Zmiana ustawy o PRM
« Odpowiedź #79 dnia: Listopad 29, 2015, 12:04:56 »
Jeszcze nikt nie wie, jakie zmiany zapowiada PiS ale raczej na pewno nie będzie do łączenie PRM z PSP i wdrożenie RW. Wręcz przeciwnie.

4.   Zyraf nie jest prawdą to co piszesz. W GOPR praca wre (w zależności od grupy oczywiście) i jest już grupa GOPR która ogarnęła temat od A do Z. Teraz proponuję byś odrobi zadanie domowe i za pomocą kolegów z GOPR dowiedział się i podał Państwu która to grupa. Jeżeli okaże się że mam rację to proszę o przesłanie dobrej flaszki pod wskazany adres :D


No co wre? pakiet dla medyka składający się z kroplówki i glukometru (oczywiście venflon itd itp) Na tym etapie moja wiedza na ten temat się zatrzymała. O tym była mowa rok jak nie dwa temu. Na ostatnim centralnym szkoleniu temat został powiedzmy przy kawie poruszony i ogólnie nic nie wiadomo jak to ugryźć. Co robi jakaś grupa - nie wiem. Wypadało by aby pomysły i zarządzenia szły z centrali w Zakopcu. W straży też żadna KM/KP nie wymyśla sama sobie tylko wszystko idzie z góry. Faktem też jest, że przekaz informacji w mojej grupie delikatnie mówiąc jest daleki od ideału więc może coś się jednak dzieje - tego tez nie wykluczam.
Przy ostatniej większej akcji ratownik GOPR/medyk podawał "swoje" leki czyli gdzieś je "sobie zorganizował" a nie były to leki w żaden sposób zakupione przez GOPR.
W PSP raczej to nie przejdzie, że do pracy przyniosę swoją apteczkę zmajstrowaną w drugiej robocie-pogotowiu.

Na ten temat chętnie pogadam i czegoś się dowiem ale raczej sugeruje przerzucić się na prywatne wiadomości bo kolegów ze straży może to nie interesować.



Z tym pisem to żartowałem przecież napisałem to wielkimi literami zaraz obok tego wpisu  :wall:

Jeszcze miesiąc i dyskusja akademicka odnośnie mógł/nie mógł przejdzie do historii :) oczywiście czekamy dalej na rozporządzenia.



Offline ignacy b

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 699
Odp: Zmiana ustawy o PRM
« Odpowiedź #80 dnia: Listopad 29, 2015, 17:17:56 »
@cindrel, to jest ratowniczy bank wiedzy i zakładam, że nie tylko aktywni uczestnicy mogą z wymiany myśli skorzystać. A skoro chłopaki prezentują orientację nie zmąconą bliższą znajomością rzeczy, to śpieszę prostować. Zdarza się tyle brzemiennych w skutki zaniechań, zarówno na poziomie przygodnych świadków zdarzenia, jak i  w praktyce zawodowców, że każde spekulacje o możliwości  odstąpienia od wykorzystania wiedzy i umiejętności są bardzo niepokojące...
A może z innej beczki:
Jutro (30.11.) dalszy ciąg dyskusji nad projektem rozp. - na razie skreślono np. intubację w niewydolności oddechowej i utrzymano wymóg teletransmisji i konsultacji lekarskiej jako warunków wykonania kardiowersji u nieprzytomnych pacjentów...
Ciekawe, jakie leki zostaną ( np. lidokaina jak do znieczulenia podpajęczynówkowego??) ??

zyraf

  • Gość
Odp: Zmiana ustawy o PRM
« Odpowiedź #81 dnia: Listopad 29, 2015, 20:36:22 »
Z intubacją zgadzam się ale z kardiowersją no trochę lipa...zanim przejdzie transmisja zanim oddzwonią to już może być potrzebna defibrylacja a nie kardiowersja. Gdzie można przeczytać o tym co przeszło a co zostało usunięte?

Co z cewnikowaniem przez zespoły P? - to jest broń obusieczna  :fiuu: z jednej strony odpadną durne przejazdy na urologie z drugiej POZ już totalnie się na to wypnie skoro mogą podjechać ratownicy...

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Zmiana ustawy o PRM
« Odpowiedź #82 dnia: Listopad 29, 2015, 20:56:42 »
wykreślenie intubacji w zasadzie moze zamknac temat. jesli ratmedzi nie beda mogli tego robic istnienie zespolow S nadal bedzie utrzymane...dramat..
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline KaKa19

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 26
Odp: Zmiana ustawy o PRM
« Odpowiedź #83 dnia: Listopad 30, 2015, 13:57:30 »
Popieram wypełni Ignacego B. Nie każdy RM w PSP czuję się na siłach, nie każdy pewnie też chce wykonywać MCR  .Zostanie on zmuszony rozkazem do wykonania czynności?  Panowie nie jestem fanatykiem ratownictwa medycznego, ale zwykłym strażakiem mającym w miesiącu parę dyżurów, w ZRM i tam wystarczy mi medycznych czynności ratunkowych. W służbie chce pozostać przede wszystkim strażakiem. Dość wolontariatu, ciągłych nowych zadań a grup zaszeregowania zero. Koordynatorzy , Instruktorzy RM na ternie powiatu, ciągle nowe stanowiska i zadania tylko grup zaszeregowania i pieniędzy brak.  Zostawmy ludziom wybór, kto chce się podjąć tego zadania!!!!!

« Ostatnia zmiana: Grudzień 07, 2015, 16:22:55 wysłana przez KaKa19 »

Offline ratolek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 189
Odp: Zmiana ustawy o PRM
« Odpowiedź #84 dnia: Listopad 30, 2015, 14:54:06 »
Witam.
Z tym o czym wspomniałeś na marginesie - zgadzam się. Boli mnie też, że nie ma nikogo ze struktur MSWiA zaproszonych-tak jakby tego tematu nie było.
Jeśli chodzi o RM w KSRG racja, że nie czujesz się na siłach. Ale to dziwne, że pracując w PRM nie chciałbyś wykonać paru rzeczy więcej. Przecież nie było by to więcej niż aktualnie na zespole P - ja bynajmniej sobie tego w KSRG nie wyobrażam. Oczywiście chciałbym mieć trochę więcej możliwości, ale to wszystko musiałoby mieć sens. Mogę się dostać do żyły lub do kości, sprawdzić cukier, ciśnienie i zdefibrylować, zaintubować i podłączyć respirator, aby ZRM przyjechał i przejął. Chodzi o kupienie czasu pacjentowi. Tutaj przecież chodzi o szybki przyjazd co KSRG gwarantuje lepiej niż PRM który praktycznie pracuje za POZ. W paru momentach przydała by się jeszcze Adrenalina np. w anafilaksji i w NZK. Wszystko jednak w gotowych zestawach np. tzw ampułkostrzykawkach.
Przecież to, że ja chce te rzeczy to nie wynika z tego że naoglądałem się amerykańskich filmów, ale z tego że strażacy jeżdżą za ZRM do NZK, do urazów, czasem sami jesteśmy narażeni na różne zagrożenia. No i ktoś z księgowych i organizatorów w MZ, MSW i w rządzie powinien dostrzec iż te marne grosze które tutaj włożą przyczynią się do tego, że parę zgonów unikniemy i dzięki temu paru obywateli podatkami zasili ten kraj, ale też nie od razu.

Offline KaKa19

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 26
Odp: Zmiana ustawy o PRM
« Odpowiedź #85 dnia: Listopad 30, 2015, 17:01:18 »
Zostawmy wolny wybór, co do wykonywania MCR w służbie! Takie jest moje subiektywne zdanie na ten temat.  Chcesz wykonywać za darmo MCR rób to, nie chcesz nie wykonuj! Ciekawi mnie tylko fakt jak będzie wyglądać doskonalenie zawodowe tych strażaków, którzy nie mają dyżurów w ZRM? Wkłucia będą ćwiczyć na kolegach ze zmiany a dawki leków,  w ramach czasu wolnego będą sobie przypominać ????;-) Może jakieś inne pomysły???
« Ostatnia zmiana: Listopad 30, 2015, 17:14:30 wysłana przez KaKa19 »

Offline ratolek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 189
Odp: Zmiana ustawy o PRM
« Odpowiedź #86 dnia: Listopad 30, 2015, 17:36:33 »
Znając życie to u Nas będą konkretne procedury i tak jak każdy strażak musi mieć kpp tak każdy strażak ratmed będzie miał swoje procedury, które wykorzysta albo nie. Ja wkłucia ćwiczę całe życie zawodowe i cały czas się czegoś uczę, a jak się nie znajdzie obwodu lub szyi to zawsze zostaje kość (przy oparzeniu). Na leki też jest sposób - ampułkostrzykawki - i praca staje się prostsza. A zastanów się jak spojrzą na Ciebie koledzy gdy ktoś im wytłumaczy, że Ty mogłeś prędzej mu pomóc i może byłoby inaczej - udałoby się uniknąć śmierci.

Offline KaKa19

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 26
Odp: Zmiana ustawy o PRM
« Odpowiedź #87 dnia: Listopad 30, 2015, 17:56:37 »
Nie każdy strażak w PSP zobowiązany jest posiadać KPP. -) to po pierwsze! A po drugie zastanów się jak spojrzy na ciebie żona gdy ty zamiast opłacać rachunki  itp….kupujesz nowe książki, wyjeżdżasz na szkolenia i sympozja w ramach samokształcenia???? Sorry nie jestem fanatykiem, lecz normalnym facetem, mężem i ojcem i za swoją uczciwą pracę chcę pieniądze! Idąc tym tokiem myślenia pytam, dlaczego mamy tylu mechaników na komendach a samochody są naprawiane w profesjonalnych warsztatach, przecież można im nakazać naprawę, w czym tkwi problem????

Offline ratolek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 189
Odp: Zmiana ustawy o PRM
« Odpowiedź #88 dnia: Listopad 30, 2015, 20:51:15 »
Nie każdy strażak w PSP zobowiązany jest posiadać KPP. -) to po pierwsze!
nie masz racji.
W pracy trzeba trzymać się pewnych standardów.

Offline KaKa19

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 26
Odp: Zmiana ustawy o PRM
« Odpowiedź #89 dnia: Grudzień 01, 2015, 21:22:10 »
Standardem na który opiera się ratownictw medyczne w PSP są „Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG”  z lipca 2013. Bazuj na nich, bo to podstawa tego całego systemu.  Stwórz solidne fundamenty oparte na tych zasadach a nie zajmuj się tworzeniem MCR w strukturach PSP.  Zacznij od ogarnięcia tematu, który strażak jest zobowiązany posiadać KPP. Małymi kroczkami uzupełniaj luki w wiedzy z w/w zasad.

Offline Siedem

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 518
Odp: Zmiana ustawy o PRM
« Odpowiedź #90 dnia: Grudzień 01, 2015, 22:14:35 »
Witam!
Jakie warunki w myśl nowych przepisów musi spełnić ratownik medyczny, który chce zostać miejskim koordynatorem ratownictwa medycznego. Strażak ukończył policealną szkołę ratownictwa medycznego. Przed zatrudnieniem w PSP pracował jako ratownik medyczny na karetce. Po wstąpieniu do służby zaniechał tego i ponad 4 lata nie wykonuje tego zawodu. W trakcie pełnienia służby prowadzi szkolenia z zakresu KPP. Czy są potrzebne jeszcze jakiś dane? Chciałbym uzyskać odpowiedź czy taka osoba może pełnić taką funkcję w PSP. Jeżeli nie to kto może ją pełnić lub kto będzie mógł ją pełnić jeżeli wszystkie znowelizowane przepisy nie weszły jeszcze w życie. Jeżeli to możliwe to bardzo proszę o nakreślenie tematu gdzie szukać odpowiedzi w tym temacie.

Offline ignacy b

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 699
Odp: Zmiana ustawy o PRM
« Odpowiedź #91 dnia: Grudzień 01, 2015, 23:56:44 »
@bulon, intubacja dotchawicza to nie cel sam w sobie. ale metoda/narzędzie do osiągnięcia pożądanego efektu. Myślę, że przeszkolenie ratmedów w zakresie intubacji pacjentów po urazach czaszkowo-mózgowych lub zatruciach - raczej z pozapłucną przyczyną rzeczywistej lub potencjalnej niedomogi oddechowej lub/i w przypadku oparzeń dr. oddechowych miałoby sens, bo to może uratować życie... Ale sformułowania z projektu kojarzą się z niewydolnością oddechową sensu largo - w tym z przyczyn płucnych, a w takich sytuacjach decyzja o intubacji bywa niełatwa nawet dla ordynatora OIOM...   No to skreślili całkiem.... Natomiast wymóg teletransmisji i konsultacji przy częstoskurczach do kardiowersji ( dekompensacja krążenia) jest dziwaczny... Może być za późno na defibrylacje synchronizowaną....

« Ostatnia zmiana: Grudzień 02, 2015, 03:44:42 wysłana przez bulon »

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Zmiana ustawy o PRM
« Odpowiedź #92 dnia: Grudzień 02, 2015, 03:45:46 »
dla mnie pacjent po urazie czaszkowo mozgowym ktory sie zarzyguje to jest pacjent niewydolny oddechowo niestety.
i wykreslono tradycyjnie bez zadnej refleksji.
naprawde sadzilem ze idziemy w kierunku 2 os S oraz ich znacznej redukcji...
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline ignacy b

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 699
Odp: Zmiana ustawy o PRM
« Odpowiedź #93 dnia: Grudzień 02, 2015, 18:01:23 »
@bulon, chyba rozumiem intencje, ale niewydolność oddechowa to dokładnie opisane zjawisko, "zarzygiwanie się" to nie to samo, choć może prowadzić do niedomogi oddechowej... Co to za koncepcja "2 os S"?

Offline KaKa19

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 26
Odp: Zmiana ustawy o PRM
« Odpowiedź #94 dnia: Grudzień 02, 2015, 20:10:32 »
Siedem ;-) „Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG”  z lipca 2013.  Tam znajdziesz odpowiedź na nurtujące Cię pytanie.

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Zmiana ustawy o PRM
« Odpowiedź #95 dnia: Grudzień 02, 2015, 20:59:22 »
ignaś troche gorączkuje, więc nie skupiam się medycznych terminach :( wybacz bracie

2 osobowe S? no znane w calym swiecie- lekarz + ratownik i porzadne autko bez noszy.
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline ignacy b

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 699
Odp: Zmiana ustawy o PRM
« Odpowiedź #96 dnia: Grudzień 03, 2015, 07:29:16 »
@bulon, bez noszy?

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Zmiana ustawy o PRM
« Odpowiedź #97 dnia: Grudzień 03, 2015, 12:35:53 »
tak, bez noszy. noszy w rozumieniu nosze karetkowe
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline kamaras

  • starszy ogniomistrz
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 938
  • kamaras
Odp: Zmiana ustawy o PRM
« Odpowiedź #98 dnia: Grudzień 03, 2015, 23:01:55 »
Zespoły karetkowe bez lekarza.

A lekarz z doskoku...


Offline ignacy b

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 699
Odp: Zmiana ustawy o PRM
« Odpowiedź #99 dnia: Grudzień 03, 2015, 23:52:16 »
@bulon, a jak ktoś ma złamaną nogę??? @kamaras - nie z doskoku, ale "rendezvous" -"na spotkanie" - czasem nawet w Polsce zesp. P jedzie się spotkać ze śmigłowcem... , a przy okazji - śmigłowiec LPR to przykład zespołu S dwuosobowego, bo pilot musi zostać przy maszynie, ale nosze tam są, nawet 2 rodzaje, a czasem 3...