Autor Wątek: Zmiana ustawy o PRM  (Przeczytany 131697 razy)

Offline kamaras

  • starszy ogniomistrz
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 938
  • kamaras
Odp: Zmiana ustawy o PRM
« Odpowiedź #50 dnia: Listopad 09, 2015, 22:30:19 »
Ignacy Ty jeździsz w pogotowiu czy tylko taki dupcyk teoretyk jesteś?

Wystarczy poguglować 15 sekund....

"lek. Ignacy BAUMBERG
   Specjalista anestezjologii i intensywnej terapii, ekspert programów europejskich w dziedzinie medycyny katastrof, lekarz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Asystent Zakładu Medycyny Ratunkowej i Medycyny Katastrof Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.  Uczestnik wielu zagranicznych szkoleń w zakresie medycyny ratunkowej. Wieloletni koordynator ratownictwa medycznego Państwowej Straży Pożarnej. Autor i współautor opracowań i publikacji z dziedziny ratownictwa medycznego oraz zdarzeń mnogich i masowych."

"koordynator ratownictwa medycznego KW PSP w Łodzi dr Ignacy Baumberg"
wcześniej "lek. med. Ignacy Baumberg - radca komendanta głównego PSP ds. ratownictwa medycznego."

Offline mulat81

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 553
Odp: Zmiana ustawy o PRM
« Odpowiedź #51 dnia: Listopad 12, 2015, 22:45:40 »
Nie znam osobiście Pana I.B. Ale miałem okazję być na jego kilku publicznych wystąpieniach w dość prestiżowych miejscach i zawsze małe wrażenie że był troszkę oderwany od rzeczywistości, ale zaznaczam że nie podwarzam jego wiedzy, a raczej jego wizja w stosunku do RM i kpp była momentami dziwna. Ale napewno należy zaznaczyć, że zrobił dużo dla ksrg, a jak to mówią nie zawsze wszystko się udaje  :mellow:
Uzupełnienie: Rokowiec, perkusista
« Ostatnia zmiana: Listopad 12, 2015, 22:54:41 wysłana przez mulat81 »

Offline strazakos_jrg

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 319
Odp: Zmiana ustawy o PRM
« Odpowiedź #52 dnia: Listopad 13, 2015, 14:05:28 »
Panowie, moze Panie...
Zdaje sobie sprawę ze po nicku mozna czasem nie zorientować sie kto jest kim ale pewne nazwiska trzeba znać. Ja stażem w PSP moze nie jestem długo bo 8 lat ale byłem na kilku szkoleniach czy wykładach Pana Ignacego Bamberga. Teoria merytoryka i praktyka. Lata temu byłem na szkoleniu KPP w Łodzi ze śmiesznej organizacji PCK, która obecnie jednak wspiera KSRG. Moze jest czasem przekonanie, ze Pan Dr Bamberg chce udowodnić, ze sie jeszcze mało wie ale czasem przez rożne odczucia lepiej sie zapamiętuje- szok irytacja itp
Moze macie więcej sluzby, moze mniej- szczerze? ..... .... ..     Nie interesuje mnie to ale doradca KG to chyba osoba która ma "cokolwiek" w głowie.
Spójrzcie na obecne zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG. Na czym sa oparte? Na tym co kiedyś m. in. On tworzył.
A teraz zwracanie sie do niego-delikatnie mówiąc- bez kultury zasługuje na krytykę. Gram zawsze w otwarte karty wiec niech poziom chociaż u nas zostanie właściwy. Zapewne w większości jesteśmy rat medami, wszyscy ludźmi ale SZACUNEK przede wszystkim bo będąc anonimowymi jesteśmy cwani.. Face to face "Panie Doktorze" tiu tu. Miejmy jaja koledzy. Odbierzcie to w dobrym tonie bo nie zamierzam napewno jakiegoś konfliktu rozpoczynać. Nie po to jest forum.

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Zmiana ustawy o PRM
« Odpowiedź #53 dnia: Listopad 13, 2015, 15:39:02 »
Wizja Ignacego jest oderwana od rzeczywistosci tylko dlatego, ze nasza rzeczywistosc to jedna wielka kupa.
i od co najmniej 15 lat jak ja poznałem ignacego on nasza rzeczywiśtośc regularnie zmienia. na lepsze

Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

zyraf

  • Gość
Odp: Zmiana ustawy o PRM
« Odpowiedź #54 dnia: Listopad 13, 2015, 16:10:28 »
Ignacy Ty jeździsz w pogotowiu czy tylko taki dupcyk teoretyk jesteś?

Wystarczy poguglować 15 sekund....

"lek. Ignacy BAUMBERG
   Specjalista anestezjologii i intensywnej terapii, ekspert programów europejskich w dziedzinie medycyny katastrof, lekarz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Asystent Zakładu Medycyny Ratunkowej i Medycyny Katastrof Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.  Uczestnik wielu zagranicznych szkoleń w zakresie medycyny ratunkowej. Wieloletni koordynator ratownictwa medycznego Państwowej Straży Pożarnej. Autor i współautor opracowań i publikacji z dziedziny ratownictwa medycznego oraz zdarzeń mnogich i masowych."

"koordynator ratownictwa medycznego KW PSP w Łodzi dr Ignacy Baumberg"
wcześniej "lek. med. Ignacy Baumberg - radca komendanta głównego PSP ds. ratownictwa medycznego."


Nie znam tego pana.

Biorąc pod uwagę tytuły jakie tu wypisałeś tym bardziej dziwi mnie brak zrozumienia sytuacji ratowników medycznych, którzy przez tyle lat działając po za systemem robili to na granicy prawa albo wręcz je łamiąc. Na szczęście jeszcze tylko niecałe dwa miesiące tej patologii w tak dużym wymiarze. Teraz czekajmy na odpowiednie rozporządzenia - u mnie w pracy już się zastanawiają na jakie oddziały wepchnąć ratowników uzupełniając braki w personelu pielęgniarskim.

Offline ratolek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 189
Odp: Zmiana ustawy o PRM
« Odpowiedź #55 dnia: Listopad 13, 2015, 16:44:21 »
Dla mnie osobiście nieważne kto jest kim - ważne co mówi, pisze. Jeśli ktoś ma pojęcie to wie z kim ma do czynienia, a kultura zawsze obowiązuje. Ważne, żeby to co się teraz będzie działo miało ręce i nogi. Wszak chodzi o ratowanie życia i zdrowia. Uważam, że KSRG ma taką gęstą sieć i jest tak mobilna, że jakość w temacie ratownictwa medycznego jest właściwym kierunkiem. Dzięki temu można podtrzymywać życie do przyjazdu "fachowców". A im "fachowiec" jest szybciej i im szybciej podejmuję zaawansowane czynności tym lepiej dla ratowanego.
Teraz zastanówcie się lepiej jak ma to wszystko wyglądać w praktyce. Może macie konkretne pomysły tylko nie rozpisujcie się proszę na temat karetek w Straży, bo jak dla mnie to za daleka przyszłość. Osobiście jestem za kilkoma lekami przy ratmedzie tylko jak to rozwiązać - czy robić ze straży podmiot leczniczy? bo oczywiście trzeba będzie recepty a to już są komplikacje. Jak na to zapatrują się koledzy z GOPR? Z tego co tu pisano to już tak zrobiono? Można się na ten temat trochę rozpisać kolego Zyraf??

Offline strazakos_jrg

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 319
Odp: Zmiana ustawy o PRM
« Odpowiedź #56 dnia: Listopad 13, 2015, 17:43:56 »
Osobiście jestem za kilkoma lekami przy ratmedzie tylko jak to rozwiązać - czy robić ze straży podmiot leczniczy? bo oczywiście trzeba będzie recepty a to już są komplikacje. Jak na to zapatrują się koledzy z GOPR? Z tego co tu pisano to już tak zrobiono? Można się na ten temat trochę rozpisać kolego Zyraf??

To jeszcze niech nam dadzą broń pały bloczki na mandaty i róbmy za policję!
Koledzy nie mozna całe PSP traktować jednakowo. Sa JRG w Polsce gdzie do niedawna nie było albo nie ma wyposażonych toreb R1! Samochody nowe sa, na dodatki służbowe nie ma i jaki efekt?
A my mówimy o lekach? Po co? Chyba ze adrenalina i.m. Podczas anafilaksją która zdarza sie nam i tak rzadko. Nie bierzcie pod uwagę wszystkich jednakowo bo to kretynizm! To ze ktoś ma rat med to tez nie świadczy zawsze o wszystkim... Sa podstacje gdzie ratownik dostaje 12-15 zł/h i to jest mądre? PATOLOGIA

Offline ratolek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 189
Odp: Zmiana ustawy o PRM
« Odpowiedź #57 dnia: Listopad 13, 2015, 18:49:30 »
Lepiej tutaj o takich rzeczach nie mów jeśli chodzi o zestawy PSP R1, że nie było - to jest wymagane! Nikt przecież nie chce transportować czy być konkurencją dla ZRM PRM bo nie ma nawet się co porównywać z wiedzą i umiejętnościami. Parę możliwości można wykorzystać a niestety do tego leki są potrzebne-bo jak np. po zmierzeniu poziomu cukru go podnieść nieprzytomnemu charczącemu - glukozą dożylną. Anafilaksja też można zatrzymać, tylko trzeba też wiedzieć kiedy podać.
Narazie rozważamy teoretycznie.

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.466
Odp: Zmiana ustawy o PRM
« Odpowiedź #58 dnia: Listopad 13, 2015, 19:04:53 »
Cytuj
Sa JRG w Polsce gdzie do niedawna nie było albo nie ma wyposażonych toreb R1!
Przykład takiej jednostki???

Offline ratolek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 189
Odp: Zmiana ustawy o PRM
« Odpowiedź #59 dnia: Listopad 13, 2015, 19:22:14 »
A to dopiero. Ciekawe co rząd PiS wymyśli.
https://remiza.com.pl/pis-panstwowa-straz-pozarna-jest-waznym-elementem-systemu-bezpieczenstwa-zobacz-progam/
Mam pewne obawy i pewne nadzieje.

Offline ignacy b

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 699
Odp: Zmiana ustawy o PRM
« Odpowiedź #60 dnia: Listopad 14, 2015, 00:10:34 »
żyraf, ja pracuję z ratownikami medycznymi, a wcześniej sanitariuszami, ponad 35 lat. Mam wrażenie, że rozumiem ich sytuację i dlatego powtarzam, że na razie nie ma przepisów penalizujacych ratowanie życia i proszę o podanie paragrafu, który złamał ratownik medyczny prowadząc resuscytację na terenie SOR, lub mierząc teściowej ciśnienie lub tamując, jako świadek zdarzenia, krwotok u ofiary wypadku samochodowego. Dobrze się stało, że jest nowa ustawa, szkoda, że były tendencje do szukania pretekstów do zaniechań działań ratowniczych... Może w tej dyskusji niezbyt wyraźne  było rozróżnienie pomiędzy zatrudnieniem w podmiocie leczniczym, a działaniami ratowniczymi po pracy, jednak na wyraźne pytania nie było odpowiedzi. A to ważne problemy, bo większość ze znanych mi spraw ratmedów dotyczy zaniechań, a nie nadmiernego zaangażowania i osłabianie poczucia misji ratowniczej może prowadzić do niezachowania należytej staranności...     

Offline Siedem

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 517
Odp: Zmiana ustawy o PRM
« Odpowiedź #61 dnia: Listopad 14, 2015, 14:41:53 »
Cytuj
Sa JRG w Polsce gdzie do niedawna nie było albo nie ma wyposażonych toreb R1!
Przykład takiej jednostki???

Hmmm.... Przypadek z pewnego dużego miasta.... Akcja miała miejsce na pewnej imprezie studenckiej na której prawdopodobnie z pewnych przyczyn organizacyjnych życie straciło trzech studentów. Było wiele osób poszkodowanych a PSP przyjechała bez PSPR1. PSPR1 było na tym samochodzie wycofane od kilku miesięcy z powodu braku w niej sprzętu z uszkodzonym AMBU włącznie. Także takie rzeczy również w Polsce. 

Offline ignacy b

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 699
Odp: Zmiana ustawy o PRM
« Odpowiedź #62 dnia: Listopad 14, 2015, 22:03:52 »
Kompletność zestawów R-1 to problem będący tajemnicą poliszynela....  zwłaszcza na odcinku opatrunków schładzających....

Offline Siedem

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 517
Odp: Zmiana ustawy o PRM
« Odpowiedź #63 dnia: Listopad 15, 2015, 21:51:15 »
W straży jest problem z uzupełnianiem braków zużytego lub przeterminowanego asortymentu torby. Panowie KM nie przewiduja zazwyczaj zakupów na ten cel ze środków własnych (co się później mści) a i nie zawsze ZRM jest chętne do obdarowywania nas tym co zużyliśmy. Zresztą czy to powinno tak wyglądac, że strażak jak żebrak ma chodzić do tej kartki i prosić szanownego Pana, żeby łaskawie zechciał dać nowy kołnierz albo maseczkę czy filterek. Dla mnie to powienien być prawny zapis, że torba PSP R1 ma być kompletna w przeciągu 2 godzin od zakończenia działań. Powinna być uzupełniona na podstawie wypełnionej karty medycznej przez najbliższa stację pogotowia do ktorej wóz udaje się w drodze powrotnej do JRG.

Offline kamaras

  • starszy ogniomistrz
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 938
  • kamaras
Odp: Zmiana ustawy o PRM
« Odpowiedź #64 dnia: Listopad 15, 2015, 21:55:28 »
Powinna być uzupełniona na podstawie wypełnionej karty medycznej przez najbliższa stację pogotowia do ktorej wóz udaje się w drodze powrotnej do JRG.
Tak tak, a zużyte paliwo powinno być uzupełnione na najbliższej stacji benzynowej na podstawie karty pracy pojazdu...

Offline Siedem

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 517
Odp: Zmiana ustawy o PRM
« Odpowiedź #65 dnia: Listopad 15, 2015, 22:15:39 »
Tzn o jakich kosztach mówisz? Ile masz do najblizszej stacji? U mnie na 5 JRG każdy nie ma dalej niż 3 km.

Offline kamaras

  • starszy ogniomistrz
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 938
  • kamaras
Odp: Zmiana ustawy o PRM
« Odpowiedź #66 dnia: Listopad 15, 2015, 23:26:19 »
W pogotowiu "sponsora" nie znajdziesz... inne ministerstwo...

Offline Siedem

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 517
Odp: Zmiana ustawy o PRM
« Odpowiedź #67 dnia: Listopad 18, 2015, 11:50:39 »
Szydło w expose stwierdziła, że pogotowie jest sprywatyzowane i nie przyniosło to dobrego skutku. Widzi tą organizację w służbie. Co przyniesie nam nowy dzień? Czyżby ogólnie pojęte ratownictwo będzie stanowiło jedność? PSP + RM?

zyraf

  • Gość
Odp: Zmiana ustawy o PRM
« Odpowiedź #68 dnia: Listopad 18, 2015, 20:28:29 »
żyraf, ja pracuję z ratownikami medycznymi, a wcześniej sanitariuszami, ponad 35 lat. Mam wrażenie, że rozumiem ich sytuację i dlatego powtarzam, że na razie nie ma przepisów penalizujacych ratowanie życia i proszę o podanie paragrafu, który złamał ratownik medyczny prowadząc resuscytację na terenie SOR, lub mierząc teściowej ciśnienie lub tamując, jako świadek zdarzenia, krwotok u ofiary wypadku samochodowego. Dobrze się stało, że jest nowa ustawa, szkoda, że były tendencje do szukania pretekstów do zaniechań działań ratowniczych... Może w tej dyskusji niezbyt wyraźne  było rozróżnienie pomiędzy zatrudnieniem w podmiocie leczniczym, a działaniami ratowniczymi po pracy, jednak na wyraźne pytania nie było odpowiedzi. A to ważne problemy, bo większość ze znanych mi spraw ratmedów dotyczy zaniechań, a nie nadmiernego zaangażowania i osłabianie poczucia misji ratowniczej może prowadzić do niezachowania należytej staranności...   

A Ty dalej swoje. Nie było nigdy żadnych "tendencje do szukania pretekstów do zaniechań działań ratowniczych". Był bubel prawny, który ograniczał pracę ratowników ten bubel był w randze ustawy. Tak dla sportu bo już nie ma to większego znaczenia podyskutujmy na ten temat dalej. W rozporządzeniu jest podana lista leków, które ratownik może podać samodzielnie (zespół P). Na tej liście nie figuruje np pyralgina ale też nigdzie nie jest napisane, że ratownik NIE MOŻE podać pyralginy jak i wiele innych leków przydatnych w stanach nagłych. I jak odniesiesz się do tego? Wiedzą i często umiejętnościami nie ustępujemy różnym lekarzom, których można stety lub niestety spotkać w karetce ale jeszcze nie widziałem, żeby ktoś szalał z innymi lekami niż te które znajdują się w rozporządzeniu. Przecież ratownik mógłby się kierować stanem wyższej konieczności.
Co o tym sądzisz? (pozwolę sobie pisać do Ciebie przez Ty - tak po prostu jest wygodniej korespondować przez forum, absolutnie nie jest to forma okazywania braku szacunku dla Twojej wiedzy, funkcji i doświadczenia)


Siedem
Chyba sobie jajka robisz - to tak jakby po niewielkim pożarze ludzie przyjeżdżali do straży uzupełnić/wymienić gaśnicę.
Co do pogotowia nie jest na pewno państwowe - jest finansowane z budżetu państwa ale do przetargów o kontrakt mogą stawać prywatne podmioty, które chcą świadczyć usługi z zakresu ratownictwa medycznego. Jak wiadomo w tym dziwnym kraju nie wygrywa najlepsza oferta ale najtańsza. O ile są jakieś normy co do wyposażenia to co do płacy norm nie ma i tam się oszczędza jak wygrasz przetarg dając niską kwotę. Ze sprzętem bardzo przydatnym też wtedy jest problem - bo ma być np sztuka jedna i broń Cię panie boże przed zużyciem bo ma być jak będzie kontrola a nie do używania bo jest drogie i jednorazowe...
Daleka droga do stworzenia i poprawy szeroko rozumianego systemu ratownictwa ale kierunek wydaje się właściwy.


ratolek
Nie bardzo rozumiem o co Ci chodzi z receptami? W karetkach recept nie ma. GOPR w żaden sposób jeszcze tematu nie ogarnął. Rat med może działać ale nie ma czym i na czym bo organizacja nie dostarcza sprzętu, leków itd itp. Czyli działa na tym co po prostu wyniesie z zakładu pracy (leki, venflon, strzykawki itd itp) Co do straży uważam, że standard karetki P nie jest niczym abstrakcyjnym a przy masowych zdarzeniach lub zabezpieczeniach większych akcji straży w zupełności wystarczy. I nie ma co tu się martwić o dowożenie do szpitala. Kareta/personel zabezpieczający np imprezy masowe robi robotę na miejscu i wzywa system do transportu osób do szpitala, nie może opuścić miejsca imprezy (np koncert) bo jak będzie kolejny wypadek to będzie klops. Tak może to również funkcjonować w straży - zabezpieczyć, przygotować do transportu i przekazać. Jak wyjdzie i co wyjdzie czas pokaże. Teraz jest to czysto akademicka dyskusja.



Offline paramedmir

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 33
Odp: Zmiana ustawy o PRM
« Odpowiedź #69 dnia: Listopad 19, 2015, 13:12:27 »

zyraf

  • Gość
Odp: Zmiana ustawy o PRM
« Odpowiedź #70 dnia: Listopad 19, 2015, 15:31:21 »
Szaleństwo :)
Odnoszę wrażenie, że pomału będzie zwrot w stronę zespołów ratowniczych i wozy z "S"zamanem będą wygaszane.

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Zmiana ustawy o PRM
« Odpowiedź #71 dnia: Listopad 19, 2015, 21:03:51 »
eski beda dwuosobowe,
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline ignacy b

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 699
Odp: Zmiana ustawy o PRM
« Odpowiedź #72 dnia: Listopad 20, 2015, 01:05:01 »
żyraf, jak czytałem, że "Na tą chwilę nie wolno było ze względu na zapisy ustawy:" albo "zgodnie z prawem też nie mógł nawet zmierzyć poziomu glikemii", albo  "zgodnie z prawem będąc na służbie w straży powinieneś zapomnieć o wiedzy i umiejętnościach rat med" to odniosłem wrażenie, że takie straszenie (nieuzasadnione) jest wyrazem tendencji do szukania pretekstów do zaniechania działań ratowniczych, ale jeżeli mimo straszenia ratmedzi będą ratowali - to dobrze... Nie mam problemu ze skracaniem dystansu ani z różnymi funkcjami, bezpośredniość ułatwia dialog merytoryczny i odmładza... Problem z lekami jest taki, że te recepturowe zapewnia podmiot leczniczy i ich trzeba pilnować, a zwłaszcza narkotyków. Co do rozporządzenia -wymogi co do karetki przewidują  1 (jeden) lek przeciwbólowy  i 4 litry płynów infuzyjnych i tlen... Rozsądny dysponent powinien wyposażyć karetki w leki przewidziane dla ratmeda, ale jak mu kalkulacja siądzie - to ograniczy i będziesz mógł i chciał podać, ale nie będzie - zgodnie z prawem.... Ale przekomarzanki o mcr poza prm to coś małego wobec projektu rozporządzenia - dosyć dziwnego. Rzeczywiście może chodzić o S-ki dwuosobowe, bo zakres uprawnień ( i prawdopodobnie zobowiązań) ratmeda będzie zbliżony do poziomu specjalisty medycyny ratunkowej lub anestezjologa. Pomysł ciekawy, dający oszczędności, wystarczy zmienić rozporządzenie
( § 8.1.    W podmiocie leczniczym świadczenia zdrowotne z zakresu anestezji, polegające na wykonywaniu znieczulenia ogólnego oraz znieczulenia regionalnego: zewnątrzoponowego i podpajęczynówkowego, mogą być udzielane wyłącznie przez lekarza specjalistę anestezjologii i intensywnej terapii) i wyszkolić ludzi, i już. 

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Zmiana ustawy o PRM
« Odpowiedź #73 dnia: Listopad 20, 2015, 08:43:46 »
ignacy rsi dopuszczone jest do wykonania w okreslonych przypadkach przez paramedykow w wielu systemach na swiecie. nie ma co trywializowac i zaczynac retoryki- miliony ludzi umrą czy w koncu bedzie komu to robic na blokach operacyjnych.
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline ignacy b

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 699
Odp: Zmiana ustawy o PRM
« Odpowiedź #74 dnia: Listopad 20, 2015, 13:25:06 »
Oczywiście, że rsi jest dopuszczalna w różnych systemach, ale to nie retoryka, tylko aktualne przepisy - wystarczy zmienić rozporządzenie i będzie git.... Tylko pojawia się pytanie, dlaczego wymyślono szereg niedoskonałych i drogich urządzeń nadgłośniowych, skoro wystarczyłoby wprowadzić powszechną rsi...