Autor Wątek: Zmiana ustawy o PRM  (Przeczytany 88212 razy)

Offline cindrel

 • Bywalec
 • *
 • Wiadomości: 41
Odp: Zmiana ustawy o PRM
« Odpowiedź #40 dnia: Listopad 05, 2015, 11:38:51 »
Chyba się ciągle nie rozumiemy. Mam pytanie do pozostałych forumowiczów. Czy wypowiadam się w sposób zrozumiały wskazując w czym tkwi problem? Jest jeden sposób żeby zweryfikować w sposób ostateczny obie teorie - wyroki sądów. Ale to jest kilka dni spędzonych w papierach. Zachęcam jednak do tego by prawnicy straży to sprawdzili. Bestsellerowy artykuł murowany chodź do przewertowania cała baza Lex i nie tylko ona. Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Listopad 05, 2015, 12:57:04 wysłana przez cindrel »

Offline mulat81

 • Weteran
 • ****
 • Wiadomości: 549
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zmiana ustawy o PRM
« Odpowiedź #41 dnia: Listopad 05, 2015, 22:39:55 »
http://ratuj.edu.pl/aktualnosc/15
 w wolnym czasie, + komentarze

zyraf

 • Gość
Odp: Zmiana ustawy o PRM
« Odpowiedź #42 dnia: Listopad 05, 2015, 23:15:54 »
Stwierdzenie "nie mógł" jest niejasne, przed podpisem P. Prezydenta już wielokrotnie ratmedzi realizowali  mcr poza systemem - np. w czasie działań w PSP przy dużym wypadku wkłuwali kaniule, opatrywali rany itp... Uwagi o roli sądu są oczywiste, problem w tym, jakie byłoby brzmienie aktu oskarżenia, stąd pytania o paragrafy. Nie wiem, jak teraz, ale do  niedawna podanie nitratów wchodziło w zakres postępowania rekomendowanego w OZW, a stan taki grozi wystąpieniem nagłej śmierci sercowej... I czy rzeczywiście Ratmed jak zmierzył cierpiącemu teściowi w czasie kolacji wigilijnej ciśnienie i ew. go osłuchał (wywiad, badanie fizykalne,BP - same mcr!!)  i przyniósł z kieszeni marynarki teścia nitromint i psiknął jedną dawkę to złamał jakieś przepisy? A jakby, nie daj Boże, zaczął teścia reanimować (mcr jak byk, nawet zaintubować można!!!) to popełnia przestępstwo??  Oczywiście, przepisy o ratownictwie w Polsce są miejscami bezsensowne, ale na razie zakazu ratowania nie ma...

Ignacy Ty jeździsz w pogotowiu czy tylko taki dupcyk teoretyk jesteś? Ja znam przykład gdzie strażak ratownik przed przyjazdem ZRM zmierzył glikemie, założył venflon podał kroplówkę glukozę - wszystko zgodnie ze sztuką. Trafił na lekarza, który albo miał zły dzień albo nie lubi strażaków - lekarz go opieprzył, że nie wolno mu robić takich rzeczy, napisał pismo do komendy i narobił gościowi kłopotów bo zrozum w końcu że ratownik medyczny po godzinie 19.00 kończąc dyżur w świetle prawa nie może po za pogotowiem, sorem czy lpr założyć nawet venflonu. Każdy z pracujących i znających ustawę to wie a Ty usilnie twierdzisz, że jest inaczej...Tak łamie prawo podając leki po za miejscem pracy. Już CI kilka razy napisaliśmy, że jak to pomorze to nikt nie będzie węszył jak się okaże, że teść ma niskie ciśnienie a Ty bohatersko walniesz mu nitro i odeślesz go go do bozi to masz przegwizdane.
Idąc Twoim tokiem myślenia, że nikt CI nic zakazać nie może to czemu ratownicy nie mogli pracować na oddziałach? w ambulatoriach? Najwidoczniej jednak jakieś ograniczenia były...

Offline ignacy b

 • Weteran
 • ****
 • Wiadomości: 701
Odp: Zmiana ustawy o PRM
« Odpowiedź #43 dnia: Listopad 06, 2015, 01:02:24 »
Nie wiem, co to jest dupcyk teoretyk, ale chciałbym się dowiedzieć, jaki przepis zabrania ratownikowi medycznemu założenia wenflonu? Pismo lekarza byłoby ciekawe - zdarzają się czasem jacyś zazdrośni... Pomiar glikemii i założenie wenflonu przez ratmeda po dyżurze to nie żaden kłopot (sprzęt można kupić w aptece...), problemem mógł być dostęp ratmeda do leku recepturowego - dożylnego. Bez znajomości treści pisma do komendy powodującego kłopoty trudno się do niego dokładniej odnieść.
Jak "pracujący i znający ustawę" tak ją rozumieją, to nie jest dobrze... Proponuję spróbować przeczytać jeszcze raz, tym razem ze zrozumieniem, zapisy np. o pierwszej pomocy.... Jakbym był ratownikiem medycznym, to w przypadku wywiadu sugerującego zaostrzenie choroby wieńcowej podałbym nitro raczej po zmierzeniu ciśnienia i stwierdzeniu, że nie jest ono niskie (?)... Natomiast nawet licencjat, a nawet magister ratmed, jak poda ntg przy niskim ciśnieniu w samym środku karetki systemowej w czasie oficjalnej interwencji PRM też może mieć przegwizdane, na szczęście nie każde podanie nitro przy niskim ciśnieniu "odsyła do bozi". Mój tok rozumowania nie dotyczy zatrudnienia ratowników medycznych np.  w ambulatoriach, ale wykonywania przez nich czynności ratujących  życie poza systemem, do czego podpis Pana Prezydenta nie był niezbędny. .   

zyraf

 • Gość
Odp: Zmiana ustawy o PRM
« Odpowiedź #44 dnia: Listopad 06, 2015, 08:54:56 »
Mój tok rozumowania nie dotyczy zatrudnienia ratowników medycznych np.  w ambulatoriach, ale wykonywania przez nich czynności ratujących  życie poza systemem, do czego podpis Pana Prezydenta nie był niezbędny. .   

 :wall: :wall: :wall:
albo mnie trolujesz albo jesteś oporny na informacje. Skoro podpis nie był potrzebny to po co wszystkie środowiska ratownicze o to zabiegały? W końcu jak można według Ciebie było zgodnie z prawem działać to po co ta nowelizacja ustawy?

Offline ignacy b

 • Weteran
 • ****
 • Wiadomości: 701
Odp: Zmiana ustawy o PRM
« Odpowiedź #45 dnia: Listopad 06, 2015, 12:32:06 »
Nikogo  nie troluję, tylko staram się wykazać, że nawet bez prezydenckiego podpisu ratownik medyczny mógł (nie było zakazu) wykonywać czynności ratujące zdrowie i życie poza systemem PRM - stąd naprowadzające pytania dla zwolenników tezy, że "nie wolno"... Prawo do ratowania dotyczy nie tylko ratowników medycznych, bo np. harcerz też może unieruchomić złamanie, matka schładzać oparzenie u dziecka, siostra tamować krwotok i opatrywać ranę brata, a ochroniarz na lotnisku prowadzić resuscytację - nawet z użyciem AED !!!!!  Jest to oczywiste i niby szkoda klawiatury, ale jeżeli ktokolwiek szuka w niejasnych przepisach pretekstu do zaniechania działań ratowniczych, a jest ratownikiem medycznym, to może oznaczać, że proces wychowawczy w systemie szkolenia ratmedów szwankuje i należy to nadrobić - lepiej późno, niż wcale. Oczekiwania środowisk ratowniczych, zapisy ustawy i aktów wykonawczych to tematy na odrębne rozważania w nastroju tragikomicznym - w miarę wzrostu liczby ofiar systemu coraz bardziej "tragi", a coraz mniej "komicznym". Nowelizacja ustawy w zakresie dotyczącym ratmedów ma sens o tyle, że mogą oni wykonywać zadania zawodowe w podmiotach leczniczych nie będących jednostkami PRM - co prostuje w pewnym sensie niezgodności prawne pomiędzy np. regulacjami dotyczącymi PRM, a przepisami o GOPR czy WOPR. Ale w żadnym stopniu nie ułatwia to mierzenia ciśnienia, poziomu glikemii, zakładania wenflonu czy tamowania krwotoku przez ratownika medycznego poza godzinami pracy, np. w PRM, bo nie było to zakazane.

Offline MIKO

 • KLUBOWICZ-MOD-RADA
 • VIP
 • *
 • Wiadomości: 4.150
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zmiana ustawy o PRM
« Odpowiedź #46 dnia: Listopad 06, 2015, 12:54:41 »
Proponuję odwiedziny u najbliższego prokuratora i zaprezentowanie tezy.

Ja Ratownik Medyczny posiadający potwierdzone kwalifikacje zawodowe poza godzinami pracy w PRM zaniechałem świadomie wykonania czynności które mogły mieć wpływ na ratowanie życia, bo .............  konstrukcja prawna jest nie jasna.
Nie zapomnijcie zabrać na rozmowę szczoteczki do zębów


Offline mulat81

 • Weteran
 • ****
 • Wiadomości: 549
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zmiana ustawy o PRM
« Odpowiedź #47 dnia: Listopad 06, 2015, 13:02:37 »
Każdy przedstawia swoje racje,  słuszne lub nie - ciężko powiedzieć. ale mamy w KG radców prawnych więc wysłać zapytanie do szefa niech jasno określi jak interpretować ten problem co do mcr i niech bierze odpowiedzialność za papiery które podpisuje a nie żebym ja się przy zdarzeniu zastanawiał czy już łamię prawo czy jeszcze nie bo może podciągnę to pod stan  wyższej konieczności itp

zyraf

 • Gość
Odp: Zmiana ustawy o PRM
« Odpowiedź #48 dnia: Listopad 07, 2015, 11:09:33 »
Od 1 stycznia już się nie zastanawiasz tylko działasz bo zmieniła się ustawa.

Cała dyskusja raczej ma poziom akademicki bo dotyczy tego co było i w sumie tego co jeszcze obowiązuje do końca roku.


Ignacy: w jednym się zgadzamy - nie było napisane, że nie wolno. Było napisane w jakim miejscu wolno. Skoro były wymienione miejsca SOR, ZRM i LPR to był problem bo raz nikt nie mógł zatrudnić ratownika np na oddziale bo jak taki się pojawił to z miejsca związki pielęgniarek kablowały, że ratownik może zgodnie z ustawą na tym oddziale co najwyżej tyłek podetrzeć pacjentowi i aby szpital nie miał problemów szybko ratowników z oddziałów wywalono np w Katowicach. Dwa nie znam żadnego ratownika, który w sytuacji zagrożenia życia olałby temat i nie robił wszystkiego co potrafi ale znam masę i sam byłem w takiej sytuacji, że świadomie głośno powiedziałem, że biorę na klatę odpowiedzialność za poszkodowanego i robię więcej niż przewiduje KPP. Nigdy na szczęście nic nie skopałem ani nie było powikłań ale w sytuacji gdy w rowie, w którym było rozwalone auto ja podawałem leki bo ZRM po prostu nie miał za bardzo jak się tam dostać coś poszłoby nie tak to jestem umoczony bo zgodnie z ustawą MCR mogę wykonywać na SOR w ZRM lub LPR a nie w OSP. Zasłanianie się stanem wyższej konieczności lub argumentem, że nie jest napisane "nie wolno"....cóż interpretowałby to sąd i do czasu pierwszego wyroku w tego typu sprawie nikt z nas nie będzie wiedział jakby się temat zakończył. Każdy kto po za miejscem pracy podejmował takie działania miał świadomość o której piszę już setny raz - jak się uda jesteś bohaterem i nikt słowa nie powie i nawet się nie zainteresuje, jak się nie uda mogą być problemy. Na szczęście zostało to już uregulowane i nie będzie absurdalnej sytuacji nawet czysto teoretycznej, że ktoś mi powie, że w tym miejscu nie mogłem tak działać.

Ja się z tej nowelizacji cieszę bo to daje mi nowe możliwości i w sposób absurdalny nie ogranicza mojego zawodu. Teraz jestem ciekaw jak psp rozwiąże swoje wewnętrzne sprawy np. związane z lekami i możliwością wykorzystania ratowników medycznych. GOPR nie specjalnie sobie w tym temacie poradził - temat ślimaczy się okrutnie.

Offline ignacy b

 • Weteran
 • ****
 • Wiadomości: 701
Odp: Zmiana ustawy o PRM
« Odpowiedź #49 dnia: Listopad 07, 2015, 21:02:51 »
No w zasadzie zgoda, ale nie jest tak, że oficjalne działanie w ramach dyżuru ZRM usprawiedliwia błędy. Problem jedynie w tym, że działania ratmeda ratujące życie poza PRM są niecodzienne, powodują silny stres, a jeszcze się może trafić dziwny lekarz (chyba niewyspany albo coś...) i kłopot gotowy. Mój apel jest taki: bez względu na to, jak będzie brzmiało odnośne rozporządzenie ministra, w każdej sytuacji tego wymagającej ratujcie życie i zdrowie  -  tak dobrze, jak umiecie. Nie zawsze się uda, ale taka jest misja ratownicza...

Offline kamaras

 • mł. ogniomistrz
 • Weteran
 • ****
 • Wiadomości: 903
 • Płeć: Mężczyzna
 • kamaras
Odp: Zmiana ustawy o PRM
« Odpowiedź #50 dnia: Listopad 09, 2015, 22:30:19 »
Ignacy Ty jeździsz w pogotowiu czy tylko taki dupcyk teoretyk jesteś?

Wystarczy poguglować 15 sekund....

"lek. Ignacy BAUMBERG
   Specjalista anestezjologii i intensywnej terapii, ekspert programów europejskich w dziedzinie medycyny katastrof, lekarz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Asystent Zakładu Medycyny Ratunkowej i Medycyny Katastrof Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.  Uczestnik wielu zagranicznych szkoleń w zakresie medycyny ratunkowej. Wieloletni koordynator ratownictwa medycznego Państwowej Straży Pożarnej. Autor i współautor opracowań i publikacji z dziedziny ratownictwa medycznego oraz zdarzeń mnogich i masowych."

"koordynator ratownictwa medycznego KW PSP w Łodzi dr Ignacy Baumberg"
wcześniej "lek. med. Ignacy Baumberg - radca komendanta głównego PSP ds. ratownictwa medycznego."

Offline mulat81

 • Weteran
 • ****
 • Wiadomości: 549
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zmiana ustawy o PRM
« Odpowiedź #51 dnia: Listopad 12, 2015, 22:45:40 »
Nie znam osobiście Pana I.B. Ale miałem okazję być na jego kilku publicznych wystąpieniach w dość prestiżowych miejscach i zawsze małe wrażenie że był troszkę oderwany od rzeczywistości, ale zaznaczam że nie podwarzam jego wiedzy, a raczej jego wizja w stosunku do RM i kpp była momentami dziwna. Ale napewno należy zaznaczyć, że zrobił dużo dla ksrg, a jak to mówią nie zawsze wszystko się udaje  :mellow:
Uzupełnienie: Rokowiec, perkusista
« Ostatnia zmiana: Listopad 12, 2015, 22:54:41 wysłana przez mulat81 »

Offline strazakos_jrg

 • Stary Wyga
 • **
 • Wiadomości: 194
Odp: Zmiana ustawy o PRM
« Odpowiedź #52 dnia: Listopad 13, 2015, 14:05:28 »
Panowie, moze Panie...
Zdaje sobie sprawę ze po nicku mozna czasem nie zorientować sie kto jest kim ale pewne nazwiska trzeba znać. Ja stażem w PSP moze nie jestem długo bo 8 lat ale byłem na kilku szkoleniach czy wykładach Pana Ignacego Bamberga. Teoria merytoryka i praktyka. Lata temu byłem na szkoleniu KPP w Łodzi ze śmiesznej organizacji PCK, która obecnie jednak wspiera KSRG. Moze jest czasem przekonanie, ze Pan Dr Bamberg chce udowodnić, ze sie jeszcze mało wie ale czasem przez rożne odczucia lepiej sie zapamiętuje- szok irytacja itp
Moze macie więcej sluzby, moze mniej- szczerze? ..... .... ..     Nie interesuje mnie to ale doradca KG to chyba osoba która ma "cokolwiek" w głowie.
Spójrzcie na obecne zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG. Na czym sa oparte? Na tym co kiedyś m. in. On tworzył.
A teraz zwracanie sie do niego-delikatnie mówiąc- bez kultury zasługuje na krytykę. Gram zawsze w otwarte karty wiec niech poziom chociaż u nas zostanie właściwy. Zapewne w większości jesteśmy rat medami, wszyscy ludźmi ale SZACUNEK przede wszystkim bo będąc anonimowymi jesteśmy cwani.. Face to face "Panie Doktorze" tiu tu. Miejmy jaja koledzy. Odbierzcie to w dobrym tonie bo nie zamierzam napewno jakiegoś konfliktu rozpoczynać. Nie po to jest forum.

Offline bulon

 • Elitarny spamer :)
 • Global Moderator
 • VIP
 • *
 • Wiadomości: 2.526
 • Płeć: Mężczyzna
 • www.heartsaver.pl
  • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Zmiana ustawy o PRM
« Odpowiedź #53 dnia: Listopad 13, 2015, 15:39:02 »
Wizja Ignacego jest oderwana od rzeczywistosci tylko dlatego, ze nasza rzeczywistosc to jedna wielka kupa.
i od co najmniej 15 lat jak ja poznałem ignacego on nasza rzeczywiśtośc regularnie zmienia. na lepsze

Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

zyraf

 • Gość
Odp: Zmiana ustawy o PRM
« Odpowiedź #54 dnia: Listopad 13, 2015, 16:10:28 »
Ignacy Ty jeździsz w pogotowiu czy tylko taki dupcyk teoretyk jesteś?

Wystarczy poguglować 15 sekund....

"lek. Ignacy BAUMBERG
   Specjalista anestezjologii i intensywnej terapii, ekspert programów europejskich w dziedzinie medycyny katastrof, lekarz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Asystent Zakładu Medycyny Ratunkowej i Medycyny Katastrof Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.  Uczestnik wielu zagranicznych szkoleń w zakresie medycyny ratunkowej. Wieloletni koordynator ratownictwa medycznego Państwowej Straży Pożarnej. Autor i współautor opracowań i publikacji z dziedziny ratownictwa medycznego oraz zdarzeń mnogich i masowych."

"koordynator ratownictwa medycznego KW PSP w Łodzi dr Ignacy Baumberg"
wcześniej "lek. med. Ignacy Baumberg - radca komendanta głównego PSP ds. ratownictwa medycznego."


Nie znam tego pana.

Biorąc pod uwagę tytuły jakie tu wypisałeś tym bardziej dziwi mnie brak zrozumienia sytuacji ratowników medycznych, którzy przez tyle lat działając po za systemem robili to na granicy prawa albo wręcz je łamiąc. Na szczęście jeszcze tylko niecałe dwa miesiące tej patologii w tak dużym wymiarze. Teraz czekajmy na odpowiednie rozporządzenia - u mnie w pracy już się zastanawiają na jakie oddziały wepchnąć ratowników uzupełniając braki w personelu pielęgniarskim.

Offline ratolek

 • Stary Wyga
 • **
 • Wiadomości: 189
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zmiana ustawy o PRM
« Odpowiedź #55 dnia: Listopad 13, 2015, 16:44:21 »
Dla mnie osobiście nieważne kto jest kim - ważne co mówi, pisze. Jeśli ktoś ma pojęcie to wie z kim ma do czynienia, a kultura zawsze obowiązuje. Ważne, żeby to co się teraz będzie działo miało ręce i nogi. Wszak chodzi o ratowanie życia i zdrowia. Uważam, że KSRG ma taką gęstą sieć i jest tak mobilna, że jakość w temacie ratownictwa medycznego jest właściwym kierunkiem. Dzięki temu można podtrzymywać życie do przyjazdu "fachowców". A im "fachowiec" jest szybciej i im szybciej podejmuję zaawansowane czynności tym lepiej dla ratowanego.
Teraz zastanówcie się lepiej jak ma to wszystko wyglądać w praktyce. Może macie konkretne pomysły tylko nie rozpisujcie się proszę na temat karetek w Straży, bo jak dla mnie to za daleka przyszłość. Osobiście jestem za kilkoma lekami przy ratmedzie tylko jak to rozwiązać - czy robić ze straży podmiot leczniczy? bo oczywiście trzeba będzie recepty a to już są komplikacje. Jak na to zapatrują się koledzy z GOPR? Z tego co tu pisano to już tak zrobiono? Można się na ten temat trochę rozpisać kolego Zyraf??

Offline strazakos_jrg

 • Stary Wyga
 • **
 • Wiadomości: 194
Odp: Zmiana ustawy o PRM
« Odpowiedź #56 dnia: Listopad 13, 2015, 17:43:56 »
Osobiście jestem za kilkoma lekami przy ratmedzie tylko jak to rozwiązać - czy robić ze straży podmiot leczniczy? bo oczywiście trzeba będzie recepty a to już są komplikacje. Jak na to zapatrują się koledzy z GOPR? Z tego co tu pisano to już tak zrobiono? Można się na ten temat trochę rozpisać kolego Zyraf??

To jeszcze niech nam dadzą broń pały bloczki na mandaty i róbmy za policję!
Koledzy nie mozna całe PSP traktować jednakowo. Sa JRG w Polsce gdzie do niedawna nie było albo nie ma wyposażonych toreb R1! Samochody nowe sa, na dodatki służbowe nie ma i jaki efekt?
A my mówimy o lekach? Po co? Chyba ze adrenalina i.m. Podczas anafilaksją która zdarza sie nam i tak rzadko. Nie bierzcie pod uwagę wszystkich jednakowo bo to kretynizm! To ze ktoś ma rat med to tez nie świadczy zawsze o wszystkim... Sa podstacje gdzie ratownik dostaje 12-15 zł/h i to jest mądre? PATOLOGIA

Offline ratolek

 • Stary Wyga
 • **
 • Wiadomości: 189
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zmiana ustawy o PRM
« Odpowiedź #57 dnia: Listopad 13, 2015, 18:49:30 »
Lepiej tutaj o takich rzeczach nie mów jeśli chodzi o zestawy PSP R1, że nie było - to jest wymagane! Nikt przecież nie chce transportować czy być konkurencją dla ZRM PRM bo nie ma nawet się co porównywać z wiedzą i umiejętnościami. Parę możliwości można wykorzystać a niestety do tego leki są potrzebne-bo jak np. po zmierzeniu poziomu cukru go podnieść nieprzytomnemu charczącemu - glukozą dożylną. Anafilaksja też można zatrzymać, tylko trzeba też wiedzieć kiedy podać.
Narazie rozważamy teoretycznie.

Offline madmax29

 • VIP
 • *****
 • Wiadomości: 2.449
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zmiana ustawy o PRM
« Odpowiedź #58 dnia: Listopad 13, 2015, 19:04:53 »
Cytuj
Sa JRG w Polsce gdzie do niedawna nie było albo nie ma wyposażonych toreb R1!
Przykład takiej jednostki???

Offline ratolek

 • Stary Wyga
 • **
 • Wiadomości: 189
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zmiana ustawy o PRM
« Odpowiedź #59 dnia: Listopad 13, 2015, 19:22:14 »
A to dopiero. Ciekawe co rząd PiS wymyśli.
https://remiza.com.pl/pis-panstwowa-straz-pozarna-jest-waznym-elementem-systemu-bezpieczenstwa-zobacz-progam/
Mam pewne obawy i pewne nadzieje.