Autor Wątek: Nowe stanowiska ratowników medycznych  (Przeczytany 86757 razy)

Offline ratolek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 189
Odp: Nowe stanowiska ratowników medycznych
« Odpowiedź #125 dnia: Grudzień 01, 2017, 20:22:54 »
Poczytajcie:
https://legislacja.rcl.gov.pl/docs//2/12290955/12384420/12384421/dokument319468.pdf
Zdaje się, że wszystko będzie obligatoryjne. A jak sobie poradzimy? Jeśli poradzimy sobie na medycznym kursie kwalifkacyjnym MSWiA.
Czyli nowelizacja tzw. mała ustawy o PRM - zdaje się, że od 1.01.2018 r.

zyraf

  • Gość
Odp: Nowe stanowiska ratowników medycznych
« Odpowiedź #126 dnia: Grudzień 01, 2017, 20:50:07 »
Zyraf: Naprawdę niewiele więcej miejsca zajmuje lifepack 15 od lifepack 1000 - żaden problem zamocować. W tym kombajnie jest wszystko-skoro dyskutujesz w takim temacie to na pewno znasz ten sprzęt. Tele jest potrzebne bo musze wiedzieć co podać - zresztą jeśli nie wiesz o co chodzi to nie znasz specyfiki jednej i drugie profesji. Dobrze rozumiem, że w straży chodzi tylko o stay and play ale przypadki są różne - co jeśli masz blisko do szpitala a najbliższy ZRM ma 2 razy dłużej i stan jest na granicy kompensacji?  Właśnie po to my pomagamy a nie wyręczamy i jak juz to robimy to profesjonalnie, a nie tak że byliśmy i rozpoczeliśmy RKO ale niestety pacjent zmarł.
Dla takich jak Ty, bo wnioskuje, że jest ich wiecej mam pomysł - niech zapomną o tym co to jest ratownictwo medyczne i zostaną dobrymi ratownikami (w sensie po kpp). Pracuje właśnie w JRG gdzie w zastępie mamy 3 osoby-ja z dwoma ratownikami bym sobie poradził - wszystko kwestia wyszkolenia.  Rozmawiamy tutaj o ratownictwie medycznym w Straży pożarnej i odpowiedź na mądre pytanie - procedury wysyłania strażaków do zdarzeń są takie że do Izolowanego Zdarzenia Medycznego wysyłanych jest co najmniej 6 ludzi czyli 2 zastępy. A w ZRM i w PSP pracuję już ponad 10 lat.

Dalej nie napisałeś gdzie go chcesz zamontować? Podwiesić pod sufitem w kabinie załogi? Gdzie umieścić ampularium, venflony itd itp w wozie gdzie włazimy w brudnych nomexach po pożarze...Wozić umierających w GBA? Zaintubowanego pewnie jeszcze, a gdzie respirator? Gdzie butla z tlenem?Gdzie ssak? Gdzie załoga usiądzie? Okrakiem nad poszkodowanym w kabinie czy pobiegnie za autem? Będziesz go tam wrzucał czy wciągał za ręce i nogi do kabiny? Jak chcesz tam skutecznie chociażby uciskać klatkę piersiową jak poszkodowany się zatrzyma o bezpiecznej defibrylacji nie mówiąc...10 lat w ZRM a piszesz tak jakbyś co najwyżej chicago fire się naoglądał. Jesteś niebezpieczny dla otoczenia.
I jedyna nadzieja w rozsądnym dowódcy, który krótko Cię na smyczy będzie trzymał.


Offline mulat81

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 553
Odp: Nowe stanowiska ratowników medycznych
« Odpowiedź #127 dnia: Grudzień 02, 2017, 08:47:56 »
Ratolek troszkę za daleko wybiegasz, LP 1000 jest gabarytowo niewiele większy od kieszeni przy LP 15,  myślę że trzeba zaczekać na wytyczne kg, nie ma co się nakręcać, co do transportu to może będą dysponować slkw aby na pace wozić 😆. .?

Offline ratolek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 189
Odp: Nowe stanowiska ratowników medycznych
« Odpowiedź #128 dnia: Grudzień 02, 2017, 10:59:53 »
Cały czas pisze o tym Zyraf, że stay and play czytaj. zostań na miejscu i działaj. Nie wiem skąd u Ciebie pomysł ewakuacji/transportu GBA na rurze jeszcze?? Temat ubioru jest jeszcze do przemyślenia - sam miałem okazje pomagać ZRM P w resuscytacji 2 osób i zwykłe nabranie leku zrobiło problem-inny hełm i inna kurtka! Sprzęt gdzie wozić to kolejny temat i tutaj nasuwa mi się osobna zamykana skrytka i sprawa rozwiązana-i będzie miejsce na Lifepacka 15 i na plecak, bo to akurat wystarczy. LP 1000 nie jest "niewiele większy" od kieszeni, lecz mniejszy od LP 15 jest. Osobna skrytka wszystko by rozwiązała. Myśle, że wszystko powiedzą już niedługo czy to w pismach KG czy to KW a reszty dowiemy się na kursie kwalifikacyjnym MSWiA.

zyraf

  • Gość
Odp: Nowe stanowiska ratowników medycznych
« Odpowiedź #129 dnia: Grudzień 02, 2017, 13:51:07 »
Cały czas pisze o tym Zyraf, że stay and play czytaj. zostań na miejscu i działaj. Nie wiem skąd u Ciebie pomysł ewakuacji/transportu GBA na rurze jeszcze?? Temat ubioru jest jeszcze do przemyślenia - sam miałem okazje pomagać ZRM P w resuscytacji 2 osób i zwykłe nabranie leku zrobiło problem-inny hełm i inna kurtka! Sprzęt gdzie wozić to kolejny temat i tutaj nasuwa mi się osobna zamykana skrytka i sprawa rozwiązana-i będzie miejsce na Lifepacka 15 i na plecak, bo to akurat wystarczy. LP 1000 nie jest "niewiele większy" od kieszeni, lecz mniejszy od LP 15 jest. Osobna skrytka wszystko by rozwiązała. Myśle, że wszystko powiedzą już niedługo czy to w pismach KG czy to KW a reszty dowiemy się na kursie kwalifikacyjnym MSWiA.

Ty kolego napisałeś

Cytuj
Dobrze rozumiem, że w straży chodzi tylko o stay and play ale przypadki są różne - co jeśli masz blisko do szpitala a najbliższy ZRM ma 2 razy dłużej i stan jest na granicy kompensacji?

Twoja wizja może się spełnić jak wciągną zupełnie ratownictwo pod straż i jedną służbę będziesz na GBA a kolejną na zastępie medycznym (typowa karetka).
Co do skrytek bardzo ochoczo nimi dzielisz a zapominasz o tym, że są wytyczne jaki sprzęt ma być na konkretnym aucie (GBA/SRT itd itp) Ja w swoim GBA jednym czy drugim miejsca, żeby więcej sprzętu wciskać nie mam - na pewno nie za pewnie warunków estetycznych w których sprzęt medyczny powinien być przechowywany. Nie mówiąc już o odpowiedniej temp. czy to latem czy zimą jak się leki przegrzeją lub zamarzną.


Czekam na to co góra zaproponuje i mam nadzieje, że będzie to wyważone pomiędzy chęciami, możliwościami a zdrowym rozsądkiem.

Offline mulat81

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 553
Odp: Nowe stanowiska ratowników medycznych
« Odpowiedź #130 dnia: Grudzień 05, 2017, 06:28:49 »
Wczoraj mieliśmy "odprawę" z 01 w sprawie zakupów ma koniec roku  itp...  (dowódcy wszystkich zmian 11,12, 05, oraz osoby które chciały ze zmiany zdając no i służbowej )  I w pewnym momencie jeden z RM zadał pytanie fo 01 czy ma jakieś info w sprawie mcr przez RM w służbie , bo może by już zakupił plecak , sprzęt do intubacji,  kabel do LP1000 do monitorowania,  big, ampularium i jakaś tam drobnicę?  01 zrobił wytrzeszcz oczu o czym on mówi?  Więc dostał papier który krąży w necie, przeczytał i stwierdził, że to chyba prima aprilis 😕😧
« Ostatnia zmiana: Grudzień 05, 2017, 06:34:54 wysłana przez mulat81 »

Offline ratolek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 189
Odp: Nowe stanowiska ratowników medycznych
« Odpowiedź #131 dnia: Grudzień 05, 2017, 08:52:41 »
W straży tak jest że wszystko musi byc od bezpośredniego przełożonego, niestety.

Offline strazakos_jrg

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 319
Odp: Nowe stanowiska ratowników medycznych
« Odpowiedź #132 dnia: Grudzień 05, 2017, 17:58:35 »
W Komendzie w Suwałkach zmienili schemat organizacyjny i jest stanowisko instruktora rat med. 6 etatów. Weszło w marcu

Offline marcin550755

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Nowe stanowiska ratowników medycznych
« Odpowiedź #133 dnia: Grudzień 07, 2017, 21:40:21 »
Tak jak wcześniej pisałem w nowym projekcie rozporządzenia kwalifikacyjnego nie ma w ogóle uwzględnionych stanowisk medycznych więc raczej ich nie będzie.   :straz: :straz: :straz: :stop:

Offline KaKa19

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 26
Odp: Nowe stanowiska ratowników medycznych
« Odpowiedź #134 dnia: Grudzień 08, 2017, 10:00:11 »
Haha……trwają dyskusje o możliwości wykonywania medycznych czynności ratunkowych w strukturach KSRG a jednocześnie zabiera się grupy. Jedno drugiemu zaprzecza. Już sam nie wiem jak to ma wyglądać. Chcieliby by ratowników medycznych i skreślają grupy?  Coś tu jest nie tak. Nie wspomnę już o ludziach, którzy wzięli na swoje barki zadania instruktora czy koordynatora.  Szkoda słów, bo ludzie traktują temat poważnie a sami traktowani są………………….

Offline czakson

  • Im mniej wiesz, tym lepiej śpisz...
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 384
Odp: Nowe stanowiska ratowników medycznych
« Odpowiedź #135 dnia: Grudzień 08, 2017, 12:59:28 »
Panowie ale spokojnie. Nie ma co gdybać. Pokaże się oficjalny papier z grupami, wymaganiami, dokładnymi czynnościami to wtedy będziemy dyskutować. Ja osobiście tego do końca nie widzę 😊 wykonać część medycznych czynności - Ok, ale nie cała gamę. Nie mamy umundurowania, które by nam sprzyjało w wykonywaniu pewnych czynności, nie mamy gdzie przechowywać leków i sprzętu, karetek też nie mamy i nie chcemy mieć, bo to straż PSP a nie PRM. Wolę sobie na spokojnie iść na dyżur między służbami niż się siepać ze wszystkim w straży. Jedyne czego bym się mógł podjąć podczas działań to podstawowe pomiary i ewentualnie zalozenie dojścia dozylnego żeby od razu po przyjeździe ZRM mogli podawać leki. W żaden ALS bym się nie bawił...

Sorki że tak pomieszałem, ale pisze z tel na szybkości.
Serca oddam kobiecie ! Honor tylko ojczyźnie !