Autor Wątek: Nowe stanowiska ratowników medycznych  (Przeczytany 86886 razy)

Offline KaKa19

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 26
Odp: Nowe stanowiska ratowników medycznych
« Odpowiedź #100 dnia: Październik 08, 2017, 16:31:20 »
Znajdzie się jakiś szczęśliwiec w Polsce, który dostał jakąkolwiek grupę medyczną czy nadal wszystko to wielka ściema?????? 

Offline ratolek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 189
Odp: Nowe stanowiska ratowników medycznych
« Odpowiedź #101 dnia: Październik 08, 2017, 19:12:04 »
Popatrz na KM PSP Warszawa tam oferują docelowo 20 stanowisk aspiranckich instruktora ratownictwa medycznego!

Offline KaKa19

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 26
Odp: Nowe stanowiska ratowników medycznych
« Odpowiedź #102 dnia: Październik 09, 2017, 20:30:04 »
Widziałem, widziałem i co z tego jak ja nie znam w Polsce, żadnego medyka, który dostałby grupę pomimo tego, że minęło już 16 miesięcy od wprowadzenia rozporządzenia.  Interesują mnie tylko osoby, które mają już staż pracy i są ratownikami, instruktorami lub koordynatorami.

Offline ratolek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 189
Odp: Nowe stanowiska ratowników medycznych
« Odpowiedź #103 dnia: Październik 09, 2017, 21:00:18 »
Ja jestem koordynatorem powiatowym RM ale to funkcja nie stanowisko.

Offline michas2511

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 117
Odp: Nowe stanowiska ratowników medycznych
« Odpowiedź #104 dnia: Październik 09, 2017, 22:56:10 »
Obiło mi się o uszy, że w Suwałkach kilku chłopaków dostało ratowników medycznych służby.

Offline kamaras

  • starszy ogniomistrz
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 938
  • kamaras
Odp: Nowe stanowiska ratowników medycznych
« Odpowiedź #105 dnia: Październik 29, 2017, 18:29:36 »
U mnie nowy regulamin organizacyjny poszedł jakiś czas temu do zatwierdzenia do KW i... jeszcze nie wrócił.

Offline czakson

  • Im mniej wiesz, tym lepiej śpisz...
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 384
Odp: Nowe stanowiska ratowników medycznych
« Odpowiedź #106 dnia: Listopad 25, 2017, 14:36:51 »
Nie wiem czy czasem w Nowej Dębie chłopaki coś nie dostali 😊
Serca oddam kobiecie ! Honor tylko ojczyźnie !

Offline marcin550755

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Nowe stanowiska ratowników medycznych
« Odpowiedź #107 dnia: Listopad 26, 2017, 12:23:01 »
Do mnie doszły słuchy że jednak mają się wycofywać z tych medycznych stanowisk ze względu na duży problem z wprowadzeniem ich na mniejszych jednostkach i brak wystarczającej liczby rat med w szeregach PSP. Info usłyszane w kuluarach więc nic mega pewnego. Stanowiska medyczne mają być tylko w wojewódzkiej dla koordynatora.


Offline ratolek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 189
Odp: Nowe stanowiska ratowników medycznych
« Odpowiedź #109 dnia: Listopad 26, 2017, 21:01:58 »
No to po tym piśmie z KG wszystko powinno się zmienić!

Offline strazakos_jrg

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 319
Odp: Nowe stanowiska ratowników medycznych
« Odpowiedź #110 dnia: Listopad 27, 2017, 08:52:56 »
Szkoda że w większości na gorsze...

Offline r0cq

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 612
Odp: Nowe stanowiska ratowników medycznych
« Odpowiedź #111 dnia: Listopad 27, 2017, 17:42:57 »
Z pisma jednoznacznie wynika, że strażacy pełniący służbę w PSP oraz członkowie ochotniczych straży pożarnych i innych jednostek ochrony przeciwpożarowej włączonych do krajowego systemu ratowniczo gaśniczego, posiadający kwalifikacje zawodowe ratownika medycznego mogą wykonywać zadania zawodowe ratownika medycznego.

Z powyższego wynika, że ratownik medyczny na chwilę obecną ma pewne pole manewru. Jednakże uważam, że za jakiś czas pismo ulegnie zmianie i rat - med będzie objęty obligatoryjnym obowiązkiem udzielania medycznych czynności ratunkowych.

No to po tym piśmie z KG wszystko powinno się zmienić!

Przecież się zmienia... Odpowiedzialność większa, obowiązków coraz więcej a przełożenia na w miarę sensowną gratyfikację za to - brak. Na tą chwilę podzielam zdanie użytkownika forum @strazakos_jrg. Szkoda, że tak to wygląda.
 :straz:

Offline rocky323

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: Nowe stanowiska ratowników medycznych
« Odpowiedź #112 dnia: Listopad 27, 2017, 18:08:45 »
Kto będzie ponosił koszty zdobycia 200pkt. w ciągu 5 lat?

Offline strazakos_jrg

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 319
Odp: Nowe stanowiska ratowników medycznych
« Odpowiedź #113 dnia: Listopad 27, 2017, 23:41:39 »
Jeśli ktoś robi- teoretycznie -z pasji ratownictwo medyczne - mowie o studiach czy studium. Nie jest zainteresowany pracą w zrm sor izbie itp to dlaczego ma się rozwijać za własne pieniądze? Niech KG płaci za kursy do 200ptk. ... mi komenda jakakolwiek nie dala ani grosza na studia to czemu teraz chcą uprawnienia moje wykorzystywać?  Proszę zwrócić koszty studiów lub dać mi stanowisko adekwatne do dzialan

Offline kamaras

  • starszy ogniomistrz
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 938
  • kamaras
Odp: Nowe stanowiska ratowników medycznych
« Odpowiedź #114 dnia: Listopad 29, 2017, 05:47:05 »
Kto będzie ponosił koszty zdobycia 200pkt. w ciągu 5 lat?
hahaha a kto ponosi teraz??

Offline mulat81

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 553
Odp: Nowe stanowiska ratowników medycznych
« Odpowiedź #115 dnia: Listopad 29, 2017, 09:43:39 »
Lada moment czekać jak przyjdzie obowiązkowe logowanie się dla RM na platformy eleringowe i łapanie bezpłatnych punktów,   u mnie już jest obowiązkowa hipotermia.edu, można tez złapać z ratuj.pl za kurs ekg. W maloplsce jest co roku (napewno bylo), organizowana narada szkoleniowa za którą przyznają punkty, jakieś 2 lata temu słyszałem że doszło do wstępnego podzielenia szkół do szkoleń tematycznych i SAPSP Kraków PODOBNO dostała medyczne, wiec jaki to problem aby robili KDRM ( przypominam to już 120 pkt),  kasa na sprzęt się znajdzie, trochę papierów do woj i jadą z szkoleniami, nie wiem jak z kadrą ale to też nie problem dadzą ogłoszenie ze potrzebują zaproponują fajna grupę i spokojnie znajdą się chętni do przejścia,  a wiem ze Kraków ma dużo rat.med którzy za ** i stanowisko >7 grupy spokojnie przeniosą się do szkoły z terenu miasta,  jest też możliwość oddelegowania instruktora z podziału na samo szkolenie, wiec jeżeli tylko będą chcieć to nie problem aby zorganizowali nam 200 pkt w skali 5 lat ( też nie problem aby jakaś KW w kraju zorganizowała grupę na szkolenie, a KG oddelegowała instruktorów z innego woj na takowe zajecia jeżeli taką iinstruktorską grupę utworzą, a spokojnie mogą to zrobić chętni na instruktora się znajdą... bez większego motywowania)  jak tylko będą chcieć dążyć do dalszego forsowania tematu, to nawet bez większego nakładu $ (jedynie na starcie na sprzęt) są wstanie to zorganizować, (skoro jest $  na utrzymywanie grup specjslistycznych a są  takie w kraju które w ciągu roku nie maja żadnej interwencji, ale obozy szkolenia itp są realizowane  to bez problemu uzasadnią celowość funkcjonowania rat med w strukturach ksrg - statystykę zrobia bardzo szybko a to będzie woda na młyn, jaki  to problem dzielni strażacy  przybyli IV założyli kroplanke połączyl,  MF wpuścił i już MCR wdrożyli😆), Są też szkolenia z środków UE tylko ktoś musi monitorować rynek i wskazać gdzie masz się logować, myślę że znacznie większym problemem jest niechęć do realizacji tych zadań przez RM w służbie, ale to też  do czasu jak to mówia "jak chcesz uderzyć to kij się znajdzie" chociaż wolałbym kiełbasę, ale z tym już będzie trudniej. Z oficjalnycj informacji pomorze nie wiem tylko w jakim zakresie już ma odrębne plecaki dla RM ze sprzętem do MCR,  PODOBNO jakies OSP w Małopolsce tez juz się przygotowało.... ich akurat nikt nie zmusi ale jak  sami biora sie za psy, nurkowania, wysokościowe  to czekać jak te ambitne OSP będa kupować karetki i leki gdy tylko będą mieć RM w swoich szeregach i już kolejny powód ciągnięcia $... maszyna ruszyła jestem bardzo ciekaw dalszego rozwoju..... I nie wiem czy się bać czy płakać .... Sory za ew literówki 😆😁😀😂
« Ostatnia zmiana: Listopad 29, 2017, 13:22:40 wysłana przez mulat81 »

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Nowe stanowiska ratowników medycznych
« Odpowiedź #116 dnia: Listopad 29, 2017, 19:42:18 »
A ja trochę z innej beczki, patrząc na to, jak chętnie część z kolegów brałaby na siebie kolejne zadania - naprawdę konkretne i odpowiedzialne zadania (szczególnie ci, którzy są świeżo po ukończeniu "szkoły medycznej" i nie mieli żadnej styczności z zawodem - najczęściej krzyczą najgłośniej /poza forum/), chociaż błędy mogą zdarzyć się każdemu.
Jest zdarzenie, na miejscu nie ma ZRM, czas wydłużony, mam w zastępie rat-meda z wyposażeniem pod postacią m.in. "jakiegoś" zestawu leków (nie wiem co planuje góra, czy pełen zestaw dla zakresu "P" czy coś innego, mniejsza o to). Pech będzie chciał, że ten rat-med pomyli dawki i doprowadzi do pogorszenia stanu osoby poszkodowanej, trwałego uszczerbku na zdrowiu lub co gorsza do zgonu. Kto w tym momencie ponosi odpowiedzialność za ten fakt? Rat-med, który popełnił błąd w sztuce czy KDR, który nie ma wykształcenia medycznego i zaufał rat-medowi i dał działać zgodnie z danymi przepisami (a "nie dopilnował")?
« Ostatnia zmiana: Listopad 29, 2017, 20:14:40 wysłana przez sheldon »
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline strazakos_jrg

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 319
Odp: Nowe stanowiska ratowników medycznych
« Odpowiedź #117 dnia: Listopad 29, 2017, 22:23:25 »
Ratownik medyczny.
KDR odpowiada za organizację akcji, jej bezpieczeństwo i przebieg. KDR nie może odpowiadać za czynności których sam nie może wykonywać

Offline mulat81

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 553
Odp: Nowe stanowiska ratowników medycznych
« Odpowiedź #118 dnia: Listopad 29, 2017, 22:30:03 »
Sheldon podobne pytanie zadał mi dowódca zmiany, "kto będzie odpowiadał za czynności wykonywane przez RM?" , tez jestem ciekaw co nam jaśnie panujący wymyśla, myślę że lista leków będzie mega okrojona aby właśnie nie narobić sobie bidy myślę że powiedzenie "Mimo usilnych starań pogotowia pacjent przeżył" teraz będzie zmienione " mimo usilnych starań straży pacjent przeżył " gdyż na szczęście organizm  jest mega wytrzymały,

Offline ratolek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 189
Odp: Nowe stanowiska ratowników medycznych
« Odpowiedź #119 dnia: Listopad 30, 2017, 08:21:25 »
W odpowiedzi na sytuację opisaną powyżej przez Sheldon uważam, że odpowiadał będzie ratownik medyczny. Kwestie pomyłki powinny odsiać kursy na koordynatora ZRM takie jakie są w WSRM Łódź i po kłopocie. Jeśli chodzi o to czym będzie miał dysponować RM to wszystkim. Od jego rozwagi zależy co użyje. Na wielu ZRM P słyszałem opinię żeby używać jak najmniej leków i uważam, że to jest jakieś wyjście. Oczywiście nigdy nie wiem na jakiego poszkodowanego trafimy wiec powinien być jeszcze LIfepack 12 bądź 15, możliwość teletransmisji i ekg itp Tak naprawdę albo się uczyłeś na RM po to żeby być RM albo od razu odmawiasz i jesteś ratownikiem, czyli tylko kpp. Oczywiście przed przystąpieniem musi być weryfikacja umiejętności.

zyraf

  • Gość
Odp: Nowe stanowiska ratowników medycznych
« Odpowiedź #120 dnia: Listopad 30, 2017, 11:32:14 »
Panowie zapraszam z powrotem na ziemie...lifepaki 12, 15 "wszystko", cuda na kiju i jeden turbomega ratownik....
W zespole P masz dwóch wykształconych ratowników a jak poszkodowany jest w stanie zagrożenia życia to się okazuje, że dwóch ludzi to za mało. Kto Ci będzie leki szykował jak Ty będziesz robił wkłucie? Kto przygotuje monitor jak Ty będziesz podawał leki? Gdzie ten sprzęt chcesz upchnąć? na przyczepce ciągniętej za GBA?
Są jednostki gdzie jest 1 ratownik medyczny a są takie gdzie jest ich po 3 na aucie...teraz to będzie się wszystko docierało


Nie podniecajcie się - na ta chwilę koordynatorzy wojewódzcy rozmawiają, zadają pytania, poruszana jest kwestia finansowania i pkt i sprzętu i zarobków.

langsam langsam....

Offline mulat81

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 553
Odp: Nowe stanowiska ratowników medycznych
« Odpowiedź #121 dnia: Listopad 30, 2017, 11:44:12 »
Ratolek z całym szacunkiem dla Ciebie zerknij na swoje podwórko i zastanów się kto oprócz Twojej osoby obsłuży i ZINTERPRETUJE wyniki z lifepacka  :gwiazdki: , myślę że troszkę za daleko wybiegłeś, ja jestem za możliwością wykonywania mcr w psp ale dla chętnych jako dodatek do kpp o ile okoliczności,  czas, itp na to pozwoli, i tylko w stanie zagrożenia życia a nie leczenie boli brzucha od 2 tygodni itp a obstawiam ze do takiej patologia dojdzie. .. niestety

Offline ratolek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 189
Odp: Nowe stanowiska ratowników medycznych
« Odpowiedź #122 dnia: Grudzień 01, 2017, 10:03:51 »
Sprzętu nikt nie będzie woził za GBA. Potrzebne jest do zestawu PSP R1, leki, Lifepack 15 ze wszystkim i tyle (NIBP, sat, elektrody ekg mogą podpiąć koledzy kpp). Oczywiście widze tutaj tylko stany zagrożenia życia w koncepcji Stay and Play. Oczywiście zgłaszam do dyspozytorni medycznej fakt, że jestem i mogę pomóc. Oczywiście dobrym sposobem na szkolenie jest utworzenie 16 zespołów P (1 na wojewodztwo), gdzie ratmedzi doskonalili by swoje umiejętności-jak to już jest zresztą w Policji.

zyraf

  • Gość
Odp: Nowe stanowiska ratowników medycznych
« Odpowiedź #123 dnia: Grudzień 01, 2017, 11:08:24 »
Ponownie zapytam gdzie Ty chcesz to wsadzić do GBA?
Gdzie ten wypasiony lajfpak za 40 tysięcy i leki które nie mogą latać po skrytce bo się ampułki porozbijają. Swoją drogą po co Ci liepack? Transmisje chcesz robić? Kardiowersje czy stymulacje? EKG? I co? dalej zostajesz na miejscu nie Ty podejmujesz decyzje czy jedzie na hemo czy na interne od tego jest ZRM często gęsto po konsultacji z hemo, której Ty nie przeprowadzisz jako ratownik w  PSP
Jakie stay and play....rozumiesz w ogóle idee tego założenia?
Dla nas wszystko jest stay and play bo do szpitala nie zawieziesz, jesteś dysponowany bo karetki są zajęte i trzeba coś zrobić zanim do Ciebie jakaś dojedzie.

Zejdź na ziemie bo jesteś napalony jak szczerbaty na suchary albo nie znasz realiów pracy w ZRM.


edit I jeszcze jedno mądre pytanie - kto Ci przyklei elektrody jak są JRG gdzie na obsadzie GBA masz 3 ludzi? kierowca, dowódca i ratownik, który robi za rotę I i II i medyczną i w zasadzie robi wszystko ?


« Ostatnia zmiana: Grudzień 01, 2017, 11:15:53 wysłana przez zyraf »

Offline ratolek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 189
Odp: Nowe stanowiska ratowników medycznych
« Odpowiedź #124 dnia: Grudzień 01, 2017, 19:26:11 »
Zyraf: Naprawdę niewiele więcej miejsca zajmuje lifepack 15 od lifepack 1000 - żaden problem zamocować. W tym kombajnie jest wszystko-skoro dyskutujesz w takim temacie to na pewno znasz ten sprzęt. Tele jest potrzebne bo musze wiedzieć co podać - zresztą jeśli nie wiesz o co chodzi to nie znasz specyfiki jednej i drugie profesji. Dobrze rozumiem, że w straży chodzi tylko o stay and play ale przypadki są różne - co jeśli masz blisko do szpitala a najbliższy ZRM ma 2 razy dłużej i stan jest na granicy kompensacji?  Właśnie po to my pomagamy a nie wyręczamy i jak juz to robimy to profesjonalnie, a nie tak że byliśmy i rozpoczeliśmy RKO ale niestety pacjent zmarł.
Dla takich jak Ty, bo wnioskuje, że jest ich wiecej mam pomysł - niech zapomną o tym co to jest ratownictwo medyczne i zostaną dobrymi ratownikami (w sensie po kpp). Pracuje właśnie w JRG gdzie w zastępie mamy 3 osoby-ja z dwoma ratownikami bym sobie poradził - wszystko kwestia wyszkolenia.  Rozmawiamy tutaj o ratownictwie medycznym w Straży pożarnej i odpowiedź na mądre pytanie - procedury wysyłania strażaków do zdarzeń są takie że do Izolowanego Zdarzenia Medycznego wysyłanych jest co najmniej 6 ludzi czyli 2 zastępy. A w ZRM i w PSP pracuję już ponad 10 lat.