Autor Wątek: Urlop cywilny a urlop mundurowy  (Przeczytany 2656 razy)

Offline kondzio2501

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Urlop cywilny a urlop mundurowy
« dnia: Czerwiec 18, 2015, 17:01:56 »
Witam, mam pytanie odnośnie urlopów, bo według moich zdobytych informacji z ustawy o PSP i kodeksu pracy robią nas(zmianowców) w dobrego konika a my myślimy(bez obrazy) że jesteśmy uprzywilejowani.
Mianowicie chodzi o:
- zwykli pracownicy cywilni - u nas i wszędzie dookoła - mają do dyspozycji 26 dni, ale nie wliczają się im soboty i niedziele, więc prosto licząc jest to 5 tygodni i jeden dzień(tydzień ma 5 dni roboczych) + do tego jeszcze dochodzi 12 dni z niedziel i sobót, czyli sumując to wszystko wychodzi 38dni

- my jako funkcjonariusze systemu zmianowego mamy 26dni urlopu wynikającego z KP i 13 dni urlopu "dodatkowego" za system zmianowy, czyli 39dni.

Więc tak jak wszyscy widzicie różnica jest śmieszna. My uważamy, że mamy fajnie, a robią nas w konia jak należy.

Mogę się oczywiście mylić, ale trochę poczytałem ustawy i Kodeks Pracy i nie ma tam uwarunkowań dlaczego nam się nie wliczają soboty i niedziele. System zmianowy to system zmianowy a urlop to urlop i nie ma tego nigdzie napisane(wg mnie) że soboty i niedziele sa wliczane w urlop.

Czekam na Wasze opinie i sugestie czy moje spostrzeżenia są prawdziwe czy gdzieś są jakieś pisemka na to.



Offline Oxandrolon

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 196
Odp: Urlop cywilny a urlop mundurowy
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 18, 2015, 22:13:22 »
Ja to widzę w ten sposób, ale chętnie wysłucham mądrzejszych głów.

Pracownik systemu codziennego ma jasno sprecyzowany tryb pracy - od poniedziałku do piątku przez 8 godzin. W związku z tym soboty i niedziele to dla niego dni wolne od pracy, a co za tym idzie - nie wliczają się mu do urlopu.

Pracownik zmianowy takowego nie ma. Rozporządzenie MSW o pełnieniu służby mówi tylko tyle, że swoje obowiązki ma wykonywać przez 24h (a w szczególnych przypadkach 12h). Natomiast podstawą prawną, dla której stawia się w służbie jest, tylko i wyłącznie, rozkaz dzienny d-cy JRG (w żadnym wypadku harmonogram, ani grafik, który pełni funkcję informacyjną - na jego podstawie pisany jest rozkaz).
Jeżeli w harmonogramie półrocznym wypadnie puste okienko (czyli przynajmniej teoretycznie WS), te dni są dla niego wolnymi od służby wynikającymi z harmonogramu, i również nie wliczą mu się do dni urlopowych. Dla strażaka zmianowego sobota i niedziela nie są dniami ustawowo wolnymi. Dla strażaka zmianowego dniami wolnymi są po prostu dni wolne od służby. (Pamiętać tylko należy, że służba trwa 2 dni).

Teraz przykład. Wziął strażak urlop 15 dniowy (załóżmy, od 1-15 lipca), jednak dnia 7 lipca wypadła mu wolna służba w harmonogramie. Dostanie zatem urlop na okres 1-15 lipca, i wykorzysta przy tym 12 dni urlopowych ( U U WS U U). Jeśli będzie chciał dni 15 - wtedy jego urlop będzie trwał od 1 do 18 lipca (o ile oczywiście 16 lipca nie wypadnie w harmonogramie kolejna WS).

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Urlop cywilny a urlop mundurowy
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 19, 2015, 09:08:24 »
Kondzio sam robisz się w konia i ośmieszasz.
Zarówno jeden jak i drugi system ma 40 godzin służby w tygodniu, dlatego teraz podział ma 3 wolne służby w miesiącu celem wyrównania czasu służby (mniej więcej - zależy od okresu rozliczeniowego). Szczegóły wyjaśnił to Oxndrolon.
Nas głównie dotyczy ustawa o PSP - poczytaj sobie artykuł w Przeglądzie Pożarniczym *któryś z końca roku 2014 - gdzie prawnik wyjaśnia które przepisy z KP dotyczą PSP w kwestii stosowania.
Jeśli podobają Ci się przepisy KP to zwolnij miejsce, idź tam gdzie lepiej, bo po raz kolejny jak służba to przywileje jak praca to ratuj nas kodeksie pracy....  :wall: :wall: :wall: Trzeba wiedzieć na co się piszesz podejmując życiowe decyzje... (czyli dorosnąć)  :wacko: :wacko:
Dla mnie jedyne dziwne różnice to dodatkowy urlop za wiek  :gwiazdki: (w KP dla cywilów nie ma tego - dla cywilów, podobnych do naszych służbowych, którzy nie biorą udziału w działaniach)... To jest dla mnie dziwne, ale dziadki, które układały ustawę o PSP zadbały o własną dupę oraz dupy im podobnych.... Cóż, normalka widać w naszym państwie : ładnie mówiąc grono lobbystów zadziało....
EGO = 1 / wiedza