Autor Wątek: Aplikacja MobilnyStrazak - monitorowanie gotowości bojowej strażaków OSP  (Przeczytany 21981 razy)

Offline lukaszenko

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 332
Odp: Aplikacja MobilnyStrazak - monitorowanie gotowości bojowej strażaków OSP
« Odpowiedź #25 dnia: Wrzesień 11, 2015, 21:19:54 »
Zacznijmy od tego czy aplikacja będzie płatna?
Moja jednostka jest poza KSRG i w takim  przypadku dzwoni do mnie dyżurny z PSP i mówi gdzie co i jak. Ja później muszę wejść k kontakty, grupę, wybrać grupę, wybrać wiadomość(która może tylko zostać do 10 osób wysłana na raz)i wpisać tekst że jest alarm i wyjazd.
W takiej aplikacji bardzo przydatne by było, aby po takim telefonie wejść tylko w aplikację i kliknąć przycisk "ALARM/WYJAZD"  i wtedy z automatu wysyłane by były sms do osób podanych w "spisie"
I ósmego dnia Bóg stworzył strażaka

"co nie uśmierci, to podwójnie wzmocni mnie"

Offline HBK619

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Aplikacja MobilnyStrazak - monitorowanie gotowości bojowej strażaków OSP
« Odpowiedź #26 dnia: Wrzesień 11, 2015, 21:28:00 »
Nie aplikacja będzie w 100% darmowa. Co do tego co napisałeś dzięki za podpowiedz spróbuje umieścić to w swojej aplikacji. A co do tego czy ktoś jest w KSRG czy nie chce aby ta aplikacja była przydatna właśnie dla wszystkich OSP tych w KSRG i tym, które mają troche mniej wyjazdów.

Offline lukaszenko

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 332
Odp: Aplikacja MobilnyStrazak - monitorowanie gotowości bojowej strażaków OSP
« Odpowiedź #27 dnia: Wrzesień 11, 2015, 22:11:24 »
Możliwość wysłania własnego tekstu też byłaby atutem. Najczęściej chodzi o jakieś dodatkowe zbiórki np. sprzątanie terenu, ćwiczenia itp.
I ósmego dnia Bóg stworzył strażaka

"co nie uśmierci, to podwójnie wzmocni mnie"

Offline badi_fire

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: Aplikacja MobilnyStrazak - monitorowanie gotowości bojowej strażaków OSP
« Odpowiedź #28 dnia: Wrzesień 11, 2015, 22:15:55 »
Zacznijmy od tego czy aplikacja będzie płatna?
Moja jednostka jest poza KSRG i w takim  przypadku dzwoni do mnie dyżurny z PSP i mówi gdzie co i jak. Ja później muszę wejść k kontakty, grupę, wybrać grupę, wybrać wiadomość(która może tylko zostać do 10 osób wysłana na raz)i wpisać tekst że jest alarm i wyjazd.
W takiej aplikacji bardzo przydatne by było, aby po takim telefonie wejść tylko w aplikację i kliknąć przycisk "ALARM/WYJAZD"  i wtedy z automatu wysyłane by były sms do osób podanych w "spisie"
Jeśli korzystasz z telefonu z androidem to proponuję aplikację Go SMS Pro (darmową) gdzie możesz wysłać wiadomość do co najmniej 50 osób na raz (sam korzystam) właśnie do powiadamiania chłopaków co gdzie i jak ....
Jest to zamiennik systemowej aplikacji do smsów ale można równocześnie korzystać z obydwu :) Jak coś to pisz na PW to ci powiem co i jak :)
"...idę tam skąd wszyscy inni uciekają w obawie przed śmiercią..."

www.osp.nowytarg.pl

Offline HBK619

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Aplikacja MobilnyStrazak - monitorowanie gotowości bojowej strażaków OSP
« Odpowiedź #29 dnia: Wrzesień 11, 2015, 22:22:29 »
Sam napiszę taką opcję w mojej aplikacji która umożliwi wysłanie wiadomości do większej liczby osób niż np 10 to jest właśnie główny cel mojej pracy inżynierskiej taki system powiadomień dla OSP.

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Aplikacja MobilnyStrazak - monitorowanie gotowości bojowej strażaków OSP
« Odpowiedź #30 dnia: Wrzesień 12, 2015, 00:43:00 »
To jak można to i ja swoje 3 słowa wtrącę - aplikacja powinna być przystosowana do każdego obecnie stosowanego typu alarmowania (ręcznie / sms / połączenie). Pomysł z rozsyłaniem dalej jest ok, ale na niewielką skalę, można to stosować jako uzupełnienie powiadamiania z centrali, a nie zamiast.

Inna bajka - system odpowiedzi powinien umożliwiać zdefiniowanie numerów odpowiedzi innych niż ten z którego przyszedł alarm... I to w liczbie mnogiej, bo przecież dowódców jest więcej niż jeden z reguły... strasznie by to zapychało sieć - możliwe że przy bliższym dystansie SMS-y by przychodziły jeszcze po wyjeździe :-\ No i też nie wiadomo który dowódca miałby być serwerem? Tak więc pomysł żeby był uniwersalny i praktyczny wymaga dopracowania...
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Aplikacja MobilnyStrazak - monitorowanie gotowości bojowej strażaków OSP
« Odpowiedź #31 dnia: Wrzesień 12, 2015, 07:45:58 »
Pomysł na pracę dyplomową bardzo fajny.
Do praktycznego stosowania ma kilka wad, np czas rozsyłania smsów (ok. 6 s na jeden), czy blokowanie lub spowalnianie masowej wysyłki przez operatorów.
Ja do masowej wysyłki korzystam obecnie z Group sms texter (aplikacja na androida, bardzo sprawnie działa ale po kolei) i SMS Serwer - firma udostępnia usługę masowej wysyłki, działa to bardzo sprawnie, tylko, że w najtańszej opcji każdy sms jest z innego numeru, w droższej może być z stałego lub nazwy jednostki, jest też opcja szybkiej wysyłki, smsy do wszystkich wychodzą jednocześnie, jest też funkcja sms forward gdzie przesłany z uprawnionego numeru sms na określony numer jest przekazywany do grupy.
Może Twoja aplikacja mogłaby dla przyśpieszenia wykorzystać takiego dostawcę?

System potwierdzania przybycia robi się ostatnio, przy coraz gorszych możliwościach przybycia ludzi na alarm istotny. Często mam tak, że przybywają 3, 4 osoby, jesteśmy gotowi do wyjazdu i nie wiem czy za chwilę ktoś nie dojedzie, czekać czy jechać. Z tym, że żeby uniknąć informowania grupy dowódców info zwrotne może przychodzić na telefon lub tablet w samochodzie.

Offline div

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 17
Odp: Aplikacja MobilnyStrazak - monitorowanie gotowości bojowej strażaków OSP
« Odpowiedź #32 dnia: Wrzesień 12, 2015, 10:39:59 »
aplikacja powinna być przystosowana do każdego obecnie stosowanego typu alarmowania (ręcznie / sms / połączenie).

W ostatniej aktualizacji aplikacji MobilnyStrazak dodaliśmy opcję "Alarmowanie", która umożliwia zsynchronizowanie aplikacji z dostępnymi w kraju systemami alarmowania (połączenie/SMS).

System potwierdzania przybycia robi się ostatnio, przy coraz gorszych możliwościach przybycia ludzi na alarm istotny. Często mam tak, że przybywają 3, 4 osoby, jesteśmy gotowi do wyjazdu i nie wiem czy za chwilę ktoś nie dojedzie, czekać czy jechać. Z tym, że żeby uniknąć informowania grupy dowódców info zwrotne może przychodzić na telefon lub tablet w samochodzie.

Tę opcję też dodaliśmy.
Po wzbudzeniu alarmu strażak ma możliwość wybrania opcji JADĘ/NIE JADĘ. Wszyscy strażacy odpowiadający twierdząco na wezwanie zostają wyróżnieni w aplikacji i są widoczni dla wszystkich!(Nie zawsze dowódca będzie jechał do zdarzenia). Liczbę strażaków odpowiadających JADĘ ma na podglądzie również PSK.

Offline HBK619

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Aplikacja MobilnyStrazak - monitorowanie gotowości bojowej strażaków OSP
« Odpowiedź #33 dnia: Wrzesień 12, 2015, 15:42:41 »
Hmm :) Wiecie moja apka będzie darmowa i wkład finansowy na jej rozszerzenie musiałby pochodzić np od jakiegoś inwestora albo coś. Wybrałem sobie taki temat pracy bo stwierdziłem, że jest problem z powiadamianiem i strażaków OSP w niektórych jednostkach. Z tym przeciążeniem sieci operatora przez smsy też myślałem ale nie mam jakiejś innej opcji niestety narazie żeby to poprawić albo zamienić na coś innego. Co do zastąpienia powiadoamiania z centrali to nie chodzi tu o to bardziej o wspomożenie go na większą skalę i zintegrowanie to z systemem wysyłania sms z centrali :)Dzięki za wszystkie podpowiedzi wskazówki i sugestie czekam na kolejne :) Pozdrawiam

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Aplikacja MobilnyStrazak - monitorowanie gotowości bojowej strażaków OSP
« Odpowiedź #34 dnia: Wrzesień 24, 2015, 23:54:12 »
W Sklepie Play pojawiła się darmowa aktualizacja aplikacji MobilnyStrazak.
Nowa wersja 1.1.0 zawiera wiele dodatkowych opcji. Są to m. in.:
* Opcja "WYLOGUJ"
* Autoodświeżanie
* Zakładkę "USTAWIENIA", a w niej:
- Lokalizacja GPS
- Alarmowanie (zsynchronizowanie systemu z innymi systemami alarmowania)
- Dzwonek alarmowy

Założyłem konto, chwilę się pobawiłem i się mocno wystraszyłem - pytania poszły na maila
myślę, że system powinien zostać znacznie lepiej zabezpieczony.
Jako naczelnik nie mogę się dodać do listy strażaków tak, żeby inni widzieli mój status... ok mogę sobie założyć drugie konto ale czemu wymaga się podawania innego maila? Przecież mogę mieć tylko jeden.
Są rzeczy które nie wiadomo po co są - np numer jednostki.
Poza tym piszecie że coś jest a tego nie ma, albo nie wiadomo jak ustawić,np jest do kliknięcia alarmowanie ale nie widać żadnych możliwości wprowadzenia numeru telefonu więc skąd system wie, że jest alarm?
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 25, 2015, 09:42:39 wysłana przez Sylwek »

Offline div

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 17
Odp: Aplikacja MobilnyStrazak - monitorowanie gotowości bojowej strażaków OSP
« Odpowiedź #35 dnia: Wrzesień 25, 2015, 13:55:50 »
Jako naczelnik nie mogę się dodać do listy strażaków tak, żeby inni widzieli mój status... ok mogę sobie założyć drugie konto ale czemu wymaga się podawania innego maila? Przecież mogę mieć tylko jeden.

Jest to tak zrobione, gdyż konto "Naczelnika" jest kontem, które może być używane przez kilka osób w jednostce(np. Dowódcy) i w dużej mierze te konta zakładane są na adresy jednostek OSP. Konta osobiste są natomiast indywidualne.

Są rzeczy które nie wiadomo po co są - np numer jednostki.
Poza tym piszecie że coś jest a tego nie ma, albo nie wiadomo jak ustawić,np jest do kliknięcia alarmowanie ale nie widać żadnych możliwości wprowadzenia numeru telefonu więc skąd system wie, że jest alarm?

Tutaj chyba odpowiadasz sobie sam na swoje pytanie ^_^. Numer alarmowy w panelu Naczelnika to numer, z którego przychodzą do jednostki wiadomości lub połączenia alarmowe jednoczesnego powiadamiania. W systemie stawiamy na prostotę więc zaznaczenie opcji "Alarmowanie" załatwia wszystko(jeśli oczywiście mamy wpisany odpowiedni numer alarmowy).

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Aplikacja MobilnyStrazak - monitorowanie gotowości bojowej strażaków OSP
« Odpowiedź #36 dnia: Wrzesień 25, 2015, 14:29:51 »
Co do konta naczelnika - ok, jasne, warto tylko zaznaczyć ze to konto powinno być zakładane na maila jednostki a nie indywidualnej osoby.

Druga sprawa - ten numer, czyli powinienem podając numer naczelnika wpisać numer terminalu czy w rubryce gdzie jest taki numer 000999888 (akurat tego nie dało się edytować i właśnie nie wiem do czego ten numer jest) wpisać numer terminala?


PS: prośba napiszcie helpa dla takich jak ja co to mają pół godzinki między odrabianiem lekcji z dziećmi i spaniem na zabawy w straż jak po kolei to poustawiać, żeby zagrało :)

Offline div

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 17
Odp: Aplikacja MobilnyStrazak - monitorowanie gotowości bojowej strażaków OSP
« Odpowiedź #37 dnia: Wrzesień 25, 2015, 14:36:16 »
Ten help to dobry pomysł!
Numer terminala wpisujemy w rubryce "Tel. alarmowy" w formacie +48111222333 (tam gdzie ten 000999888).
Numer się nie edytuje tylko nadpisuje - jest to po prostu podpowiedź.

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Aplikacja MobilnyStrazak - monitorowanie gotowości bojowej strażaków OSP
« Odpowiedź #38 dnia: Wrzesień 25, 2015, 14:38:43 »
Dzięki,
a hasło grupowe do czego jest?

Offline div

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 17
Odp: Aplikacja MobilnyStrazak - monitorowanie gotowości bojowej strażaków OSP
« Odpowiedź #39 dnia: Wrzesień 25, 2015, 15:11:16 »
Jest to hasło opcjonalne, poprzez które można się zalogować na konta indywidualne. Np. przy zakładaniu kont wystarczy generować dla członków loginy bo hasło może być takie same dla wszystkich.

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Aplikacja MobilnyStrazak - monitorowanie gotowości bojowej strażaków OSP
« Odpowiedź #40 dnia: Wrzesień 29, 2015, 10:41:19 »
Ciągle się bawimy aplikacją i mam kolejne spostrzeżenie - wydaje mi się, że praca z włączoną funkcją lokalizacji mocno obciąża telefon i pożera pamięć. Co kilkanaście sekund miga ikonka lokalizacji - wydaje mi się, że to zbyt często, a już w pomieszczeniach to ciągle szuka lokalizacji.
Może wystarczająca byłaby lokalizacja po sieci i uruchamiana co kilkanaście/kilkadziesiąt minut. W końcu jest to uzupełnienie ręcznej zmiany np jak ktoś zapomni. 

Kolejna sprawa - czy byłoby możliwe wysyłanie wiadomości bezpośredni z aplikacji w telefonie? Fajna byłaby możliwość odpowiedzi też dla strażaków do grupy.
Nie jest to niezbędne bo bez problemu można się logować zz telefonu na stronie ale zawsze byłoby to wygodniejsze.

Offline div

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 17
Odp: Aplikacja MobilnyStrazak - monitorowanie gotowości bojowej strażaków OSP
« Odpowiedź #41 dnia: Wrzesień 30, 2015, 16:27:13 »
Zdajemy sobie sprawę z energochłonności funkcji lokalizacji, więc postaramy się nad nią popracować.
Co do wysyłania wiadomości z aplikacji to pojawi się w najbliższej aktualizacji. Nie wiemy jeszcze jak by miało to wyglądać. Czy miałby to być swego rodzaju czat czy obecne wysyłanie wiadomości i alarmów przeniesione z strony www do aplikacji. Czy dostęp do wysyłania powinni mieć wszyscy czy tylko wybrani (np. dowódcy). Czekamy na opinie.

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Aplikacja MobilnyStrazak - monitorowanie gotowości bojowej strażaków OSP
« Odpowiedź #42 dnia: Październik 12, 2015, 18:35:31 »
Kilka dodatkowych uwag z naszych testów - nie wiem czy tylko u nas tak się dzieje ale aplikacja bardzo "szaleje" w momencie alarmu z naszego systemu alarmowania.
Po pierwsze wbija się jako pierwsza więc nie można (lub jest to to trudne) odrzucić połączenia z alarmowania clip. Jak nie można odrzucić to aplikacja nie reaguje na na kliknięcie jadę - nie jadę - po prostu komunikat wbija się przez cały czas dzwonienia niezależnie ile razy klika się jadę - nie jadę.
Przy ponownym sygnale (system u nas jeśli się nie odrzuci dzwoni drugi raz) znowu historia się powtarza. Bywa to kłopotliwe a jeśli alarm zastanie nas w sytuacji gdzie dzwonienie telefonu jest niewskazane wręcz bardzo to denerwuje bo nic nie można zrobić.
Dlatego mam prośbę by ograniczyć liczbę wyświetlanych alarmów z aplikacji w czasie. Wiadomo, że alarm nie przychodzi co 5 czy 10 sekund i pierwsze kliknięcie jadę - nie jadę powinno zapauzować alarm z aplikacji na kilka minut (np 5).  Tak by uniknąć zasypywania komunikatami z jednej strony i dać możliwość przesłania ponownego alarmu gdy np okazuje się po chwili, że potrzeba więcej ludzi 3-5 minut blokady aplikacji po kliknięciu jadę - nie jadę myślę, że by wystarczyło.
Co do wysyłania wiadomości to zdarza się, że czasem po wysłaniu ktoś jest wylogowany. Wtedy aplikacja reaguje po zalogowaniu (czasem kilka godzin od wysłania wiadomości ze strony www) np wyświetlając wiadomość alarmową. Nie wiem na ile to kompiluje sprawę ale dodanie cechy czasu do wiadomości alarmowej i wyświetlanie jej jako alarmowa na telefonie tylko przez kilkanaście minut od wysłania ze strony wydaje mi się, że rozwiązałoby problem. Przeterminowane wiadomości mogłyby być wyświetlane jako zwykłe, niealarmowe z dodatkowym podaniem czasu i godziny wysłania z systemu.

Jeśli chodzi o wysyłanie wiadomości pomiędzy telefonami to myślę, że forma czatu byłaby wystarczająca. z jednej strony jest możliwość kontaktu, z drugiej nie będzie ryzyka, że ludzie zaczną  wykorzystywać do prywatnych celów zapychając niepotrzebnie system.
I jeszcze pytanie czy statut dostępny (gotowy do działania) może się kasować automatycznie po czasie np godziny i przechodzić w dostępny bez wyróżnienia czerwonym tłem? Obecnie jest on aktywny do czasu aż ktoś przełączy się na nieaktywny i znowu na aktywny.
« Ostatnia zmiana: Październik 12, 2015, 18:45:54 wysłana przez Sylwek »

Offline div

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 17
Odp: Aplikacja MobilnyStrazak - monitorowanie gotowości bojowej strażaków OSP
« Odpowiedź #43 dnia: Październik 12, 2015, 19:38:52 »
Postaramy się w najbliższym czasie wprowadzić zaproponowane przez Pana poprawki.

Faktycznie aplikacja wbija się na pierwszy plan przy dzwonieniu, ale tylko w przypadku gdy nie działa w tle. Zostanie to poprawione.

Pomyślimy również jak rozwiązać problem z ponownym alarmowaniem oraz tymi wiadomościami przychodzącymi gdy użytkownik jest wylogowany.

I jeszcze pytanie czy statut dostępny (gotowy do działania) może się kasować automatycznie po czasie np godziny i przechodzić w dostępny bez wyróżnienia czerwonym tłem? Obecnie jest on aktywny do czasu aż ktoś przełączy się na nieaktywny i znowu na aktywny.
Jest to wprowadzone - czas 30 min - sprawdzimy poprawność działania.


Offline div

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 17
Odp: Aplikacja MobilnyStrazak - monitorowanie gotowości bojowej strażaków OSP
« Odpowiedź #44 dnia: Kwiecień 08, 2016, 11:43:19 »
Wychodząc na przeciw oczekiwaniom użytkowników w Sklepie Play pojawiła się darmowa aktualizacja aplikacji MobilnyStrazak.
Nowa wersja 1.2.0 usprawnia niektóre funkcje oraz zawiera dodatkowe opcje. Są to m. in.:

- możliwość wprowadzania opisu tekstowego, który wyświetlany jest pod imieniem i nazwiskiem strażaka.
- zmodernizowano opcję Lokalizacji:
*wprowadzono opcję lokalizowania po samej lokalizacji sieciowej
*zmniejszono częstotliwość z jaką aplikacja pobiera dane GPS co wpływa na mniejsze zużycie baterii telefonu
- dodano informację opisujące funkcję w zakładce USTAWIENIA
- poprawiono odczytywanie przedawnionych wiadomości alarmowych – wiadomości starsze będą wyświetlane jako zwykłe i nie będą wzbudzały alarmu.
- dodano 4 pola do wpisania numerów alarmowych, z których przychodzą wiadomości (do niektórych jednostek przychodzą z kilku numerów)
- poprawiono działanie pomarańczowego zaznaczenia  użytkowników, którzy wezmą udział w akcji – teraz automatycznie zostanie ono usunięte po 30 min od alarmu

Po więcej informacji zapraszamy na stronę http://www.mobilnystrazak.pl/artykul/co-nowego