Autor Wątek: Aplikacja MobilnyStrazak - monitorowanie gotowości bojowej strażaków OSP  (Przeczytany 21865 razy)

Offline div

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 17
Witajcie!
Zapraszamy do wypróbowania Systemu MobilnyStrazak.

To prosta i przejrzysta usługa, która dzięki połączeniu Witryny Webowej oraz Aplikacji Mobilnej w prosty sposób pozwala monitorować mobilność strażaków oraz całych jednostek OSP. Być może jest to sposób na problemy z obsadą wozów w waszej jednostce.
Teraz na bieżąco możecie śledzić ilu dowódców, kierowców czy ratowników z Waszej jednostki jest w stanie odpowiedzieć na alarm i wyruszyć do akcji. Zobaczycie też czy Wasza nieobecność nie wpłynie na gotowość bojową całej jednostki.

To jednak nie wszystkie możliwości naszego systemu.
 
Wystarczy pobrać Aplikację MobilnyStrazak ze Sklepu Play i zarejestrować swoją jednostkę na www.mobilnystrazak.pl gdzie znajduje się więcej informacji na temat  naszego systemu.

Czekamy na wasze opinie!

Offline laciok

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 571
Rozważając, wszystkie za i przeciw znając życie system zadziała tydzień/ miesiąc i każdy zapomni bądź mu się znudzi klikanie 10 razy za dnia dyspozycyjny niedyspozycyjny. Dobrym rozwiązaniem byłoby aby aplikacja samoczynnie nadawała tego typu statusy danemu członkowi kiedy jest np 5 km w obrębię strażnicy natomiast manualne uruchamianie kiedy idzie do pracy, na imprezę % czy jest na chorobowym.
Jednak nadal pozostaje sumienność i systematyczność, no i możliwość namierzania obrębu tej wspomnianej "5"

Offline BM

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 432
Znam jednostkę w której system taki działa, choć nie wiem czy w oparciu o tą aplikację czy mają coś swojego, ale widzę że im się sprawdza.

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Jakie są lub będą koszty usługi dla OSP.
Czy w przyszłości przewidujecie dalszy rozwój, np wykorzystanie lokalizacji  do zmiany statusu, wypuszczenie klienta na inne niż android?
Pomysł ciekawy szczególnie z punktu widzenia dyspozytorów PSP.

Ok doczytałem na stronie - koszt 60 zl za rok.

Statystyki to ciekawa sprawa, myślę, że wiele by mogły powiedzieć o rzeczywistej dyspozycyjności jednostek OSP.
« Ostatnia zmiana: Maj 16, 2015, 08:15:14 wysłana przez Sylwek »

zyraf

  • Gość
Czy w przyszłości przewidujecie dalszy rozwój, np wykorzystanie lokalizacji  do zmiany statusu, wypuszczenie klienta na inne niż android?
Pomysł ciekawy szczególnie z punktu widzenia dyspozytorów PSP.



Nie mam pomysłu jak by to rozwiązać ale przyszłościowo ma to kapitalne znaczenie dla dyspozytora. Może zaoszczędzić cenny czas i sam oceni czy OSP ma szanse wyjechać czy lepiej od razu puścić PSP lub inną OSP z sąsiedniej miejscowości.
Takie cuda i bajery technologiczne mamy, że z czasem i może to się uda zorganizować.

Offline div

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 17
Rozwój dalszy będzie z pewnością w oparciu o wasze sugestie. Opcja lokalizacji użytkowników jest jak najbardziej możliwa i miała zostać umieszczona w systemie. Jednak stwierdziliśmy, że nie wszyscy w swoich smartfonach korzystają z transferu danych(internetu), a co dopiero lokalizacji (oszczędność baterii). Poza tym z doświadczenia wiem, że odległość 5 km nie wyklucza  strażaka z udziału w akcjach. Jeśli taka opcja miałaby się pojawić musiałaby być opcjonalna. Co do innych platform to Android przeważa na rynku, ale zawsze, przy przychylnych warunkach można udostępnić aplikację na inne systemy. Na razie użytkownikom innych systemów zalecamy zmianę statusów poprzez zalogowanie się na stronie internetowej www.mobilnystrazak.pl . (z komputera, tabletu,telefonu)

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Dzięki za odpowiedź.
Jeśli chodzi o lokalizację to wystarczająca dokładność byłaby na podstawie danych sieci. GPS nie musiałby być uruchamiany - bateria byłaby oszczędzana. Transfer danych przy przesłaniu lokalizacji co godzinę lub np. tylko przy znaczącej zmianie lokalizacji (wyjechanie lub powrót w zakładany promień od remizy, niekoniecznie 5 km) dodatkowo ograniczyłby koszty. Podobne rozwiązanie jest w aplikacji o której pisałem na forum związku http://forum.osp.org.pl/viewtopic.php?f=7&t=12377&sid=bb6fb109013e26536866b36e4fb41810#p58149.
Ewentualnie można pomyśleć nad jakimś kalendarzem by np wprowadzić regularne statusy jak np godziny pracy.
Myślę, że ręczna zmiana dyspozycyjności raczej się na dłuższą metę nie sprawdzi.
Przy okazji możliwe, że trafiliście w zapotrzebowania, bo jak piszą koledzy w tamtej dyskusji PSP zaczyna się domagać od nich aktualnych informacji o dyspozycyjności.

I jeszcze jedna sprawa - kilka lat temu koncepcję podobnego systemu podał kolega Witold. Z tego co pamiętam miał kilka ciekawych pomysłów więc może mógłby je przypomnieć.
Z tego co pamiętam tam były trzy statusy - dostępny, dostępny ale czas dojazdu do remizy (odległość) już większe i niedostępny (praca, impreza, wyjazd).
« Ostatnia zmiana: Maj 16, 2015, 11:55:27 wysłana przez Sylwek »

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
Kiedyś napisałem specyfikację takiego systemu, więc mogę na maila podesłać. Znacząco się nie różniło od tego zaprezentowanego.

Ogólnie myślę, że ograniczenia to systematyczność ludzi (wpisywanie statusów, więc lokalizacja by się przydała), różne systemy operacyjne i może strażacy którzy nie są przyzwyczajeni do "nowych technologii".

Natomiast generalnie taki system to przyszłość i zdecydowanie jest potrzebny.





Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl

Offline laciok

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 571
Pomału, pomału aby dyspozytorzy SK mogli się opierać tylko i wyłącznie na takiej aplikacji musiałoby to być perfekcyjne. Na chwile obecną dla mnie on nie jest perfekcyjny bo tak jak wspomniałem, w takiej formie będzie to działać tydzień/miesiąc/pół roku i każdy zacznie to olewać klikając 10 razy do dnia jest/nima ;) po drugie musiałoby to być przejęte pod skrzydła KG/Ministerstwa aby system był niezawodny i wiarygodny dla służby. Kolejną kwestią jest wyciągniecie konsekwencji prawnych... co w momencie kiedy SK ma na pulpicie obsadę jednostki pięciu ludzi w tym kierowca i D-ca reszta się odznaczyła bo jest majówka bo jest grill bo dziecko chore... i Zbyszek z Januszem którzy byli dyspozycyjni spikli się że jednak może sobie opracują browara ale zapomnieli kliknąć w aplikacje po czym po upływie 15 od ich pierwszych % dyspozytor dostaje zgłoszenie o ciężkim wypadku samochodowym widzi że jednostka się świeci na zielono, a tu RYBKA  na alarm stawia się 3 ludzi.... Jednostka nie wyjeżdża giną ludzie zaczyna się wąchanie... dyspozytor oparł się na widocznych danych... prokurator wącha dalej gdzie był w tym czasie Zbyszek i Janusz??? Tak wiem to ochotnicza służba ale skoro wprowadzamy "zachód" to zróbmy to dobrze! KSRG to też system z założenia perfekcyjny, jeden z lepszych na światowej płaszczyźnie ratowniczej ale tylko na papierku... Także spokojnie i zróbmy to z głową.

Offline div

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 17
Oczywiście, że dyspozytorzy nie mogą się opierać wyłącznie na takim systemie, ale myślę że może on być im pomocny i na pewno lepszy niż zgłaszanie jednorazowo o 9:00 dyspozycyjności/ bądź nie jednostek OSP.
System ma również pomóc samym jednostką w pilnowaniu swojej gotowości. Ile razy zdarzało się, że jednostka nie wyjechała bo zabrakło tylko kierowcy bądź tylko dowódcy? Aplikacja pozwala na monitorowaniu poszczególnych osób funkcyjnych i utrzymywaniu gotowości bojowej poprzez powstrzymania się np. od "piwka" do meczu w sytuacji gdy może wpłynąć to na naszą gotowość bojową.
Parę sekund na zmianę statusu to raczej nie tragedia i myślę, że z czasem może wejść w nawyk.

Witek
z miłą chęcią przeglądnę tą specyfikację mobilnystrazak@gmail.com
a co do nowych technologi to myślę, że coraz mniej osób jest w stanie się przed nią uchronić :)

Offline pol102

  • Software Developer
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 428
  • Cichy spec od czarnej roboty.
Ha! Jest jedno ale! U mnie w jednostce 40% aktywnych członków ma telefony "cegły". Cegła nie ma androida ani windowsPhone... i tak oto system poległ.
Jeśli robisz coś za darmo i czujesz, że daje Ci to radość, to wiedz iż muisz robić to na 200% swoich umiejętności.

Offline div

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 17
Z czasem te "cegły" znikną z rynku. Postęp w zakresie telefonii komórkowej jest bardzo znaczący.

Witek
Bardzo zbliżony jest Twój opis systemu. Ciekawą opcją jest wprowadzanie uprawnień strażaków(AODO itp.)
« Ostatnia zmiana: Maj 22, 2015, 11:25:47 wysłana przez div »

Offline pol102

  • Software Developer
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 428
  • Cichy spec od czarnej roboty.
Przekonaj pracowników budowlanych do zakupu Smartfonów. Nie sądzę, że każdy kupi CAT'a za 2000zł. Taki system to iluzja.
Jeśli robisz coś za darmo i czujesz, że daje Ci to radość, to wiedz iż muisz robić to na 200% swoich umiejętności.

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
Mój kolega pracując na budowie ma smartfona.
A tak na poważnie, to to nie jest iluzja, choć nie twierdzę, że prost do wdrożenia., Mnie tylko brakuje podczas alarmu prostej i szybkiej informacji czy mam czekać na tego piątego czy wyjeżdżać już w czwórkę itp. Dlatego to powinno być zintegrowane z systemem alarmowania i strażacy powinni w chwili alarmu szybko kliknąć opcję "Będę", "Nie będę" "Będę za 5 minut" itp., wybrane osoby powinny mieć szybką informację zbiorczą.

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl

Offline junior

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 147
    • http://www.ospopole.prv.pl
Ostatnio znalazłem aplikacje alarmbox. Po pierwsze wzbudza alarm na telefonie po otrzymaniu alarmu tak jak dobrze znana większości aplikacja firealert. Po drugie umożliwia przesłanie wybranym osobą informacji czy jedziemy do remizy czy tez nie . Testujemy ją w remizie i jak na chwile obecna spełnia nasze oczekiwania.

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.712
  • Getting too old for this shit
Ostatnio znalazłem aplikacje alarmbox. Po pierwsze wzbudza alarm na telefonie po otrzymaniu alarmu tak jak dobrze znana większości aplikacja firealert. Po drugie umożliwia przesłanie wybranym osobą informacji czy jedziemy do remizy czy tez nie . Testujemy ją w remizie i jak na chwile obecna spełnia nasze oczekiwania.
Gdyby była chociaż po angielsku... a tak to dupa blada.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Mój kolega pracując na budowie ma smartfona.
A tak na poważnie, to to nie jest iluzja, choć nie twierdzę, że prost do wdrożenia., Mnie tylko brakuje podczas alarmu prostej i szybkiej informacji czy mam czekać na tego piątego czy wyjeżdżać już w czwórkę itp. Dlatego to powinno być zintegrowane z systemem alarmowania i strażacy powinni w chwili alarmu szybko kliknąć opcję "Będę", "Nie będę" "Będę za 5 minut" itp., wybrane osoby powinny mieć szybką informację zbiorczą.
Tak działa alarmowanie digitexu. Odbieram - będę. Odrzucam - nie będę. Do tego każdy ma przypisaną funkcję (d-ca, kierowca, ratownik, rat-med) - po chwili, wybrane osoby dostają SMSa z tym ile osób danej funkcji potwierdziło stawienie się. Działa to bardzo fajnie :)
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
a co się dzieje jak masz wyłączony tel. i odbiera poczta głosowa?

PS: ta usługa to monopolistyczna przesada - żeby skorzystać z ich usługi trzeba koniecznie mieć ich terminal

Offline hacek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 315
PS: ta usługa to monopolistyczna przesada - żeby skorzystać z ich usługi trzeba koniecznie mieć ich terminal
Cooo? :D
Aż się na usta ciśnie: tak działa wolny rynek.
Żeby korzystać z iOS trzeba kupić iPhone'a albo iPad'a. Straszne, co nie?

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
ok ale da radę się do tego Twojego i-coś tam dodzwonić z Nokii 3310 czy też wszyscy co do Ciebie chcą zadzwonić to muszą i-coś tam kupić sobie?
bo popatrz do systemu Jednoczesne Alarmowanie technicznie się da ale formalnie nie można o ile się nie kupi ich skrzynki dzwoniącej :)

ale jak piszesz jest wolny rynek i na szczęście konkurencja :)

PS: przepraszam za ot, jeśli będzie dalsze zainteresowanie tematem usługi jednoczesnego alarmowania to wydzielę posty do oddzielnej dyskusji

Offline hacek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 315
Rozumiem o co ci chodzi, ale rozumiem też o co chodzi Digitexowi- o pieniądze.
Można się z tym nie zgadzać, ale jeśli jest taka polityka firmy to trzeba to zaakceptować.

Zresztą spora większość (przynajmniej w moim regionie) terminali to Digitex. Jest również konkurencja, o której wspomniałeś, choćby alarmowanie.pl (lecz brak tu funkcji potwierdzania/odrzucania).

Offline junior

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 147
    • http://www.ospopole.prv.pl
Ostatnio znalazłem aplikacje alarmbox. Po pierwsze wzbudza alarm na telefonie po otrzymaniu alarmu tak jak dobrze znana większości aplikacja firealert. Po drugie umożliwia przesłanie wybranym osobą informacji czy jedziemy do remizy czy tez nie . Testujemy ją w remizie i jak na chwile obecna spełnia nasze oczekiwania.
Gdyby była chociaż po angielsku... a tak to dupa blada.
Aplikacja jest po niemiecku to fakt. Wystarczy trochę zabawy z translatorem i można sobie poradzić. Ja w języku naszych zachodnich sąsiadów nie potrafię mówić ale jakoś podołałem wyzwaniu. Aplikacja ma tą przewagę nad propozycjami dwóch znanych wszystkim firm, że jest darmowa.
Jeśli chodzi o informacje zwrotna to aplikacja wysyła informacje zwrotna kto jedzie, a w jednostkach przecież się znamy i każdy wie kto jakie ma uprawnienia.
Na rynku są dostępne równoważne aplikacje np. w języku czeskim :)

Offline pol102

  • Software Developer
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 428
  • Cichy spec od czarnej roboty.
Odp: Aplikacja MobilnyStrazak - monitorowanie gotowości bojowej strażaków OSP
« Odpowiedź #22 dnia: Czerwiec 21, 2015, 18:01:43 »
Widziałbym to tak: w remizie serwer z UPS'em. Nad radiostacją monitor. Aplikacja serwer wyświetla komu dostarczono smsa/alert. Przy nazwisku strażaka samoaktualizujący się status - Brak sieci, Dostępny, Niedostępny.
Aplikacja klient na telefon: w momencie odebrania informacji, niezależnie od tego co się dzieje na telefonie, pełnoekranowe zdarzenie z dwoma przyciskami: potwierdzam, odmawiam.
W momencie gdy na miejscu jest komplet albo obsada wyjeżdża w niepełnym zestawieniu, dodatkowy przycisk na ścianie wymuszający wysłanie informacji do użytkowników, "WYJAZD".

Może tak?
Jeśli robisz coś za darmo i czujesz, że daje Ci to radość, to wiedz iż muisz robić to na 200% swoich umiejętności.

Offline div

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 17
Odp: Aplikacja MobilnyStrazak - monitorowanie gotowości bojowej strażaków OSP
« Odpowiedź #23 dnia: Wrzesień 03, 2015, 20:06:16 »
W Sklepie Play pojawiła się darmowa aktualizacja aplikacji MobilnyStrazak.
Nowa wersja 1.1.0 zawiera wiele dodatkowych opcji. Są to m. in.:
* Opcja "WYLOGUJ"
* Autoodświeżanie
* Zakładkę "USTAWIENIA", a w niej:
- Lokalizacja GPS
- Alarmowanie (zsynchronizowanie systemu z innymi systemami alarmowania)
- Dzwonek alarmowy
Dodatkowo wprowadzone zostały poprawki w Panelu WEB
Po więcej informacji zapraszamy na stronę http://www.mobilnystrazak.pl/artykul/co-nowego

Offline HBK619

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Aplikacja MobilnyStrazak - monitorowanie gotowości bojowej strażaków OSP
« Odpowiedź #24 dnia: Wrzesień 11, 2015, 17:49:27 »
Witam. Mam na imię Michał i jestem studentem 4 roku Informatyki na Politechnice Częstochowskiej. Chcę napisać aplikację na system Android, mianowicie system powiadomień dla OSP jako temat pracy inżynierskiej mam: System powiadomień dla Ochotniczych Straży Pożarnych.  Aplikacja dla urządzeń mobilnych pracujących pod kontrolą systemu Android. Czytałem o aplikacji mobilnystrażak i chcę napisać coś podobnego lecz działającego nieco inaczej. Moje założenia do projektu:
system powiadomień używany przez strażaków OSP za pośrednictwem smartfonów z systemem Android, dowódca OSP będzie dostawał sms z centrali a zainstalowana na jego smartfonie aplikacja będzie przechwytywała sms i rozsyłała dalej przez sms do strażaków zapisanych na liście dowódcy w aplikacji. Chce to zrobić za pomocą sms, gdyż nie każdy ma dostęp do internetu przez tel 24/h a w szczególności starsi strażacy, którzy jak mają smartfon z systemem android to raczej z internetu nie korzystają. Rozmawiałem z moimi kolegami strażakami i dlatego chce to zrobić za pomocą sms. Chce pominąć cały etap dodawania nowego numeru strażaka do centrali aby mógł dostawać powiadomienia. Chce to zrobić lokalnie przez smartfon dowódcy OSP, który nie będzie musiał zgłaszać każdego numeru strażaka, lecz będzie mógł dowolnie dodawać usuwać i edytować liste strażaków. Ponadto moja aplikacja będzie miała opcje szybkiego reagowania, czyli po odebraniu sms z alarmem, aplikacja na tel strażaka będzie wyświetlać przyciski np: mogę, nie mogę czy np : dysponowany niedysponowany i po wybraniu jednej z opcji dowódca będzie otrzymywał informację zwrotną przez sms od każdego strażaka, która będzie aktualizowała listę z gotowością strażaków do wyjazdu na akcję ratunkową. Zamierzam zrobić 3 zakładki: Dysponowani, Niedysponowani, Nieodpowiedzieli. Trzecia zakładka będzie pokazywać strażaków którzy nie odpowiedzieli na wezwanie na akcję. Chcę też zrobić licznik aktywności strażaków, którego zadaniem będzie zliczanie odpowiedzi na wezwanie dla poszczególnych strażaków, w celu statystycznego określenia ich gotowości i aktywności bojowej. Pragnę też zrobić lokalizację po sieci GSP lub GPS a także któtkie profile strażaków tworzone przez dowódce, zawierające imie,nazwisko strażaka, status czyli np ratownik medyczny kierowca itp. Ostatnią rzeczą będzie mała tablica powiadomień a mianowicie opcja w której dowódca będzie mógł ręcznie napisać i wysłać do wszystkich strażaów jakąś krótką informację np dotyczącą zbiórki zebrania czy innych spraw dotyczących OSP. Proszę o pomoc i skomentowanie mojej wypowiedzi a także sugestie czy krytykę, może pomoże mi to ulepszyć moją aplikację stworzyć ja bardziej prostą w obsłudzę i użyteczną dla strażaków OSP. Pozdrawiam.