Autor Wątek: OSP wynajem sali na lokale usługowo-handlowe  (Przeczytany 2430 razy)

Offline firemanklwz

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 47
OSP wynajem sali na lokale usługowo-handlowe
« dnia: Kwiecień 21, 2015, 22:54:27 »
Witam, mam sprawę do druhów otóż mam pytanie. Czy jednostka OSP jako stowarzyszenie, może wynajmować lokale usługowo-handlowe w remizie dla firm. Obiło mi się o uszy że nie ma takiej możliwości. Prosiłbym o podzielenie się informacją kolegów którzy najmują takie lokale. Dodam że remiza jest własnością OSP. :straz:

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: OSP wynajem sali na lokale usługowo-handlowe
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 22, 2015, 07:33:36 »
My wynajmujemy. Mamy z tego stałe dochody. Oczywiście musimy płacić podatek od dochodów i od nieruchomości.
Nieruchomości przeznaczone na działalność p.poż. są zwolnione z podatku od nieruchomości, natomiast te do prowadzenia działalności gospodarczej gmina nam wymierzyła i nalicza od nich podatek.
Jeśli remiza jest Waszą własnością to tym lepiej bo w przeciwnym przypadku musielibyście mieć zgodę właściciela.

Z naszych doświadczeń wynika, że trzeba zadbać o dobrze napisaną umowę - czasem wynajem niesolidnemu najemcy kończ się przed sądem (nieterminowe lub brak płatności, uszkodzenie mienia). Warto też poradzić się biura rachunkowego jak załatwiać sprawy formalne. Przy małych obrotach OSP nie musi być płatnikiem podatku VAT.

Natomiast jest też druga strona medalu - taka działalność zmienia OSP trochę w firmę. Trzeba dopilnować lokalu, wystawiania faktur, rozliczać to w urzędzie skarbowym co wymaga czasu i poświęcenia jednej lub dwóch osób. Po pewnym czasie może się okazać, że nie będą oni tego chcieli robić całkowicie za darmo albo chociażby będą pobierać delegacje na wyjazdy, żeby sprawy pozałatwiać (oczywiście w opinii części członków OSP nienależnie, bo przecież oni za działalność nic nie dostają). Może to rodzić konflikty.
Druga sprawa to to, że gmina może w takiej sytuacji mniej się poczuwać do swoich ustawowych obowiązków finansowania OSP  - będzie tłumaczenie, że macie dochody więc sobie kupcie sami.
Czyli z jednej strony fajnie mieć własne dochody i wydawać bez proszenia gminy a z drugiej trzeba się liczyć, że wymaga to większej pracy i może rodzić nieporozumienia w organizacji.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 22, 2015, 07:44:53 wysłana przez Sylwek »