Autor Wątek: Wyważanie drzwi w mieszkaniach  (Przeczytany 21506 razy)

Offline hasici99

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 518
Wyważanie drzwi w mieszkaniach
« dnia: Kwiecień 15, 2015, 00:14:47 »
Witam. Chciałbym abyście podzielili się swoimi doświadczeniami na temat wyważania drzwi. Wiadomo że mamy dzisiaj mnóstwo typów tańszych lub droższych drzwi anty i nie antywłamaniowych. Skupmy się na tych "lepszych" ponieważ to one przysparzają nie lada kłopotów. Chciałbym żebyście opisali jakie macie techniki wejścia do palącego się mieszkania. Może jakieś sytuacje z życia wzięte? Byłbym wdzięczny za wszelkie info.
Pozdrawiam.

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Wyważanie drzwi w mieszkaniach
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 15, 2015, 08:56:59 »
Może na początek poradnik NYFD: http://www.larchmontfire.org/images/fdny_fe.pdf
To oczywiście inna specyfika i inne rozwiązania ale może coś uda się zaadoptować do naszych warunków.

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Wyważanie drzwi w mieszkaniach
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 15, 2015, 10:21:47 »
W jednym z ostatnich numerów przeglądu pożarniczego był artykuł na temat wywalania drzwi w polskich warunkach - pewnie niebawem ten numer ukaże się do pobrania na ppoz.pl.

Tak na szybko - wszystko zależy od sytuacji - z czego drzwi i futryna są wykonane, jakie zamki aktualnie są w pozycji zamkniętej i jak osadzone są w drzwiach/futrynie, w jaką stronę otwierają się drzwi, czy przy futrynie od razu znajduje się prostopadła ściana, czy jest jakakolwiek szczelina, żeby wsunąć narzędzie typu wyważarka hydrauliczna/hooligan, czy widoczne są zawiasy (przy drzwiach otwieranych na zewnątrz) i ostatecznie - czy mieszkanie ma być otwarte na szybko (ewidentne zadymienie ze środka, gorące drzwi, w środku stan bezpośredniego zagrożenia życia nie-pożarowy). Co konkretnie chciałbyś wiedzieć?
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline Levy

  • Per aspera ad astra
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.477
Odp: Wyważanie drzwi w mieszkaniach
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 15, 2015, 15:17:37 »
Jeżeli mamy poważne podejrzenie, że mamy do czynienia z drzwiami antywłamaniowymi co najmniej ze średniej póki - na pewno szybszy dostęp uzyskamy za pośrednictwem okna (w przypadku piętra odpowiedniego dla zasięgu naszej drabiny).
Wpływ dowódcy jako twórcy karności jest przodujący. Gdy dowódca ma powagę wynikającą ze stopnia i stanowiska, a ponadto dużą wiedzę i umiejętność pracy, wówczas jego wpływ działa tak silnie, że każdy podwładny uważa podporządkowanie się mu za samo przez się zrozumiałe.

Offline fire45

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 417
  • Nie ma miękkiej gry!
Odp: Wyważanie drzwi w mieszkaniach
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 15, 2015, 16:00:23 »
https://www.youtube.com/watch?v=L6FjdoraU6U
Pamiętacie ten odcinek 28 sekund?

Offline hasici99

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 518
Odp: Wyważanie drzwi w mieszkaniach
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 15, 2015, 18:19:38 »
Przyjmijmy że okna nie wchodzą w grę. Raczej mam na myśli sytuację pożarową z podejrzeniem osób przebywających w mieszkaniu, więc sytuacja ekstremalna. Najbardziej przerażają mnie drzwi otwierane na zewnątrz ze szczelinami umiemożliwiającymi włożenie czegokolwiek, bez zawiasów na zewnątrz. W tej sytuacji przychodzi mi do głosy tylko piła do stali i betonu, ale czy podoła ze wzmocnieniami w środku...
@fire45 filmik własnie wczoraj sobie przypomniałem. Też mieli ciekawą sytuację i poradzili sobie całkiem nieźle. Aczkolwiek w skali Komendy Powiatowej (7 strażaków na zmianie) wyglądało by to pewnie ciut gorzej. Mam na myśli ilość ludzi dostępnych.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 15, 2015, 18:26:10 wysłana przez hasici99 »

Offline peterek

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.258
Odp: Wyważanie drzwi w mieszkaniach
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 15, 2015, 18:38:21 »
szeroki temat z tymi drzwiami.
Z doświadczenia - rzecz dla wszystkich strażaków oczywista - akcja jedna "drzwiowa" do innej może być całkiem odwrotna pod względem działania. KDR w sytuacji braku osoby poszkodowanej w strefie zagrożenia nie powinien potęgować potencjalnych strat w mieniu.
Wyważenie "zwykłych" drzwi  jest na pewno tańsze od zniszczenia dobrego okna wykonanego w nowych technologiach.
Drzwi wzmacniane, czy odpukać antywłamaniowe ryglujące się wielopunktowo w czterech kierunkach b. ciężko wyważyć sprzętem ręcznym np. wyważarką HDO 100 holmatro. Używanie sprzętu burzącego w postaci łomów, huliganów to - w dużym uproszczeniu - niepotrzebna strata czasu bez spodziewanych efektów. Domyślając się przy akcji, że są to takie drzwi od razu szukam okna - wybicie na pewno będzie tańsze od majstrowania przy drzwiach. Jak nie mam wyjścia i muszę takie wzmacniane antywłamaniowe drzwi rozwalić, w ruch idzie przecinarka tarczowa i tniemy.
 akcja z życia: policja pod drzwiami, wzywa nas bo nikt nie otwiera, szykujemy się do wejścia siłowego, ale kumpel KDR tak odruchowo jeszcze raz zapukał. Otworzył starszy gościu z zażenowaniem, bo miał dupeczkę na chacie i się wstydził przed córką, która stała zapłakana na korytarzu z gliniarzami myśląc, że ojciec zszedł na tamten świat. :rofl:
 akcja z życia potencjalnie nieprzyjemna i stresująca dla KDR-a: pożar hali - zakładu produkcyjnego, właściciel na miejscu, pomaga jak może, KDR od niego wie, że jak nie ma kluczy do drzwi, bram to może rozwalać aby wejść do środka. Za dwa dni zgłasza się właściciel zakładu bezpośrednio przylegającego (jeden budynek prowizorycznie przedzielony, stara konstrukcja) i mówi do KDR-a, że jak mu ubezpieczalnia nie odda z odszkodowania za zniszczone przez strażaków nowo zamontowane lśniące drzwi warte chyba z 12 tyś zł to on d niego będzie chciał kasę za szkody. A ten pierwszy właściciel u którego się głównie paliło mówił potem do KDR-a, że myślał iż tylko jego drzwi będziemy ruszali, a nie te od tyłu budynku.
pozdrawiam         
   

zyraf

  • Gość
Odp: Wyważanie drzwi w mieszkaniach
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 15, 2015, 19:24:23 »
Ja już z kolegą raz przeciskałem się okienkiem małym do łazienki, strażacy wywalili nam to okienko i łomotali w drzwi. Doświadczenie związane z ratownictwem w jaskiniach i przeciskaniem się przez zaciski bardzo się przydało. Ja byłem na miejscu jako zespół pogotowia. Co najśmieszniejsze gość po prostu spał ! spał jak zabity i w sumie nie miał pretensji o demolkę bo to nie pierwszy raz jak mu straż z pogotowiem do domu wchodzi  bo rodzina myśli, że jest kaupt. Ma ekstremalnie twardy sen.


Wracając do głównego wątku jako strażak ochotnik mam do dyspozycji tylko hooligana i wejść tym przez antywłamaniowe drzwi to prawdziwy wyczyn. Na szczęście w mojej miejscowości dominują domy więc drabina i kombinowanie przez okno jak jest taka potrzeba.

Offline hasici99

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 518
Odp: Wyważanie drzwi w mieszkaniach
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 15, 2015, 22:12:56 »
Wiadomą jest rzeczą że jeżeli prościej i szybciej będzie wejść przez okno to wybierzemy taki wariant. Jednak chodzi mi o dostanie się do środka właśnie pokonując te drzwi. Dodam że podejrzenie zgonu to trochę inna sprawa co pożar w którym mogą przebywać ludzie, wtedy robimy wszystko na gorąco a każda minuta jest cenna. Osobiście nie miałem jeszcze do czynienia z konkretnymi antywłamaniowymi drzwiami otwieranymi na zewnątrz. Chętnie bym poczytał jak ktoś miał doświadczenie z czymś takim. Czy pozostaje tylko piła? Czy da w ogóle radę z tymi ryglami? Czy może jeszcze jakieś pomysły?

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Wyważanie drzwi w mieszkaniach
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 16, 2015, 15:07:41 »
Konkret antywłamaniowe tnij piłą tarczową do stali.
Z doświadczenia - jeśli na miejscu jest policja lub inne służby i nikt nie otwiera, polecam walnąć kilka razy w drzwi spodem radiostacji nasobnej (bez pokrowców) - w 1/4 przypadków jednak cudownie znajdzie się ktoś wewnątrz i otworzy drzwi.
Przy otwarciach na prośbę policji (osoby poszukiwane) czasami pomaga odpalenie przed drzwiami piły tarczowej lub samo rzucenie hasła "idź po piłę, będziemy ciąć drzwi".
Psychologia  :wacko: :wacko: :wacko:
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline r0cq

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 612
Odp: Wyważanie drzwi w mieszkaniach
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 16, 2015, 15:36:40 »
W którym miejscu najlepiej robić przecinkę w drzwiach antywłamaniowych?
 :straz:

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Wyważanie drzwi w mieszkaniach
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 16, 2015, 17:10:07 »
Jeśli to faktycznie antywłamaniowe zaryglowane z każdej z czterech krawędzi - ciąłbym trójkąt na środku o wymiarach do przejścia ratowników. Jeśli ktoś jest w środku - da radę je otworzyć, klucze raczej się znajdą. Jeśli pusto - raczej za dużo sprzętu wewnątrz nie będzie potrzebne, a i linię da się poprowadzić.
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline peterek

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.258
Odp: Wyważanie drzwi w mieszkaniach
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 16, 2015, 20:07:42 »
sheldon: przy osobach poszukiwanych (niezrównoważonych, zabarykadowanych itp. osobach tzw. niebezpiecznych)  i wejściu na polecenie policji to najrozsądniejsze będzie w uzasadnionych przypadkach przekazanie sprzętu do cięcia, hełmu, itp. policjantowi i niech się chłopaki wbijają.
pozdrawiam

Offline Levy

  • Per aspera ad astra
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.477
Odp: Wyważanie drzwi w mieszkaniach
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 17, 2015, 16:20:12 »
sheldon: przy osobach poszukiwanych (niezrównoważonych, zabarykadowanych itp. osobach tzw. niebezpiecznych)  i wejściu na polecenie policji to najrozsądniejsze będzie w uzasadnionych przypadkach przekazanie sprzętu do cięcia, hełmu, itp. policjantowi i niech się chłopaki wbijają.
pozdrawiam
i całkiem prawdopodobne, że skończy się na "nie mam odpowiedniego szkolenia, aby operować tym sprzętem"...
Wpływ dowódcy jako twórcy karności jest przodujący. Gdy dowódca ma powagę wynikającą ze stopnia i stanowiska, a ponadto dużą wiedzę i umiejętność pracy, wówczas jego wpływ działa tak silnie, że każdy podwładny uważa podporządkowanie się mu za samo przez się zrozumiałe.

zyraf

  • Gość
Odp: Wyważanie drzwi w mieszkaniach
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 17, 2015, 17:18:39 »
Jak Policja przychodzi po takiego typka to raczej nie jest to zwykły patrol prewencji i mają albo odpowiedni sprzęt albo strzelby. Powinni też mieć rozpoznanie i skoro do domu zbyt sprawnie nie wlezą to może zgarną go przed domem  :huh:

Offline peterek

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.258
Odp: Wyważanie drzwi w mieszkaniach
« Odpowiedź #15 dnia: Kwiecień 17, 2015, 19:47:36 »
levy i zyraf:
przypomnijcie sobie pismo z kg (chyba z 2013 r.) o sposobie naszego postępowania przy pomocy/wezwaniu innym służbom. Wysłane po tym jak gostek zaczął strzelać i przestrzelił strażakowi na szczęście tylko górę od ubrania specjalnego.
"Realizacja przez kominiarzy policyjnych" stanowi ułamek wszystkich policyjnych interwencji i w odróżnieniu od potocznych interwencji domowych (zwykli policjanci patrolowi czy operacyjni je załatwiają)  jest dobrze przygotowana.
Jak przy zwykłej interwencji polegającej na wejściu strażaka po drabinie na balkon i otwarciu okna dla policjantów spotkałbyś gościa w fotelu z butelką rozpuszczalnika w ręce i zapalniczce na stoliku, to prawdopodobnie inaczej podchodziłbyś do takich interwencji. Ja od tego czasu dokładnie wypytuję policjantów: po co? , dlaczego?, w jakim celu?. Koledzy z Policji mają tendencję do "lekceważenia" sytuacji, bo pod tym adresem to byli już kilkanaście razy i nic im się nie działo złego. Jak macie kolegów policjantów to pogadajcie z czym się spotykają codziennie w robocie. Mówią o tym jak my o wypadkach, zakrwawionych kończynach itp., czyli bez zbędnych emocji.   
pozdrawiam

Offline Gilu_998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 63
Odp: Wyważanie drzwi w mieszkaniach
« Odpowiedź #16 dnia: Kwiecień 21, 2015, 19:02:19 »
W jednym z ostatnich numerów przeglądu pożarniczego był artykuł na temat wywalania drzwi w polskich warunkach - pewnie niebawem ten numer ukaże się do pobrania na ppoz.pl.


Sheldon chyba o ten numer przeglądu Ci chodziło:  http://www.ppoz.pl/images/dokumenty/pp/pppw/92014pw.pdf