Autor Wątek: Ciekawe informacje z KPP  (Przeczytany 12719 razy)

Offline robsen

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 68
Odp: Ciekawe informacje z KPP
« Odpowiedź #20 dnia: Styczeń 16, 2020, 12:57:57 »
A mnie wciąż pomimo wielu lat służby zastanawia jaki idiota wprowadził kpp w straży pożarnej?
Doprowadzamy do sytuacji gdzie strażacy mają problem z taktyką działań gaśniczych a drabina D10W to zagadka natomiast za chwilę będą robili zestawem PSP R2076 operację na otwartym sercu podczas wypadku. Recyrtyfikacja będzie wymagała wiedzy 6 lat medycyny po 66 godzinnym kursie kpp.
Idąc tym tropem myślenia to każdy w PRM, WOPR, GOPR itd powinien ukończyć szkolenie podstawowe w zawodzie strażak.
Więc niechaj w każdej remizie stanie karetka tylko do dyspozycji strażaków albo niech każdy zajmie się swoją robotą bo wiedza z kursu pierwszej pomocy dla nas jest zupełnie wystarczająca.
A tak naprawdę wolę przy akcji dwie osoby z ZRM, które rat-med robią codziennie niż 12 po strażackim. kpp gdzie ich doświadczenie skończyło się na kursie i recertyfikacji.
Nie zgadzam się z Twoją wypowiedzią. Dlaczego?
Ponieważ nie wyobrażam sobie żeby osoba która powinna nieść pomoc (czyt. strażak) stała nad poszkodowanym który został ewakuowany z pożaru, spadł z wysokości lub też brał udział w wypadku komunikacyjnym patrząc się tępo w jego twarz czekając na ZRM lub kogoś kto go wyręczy w zakresie pomocy medycznej. Zakres wiedzy KPP naprawdę nie jest duży a twierdze, że pomógł w tym kraju uratować życie tysięcy osób.
ZRM WOPR i GOPR nie powinien ukończyć szkolenia podstawowego w zawodzie strażak ale warto aby osoby te wiedziały jak zabezpieczyć miejsce zdarzenia i siebie co pokrywa się niejako z naszymi działaniami.

Chciałbym jednak zapytać czy chodziło Ci może o rozszerzenie uprawnień ratowników medycznych pracujących w PSP i to ich działania masz na myśli a nie KPP?

Z wyrazami szacunku
Robert

Offline krzysiek_2k

  • Strażak Sam
  • ***
  • Wiadomości: 271
Odp: Ciekawe informacje z KPP
« Odpowiedź #21 dnia: Styczeń 16, 2020, 14:32:09 »
Czy koledzy zauważyli pewną zmianę w rozporządzeniu w sprawie kursu w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy?

Cytat:
§  4.
1.  Kurs kończy się egzaminem z zakresu wiedzy i umiejętności objętych programem kursu.
2.  Do egzaminu może przystąpić osoba, która spełnia co najmniej jeden z następujących warunków:
1) odbyła wszystkie zajęcia teoretyczne i praktyczne objęte programem kursu;
2) posiada zaświadczenie, którego termin ważności upływa nie później niż na 3 miesiące od dnia egzaminu, o którym mowa w ust. 1, oraz jest zatrudniona w jednostkach współpracujących z systemem, o których mowa w art. 15 ust. 1 ustawy, lub pełni w nich służbę, lub jest ich członkiem.
3.  Egzamin przeprowadzany jest z zakresu wiedzy i umiejętności objętych ramowym programem kursu.
4.  Egzamin składa się z dwóch części: egzaminu teoretycznego i praktycznego.
5.  Każda część egzaminu oceniana jest oddzielnie.
6.  Miejsca i terminy egzaminu teoretycznego i praktycznego ustala kierownik merytoryczny kursu w porozumieniu z przewodniczącym komisji egzaminacyjnej, zwanej dalej "komisją".

Zmianę wprowadziło rozporządzenie z dnia 3 grudnia 2019 r.
http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20190002408

W tym momencie wszyscy ci, którym ważność wychodzi wcześniej niż 16 kwietnia nie mogą przystąpić do egzaminu - recertyfikacji KPP...

Offline oliwier

  • Weteran
  • ****
  • Wiadomości: 888
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Ciekawe informacje z KPP
« Odpowiedź #22 dnia: Styczeń 16, 2020, 15:02:34 »
Problem polega na konstrukcji systemu ratowniczego w kraju a w sumie to jej braku.
Z jednej strony mamy niesamowity system PRM a z drugiej mityczny ksrg no i najwspanialszy zwrot "stan zagrożenia zycia"

Pomoc ZRM w transporcie chorego z 3 pietra - ZAGROŻENIE ŻYCIA
Pomoc ZRM w resuscytacji chorego w domu - ZAGROŻENIE ŻYCIA
Pomoc ZRM w wydobyciu zakopanej karetki - ZAGROŻENIE ŻYCIA
Pomoc ZRM IZM brak wolnego ZRM - ZAGROŻENIE ŻYCIA
Pomoc Policji w otwarciu mieszkania - ZAGROŻENIE ŻYCIA
Pomoc Policji w poszukiwaniach - ZAGROŻENIE ŻYCIA
itd. długo by wymieniać

A słyszałeś kiedyś o takim zgłoszeniu
"Pomoc PSP w gaszeniu pożaru budynku - ZAGROŻENIE ŻYCIA

Nie i nigdy nie usłyszysz bo każda służba poza strażą pożarną nie zajmuje się działaniami, które nie są im przypisane z mocy ustawy.

Zapytaj dyżurnych SK ile razy PRM odmówił im wysłania zespołu bo ze zgłoszenia nie wynika zagrożenie życia albo ile razy odmówili zabezpieczenia medycznego naszych ćwiczeń lub działań.

Tak wiec wzajemny szacunek tak naprawdę kończy się pomiędzy ludźmi na miejscu zdarzenia a systemowo to jesteśmy chłopcami na posyłki dla wszystkich służb i instytucji.

Podam Ci smutny przykład
Zgłoszenie o pożarze w budynku mieszkalnym, mogą w środku znajdować się osoby
W SWD PRM odrzuca formatkę bo brak informacji o poszkodowanych
Na miejscu pożar budynku mieszkalnego silnie rozwinięty.
Po przeszukaniu części budynku odnalezione 4 podtrute osoby więc konieczność ewakuacji i udzielenie kpp
Łaskawie PRM wysyła 2 zespoły dwuosobowe a strażacy mają już co najmniej 4 ratowników wyłączonych z akcji gaśniczej.
Po powrocie do budynku jeszcze jedna osoba zostaje odnaleziona bez czynności życiowych (bo za długo przebywała w dymie) i znów kolejni strażacy zaangażowani w kpp.
A dom spłonął kompletnie bo nie miał już kto gasić

No więc kto spierdzielił akcję? Kto odpowie że ostatnia nie przeżyła?
Odpowiedz sobie sam


Więc rozwiązania są dwa:
- ZRM na każde żądanie PSP lub
- służba medyczna PSP (ratownicy medyczni w karetkach) bez prawa dysponowania przez PRM.

Bo inaczej będziemy musieli zatrudniać coraz lepszych adwokatów i rzeczników prasowych.









PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline pepek1

  • Stary Wyga
  • **
  • Wiadomości: 117
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Ciekawe informacje z KPP
« Odpowiedź #23 dnia: Styczeń 16, 2020, 16:19:12 »
Oliwier w końcu ktoś dobrze prawi brawa dla Ciebie, tylko że by to poszło wyżej.  :wacko:

Offline robsen

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 68
Odp: Ciekawe informacje z KPP
« Odpowiedź #24 dnia: Styczeń 16, 2020, 19:04:30 »

Cytuj
A słyszałeś kiedyś o takim zgłoszeniu
"Pomoc PSP w gaszeniu pożaru budynku - ZAGROŻENIE ŻYCIA

Nie i nigdy nie usłyszysz bo każda służba poza strażą pożarną nie zajmuje się działaniami, które nie są im przypisane z mocy ustawy.

Zapytaj dyżurnych SK ile razy PRM odmówił im wysłania zespołu bo ze zgłoszenia nie wynika zagrożenie życia albo ile razy odmówili zabezpieczenia medycznego naszych ćwiczeń lub działań.

Szanuje Twoją opinię i częściowo ją rozumiem.

Jeżeli chodzi o pomoc PSP przy gaszeniu budynku nie zdażyło mi się aby nie została udzielona przez inne służby:
- policja wielokrotnie pomagała w naszych działaniach nigdy nie słyszałem od nich słowa skargi, że to nie ich sprawa
- Pogotowie energetyczne - wielokrotnie pomagali nigdy nie słyszałem żali i pretensji - poprostu pomagają - oczywiście można się czepiać że późno, że musieliśmy czekać, ale nigdy nie wynikało to z ich nieżyczliwości a li tylko rozwiązań systemowych w ich firmie
- ZRM w mojej służbie nie spotkałem się z odmową przyjazdu jeśli o nią prosiłem dyspozytora... zawsze ZRM docierał na miejsce za co jestem im bardzo wdzięczny.
Czy nie jest to pomoc? Moim zdaniem jest.

W sąsiednich powiatach bywa różnie z ZRM ale my mamy to szczęście, że współpraca układa się dobrze....
Z tym że temu szczęściu staramy się zawsze pomagać - współpracując, dziękując, zapraszając do siebie.
Przykład od soboty 25 stycznia co tydzień 3 zmiany współpracujemy z ZRM a w zasadzie Wojewódzką Stacją Pogotowia Ratunkowego ćwicząc współpracę w zdarzeniach drogowych na podstawie scenariuszy z bazy KG.
Ja myślę, że to inwestycja czasu, inwestycja która zwróci się, nie nam bezpośrednio ale osobom poszkodowanym którym my we współpracy z ZRM będziemy udzielać pomocy i oby taki cel nam przyświecał.
Pozdrawiam
Robert

Offline jgk

  • Strażak Sam
  • ***
  • Wiadomości: 472
Odp: Ciekawe informacje z KPP
« Odpowiedź #25 dnia: Styczeń 16, 2020, 19:18:26 »
Cytuj
2) posiada zaświadczenie, którego termin ważności upływa nie później niż na 3 miesiące od dnia egzaminu, o którym mowa w ust. 1, oraz jest zatrudniona w jednostkach współpracujących z systemem, o których mowa w art. 15 ust. 1 ustawy, lub pełni w nich służbę, lub jest ich członkiem
to jest jeszcze pikuś, z nowych  wytycznych odnośnie egzaminu  KPP wynika, że komisja egzaminacyjna  składa się 3 osób jak kiedyś, tyle ze w skład  może wchodzić ratownik medyczny z 5 letnim stażem ratownik medyczny z 3 letnim stażem i  trzecia osoba jak dla mnie "hit" ratownik, bez żadnych wymogów, poza ukończonym kursem KPP. Jak dla mnie całe te egzaminy zejdą na psy  i za chwilę kurs KPP będzie postrzegany jak kurs pierwszej pomocy może i dobrze.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 16, 2020, 19:26:47 wysłana przez jgk »

Offline Fistach

  • VIP
  • *****
  • Wiadomości: 1.273
Odp: Ciekawe informacje z KPP
« Odpowiedź #26 dnia: Styczeń 16, 2020, 20:28:20 »
Cytuj
2) posiada zaświadczenie, którego termin ważności upływa nie później niż na 3 miesiące od dnia egzaminu, o którym mowa w ust. 1, oraz jest zatrudniona w jednostkach współpracujących z systemem, o których mowa w art. 15 ust. 1 ustawy, lub pełni w nich służbę, lub jest ich członkiem
to jest jeszcze pikuś, z nowych  wytycznych odnośnie egzaminu  KPP wynika, że komisja egzaminacyjna  składa się 3 osób jak kiedyś, tyle ze w skład  może wchodzić ratownik medyczny z 5 letnim stażem ratownik medyczny z 3 letnim stażem i  trzecia osoba jak dla mnie "hit" ratownik, bez żadnych wymogów, poza ukończonym kursem KPP. Jak dla mnie całe te egzaminy zejdą na psy  i za chwilę kurs KPP będzie postrzegany jak kurs pierwszej pomocy może i dobrze.
szczerze to jak dla mnie poziom egzaminów już i tak jest żenująco niski.

Offline krzysiek_2k

  • Strażak Sam
  • ***
  • Wiadomości: 271
Odp: Ciekawe informacje z KPP
« Odpowiedź #27 dnia: Styczeń 17, 2020, 07:38:05 »
Mi bardziej chodzi o to, że osoby, którym ważność zaświadczenia kończy się w lutym są w dupie, bo nie zdążą przystąpić do egzaminu w tym terminie "3 miesięcy przed końcem ważności zaświadczenia"...

Offline młody13

  • Strażak Sam
  • ***
  • Wiadomości: 317
Odp: Ciekawe informacje z KPP
« Odpowiedź #28 dnia: Styczeń 17, 2020, 14:14:26 »
Mi bardziej chodzi o to, że osoby, którym ważność zaświadczenia kończy się w lutym są w dupie, bo nie zdążą przystąpić do egzaminu w tym terminie "3 miesięcy przed końcem ważności zaświadczenia"...
  A czy ten przepis nie dotyczy czasami tylko rat med którzy chcą przystąpić do egzaminu KPP bez kursu ?

Offline skalpel_

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: Ciekawe informacje z KPP
« Odpowiedź #29 dnia: Styczeń 17, 2020, 20:41:43 »
W tym momencie wszyscy ci, którym ważność wychodzi wcześniej niż 16 kwietnia nie mogą przystąpić do egzaminu - recertyfikacji KPP...
nie później niż na 3 miesiące od dnia egzaminu = nie później niż 3 miesiące po dniu egzaminu = egzamin w okresie ostatnich 3 miesięcy przed upływem terminu ważności

Więc jeżeli ważność kończy się 1 kwietnia, to od 1 stycznia możesz przystępować do egzaminu, nie wcześniej.
W razie wątpliwości patrz pdf z postu wyżej.

Offline ogniomiszcz

  • KLUBOWICZ
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 886
Odp: Ciekawe informacje z KPP
« Odpowiedź #30 dnia: Styczeń 17, 2020, 21:07:08 »
a czy w PSP nie obowiązuje jeszcze zapis z rozporządzenia MSWiA i MON w sprawie szkoleń w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy?
"Zaświadczenie o zdaniu egzaminu potwierdzającego posiadanie tytułu ratownika jest ważne przez okres 3 lat od dnia jego wydania. Przed upływem tego terminu jest wymagane złożenie ponownego egzaminu potwierdzającego z wynikiem pozytywnym"