Autor Wątek: Przestępczość gospodarcza w OSP  (Przeczytany 7709 razy)

Offline wolski

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Przestępczość gospodarcza w OSP
« dnia: Marzec 30, 2015, 17:02:10 »
Witam,
 Jestem w trakcie pisania pracy zaliczeniowej o przestępczości gospodarczej w strukturach OSP. Sprawdzałem to zjawisko w kilku jednostkach (zrzeszonych w KSRG) i w większości przypadków chłopaki się ze mną zgadzali. Chodzi mi o nadużycia ze strony zarządu czy komisji rewizyjnej. Od prozaicznych przypadków typu zapisywanie na wyjazd osób, których nie było, "naciąganie" godzin, podawanie nieprawdziwych informacji odnośnie ilości sprzętu podczas inspekcji, po sytuacje, w których tracą się pieniądze z urzędu gminy bądź dotacji. Słyszałem już wiele przekrętów i jestem ciekaw czy u Was też ma to miejsce i w jakiej skali. Naprawdę, będę bardzo wdzięczny za każdą informację, a w razie pytań proszę pisać prywatną wiadomość.

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Przestępczość gospodarcza w OSP
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 30, 2015, 18:33:54 »
Praca zaliczeniowa pisana na podstawie plotek i pomówień?
A co to za wspaniała szkoła taki prace przyjmuje?
Proponuję iść do jakiejś wsi pod sklep z piwem - wystarczy dobrze poprowadzić temat i będzie o czym pisać.
A poważnie to jeśli ta praca ma mieć jakąś wartość to możesz pisać tylko o sprawach, które skończyły się wyrokami.

Offline wolski

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: Przestępczość gospodarcza w OSP
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 30, 2015, 20:22:50 »
Masz rację, oczywiście praca miała być pisana na podstawie literatury czy statystyk ale mogę popełnić pewne odstępstwo. Istnieje coś takiego jak przestępczość ukryta więc do czego Twoim zdaniem miałbym się odnieść? W każdej dziedzinie praktycznie można doszukać się przestępczości gospodarczej, z prostego powodu, że wszędzie jest obrót pieniędzmi i władza. W przypadku OSP jest to nie co bardziej skomplikowane bo operuję się pieniędzmi samorządowymi.Dlatego biorę to pod lupę. Z jednej strony rozumię oburzenie, z drugiej licze na poważne odpowiedzi.
Pozdrawiam.

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Przestępczość gospodarcza w OSP
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 31, 2015, 08:41:32 »
Jawna prowokacja. Sam wybór takiego tematu jest co najmniej nieporozumieniem. Jeżeli, tak jak w całej społeczności zdarzą się nieprawidłowe działania, jest to tak mały odsetek że nie ma o czym pisać. Zmień temat pracy.
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline wolski

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: Przestępczość gospodarcza w OSP
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 31, 2015, 09:00:05 »
Żadna prowokacja. Według mnie to spory problem, biorąc pod uwagę, że mamy prawie 4 tys. jednostek zrzeszonych w KSRG. Po części rozumię zbulwersowanie bo też jestem już dobre kilka lat ochotnikiem, ale niestety, takie rzeczy się dzieją. Nierzadko w dobrej wierze ale się dzieją.
Nie widze sensu dalszego prowadzenia tego wątku więć zamykam.
Pozdrawiam

Guciorek

  • Gość
Odp: Przestępczość gospodarcza w OSP
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 02, 2015, 20:22:25 »
Chyba trochę słaby temat pracy jak chce właśnie bazować na plotkach i pomówieniach :wall:

Offline bj32

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 40
Odp: Przestępczość gospodarcza w OSP
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 03, 2015, 00:38:39 »
Otóż mówi się, że pewna zaczytana w baśniach dziewczynka napiła się kiedyś wody ze stawu w parku w Katowicach i piętnaście lat później, będąc w szczęśliwym związku, urodziła drukarkę.

Przepraszam, ale jestem w trakcie pisania pracy na inny temat i nawet "fakty prasowe" nie są brane pod uwagę. A babka od prawa karnego akurat wykłada. Chyba, że faktycznie kończysz Prywatną Wyższą Szkołę Tarcia Chrzanu i Ceramiki, ale wtedy możesz napisać cokolwiek :D
"Pobłogosław Jezu drogi, tym co Dudę nam wybrali, Niech ten stan tak piękny, drogi na wiek wieków się utrwali :) "
[by Andrzej Stodolny prodakszyn]

Offline wolski

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: Przestępczość gospodarcza w OSP
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 03, 2015, 11:47:58 »
Nie posiadam instrumentów żeby sprawdzić te zjawisko od środka. Co nie zmienia faktu (i tutaj się powtórzę) że takie zachowania na granicy przekroczenia obowiązków mają miejsce. Po Waszych opiniach zaczynam wierzyć, że kombinują tylko zarządcy OSP w moim regionie. Już pomijając wątek, że chciałem coś na ten temat napisać, bo na tej części się skupiacie, to czy u Was jest wszystko "czyste" w sprawach finansów?
Komentarze odnośnie mojej uczelni prosiłbym już odłożyć na inną okazję.
Pozdrawiam.

Offline bj32

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 40
Odp: Przestępczość gospodarcza w OSP
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 03, 2015, 15:49:54 »
Wolski, ja formalnie zajmuję się innymi kwestiami. Problem polega na tym, że nawet jeśli coś wiesz, a nie masz na to dowodu - możesz sobie z tego zrobić czopek.
Jeśli koledzy Ci powiedzą, że "tak, oczywiście, w takiej czy innej jednostce są przewały następujące... blebleble" - to nic z tego nie wynika. Znaczy wynika! Wynika, że na tym forum na przykład strażak o nicku bj32 napisał cośtam. I masz wtedy kilka absurdów: nie ma strażaka o takich danych. Nawet po sprawdzeniu IP i namierzeniu konkretnej osoby dalej nie ma takiego strażaka. Zostaje kwestia, że rozsiewasz niepotwierdzone niczym legendy i dajesz się robić w bambuko.
Jeśli, broń Zeus, stworzysz z tego jakikolwiek oficjalny tekst - dostajesz po zadzie za pomówienia. A w bonusie chłopaki mają na przykład kontrolę, co ich bardzo cieszy, bo bez tego się nudzą - do maja w końcu daleko i sezon łapania pszczół jeszcze nie nadszedł.
Ja już słyszałam, jak koleś na konsultacjach w ministerstwie powiedział (na inny temat) rzecz, która jest dla wszystkich oczywista i widoczna jak pryszcz na nosie i uprzejme pytanie pana senatora, czy dysponuje dowodami na swoją tezę, bo jeśli nie, to winien przemyśleć komentowanie publiczne na okoliczność kilku aktów normatywnych. Miał rację. I śmierć w oczach.
Są tematy, które co do zasady są śliskie i jeśli właśnie nie masz możliwości sprawdzić od środka - najlepiej nie ruszaj.
"Pobłogosław Jezu drogi, tym co Dudę nam wybrali, Niech ten stan tak piękny, drogi na wiek wieków się utrwali :) "
[by Andrzej Stodolny prodakszyn]

Offline kasian85

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: Przestępczość gospodarcza w OSP
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 12, 2015, 21:34:46 »
wszedzie sa takie akcje, nie tylko w strazy, jednak moim zdaniem tutaj ktos ewidentnie szuka taniej sensacji... do pracy nie mozna zadnych tego typu plotek wsadzac ... tylko fakty poparte wyrokami, literatura...

Offline strazakusX

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 464
Odp: Przestępczość gospodarcza w OSP
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 13, 2015, 01:24:20 »
Mam nadzieję, że nie deprymują Cię opinie, oczywiście zainteresowanych. Oni nie mają pojęcia o czym piszą. Boją się i straszą sądem. Możesz to wykorzystać bo się ujawnili.
W ramach pracy naukowej, może poruszać każdy temat z każdej strony. I możesz pisać co chcesz. To oceniający zdecyduje czy się pod tym podpisze (jako recenzent) czy nie.
Twoje wnioski z materiałów zebranych będą Twoimi wnioskami i tematem będzie jedynie czy dać temu wiarę czy nie. Tak więc, każda myśl co do której jesteś przekonany powinna być zawarta.
Zachęcam do zgłębiania tematu. I gwarantuję, że w ramach pracy naukowej, żaden wyroki nie są potrzebne.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 13, 2015, 01:38:02 wysłana przez strazakusX »

Offline bj32

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 40
Odp: Przestępczość gospodarcza w OSP
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 13, 2015, 12:14:32 »
Znakomity pomysł. I najlepiej niech od razu leci do prokuratury z informacją, że następujący funkcjonariusze:
- kasia85
- bj32
- Guciorek
i tak dalej - mają coś na sumieniu i straszą sądem. Ujawnili się, ha! Że się boją, ha!
Nie wiem, czy byłeś na studiach, strazakus, ale zlituj się... Wnioski z czego? Z plotek z forum? I to w dodatku plotek z przesłaniem "poszukaj czegoś innego"?
I masz rację: wyroki nie będą potrzebne. Ale dowody owszem.

Czy jest na sali lekarz?
"Pobłogosław Jezu drogi, tym co Dudę nam wybrali, Niech ten stan tak piękny, drogi na wiek wieków się utrwali :) "
[by Andrzej Stodolny prodakszyn]

Offline wolski

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: Przestępczość gospodarcza w OSP
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 13, 2015, 22:02:40 »
Na zły tor zeszła ta dyskusja. Nikt nikogo nie ma zamiaru bezpośrednio obwiniać czy odprawiać tego typu ceregieli. Chciałem zaczerpnąć pewnej wiedzy o skali zjawiska, wyrobić w oparciu o wypowiedzi ludzi z różnych rejonów Polski zdania na ten temat. Proszę się nie gorączkować nad tym wątkiem.
Pozdrawiam.

Offline bj32

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 40
Odp: Przestępczość gospodarcza w OSP
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 13, 2015, 22:43:00 »
Ale to taka fajna rozrywka  :wacko:
"Pobłogosław Jezu drogi, tym co Dudę nam wybrali, Niech ten stan tak piękny, drogi na wiek wieków się utrwali :) "
[by Andrzej Stodolny prodakszyn]

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Przestępczość gospodarcza w OSP
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 14, 2015, 08:03:25 »
... Chciałem zaczerpnąć pewnej wiedzy o skali zjawiska, wyrobić w oparciu o wypowiedzi ludzi z różnych rejonów Polski zdania na ten temat....
No to masz już wiedzę, tylko chyba oczekiwałeś innej. Nie potwierdza się Twoja wizja OSP z przestępczością gospodarczą. Nikt nie jest doskonały i zdarzają się różne przypadki, ale jest to tak mały odsetek że nie ma o czym mówić.  Czas zamknąć temat.
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline strazakusX

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 464
Odp: Przestępczość gospodarcza w OSP
« Odpowiedź #15 dnia: Kwiecień 14, 2015, 14:42:43 »
Nie wiem, czy byłeś na studiach, strazakus, ale zlituj się... Wnioski z czego? Z plotek z forum? I to w dodatku plotek z przesłaniem "poszukaj czegoś innego"?
I masz rację: wyroki nie będą potrzebne. Ale dowody owszem.

Widzę, że kolego o studiach to słyszałeś ale od młodszych/starszych kolegów.
Najbardziej wartościowe prace naukowe to te oparte na badaniach i analizach własnych. Cała reszta to odtwórczość na podstawie opublikowanych źródeł i jest tyle warta co papier na którym się znajduje. Najważniejsze to umieć podnieść ciekawy temat i próbować go przeanalizować metodami naukowymi. Myślę, że spokojnie korzystając z anonimowych źródeł osobowych możesz dojść do ciekawych wniosków. A dowód w takim przypadku znajduje się na końcu. Tak właśnie działa praca naukowa.
Stawiasz tezę, prowadzisz badania, analizujesz je, a na końcu starasz się uzasadnić tymi działaniami postawioną tezę, a jak się nie da to piszesz, że była błędna i dlaczego.

OSP to są zwykłe stowarzyszenia, wystarczy porównać nazwiska zarządu z osobami decyzyjnymi w gminie aby wiedzieć czy na tych szczeblach już może być ciekawie. Inna sprawa to komercyjne Związki Ochotniczych Straży Pożarnych, tam to pewnie warto poszukać.
Jest co badać kolego.

Offline bj32

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 40
Odp: Przestępczość gospodarcza w OSP
« Odpowiedź #16 dnia: Kwiecień 15, 2015, 01:17:02 »
"Koleżanko" gwoli ścisłości.
Coś tam jednak o studiach wiem. Badania i analizy własne to jednak nie to samo, co napisanie do grupy nicków, które mogą odpowiedzieć cokolwiek. Na przykład "Oni nie mają pojęcia o czym piszą. Boją się i straszą sądem. Możesz to wykorzystać bo się ujawnili.", co wskazuje, że są jacyś "oni", co się boją.
A znakomitym potwierdzeniem mojego twierdzenia jesteś Ty sam. Postawiłeś tezę, że jestem strażakiem z OSP i się boję, więc straszę sądem. Skąd ją wziąłeś - nie wie nikt. Nie wiem, na czym polegały Twoje badania, bo nawet nie sprawdziłeś, że mam zaznaczoną płeć i stosowne zdjęcie. No to o analizie już nawet nie ma co mówić. Uzasadnienie zawiera się chyba w tym "straszą"...? Tyle, ze nie wiadomo, gdzie straszą. Pozostaje Ci poszukać dowodów na to, dlaczego Twoje wypowiedzi są z gruntu błędne.

Oczywiście, że wystarczy porównać rozmaite nazwiska z innymi nazwiskami i wtedy widać jak na widelcu, że to szwagra żony brat rodzony, spisek, aaaa!!! Tylko jak sprawdzanie nazwisk ma się do dowodów na przestępczość gospodarczą? Na moje oko w tym samym trybie można uznać, że skoro poprosiła mnie o pomoc pani Irena Kopacz, to premier mnie inwigiluje. Masz więcej takich pomysłów? Bo mnie się podobają.

A tak przy okazji: rozumiem, że Ty masz studia ukończone? Ale nie filologię polską, jak sądzę...? I nic związanego z logiką, jak mniemam...
"Pobłogosław Jezu drogi, tym co Dudę nam wybrali, Niech ten stan tak piękny, drogi na wiek wieków się utrwali :) "
[by Andrzej Stodolny prodakszyn]

Offline strazakusX

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 464
Odp: Przestępczość gospodarcza w OSP
« Odpowiedź #17 dnia: Kwiecień 16, 2015, 17:23:18 »
"Koleżanko" gwoli ścisłości.
...

Z logiki akurat miałem 5. A cyca nie zauważyłem.
Koleżanko, po nitce do kłębka - tu nie chodzi o to, że ktoś mu napisze "tu i tu rąbiemy", tylko o poszukiwanie punktów zaczepienia. Nie ma sensu szukać tam gdzie nie ma podejrzeń.

Offline bj32

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 40
Odp: Przestępczość gospodarcza w OSP
« Odpowiedź #18 dnia: Kwiecień 16, 2015, 17:43:13 »
Dyplomatycznie nie będę wnikać w powody przeoczenia cyca - postawie na brak skupienia.

A *gdzie* nie ma podejrzeń? Znasz jakąkolwiek grupę społeczną, która jest absolutnie czysta? Prawnicy? Księża? Policja? Sędziowie? Petenci Pomocy Społecznej? Urzędnicy? Ekspedientki? Sprzątaczki? Dzieci?
Społeczeństwo - szczególnie rodzime - co do zasady mataczy i kombinuje. W każdej, jednej grupie zdarzy się minimum jeden obywatel z minimum jednym przewałem. To po prostu jest w ludzkiej naturze.
Rzecz w tym, że niektóre grupy trzymają się razem i chronią sobie dupę wzajemnie, bo jest to wpisane w ich działalność. Inne zaś chętnie podpierniczą sąsiada, że oczywiście, że wynosi z fabryki śrubki i handluje gorzałą bez akcyzy.
Akurat nie trzeba ani studiów, ani wielkiej filozofii, żeby wiedzieć, że rozrywki typu łapanie szerszeni, wycinanie motocyklistów wbitych w tira i gaszenie śmietników wymagają zgrania. Zatem i szukanie, czy ktoś się nie zechce podzielić wiedzą - niespecjalnie trzyma się kupy. Pewnie ktoś by się znalazł. Ale pewnie byłoby to znacznie trudniejsze, niż w przypadku, powiedzmy, samotnych matek, które z radością by wypaplały, która w jakim stopniu jest samotna i z kim zaszła w piątą z kolei ciążę.

Ja z logiki miałam 3, ale to kompletnie nic nie znaczy :)
"Pobłogosław Jezu drogi, tym co Dudę nam wybrali, Niech ten stan tak piękny, drogi na wiek wieków się utrwali :) "
[by Andrzej Stodolny prodakszyn]

Offline fireman1

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 84
Odp: Przestępczość gospodarcza w OSP
« Odpowiedź #19 dnia: Maj 21, 2015, 16:46:11 »
 strazakusX, przeczytałem temat i tak nie za bardzo wiem o co Ci chodzi.

Chcesz pisać pracę na podstawie "doniesień" że ten tu zrobił coś? Taka informacja jest nic nie warta i niewiarygodna. W ten sposób możesz napisać, że 50 procent strażaków ochotników kradnie mundury z remiz, ale jak zapytasz "podejrzanych" to się okaże że oni piorą je w domach i odnoszą czyste.

Sam stwierdziłeś że "Najbardziej wartościowe prace naukowe to te oparte na badaniach i analizach własnych."
Zamiast pytać na forum, jedź do kilku OSP popytaj jak działają, jakie dokumenty muszą prowadzić itd. i wtedy możesz prowadzić badania i analizy, że np. przy takim a takim prowadzeniu dokumentów można sfałszować tak a tak, i aby tego uniknąć można wprowadzić takie a takie zmiany.

Pamiętaj że "każdy jest niewinny do czasu skazania prawomocnym wyrokiem" , a pisanie o nadużyciach o których wiesz z forum obarczone jest sporym nazwijmy to błędem.

Z drugiej strony jak już o przestępczości piszesz to ciekaw jestem waszego zdania na temat:
Stwierdzone nadużycia w OSP i nie tylko,  nagłaśniać, napiętnować, karać winnych, czy zamiatać pod dywan i ukrywać?

Offline bj32

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 40
Odp: Przestępczość gospodarcza w OSP
« Odpowiedź #20 dnia: Maj 22, 2015, 20:21:29 »
Jeśli wolno: karać. Ale też i jakie te nadużycia mogą być? Ktoś pod... zajuma kilka litrów paliwa? I to w dodatku przeciętny Kowalski?
Nagłaśniać i piętnować to nie wiem, jak... Publiczna chłosta? :D Pewnie, na stanowiskach kierowniczych jak najbardziej: na zbity pysk i wilczy bilet. Zresztą tu chyba normalnie kk wchodzi, nie? I kp, bo nie tylko przepisy systemowe obowiązują.
Zamiatanie pod dywan to nieporozumienie, na logikę biorąc, bo prowadzi wyłącznie do większych nadużyć i jak się taki zamieciony rozfigluje, to jeszcze zawału dostanie, albo zacznie nadużywać na potęgę, a formalnie to jednak dobro wspólne i w razie wielkiej afery oberwą również niewinni.
Tak na babski rozum.
"Pobłogosław Jezu drogi, tym co Dudę nam wybrali, Niech ten stan tak piękny, drogi na wiek wieków się utrwali :) "
[by Andrzej Stodolny prodakszyn]