Autor Wątek: Problem z łącznością  (Przeczytany 6541 razy)

Strażak90

  • Gość
Problem z łącznością
« dnia: Marzec 30, 2015, 13:34:18 »
Witam,
w pobliskiej jednostce OSP, do której należę posiadamy moduł DSP-50 z radiostacja Motorola GM340 oraz terminal DTG-53. Podczas alarmowania nawiązujemy łączność ze SK, poprzez radiostacje zamontowane na samochodach, lecz mamy problem z takową łącznością mimo kilkukrotnego dostrajania; akurat jesteśmy w "czarnym punkcie".

I tutaj mam do was pytanie. Czy jest możliwość nawiązywania łączności przez radiostacje podpiętą pod moduł DSP-50?  Czy trzeba wykonać jakąś dodatkową konfiguracje, aby takową łączność uzyskać. Dodam, że radiostacja jest ustawiona na kanał 1, podczas alarmowania ze SK.

Offline krzysiek_2k

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 324
Odp: Problem z łącznością
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 30, 2015, 13:44:24 »
Na drugim kanale zaprogramować kanał powiatowy i będzie działać. Należy tylko pamiętać, że po skończeniu łączności z PSK przestawić radiostację na kanał służący do uruchamiania syreny. U nas kiedyś radio zostało na "złym" kanale i podczas alarmowania system się nie uruchomił.

Offline Basior7776

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 580
Odp: Problem z łącznością
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 30, 2015, 14:20:14 »
Są tacy fachowcy którzy tak programują terminale że po zdjęciu gruszki automatycznie przełącza się na powiatowy a po ponownym założeniu wraca na alarmowy ;)

sorbent

  • Gość
Odp: Problem z łącznością
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 30, 2015, 14:20:31 »
Formalnie, to radio służące do DSP nie może być wykorzystywane do innych celów - tak coś kiedyś widziałem. Na pewno łączności na kanale służącym do alarmowania nie wolno nawiązywać. Jeśli nie macie łączności z radiostacji przewoźnych to macie dwa wyjścia:
1. Dzwonić telefonem - w zasadzie bez kosztów - na telefon inny niż alarmowy.
2. Zamontować radio stacjonarne + antenę na dachu - trochę kosztowne.

Offline Kamillos

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 36
Odp: Problem z łącznością
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 30, 2015, 16:37:38 »
U nas normalnie motorolka od selektywnego ma na kanale obok zaprogramowany kanał powiatowy i przez nią nawiązujemy łączność. Bardzo dobre rozwiązanie według mnie, wystarczy pamiętać, żeby zawsze wrócić na kanał selektywnego.

Strażak90

  • Gość
Odp: Problem z łącznością
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 30, 2015, 18:41:56 »
Dzięki wszystkim za odpowiedz  :piwo: 

Offline kamaras

  • starszy ogniomistrz
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 938
  • kamaras
Odp: Problem z łącznością
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 31, 2015, 00:20:15 »
Na pewno łączności na kanale służącym do alarmowania nie wolno nawiązywać.
Kto Ci nagadał takich głupot? :) U mnie dwa powiaty nawiązują łączność na kanale selektywnym. I ten w którym mieszkam - zgłaszamy się na selekcie po dyspozycję i ten w którym dysponujemy OSP też się zgłaszają na selekcie...

Natomiast wyjazd już zgłaszany na powiatowym...

sorbent

  • Gość
Odp: Problem z łącznością
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 31, 2015, 12:26:34 »

[/quote]
Kto Ci nagadał takich głupot? :) U mnie dwa powiaty nawiązują łączność na kanale selektywnym. I ten w którym mieszkam - zgłaszamy się na selekcie po dyspozycję i ten w którym dysponujemy OSP też się zgłaszają na selekcie...

Natomiast wyjazd już zgłaszany na powiatowym...
[/quote]

Szef Sekcji Informatyki i Łączności jednej z KW. zapytam z czego to wynika - "dobrych praktyk" czy konkretnych dokumentów.

Offline Kamillos

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 36
Odp: Problem z łącznością
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 31, 2015, 12:26:57 »
Na pewno łączności na kanale służącym do alarmowania nie wolno nawiązywać.
Kto Ci nagadał takich głupot? :) U mnie dwa powiaty nawiązują łączność na kanale selektywnym. I ten w którym mieszkam - zgłaszamy się na selekcie po dyspozycję i ten w którym dysponujemy OSP też się zgłaszają na selekcie...

Natomiast wyjazd już zgłaszany na powiatowym...

Wolno czy nie wolno, ale na chłopski rozum nie jest to chyba dobre rozwiązanie nawiązywać łączność na selektywnym... Nie wyobrażam sobie tego np. podczas działań powodziowych przecież wywołania zagłuszałyby się nawzajem z ludźmi totalny bałagan. Z resztą przy normalnych akcjach też - nie raz lecą selekty np. do pożaru a tu jakieś osp nawiązuje łączność i zagłusza.  Specem od tego nie jestem, ale chyba tak to działa nie?

Offline kamaras

  • starszy ogniomistrz
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 938
  • kamaras
Odp: Problem z łącznością
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 31, 2015, 15:09:31 »
Ale ja mówię tylko o dysponowaniu - t.j. odebraniu informacji o miejscu i rodzaju zdarzenia - to wszystko. Reszta z samochodu.
Nie wyobrażam sobie łączności z antenki samochodowej w garażu z SKKP oddalonym o 30-40 kilometrów...

sorbent

  • Gość
Odp: Problem z łącznością
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 01, 2015, 08:21:35 »
Zasady łączności mówią jasno, że po zadysponowaniu do łączności pomiędzy KDR a SK KP służy Kanał powiatowy - czyli zgłoszenie i wyjazdy i wszystko co po tym - kanał powiatowy.

Offline fireman1

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 84
Odp: Problem z łącznością
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 01, 2015, 19:23:16 »
Najlepszym rozwiązaniem i najtańszym jest 2 kanał w radiotelefonie tak jak to było pisane wcześniej. Opcja z automatyczną zmiana kanału jest jeszcze lepsza. Wiele zachodu z tym nie ma, wystarczy jeden kabelek i odpowiednie oprogramowanie radiotelefonu. Niestety zarówno jedno jak i drugie rozwiązanie ma wadę, że się nie powróci na kanał SW. Nawet jak będzie "automatyka" to zawsze może się znaleźć ktoś, kto będzie chciał posłuchać co się dzieje i zdejmie mikrofon.

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Problem z łącznością
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 01, 2015, 19:49:04 »
Zastanówcie się czy nie można zrobić czegoś żeby dało radę się dogadać z radiostacji z wozu - tak po prostu
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Problem z łącznością
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 01, 2015, 20:00:15 »
Może antena samochodowa 5/8 fali?

Offline fireman1

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 84
Odp: Problem z łącznością
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 01, 2015, 20:16:24 »
Dobre rozwiązanie jeśli masz garaż i bramę o metr większą od samochodu, no i jeśli jest to GCBA to nie masz tramwajów w okolicy ^_^

Odrębne pytanie czy w tym swoim samochodzie nie masz czasem plastikowego dachu.

Offline kamaras

  • starszy ogniomistrz
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 938
  • kamaras
Odp: Problem z łącznością
« Odpowiedź #15 dnia: Kwiecień 02, 2015, 11:43:12 »
sorbent - masz rację - "po zadysponowaniu". Wszystko w temacie :)

Offline sp7wme

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 21
Odp: Problem z łącznością
« Odpowiedź #16 dnia: Kwiecień 19, 2015, 15:15:41 »
do Sylwek i Fireman1
dobrze dostrojona antena 5/8 fali to rzadkosc na strazackich wozach, z reguly bywa tylko montowana, czasem przycinana na oko i tylko tyle...  pracuje poprawnie tylko wtedy, gdy jest idealnie w pionie, a wtedy, to i z garazu 30km dalej da sie pogadac ;) o ile nie jest zelbetonowy i instalacja na komendzie nie jest wykonana metoda na "odwal sie" (czesty przypadek)   
jako ciekawostke poda, ze jesli antena bazowa jest montowana na wysiegniku w bok od masztu, to _MUSI_ byc odsunieta od tego masztu na pol fali, a to jest prawie caly metr, ile jest takich instalacji?
ktos wspomnial o plastikowym nadwoziu auta - mozna zamontowac antene polfalowa i po sprawie, polfalowa antena z racji zasady dzialania nie potrzebuje przeciwwagi w postaci metalowej karoserii samochodu, optycznie podobna do 5/8, ale nieco krotsza     
antene 1/4 fali (najpopularniejsza) i 5/8 tez da sie na plastikowym aucie zamontowac, jesli sie przy glowicy zastosuje cwiercfalowy szlejf wykonany z koncentryka, szalu nie bedzie, ale dzialac bedzie ;)   
znac takie sztuki (oraz inne, rownie przydatne) to w/g mnie podstawowy obowiazek kazdego resortowego radiowca, ktory jest odpowiedzialny za sprawne dzialanie lacznosci radiowej   
problem lacznosci miedzy KP PSP i OSP w oddalonych i nizej terenowo polozonych placowkach tez jest dosc prosty do rozwiazania, powiadamianie strazakow OSP o akcji rowniez, ale decydenci wola wprowadzac pseudolepsze rozwiazania cyfrowe, w dodatku niekompatybilne z "reszta swiata" 
najciekawsze z tego punktu widzenia moga byc akcje gasnicze na styku np. trzech wojewodztw z udzialem PSP, OSP i innych sluzb ratowniczych jednoczesnie...
znam te zagadnienia od strony EMCOM
jesli pojawia sie w zwiazku powyzszym jakies pytania - prosze smialo
SP7WME  Krzysztof
EMCOM Manager OT-15 PZK
sp7wme@o2.pl
+48 696 517 000

Offline fireman1

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 84
Odp: Problem z łącznością
« Odpowiedź #17 dnia: Kwiecień 19, 2015, 23:24:37 »
Do sp7wme

Witam krótkofalowca. Teorie wyłożyłeś idealnie. Niestety i z praktyką muszę się zgodzić. Radiowców resortowych już chyba nie ma, przynajmniej w promieniu 100 km ode mnie. Anteny na większości wozów to jakość kijów od szczotki. nie tylko 5/8 czy 1/2 a i 1/4 nie są strojone, a i jakość montażu pozostawia wiele do życzenia. Z autopsji podam montaż na krawędzi dachu, wtyczki zaciskane kombinerkami, że o żyle środkowej nie wspomnę, przewody przykręcone do blachy (przez środek przewodu). W ćwiartkach -tych tanich z motylkiem- luźne pręty, bo śrubki powypadały. A i pręt zgięty pod kątem 90 do polaryzacji poziomej też się czasem zdarza. Niestety przyszły czasy kiedy rację ma ten co ma władzę lub głośniej krzyczy, a jakakolwiek sugestia jest traktowana jak zdrada stanu, albo próba wyłudzenia kasy. Miałem też przypadek, gdzie twierdzono że antena była strojona i koniec. Faktycznie na swr-u było koło 1,3. Niestety po podpięciu analizatora wyszło, że rezonans jest gdzie indziej. Ale to już inna historia.
Jako wisienka na torcie to podam przypadek gdzie fachman podłączył zasilanie radiotelefonu 12V z jednego akumulatora - ale tego drugiego!!! - i żeby nie było zwarcia odizolował antenę, uchwyt radia i mocowanie mikrofonu. Działało tak długo, aż ktoś położył, mikrofon na blasze .... i kabel poszedł z dymem.
Reasumując, kwestia łączności w straży to temat rzeka.

Offline 998Daro112

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Problem z łącznością
« Odpowiedź #18 dnia: Kwiecień 20, 2015, 00:36:16 »
Witam a ja mam pytanie ponieważ u nas na DSP jest radiostacja Motorola GM340 jest tak że selektywne odbiera na przycisku 1 natomiast rozmowa ze Stanowiskiem jest na P1. A moje pytanie brzmi że np w piątek w sąsiednim powiecie dyspozytor sprawdza łączność i alarmowanie i bardzo dobrze słychać jak lecą tam selektywne oraz dyspozytora natomiast już pozostałych jednostek nie słychać tak samo jak dyspozytora z naszego powiatu. I czy można odebrać zgłoszenie nie przełączając na P1. Czy jest to normalne co napisałem czy tak nie powinno być a selektywne zawsze lecą bez problemu u nas jak i rozmowa z SKKP też przebiega bez problemów

Offline sp7wme

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 21
Odp: Problem z łącznością
« Odpowiedź #19 dnia: Kwiecień 20, 2015, 10:07:43 »
do Fireman1: przypadki antenowej cepeliady moznaby zakwalifikowac jako sabotaz ;) hehe
ale dlaczego nikt nie robi porzadku z takimi przypadkami?
czy aby cos sie zmienilo, to trzeba, aby jakis strazak spalil sie w samochodzie w czasie akcji gaszenia pozaru lasu, bo nie dowolal sie o wsparcie?   
dla wiadomosci osob programujacych radia : w sofcie jest tez do ustawienia parametr "front end filter", decyduje on o czulosci toru odbiorczego, jest to _BARDZO_WAZNY_ parametr, najczesciej olewany przez "serwisowcow" (opis po angielsku), bo moze zbyt gleboko ukryty w menu softu i po prostu nie chce sie... 
jesli w okolicy macie jakichs krotkofalowcow, to nie bojcie sie poprosic o pomoc w sprawdzeniu poprawnosci instalacji, to moze uratowac d###, a nawet zycie   
natomiast spapranie instalacji przy montazu proponuje zglaszac na pismie do PSP, moze to kogos ruszy
jesli jest z tym jakis problem - mozna smialo pisac do mnie
SP7WME  Krzysztof
EMCOM Manager OT-15 PZK
sp7wme@o2.pl
+48 696 517 000