Autor Wątek: awans na kapitana  (Przeczytany 5711 razy)

Offline reklama17

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 6
awans na kapitana
« dnia: Marzec 29, 2015, 21:58:06 »
witam
potrzebuję porady
SGSP ukończyłem w 2012 roku, w maju mianowanie na mł. kpt.,  a od 1 czerwca służba zawodowa w JRG Komendy Powiatowej.
Rozpocząłem na stanowisku d-cy sekcji, pierwsze oficerskie.
W tym roku będzie 3 lata w służbie zawodowej i tutaj mój problem i pytanie.
Minęła amnestia i zgodnie z Rozporządzeniem MSWiA z 20 marca 2009 d-ca sekcji w Komendzie Powiatowej jest stanowiskiem aspiranckim,
a najwyższy stopień na tym stanowisku to aspirant sztabowy ( z tym że, nie dotyczy absolwentów SGSP).
Następna sprawa, zgodnie z Ustawą o PSP  aby awansować na pełnego kapitana trzeba przesłużyć 3 lata jako mł.kpt.

Tutaj moje pytanie.
Czy należy mi się (i osobą w mojej sytuacji), oczywiście jeśli nie ma innych przeciwwskazań,  stopień kapitana w maju.

Spotkałem się z argumentem że, pracuję od czerwca i w maju nie ma pełnych 3 lat, co byłoby uzasadnione w teorii jednak zupełnie bez sensu w praktyce.
Inny argument na sprzeciw to taki że, dowódca sekcji to stanowisko aspiranckie, tutaj jednak nonsens bo to najwyższe stanowisko jakie może uzyskać dzienny absolwent SGSP a następne stanowisko, pierwsze oficerskie z-ca d-cy zmiany można uzyskać po 4 latach służby. Co tworzył by pewien błąd w prawie i uzyskanie kapitana po 3 latach przez dziennego absolwenta SGSP byłoby porostu niemożliwe.

Chciałbym zadać to pytanie komuś w strukturach PSP z pominięciem mojej kadrowej. Kto jest kompetentny w tych sprawach?
Dziekuję i pozdrawiam

Offline gochniak

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 163
Odp: awans na kapitana
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 30, 2015, 15:50:06 »
Moim zdaniem musisz zajmować stanowisko oficerskie, żeby dostać kolejną gwiazdkę. Chyba nigdzie nie jest "powiedziane", że należy Ci się to po 3 latach służby w stopniu mł. kpt. Znam przypadki absolwentów, którzy służą już 6 lat w Twoim stopniu i  trzeciej gwiazdki nie dostali ze względu na zajmowane stanowisko.

Offline ponczo83

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 86
Odp: awans na kapitana
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 30, 2015, 18:47:30 »
Obecnie zajmujesz stanowisko d-ca sekcji czyli jest to stanowisko aspiranckie. Aby uzyskać awans w stopniu na kpt. musisz zajmować stanowisko oficerskie (przynajmniej na czas pisania wniosku), tz. na podziale jest to tylko z-ca d- cy zmainy i d- ca zmiany.
W rozporządzeniu kwalifikacyjnym z 2009 jest odstępstwo od absolwentów SGSP, ale tylko do zajmowania stanowiska d- ca sekcji jeśli ktoś nie jest po SGSP staż służby musi mieć 5 lat.

Offline Oxandrolon

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 196
Odp: awans na kapitana
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 31, 2015, 14:21:22 »
Dokładnie jak poprzednik. Niestety, ale zajmujesz stanowisko, dla którego maksymalny stopień etatowy to aspirant sztabowy, resztę sobie sam dopowiedz. Odstępstwo jest od wymaganego stażu, a nie od maksymalnego stopnia etatowego. Nie tworzy to również błędu w prawie. Pierwsze stanowisko oficerskie, dla którego maksymalny stopień etatowy to kapitan, to młodszy specjalista (niestety w trybie codziennym). Krótko, treściwie i niestety brutalnie.

Offline reklama17

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: awans na kapitana
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 01, 2015, 13:45:00 »
dzięki Panowie. W stopniu mam już jasność.

A co ze stanowiskiem. Tzn tymi miesiącami. 4 lata służby stałej (potrzebne na z-ce dowódcy zmiany) będę miał w czerwcu, a miesiącem
awansowym jest maj.
Będę musiał czekać do listopada? Albo następnego maja?

Offline username 2013

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 53
Odp: awans na kapitana
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 01, 2015, 13:53:41 »
Co do stanowiska to po prostu musi minąć okres wymieniony w odpowiednim rozporządzeniu. Stanowisko możesz objąć w dowolnym miesiącu, nie musi być to listopad lub maj. Trzy lata to dość czasu żeby zapoznać się z przepisami określającymi służbę w PSP, jak sądzisz?

Offline lampard

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 205
Odp: awans na kapitana
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 01, 2015, 16:21:16 »
Co do stanowiska to po prostu musi minąć okres wymieniony w odpowiednim rozporządzeniu. Stanowisko możesz objąć w dowolnym miesiącu, nie musi być to listopad lub maj. Trzy lata to dość czasu żeby zapoznać się z przepisami określającymi służbę w PSP, jak sądzisz?

Nie rozumiesz sensu wypowiedzi a już zaczynasz jazdę, że nie zna przepisów. Oczywiste jest, że może awansować na stanowisku w obojętnie jakim miesiącu po wysłużeniu tych 4 lat. Pyta czy będzie mógł awansować w stopniu w listopadzie czy będzie czekał do maja. I tu taki paradoks. Ukończył SGSP w 2012 a *** może dostanie dopiero w 2017...

Offline username 2013

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 53
Odp: awans na kapitana
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 01, 2015, 18:34:25 »
Co do stanowiska to po prostu musi minąć okres wymieniony w odpowiednim rozporządzeniu. Stanowisko możesz objąć w dowolnym miesiącu, nie musi być to listopad lub maj. Trzy lata to dość czasu żeby zapoznać się z przepisami określającymi służbę w PSP, jak sądzisz?

Nie rozumiesz sensu wypowiedzi a już zaczynasz jazdę, że nie zna przepisów. Oczywiste jest, że może awansować na stanowisku w obojętnie jakim miesiącu po wysłużeniu tych 4 lat. Pyta czy będzie mógł awansować w stopniu w listopadzie czy będzie czekał do maja. I tu taki paradoks. Ukończył SGSP w 2012 a *** może dostanie dopiero w 2017...

O co pyta chyba wyraźnie zostało napisane:

dzięki Panowie. W stopniu mam już jasność.

A co ze stanowiskiem...


Offline marwit

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 73
Odp: awans na kapitana
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 01, 2015, 21:10:44 »
Witka.
Rozśmieszają mnie strażacy po dziennej SGSP - niewiedzą i nieznajomością przepisów. Jak to im wmawiają, ż to Oni są najlepsi.