Autor Wątek: Oznakowanie drzwi PPOŻ.  (Przeczytany 8190 razy)

Offline adnaw22

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Oznakowanie drzwi PPOŻ.
« dnia: Marzec 05, 2015, 11:17:11 »
Dzień dobry,

mam problem z oznakowaniem drzwi prowadzących z korytarza na wydzieloną klatkę schodową. Drzwi takie należy oznakować za pomocą znaku „Drzwi przeciwpożarowe. Zamykać”. Co jednak w przypadku, kiedy przedmiotowe drzwi są utrzymane w pozycji otwartej za pomocą elektrotrzymaczy, a zamykają się tylko w momencie wzbudzenia alarmu?

Dziękuję za pomoc i pozdrawiam :)

Offline mariusz

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 277
Odp: Oznakowanie drzwi PPOŻ.
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 05, 2015, 13:20:30 »
Rozporządzenie nakazuje oznakować.
« Ostatnia zmiana: Marzec 05, 2015, 13:34:40 wysłana przez mariusz »

Offline adnaw22

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Oznakowanie drzwi PPOŻ.
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 05, 2015, 14:36:33 »
Dziękuję za odpowiedź.
Tak, wiem, że  jest zapis w Rozporządzeniu i dlatego mam dylemat.
Oznakowanie otwartych drzwi znakiem "zamykać" może doprowadzić do sytuacji, w której co niektórzy (bardziej nadgorliwi użytkownicy) będą szarpać za drzwi i próbować je zamknąć. Już słyszę głosy - "Ale przecież tu jest napisane, żeby zamykać, to chciałem zamknąć".
 
Opis znaku w Polskiej Normie przedstawia się następująco:

PN - N - 01236-4:1997, tablica 1
Treść znaku: Sylwetka człowieka w świetle drzwi z prawej strony języki ognia.
Kształt i barwa: Znak kwadratowy lub prostokątny
Tło: barwa czerwona
Otwór drzwiowy: barwa biała
Sylwetka człowieka: barwa czerwona
Ogień: barwa biała
Znak dodatkowy
tło – barwa czerwona
napis – barwa biała
Zastosowanie – do oznaczenia drzwi znajdujących się w ścianach oddzielenia przeciwpożarowego

Czyli rozumiem, że mogę zastosować sam znak drzwi PPOŻ.– bez znaku dodatkowego (napisu)?

Offline mariusz

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 277
Odp: Oznakowanie drzwi PPOŻ.
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 05, 2015, 16:50:14 »
Dziwne to z tym oznakowaniem, ale co zrobisz. Najwyżej oznakuj drzwi dopiero po ewentualnych uwagach kontrolującego - bywa tak, że nie powiedzą słowa w tej sprawie.

Offline Kobra

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 301
Odp: Oznakowanie drzwi PPOŻ.
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 05, 2015, 17:28:34 »
Do taki drzwi ppoż., które normalnie są otwarte stosuję znak "Drzwi przeciwpożarowe. Nie blokować!". Wygląda on identycznie jak tamten znak, różni się tylko napisem - zamiast "zamykać" jest "nie blokować".

Jest to znak uzupełniający. Wprawdzie nie ma go w PN dot. oznakowania TSZ, ale chyba każdy z nas wie, że ta norma jest strasznie zacofana, brakuje w niej wielu znaków...  Norma z 1997 r. ... to też wiele mówi. Proponuję zerknąć na normę ISO dot. oznakowania bezpieczeństwa i jaka tam jest paleta znaków :)

Uczyń siebie swoim własnym schronieniem, przemierzaj świat nie będąc przywiązanym do niczego...

Offline adnaw22

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Oznakowanie drzwi PPOŻ.
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 06, 2015, 12:50:22 »
Dziękuję za podpowiedź - zerknę do ISO. Rzeczywiście - PN-ki wymagają aktualizacji :)

Życzę Wszystkim udanego weekendu  :)