Autor Wątek: Aspirant w OSP  (Przeczytany 9794 razy)

Offline jens16

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 158
Aspirant w OSP
« dnia: Styczeń 15, 2015, 15:58:37 »
Witam mam pytanie czy kadet SA PSP będąc po pierwszym roku zdając egzamin Z22 bez kursu dowdców OSP może dowodzić w OSP czy dopiero jak skończy szkołę i zda Z23?

Offline młody16

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 204
Odp: Aspirant w OSP
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 15, 2015, 16:26:25 »
Z22 z tego co mi wiadomo to wykonywanie działań ratowniczych, a Z23 to zarządzanie działaniami ratowniczymi.

Do dowodzenia w OSP uprawnia cię: podoficer (stara podoficerka), technik pożarnictwa (Z22 i Z23 RAZEM), oficer (inżynier pożarnictwa), nie wiem jak to jest z inżynierami bezpieczeństwa pożarowego.

Offline jens16

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 158
Odp: Aspirant w OSP
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 15, 2015, 16:39:17 »
Więc z samym Z22 nie mogę dowodzić?

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Aspirant w OSP
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 15, 2015, 16:44:52 »
Jeśli zadajesz takie pytania, jesteś leniwy i nie chce Ci się sprawdzać zakresu danych "kwalifikacji", lepiej daj sobie spokój z dowodzeniem.
Poczytaj - http://www.straz.gov.pl/data/other/organizacja_kkz-tow_w_szkolach_aspiran.pdf
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline jens16

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 158
Odp: Aspirant w OSP
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 15, 2015, 16:47:02 »
Rozchodzi mi się o to czy jeśli masz zdany Z22 to tak jakbyś miał stopień podoficerski czy tak jest? A leniwy nie jestem jeśli wiedziałbym gdzie szukać to nie zadawałbym takich pytań bo w przeciwieństwie do niektórych nie pytam jeśli wiem gdzie to znaleźć. A ty nie krytykuj z góry ludzi tylko może pomóż i podsuń pomysł nie chcę gotowego rozwiązania na tacy.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 15, 2015, 16:50:27 wysłana przez jens16 »

Offline młody16

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 204
Odp: Aspirant w OSP
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 15, 2015, 17:04:14 »
Rozchodzi mi się o to czy jeśli masz zdany Z22 to tak jakbyś miał stopień podoficerski czy tak jest? A leniwy nie jestem jeśli wiedziałbym gdzie szukać to nie zadawałbym takich pytań bo w przeciwieństwie do niektórych nie pytam jeśli wiem gdzie to znaleźć. A ty nie krytykuj z góry ludzi tylko może pomóż i podsuń pomysł nie chcę gotowego rozwiązania na tacy.

Odpowiedz sobie na pytania czy na egzaminie z kwalifikacji Z22 miałeś elementy dowodzenia????
-Nie

Więc na jakiej podstawie chcesz dowodzić? że masz Z22 i to jak podoficerka? Tak to nie działa  -_-

Offline jens16

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 158
Odp: Aspirant w OSP
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 15, 2015, 17:11:15 »
Tak wiem zdaje sobie sprawę, że na Z22 nie ma nic z dowodzenia tylko myślałem, że Z22=podoficerka a strażak w stopniu podoficerskim może dowodzić.

Offline Robson71

  • CS PSP 2012-2014
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 89
Odp: Aspirant w OSP
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 15, 2015, 17:11:49 »
Rozchodzi mi się o to czy jeśli masz zdany Z22 to tak jakbyś miał stopień podoficerski czy tak jest? A leniwy nie jestem jeśli wiedziałbym gdzie szukać to nie zadawałbym takich pytań bo w przeciwieństwie do niektórych nie pytam jeśli wiem gdzie to znaleźć. A ty nie krytykuj z góry ludzi tylko może pomóż i podsuń pomysł nie chcę gotowego rozwiązania na tacy.

choćby nawet był to stopień podoficerski - odpowiedz mi dlaczego miałby cię uprawniać do kierowania działaniami? jeżeli stanowisko dowódcy zastępu w psp to minimum pierwszy stopień aspirancki, ale okej osp to nie psp, więc nie wkładajmy stopni z państwówki do ochotniczej. Koledzy powyżej odpowiedzieli ci na pytanie, a ty jak na tacy masz to wyłożone w informatorze z komisji egzaminacyjnej, potrafisz wykonywać a nie zarządzać działaniami. Swoją drogą, jeśli faktycznie pchasz się z tym śmiesznym egzaminem na dowódcę w osp to jest po prostu głupi.

EDIT: w której aspirantce uczą takich mądrości że podoficer może dowodzić?
Strażak to ma być Strażak, a nie jakaś popierdółka!

Offline dzilu96

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 879
Odp: Aspirant w OSP
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 15, 2015, 17:24:21 »
Jest okazja co do tematu to zapytam:
Otrzymawszy promocję w Szkole Aspirantów PSP nie muszę mieć ukończonego kursu podstawowego strażaka aby brać udział w akcjach OSP?

Offline jens16

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 158
Odp: Aspirant w OSP
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 15, 2015, 17:25:15 »
Dla wyjaśnienia nie pcham się tylko pytam. Jeśli są osoby po kursie dowódców w OSP to po co mam się pchać. To, że aspirant może dowodzić w OSP to wiem. Nurtowało mnie tylko pytanie czy po Z22 może bo kojarzyłem to jako równe z podoficerem a na forum się ludzie wypowiadali, że podoficer PSP może dowodzić w OSP i nie musi robić kursu dowódców OSP.

Offline suchini

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 129
Odp: Aspirant w OSP
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 15, 2015, 19:43:06 »
Chłopak grzecznie pyta to najlepiej pojechać po nim nie pierwszy raz spotykam się z taka sytuacją tutaj na forum gdzie niektóre osoby całe 8 godzin w pracy czekają jak hieny na ofiarę żeby tylko zbesztać jak padlinę. Takie realia w PSP wszyscy są równi dlatego dzielą ich na lepszych i gorszych :tuba: Kolego po Z22 nie możesz dowodzić zastępem OSP w czasie działań ratowniczo-gaśniczych ponieważ egzamin Z22 nie obejmuje elementów dowodzenia pozdrawiam i życzę cierpliwości. Jak spróbujesz tego chleba do którego tak Ci prędko z czasem stwierdzisz jak na pace było zajebiście. pozdrawia 

Offline jens16

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 158
Odp: Aspirant w OSP
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 15, 2015, 22:03:01 »
No i o to mi chodziło stanowcza odpowiedź zamiast rozczulania się nad drobnostkami. Wielkie dzięki.

Offline Levy

  • Per aspera ad astra
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.477
Odp: Aspirant w OSP
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 16, 2015, 12:01:22 »
No i o to mi chodziło stanowcza odpowiedź zamiast rozczulania się nad drobnostkami. Wielkie dzięki.

Odpowiedź otrzymałeś już w pierwszym poście...
Wpływ dowódcy jako twórcy karności jest przodujący. Gdy dowódca ma powagę wynikającą ze stopnia i stanowiska, a ponadto dużą wiedzę i umiejętność pracy, wówczas jego wpływ działa tak silnie, że każdy podwładny uważa podporządkowanie się mu za samo przez się zrozumiałe.

Offline mirek1

  • Jeszcze nigdy w dziejach tak wielu nie mówiło tak wiele do tak wielu, mając do powiedzenia tak niewiele.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 941
  • "Tylko głupiec ma odpowiedź na wszystko."A.France
Odp: Aspirant w OSP
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 21, 2015, 12:07:01 »
Witam mam pytanie czy kadet SA PSP będąc po pierwszym roku zdając egzamin Z22 bez kursu dowdców OSP może dowodzić w OSP czy dopiero jak skończy szkołę i zda Z23?
Tak Ci kolego na tym zależy? Tylko pamiętaj o tym , że za wszystkie błędy podczas działań będziesz odpowiedzialny osobiście. Same uprawnienia dowódcy to tylko papier, który może Ci pomóc gdy twoje działania będzie badała policja czy prokurator.
A żeby dobrze dowodzić to trzeba mieć doświadczenie , którego żadna szkoła , żaden kurs nie da.
  Kolego czytaj przepisy a nie słuchaj tego co podpowiadają i sam wyciągaj wnioski.
Tylko dwie rzeczy są nieskończone : wszechświat i ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.
                                      Albert Einstein

Offline jens16

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 158
Odp: Aspirant w OSP
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 21, 2015, 20:37:54 »
Witam mam pytanie czy kadet SA PSP będąc po pierwszym roku zdając egzamin Z22 bez kursu dowdców OSP może dowodzić w OSP czy dopiero jak skończy szkołę i zda Z23?
Tak Ci kolego na tym zależy? Tylko pamiętaj o tym , że za wszystkie błędy podczas działań będziesz odpowiedzialny osobiście. Same uprawnienia dowódcy to tylko papier, który może Ci pomóc gdy twoje działania będzie badała policja czy prokurator.
A żeby dobrze dowodzić to trzeba mieć doświadczenie , którego żadna szkoła , żaden kurs nie da.
  Kolego czytaj przepisy a nie słuchaj tego co podpowiadają i sam wyciągaj wnioski.

Dziękuje za radę na pewno wezmę to pod uwagę jeśli będę kiedyś dowodził. Nie śpieszno mi do dowodzenia i na pewno też chce nabrać doświadczenia za nim będę na miejscu dowódcy. Chciałem tylko się dowiedzieć od strony prawnej jak to wygląda.

Offline Ice-Man

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 358
Odp: Aspirant w OSP
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 21, 2015, 22:03:41 »
Witam mam pytanie czy kadet SA PSP będąc po pierwszym roku zdając egzamin Z22 bez kursu dowdców OSP może dowodzić w OSP czy dopiero jak skończy szkołę i zda Z23?

Z tego co mi wiadomo, nie jesteś aspirantem tylko kadetem pierwszego rocznika studium aspirantów :) to robi różnicę. Aby móc cieszyć się pełnią praw wyniesioną z PSP w OSP, należy najpierw trafić do służby stałej. A na razie jesteś jak i ja do lipca w służbie kandydackiej nie dającej praw do dowodzenia w OSP. Dopiero po promocji trafiasz do służby stałej i mając uprawnienia podoficerskie w OSP możesz działać jakbyś miał pokończone wszystkie kursy. Kiedyś stara podoficerka miała wszystkie uprawnienia w OSP, ale obecnie w PSP docelowo dowódca zastępu musi być min. aspirant wiec i aspiryna będzie w OSP miał pełnie praw.
==> http://chomikuj.pl/ice-man <==
Testy do Szkół Aspirantów, testy na naborach do PSP, do KPP, materiały szkoleniowe OSP :)

Offline jens16

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 158
Odp: Aspirant w OSP
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 23, 2016, 13:00:20 »
Pisze z zapytaniem o taką sytuacje. Aspirant PSP jadący do zdarzenia jako członek OSP, który dowodzi. Na miejsce zdarzenia przyjeżdża, np. Naczelnik jakiejś OSP albo Komendant Gminny czy w takiej sytuacji oni przejmują dowodzenie czy nadal ten aspirant dowodzi?

Offline jens16

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 158
Odp: Aspirant w OSP
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 23, 2016, 15:32:08 »
Pytam jako członek OSP

Offline jens16

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 158
Odp: Aspirant w OSP
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 23, 2016, 15:56:05 »
Dzięki za odpowiedź jeszcze się zagłębie w rozp. o KSRG

Offline Teoria

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 27
Odp: Aspirant w OSP
« Odpowiedź #19 dnia: Lipiec 10, 2016, 19:14:35 »
« Ostatnia zmiana: Lipiec 14, 2016, 21:36:40 wysłana przez Teoria »