Autor Wątek: statut a rzeczywistość  (Przeczytany 2069 razy)

Offline strazak39

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 25
statut a rzeczywistość
« dnia: Grudzień 18, 2014, 21:29:33 »
Witam kolegów i proszę o poradę, najlepiej fachową. Na stronie związku znalazłem taki zapis:

Sąd rejestrowy może również zażądać przesłania oświadczeń członków zarządu, że nie są powiązani w sposób opisany w statucie z członkami komisji rewizyjnej. Oznacza to, że członkowie zarządu nie mogą być małżonkami członków komisji rewizyjnej ani pozostawać z nimi w stosunku pokrewieństwa, powinowactwa lub podległości z tytułu zatrudnienia.  Podobnych oświadczeń może także zażądać sąd rejestrowy od członków komisji rewizyjnej.

Z jakich przepisów to wynika?? W mojej jednostce w statucie nie ma o tym mowy a i we wzorcowym tego nie zalazłem a sytuacja jest taka: członkowie komisji rewizyjnej to szwagrowie a prezes jest synem jednego z nich. Czy jest to dopuszczalne????


I drugi zapis który mnie interesuje to :

Zarząd opracowuje projekty rocznego planu działalności i budżetu OSP, które uchwala walne zebranie oraz składa walnemu zebraniu sprawozdania z ich wykonania.

Jak to jest w Waszych jednostkach bo u nas budżet oraz plan pracy( o ile taki jest???) ustala sam zarząd a na pewno nie uchwala tego walne zebranie. Walne odbywa się tylko raz do roku jako podsumowanie i nic więcej.

Co o tym sadzicie???

Offline awaqatal

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 64
Odp: statut a rzeczywistość
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 19, 2014, 08:32:41 »
Ad. 1
Statut wzorcowy § 32 p.4

Ad.2
Walne zebranie uchwala budżet i plan działalności w uchwale nr.1 z walnego zebrania.

Offline strazak39

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 25
Odp: statut a rzeczywistość
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 19, 2014, 11:10:43 »
Dziękuję za odpowiedz ale nie do końca ona wszystko wyjaśnia. Jak kolega napisał to jest statut wzorcowy czyli służący jak baza. W mojej jednostce statut tego zapisu nie posiada i nie wiem czy nie jest to nadużycie. Czy są jakieś akty prawne które nakazują jednostką OSP przyjąć statut wzorcowy jako ten właściwy i zgodny z prawem lub czy są przepis inne regulujące kwestię pokrewieństwa i powinowactwa w takich instytucjach?

Offline Levy

  • Per aspera ad astra
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.477
Odp: statut a rzeczywistość
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 19, 2014, 11:58:12 »
Dziękuję za odpowiedz ale nie do końca ona wszystko wyjaśnia. Jak kolega napisał to jest statut wzorcowy czyli służący jak baza. W mojej jednostce statut tego zapisu nie posiada i nie wiem czy nie jest to nadużycie. Czy są jakieś akty prawne które nakazują jednostką OSP przyjąć statut wzorcowy jako ten właściwy i zgodny z prawem lub czy są przepis inne regulujące kwestię pokrewieństwa i powinowactwa w takich instytucjach?

Statut wzorcowy nie jest wzorem narzuconym. Jest wzorcem, a to znaczy tyle, że jednostki mogą się na nim opierać przy stworzeniu własnego statutu, ergo albo przyjmują go w niezmienionej formie albo w zmienionej. Proste.
Wpływ dowódcy jako twórcy karności jest przodujący. Gdy dowódca ma powagę wynikającą ze stopnia i stanowiska, a ponadto dużą wiedzę i umiejętność pracy, wówczas jego wpływ działa tak silnie, że każdy podwładny uważa podporządkowanie się mu za samo przez się zrozumiałe.

Offline fireman90

  • Jajakobyły...
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 355
Odp: statut a rzeczywistość
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 19, 2014, 13:14:34 »
W mojej jednostce statut tego zapisu nie posiada i nie wiem czy nie jest to nadużycie. Czy są jakieś akty prawne które nakazują jednostką OSP przyjąć statut wzorcowy jako ten właściwy i zgodny z prawem lub czy są przepis inne regulujące kwestię pokrewieństwa i powinowactwa w takich instytucjach?

Zapis o który pytasz dotyczy jednostek posiadających status Organizacji Pożytku Publicznego (OPP). Jeśli Twoja OSP takowego nie posiada, Wasz statut jest jak najbardziej prawidłowy. Tu więcej informacji w temacie http://poradnik.ngo.pl/x/617700