Autor Wątek: Historia PSP  (Przeczytany 2827 razy)

dorward

  • Gość
Historia PSP
« dnia: Listopad 19, 2014, 00:15:43 »
Witam, podjąłem się pisania pracy licencjackiej na temat : organizacja i funkcjonowanie PSP na przykładzie KMPSP w... Mam już prawie całą bibliografię, lecz brakuje mi książki/publikacji, czegokolwiek, co związane jest z historią straży pożarnej w Polsce od początków jej istnienia. macie może jakieś sprawdzone książki godne polecenia? przeleciałem już chyba wszystkie biblioteki i nic :/

Offline Garrity

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 131
Odp: Historia PSP
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 19, 2014, 00:27:49 »
Wujek Google. Pierwszy link z brzegu: http://www.straz.gov.pl/page/index.php?str=950  :komp:

Offline b07

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 454
  • Everyone goes home
Odp: Historia PSP
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 19, 2014, 09:44:30 »
http://www.fabryka998.pl/wydawnictwa/ksiazki_i_podreczniki/album_20_lat_panstwowej_strazy_pozarnej_1992-2012.html

Ksiazka na XX-lecie PSP. Sa tez publikacje regionalne, np. historia strazy Podkarpacia, historia strazy Opolszczyzny, ale to biale kruki i najpredzej dostanie sie je po jakichs znajomosciach.

Dosc dobre sa ksiazki/podreczniki o historii ustroju panstwa i organach administracji (biblioteka najblizszej wyzszej uczelni - wydz. nauk humanistycznych i/lub prawnych). Najczesciej organom ochrony ppoz. poswiecony jest osobny rozdzial. Postaram sie odgrzebac konkretne tytuly z mojej pracy magisterskiej.

Ciekawy jest tez cykl artykulow w PP o nowym stanie prawnym z lat 1992-1995.

dorward

  • Gość
Odp: Historia PSP
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 19, 2014, 14:33:42 »
Garrity -gdyby to bylo takie proste to bym nie pytal :) chodzi o konkretne ksiazki, z których bede pisac zeby miec podstawe jakąś 

b07, dzieki, juz mam jakies wskazowki chociaz   ^_^

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: Historia PSP
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 19, 2014, 17:37:43 »
Poszukaj wywiadu z naszym pierwszym komendantem Feliksem Delą, był taki na rocznicę PSP w formie książki  :straz:

Offline b07

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 454
  • Everyone goes home
Odp: Historia PSP
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 19, 2014, 17:55:59 »
 :straz: Ura, Edward. "System prawny ochrony przeciwpożarowej w PRL", Warszawa 1981 (dostępność: Biblioteka SGSP)
Sobolewski, Grzegorz (red.). "Zagrożenia kryzysowe", Warszawa 2012
Sulowski, S. Brzezinski, M. (red.); "Bezpieczeństwo wewnętrzne państwa. Wybrane zagadnienia", Warszawa 2009
Dąbrowski, Jarosław. "Pozycja prawnoustrojowa służb, inspekcji i straży", Warszawa 2007
Misiuk, Andrzej. Administracja spraw wewnętrznych w Polsce (od polowy XVIII w. do współczesności). Zarys dziejów", Olsztyn 2005
 :straz: Misiuk, Andrzej. "   Instytucje bezpieczeństwa wewnętrznego w Polsce", Warszawa 2012


 :straz: - szczególnie interesujące

Dużo można wyciągnąć z książek A. Stefanowskiego "W ogniu faktów" i "W dziejach polskiego pożarnictwa" (2 tomy), ale to pozycje strasznie chaotyczne, wspominkowo-historyczne, na pewno nie jest to publikacja o charakterze naukowym. I ponownie - ciężko zdobyć. Ale Józef Ryszard Szaflik - "Dzieje Ochotniczych Straży Pożarnych w Polsce" już bardziej się nadaje.

dorward

  • Gość
Odp: Historia PSP
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 19, 2014, 18:31:25 »
no ok, wieeeeelkie dzieki, bardzo mi to pomoze :) nawet nie wiesz jak mi pomogles :D

Offline b07

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 454
  • Everyone goes home
Odp: Historia PSP
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 22, 2014, 00:02:04 »
W bibliografii innej książki znalazłem jeszcze coś takiego: PILAWSKI WŁADYSŁAW Komendy Straży Pożarnych 1950-1995