Autor Wątek: Emblemat RATOWNIK na nomeksie, koszarówce  (Przeczytany 17050 razy)

Offline wiater

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 151
Emblemat RATOWNIK na nomeksie, koszarówce
« dnia: Październik 23, 2014, 11:09:09 »
Witam.
1.  Jak to jest z tytułem Ratownika po kursie KPP? Można wtedy nosić w OSP odblaskowy emblemat RATOWNIK na nomexie i koszarówce czy nadal ma być napis STRAŻ?
2. I drugie pytanie, jak to jest z logiem Państwowego ratownictwa medycznego? U mnie w jednostce OSP niektórzy po kursie KPP mają je przyszyte na prawym rękawie koszarówki. Czy to jest zgodne z jakimiś przepisami, regulaminami?
3. Jak to jest z flagą Polski albo herbem województwa przyszytym na prawym rękawie koszarówki, nomexu? Zgodne to jest z jakimiś przepisami?

Z tego co udało mi się znaleźć w Dzienniku Ustaw Nr 209 Poz. 1382 z dnia 18 października 2010 r. to "Ratownicy ... są oznakowani poprzez umieszczenie na odzieży zewnętrznej:
1) naszywki z przodu o wysokości 5cm z napisem "RATOWNIK";
2) naszywki na plecach o wysokości 15cm z napisem "RATOWNIK";
3) naszywki z nazwą jednostki współpracującej z systemem;"

A tutaj link do tego dziennika(chciałem dodać jako załącznik, ale pdf jest za duży): http://speedy.sh/Ypvmj/D20101382.pdf
Dodatkowo zmierzyłem wymiary rzepu STRAŻ na swojej koszarówce i wynoszą: 32x12cm i 15x5cm. Nie wiem na nomksie tyle samo?
« Ostatnia zmiana: Październik 23, 2014, 12:01:48 wysłana przez wiater »

Offline rondelSTWO

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 116
Odp: Emblemat RATOWNIK na nomeksie, koszarówce
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 23, 2014, 11:22:15 »
Z tego co się orientuję to po KPP nie uzyskujesz tytułu rat. medycznego. Jesteś po prostu strażakiem - ratownikiem KSRG po kursie KPP. Tytuł ratownika medycznego uzyskuje się po studium lub studiach nie po 60 godzinnym kursie

Offline wiater

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 151
Odp: Emblemat RATOWNIK na nomeksie, koszarówce
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 23, 2014, 11:52:49 »
Twoja wypowiedź zupełnie nic nie wnosi do tematu. Pytałem o co innego. Dodatkowo jest błąd w Twojej wypowiedzi, bo tytuł ratownika medycznego można zdobyć teraz już tylko po 3 letnich studiach.

Offline rondelSTWO

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 116
Odp: Emblemat RATOWNIK na nomeksie, koszarówce
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 23, 2014, 12:20:30 »
dobra czyli

Ad.1 Nadal ma być napis STRAŻ.
Ad.2 Nie jest to zgodne logo PRM jest zarezerwowane dla podmiotów PRM nie dla strażaków.
Ad.3 Nie wiem

Offline krzysiek_2k

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 324
Odp: Emblemat RATOWNIK na nomeksie, koszarówce
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 23, 2014, 12:26:42 »
Wspomniane przez Ciebie rozporządzenie dotyczy jak jego tytuł wskazuje systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego. Straże nie są elementem systemu PRM, mogą być jednostkami współpracującymi z PRM, tak więc moim zdaniem ten przepis nas nie dotyczy. Nas dotyczą regulaminy umundurowania OSP http://zosprp.pl/?q=content/umundurowanie.

Natomiast jeśli jedziemy na zabezpieczenie medyczne imprezy (nie będącej imprezą masową) staramy się spełniać wymagania http://www.zabezpieczenie-imprez.pl/UserFiles/file/rozp_prezesa_nfz_2012.pdf

Po kursie KPP jest tytuł ratownika.

Offline Levy

  • Per aspera ad astra
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.477
Odp: Emblemat RATOWNIK na nomeksie, koszarówce
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 23, 2014, 12:29:03 »
Przeczytaj jeszcze raz paragraf to się dowiesz. I zamiast bez sensu wycinać jego część wklejaj cały.

Ratownicy z jednostek współpracujących z systemem, o których mowa w art. 15 ust. 2 ustawy, są oznakowani poprzez umieszczenie na odzieży zewnętrznej:(...)

A co mówi art. 15 ust. 2?
Cytuj
Jednostkami współpracującymi z systemem mogą być społeczne organizacje ratownicze, które, w ramach swoich zadań ustawowych lub statutowych, są obowiązane do niesienia pomocy osobom w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, jeżeli zostaną wpisane do rejestru jednostek współpracujących z systemem.

1.  Albo nosisz napis ratownik albo straż.
2. Jakim prawem mają je naszyte? Działacie jako jednostka systemu? Nie. Logo PRM jest dla jednostek systemowych a nie WSPÓŁPRACUJĄCYCH z systemem.
3. Regulamin umundurowania jasno przedstawia sprawę, tego co można sobie doszywać do mundurów...
Wpływ dowódcy jako twórcy karności jest przodujący. Gdy dowódca ma powagę wynikającą ze stopnia i stanowiska, a ponadto dużą wiedzę i umiejętność pracy, wówczas jego wpływ działa tak silnie, że każdy podwładny uważa podporządkowanie się mu za samo przez się zrozumiałe.

Offline wiater

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 151
Odp: Emblemat RATOWNIK na nomeksie, koszarówce
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 23, 2014, 16:31:52 »
dobra czyli

Ad.1 Nadal ma być napis STRAŻ.
Ad.2 Nie jest to zgodne logo PRM jest zarezerwowane dla podmiotów PRM nie dla strażaków.
Ad.3 Nie wiem
Jakieś przepisy na podstawie których tak jest?

Przeczytaj jeszcze raz paragraf to się dowiesz. I zamiast bez sensu wycinać jego część wklejaj cały.

Ratownicy z jednostek współpracujących z systemem, o których mowa w art. 15 ust. 2 ustawy, są oznakowani poprzez umieszczenie na odzieży zewnętrznej:(...)

A co mówi art. 15 ust. 2?
Cytuj
Jednostkami współpracującymi z systemem mogą być społeczne organizacje ratownicze, które, w ramach swoich zadań ustawowych lub statutowych, są obowiązane do niesienia pomocy osobom w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, jeżeli zostaną wpisane do rejestru jednostek współpracujących z systemem.

1.  Albo nosisz napis ratownik albo straż.
2. Jakim prawem mają je naszyte? Działacie jako jednostka systemu? Nie. Logo PRM jest dla jednostek systemowych a nie WSPÓŁPRACUJĄCYCH z systemem.
3. Regulamin umundurowania jasno przedstawia sprawę, tego co można sobie doszywać do mundurów...
Levy dzieki za info :)

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Emblemat RATOWNIK na nomeksie, koszarówce
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 24, 2014, 13:45:26 »
Tak przy okazji: logo PRM nie widnieje nawet czasem na karetkach systemowych...
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

razzor

  • Gość
Odp: Emblemat RATOWNIK na nomeksie, koszarówce
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 25, 2014, 12:02:06 »
Hmm...
Czyli jak mam starą koszarówkę, ze starym wzorem, która od razu miała fabrycznie przyszytą flagę polski na ramieniu (2x4cm max) to powinienem ją odpruć?

Przyznam, że wcześniej się tym nie interesowałem, taką koszarówkę w OSP dostałem, ja sam nigdy nic nie przyszywam, nie dokładam do munduru, bo chcę, żeby było zgodnie z regulaminem - zakładałem, że skoro mam fabryczną koszarówkę (wprawdzie starą), to wszystko jest ok.

Offline wiater

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 151
Odp: Emblemat RATOWNIK na nomeksie, koszarówce
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 25, 2014, 18:28:49 »
Z tego co się dowiedziałem to flaga Polski może byc na prawym ramieniu, ale nie mam na to żadnego konkretnego przepisu.

razzor

  • Gość
Odp: Emblemat RATOWNIK na nomeksie, koszarówce
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 25, 2014, 18:54:38 »
Dzięki za odpowiedź, przeczytałem cały regulamin umundurowania OSP i nie znalazłem ustępu o fladze, więc sam nie wiem... Pogadam z prezesem i naczelnikiem, oni powinni wiedzieć co i jak :)

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Emblemat RATOWNIK na nomeksie, koszarówce
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 25, 2014, 19:56:11 »
Panowie, regulamin munduru jest taki, jaki sobie jednostka wymysli chyba ze oddaliscie suwerennosc zospowi co jest niezgodne z prawem.
ktos chce nosic naszywke np ratownik kpp to niech se nosi, w czym wy macie problem.
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Emblemat RATOWNIK na nomeksie, koszarówce
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 25, 2014, 22:05:30 »
Panowie, regulamin munduru jest taki, jaki sobie jednostka wymysli chyba ze oddaliscie suwerennosc zospowi co jest niezgodne z prawem.
ktos chce nosic naszywke np ratownik kpp to niech se nosi, w czym wy macie problem.
Prawda, jednostka może sobie uchwalić coś "po swojemu". Byle to miało ręce i nogi, a ja to zrozumiałem że oni noszą naszywki z logo PRM. Chyba że ktoś tu nie ogarnia jak takowe wygląda... To dla przypomnienia:

...i czegoś takie absolutnie nie powinno się w straży używać.

Natomiast wszystkie naszywki tego wzoru pozbawione słowa "państwowe", czy inne wzory (również bez tego słowa) są dozwolone i nie mam osobiście nic przeciwko pod jednym warunkiem: osoba która używa naszywki sugerującej że jest ratownikiem medycznym naprawdę nim jest. Osobiście na recertyfikacji KPP spotkałem gościa który paradował w czarnej koszulce RATOWNIK MEDYCZNY STRAŻ, a poziom jego wiedzy był dość... żenujący, więc ratmedem zdecydowanie nie był. Aż mnie korciło zapytać o zdanie na ten temat osób które prowadziły zajęcia co tym sądzą... No bo ja bym się ze wstydu chyba spalił jakby mnie ktoś złapał na chodzeniu w czymś takim.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Emblemat RATOWNIK na nomeksie, koszarówce
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 26, 2014, 22:17:55 »
czemu chodzenie w akiejkolwiek koszulce jest zawsze paradowaniem...
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline Kamillos

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 36
Odp: Emblemat RATOWNIK na nomeksie, koszarówce
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 27, 2014, 09:51:36 »
czemu chodzenie w akiejkolwiek koszulce jest zawsze paradowaniem...

A w tym przypadku jest paradowaniem bo skoro masz na plecach rat-med to inni to widzą i myślą, że to rzeczywiście ratmed.  To dokładnie to samo jakby chłopaki z OSP chodzili w koszulkach z napisem PSP.  Rzekłbym nawet pajacowanie, a nie paradowanie. 

Offline wiater

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 151
Odp: Emblemat RATOWNIK na nomeksie, koszarówce
« Odpowiedź #15 dnia: Październik 29, 2014, 11:36:09 »
czemu chodzenie w akiejkolwiek koszulce jest zawsze paradowaniem...

A w tym przypadku jest paradowaniem bo skoro masz na plecach rat-med to inni to widzą i myślą, że to rzeczywiście ratmed.  To dokładnie to samo jakby chłopaki z OSP chodzili w koszulkach z napisem PSP.  Rzekłbym nawet pajacowanie, a nie paradowanie. 
Zgadzam się w stu procentach! :straz:

Panowie, regulamin munduru jest taki, jaki sobie jednostka wymysli chyba ze oddaliscie suwerennosc zospowi co jest niezgodne z prawem.
ktos chce nosic naszywke np ratownik kpp to niech se nosi, w czym wy macie problem.
Prawda, jednostka może sobie uchwalić coś "po swojemu". Byle to miało ręce i nogi, a ja to zrozumiałem że oni noszą naszywki z logo PRM. Chyba że ktoś tu nie ogarnia jak takowe wygląda... To dla przypomnienia:

...i czegoś takie absolutnie nie powinno się w straży używać.

Natomiast wszystkie naszywki tego wzoru pozbawione słowa "państwowe", czy inne wzory (również bez tego słowa) są dozwolone i nie mam osobiście nic przeciwko pod jednym warunkiem: osoba która używa naszywki sugerującej że jest ratownikiem medycznym naprawdę nim jest. Osobiście na recertyfikacji KPP spotkałem gościa który paradował w czarnej koszulce RATOWNIK MEDYCZNY STRAŻ, a poziom jego wiedzy był dość... żenujący, więc ratmedem zdecydowanie nie był. Aż mnie korciło zapytać o zdanie na ten temat osób które prowadziły zajęcia co tym sądzą... No bo ja bym się ze wstydu chyba spalił jakby mnie ktoś złapał na chodzeniu w czymś takim.
O to muszę sprawdzić, bo na pewno niektórzy noszą takie jak podałeś, ale są też chyba osoby z takimi:


Chociaż w żadnym poważniejszym źródle nie znalazłem nic co mówiło by o istnieniu ratownictwa przedmedycznego. Wydaję mi się, że to po prostu ściema, chwyt marketingowy sprzedawcy tych naszywek  :gwiazdki:

Czyli podsumowując RATOWNIK po kursie KPP może nosić którąś z naszywek powyżej? I jeśli tak to w którym miejscu nomeksu albo koszarówki powinno to być przyszyte? Bo napis z tyłu i przodu jak już wcześniej ustaliliśmy zależy od ustaleń jednostki i mogą je nosić oczywiście osoby po zdanym kpp  :kwit:

PS Radhezz ja ostatnio na kursie KPP miałem podobno przypadek co Ty. Była grupka osób z OSP na recertyfikację i mieli polary. Wszystko super fajnie tylko napis STRAŻ na plecach mieli złotą nicią jak to jest w PSP, a ich herby wyglądały tak:


Dodatkowo palili papierosy w czapeczkach z daszkiem, na których było już zwykłe logo OSP. Zwykłe mam na myśli z tym ognikiem:

Pomijam kwestię, że palili w czapce z orzełkiem :wall:

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Emblemat RATOWNIK na nomeksie, koszarówce
« Odpowiedź #16 dnia: Październik 29, 2014, 16:17:58 »
O to muszę sprawdzić, bo na pewno niektórzy noszą takie jak podałeś, ale są też chyba osoby z takimi:
[...]
Chociaż w żadnym poważniejszym źródle nie znalazłem nic co mówiło by o istnieniu ratownictwa przedmedycznego. Wydaję mi się, że to po prostu ściema, chwyt marketingowy sprzedawcy tych naszywek  :gwiazdki:

Czyli podsumowując RATOWNIK po kursie KPP może nosić którąś z naszywek powyżej? I jeśli tak to w którym miejscu nomeksu albo koszarówki powinno to być przyszyte? Bo napis z tyłu i przodu jak już wcześniej ustaliliśmy zależy od ustaleń jednostki i mogą je nosić oczywiście osoby po zdanym kpp  :kwit:
Masz rację, ratownictwo przedmedyczne nie istnieje jako takie i brzmi to trochę głupio generalnie. Natomiast ratownictwo medyczne kojarzy się z ratownikami medycznymi, czyli też raczej nie poziom KPP. No ale jak już zostało powiedziane - kwestia wyboru ludzi którzy to zatwierdzili i noszą. Choć dla mnie sensowniejsze (jeśli już) byłoby stosowanie naszywek:




Natomiast zupełnie nie rozumiem co taka naszywka miałby znaczyć na nomeksie? KPP w straży nie jest niczym nadzwyczajnym żeby trzeba to było jakoś dodatkowo oznaczać - wszyscy strażacy PSP z podziału KPP mają i jakoś nie są obklejeni naszywkami... Jak już ktoś chce to niech sobie przyszyje na rękaw munduru galowego.

PS Radhezz ja ostatnio na kursie KPP miałem podobno przypadek co Ty. Była grupka osób z OSP na recertyfikację i mieli polary. Wszystko super fajnie tylko napis STRAŻ na plecach mieli złotą nicią jak to jest w PSP, a ich herby wyglądały tak:


Dodatkowo palili papierosy w czapeczkach z daszkiem, na których było już zwykłe logo OSP. Zwykłe mam na myśli z tym ognikiem:
[...]
Pomijam kwestię, że palili w czapce z orzełkiem :wall:
Temat o "podrobionych" logach PSP i złotych niciach już był poruszany na forum niejednokrotnie. Było tam wyjaśnione dość dokładnie stanowisko m.in. moje, iż te logo nie jest związane z chęcią podszywania się pod kogoś, tylko stanowi rozpoznawalny znak pożarnictwa w kraju, którego używa się gdy jednostka nie ma własnego emblematu. Kolor nici może jest bardziej dyskusyjny, ale powiedzmy sobie szczerze - PSP z OSP pomylić się nie da z tego powodu. I póki na emblemacie czy polarze nie ma słów "państwowa", "JRG", "PSP", to ja problemu nie widzę. Ba, w moich stronach wiele jednostek używa tych emblematów i złotych nici, czasem nawet te które miałby fajną alternatywę w postaci herbu miasta lub gminy. Sam również używam takich, bo moja jednostka nie ma herbu. Tyle że ja mam więcej niż jeden komplet, i np. do KDS-a mam przypięty zestaw odróżniający mnie z daleka od PSP... Ale faktem jest że zdania w tej kwestii są mocno podzielone, dlatego też prędzej czy później postaramy się opracować własny wzór, żeby wszystkim w tej kwestii "dogodzić" ;) Ale czasem się nie da - na komplecie KDS-owym miałem przypadek że ktoś się czepiał że haft jest zrobiony białą nicią zamiast srebrną... Jak będzie własne logo to komuś się nie będzie podobać że ani krzyż związku OSP, ani ognik (regulaminowy przecież!)... Cóż, ludzie... :rofl:

Kwestia zachowania w mundurze (czy też tego czy koszarówka jest mundurem) to już zupełnie inna bajka.
« Ostatnia zmiana: Październik 29, 2014, 16:21:41 wysłana przez Radhezz »
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline wiater

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 151
Odp: Emblemat RATOWNIK na nomeksie, koszarówce
« Odpowiedź #17 dnia: Listopad 10, 2014, 19:18:49 »
Radhezz jedno zdjęcie Ci się nie wyświetliło, wrzuć je jeszcze raz jak możesz.

A co do innych tematów to sorki, że nie przeczytałem. Niedługo jestem na forum i jak na razie zapoznałem się szczegółowo tylko z działem Jak zostać strażakiem.