Autor Wątek: Wymagania itp.  (Przeczytany 8754 razy)

Offline Szymonk

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Wymagania itp.
« dnia: Październik 22, 2014, 22:04:57 »
Witam serdecznie. Od małego marzyłem by zostać strażakiem, jestem już w III gim i mogę już powoli spełniać swoje marzenia.
Mam kilka pytań odnosnie jak zostać strażakiem psp

- Co trzeba ukończyć by zostać strażakiem w psp
- Jakich przedmiotów trzeba się uczyć w liceum ogólnokształcącego by zostać strażakiem
-Jakie przedmioty są brane pod uwagę przy składaniu podania do LO pożarniczego
- Czy żeby zostać strażakiem w psp, (normalnym strażakiem) bez jakieś większej rangi trzeba mieć zdaną maturę?
- Czy po zdaniu tej szkoły: http://zspsomonino.pl/kandydat/kierunki-ksztalcenia/liceum-ogolnoksztalcace-pozarnicze/ mogę iść szukać pracy w psp czy trzeba dalej kontynuować naukę w podanych szkołach ?
-Do czego potrzebna jest mi matura w psp
-Kiedy będę miał zajęcia praktyczne w psp? Działa to podobnie jak w zawodówce, że 2 dni w tyg mam praktyki? Czy jest to całkiem coś innego. ?
Proszę mi wszystko wytłumaczyć. Nie znam się na tych wszystkich szkołach itp.

Proszę o pomoc. Zapewne tematy były wałkowane, przeczytałem 2 strony ale niczego się nie dowiedziałem.. tylko tego, że temat był już wałkowany. Na prawdę proszę o pomoc ponieważ szukam tego i szukam.. :)

Offline lukasi123

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 66
Odp: Wymagania itp.
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 22, 2014, 22:33:20 »
Cześć, spróbuję Ci mniej więcej odpowiedzieć na część pytań.
- Aby zostać strażakiem musisz mieć ukończoną minimum szkołę średnią i wtedy możesz zgłaszać się do naboru do jednostki. Możesz również iść do jednej ze szkół pożarniczych SA w Krakowie oraz Poznaniu, CS w Częstochowie lub SGSP w Warszawie. SA i CS  są to szkoły policealne a SGSP są to już studia.
- Jeśli chcesz iść do szkoły aspiranckiej to fizyka i chemia, natomiast gdy celujesz w SGSP musisz na maturze zdać matematykę fizykę/chemię oraz język obcy.
- Nie wiem jakie przedmioty są brane pod uwagę.
- Nie musisz mieć matury aczkolwiek nie jestem pewien.
- Starać się możesz bo jak spojrzałem na stronę to wyrobisz kilka kursów pomocniczych ale pewnej pracy miał nie będziesz jak to jest w przypadku podanych na tej stronie szkół.
- Do tego abyś mógł starać się o przyjęcie do SGSP i awansowanie wtedy stopniem ale to nie jest konieczne.
- Nie wiem jak jest z praktykami ale wątpię, że będziesz przebywał w jednostce bo i tak na akcje (chyba) nie mogliby zabierać uczniów ze szkoły.
Mam nadzieję, że trochę Ci wyjaśniłem sytuację.

Offline Szymonk

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Wymagania itp.
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 23, 2014, 07:38:47 »
Wielkie dzieki. Tylko nadal musze sie dowiedziec czy potrzebuje matury by normalnie pracować w psp.

Offline Butel

  • Administrator
  • *
  • Wiadomości: 7.693
Odp: Wymagania itp.
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 23, 2014, 07:52:13 »
Wielkie dzieki. Tylko nadal musze sie dowiedziec czy potrzebuje matury by normalnie pracować w psp.


Czytałeś, szukałeś coś w tym dziale?
Chyba nie. Więc życzę miłego spędzenia czasu nad czytaniem.
Znajdziesz wszystkie odpowiedzi które cię nurtują.
Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE     prof. Jerzy Bralczyk

Offline Levy

  • Per aspera ad astra
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.477
Odp: Wymagania itp.
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 23, 2014, 08:18:48 »
Na prawdę proszę o pomoc ponieważ szukam tego i szukam.. :)

To może z łaski swojej poświęć więcej czasu na przejrzenie tematów w dziale...

Z resztą...
- Szkołę średnią,
- wszystkich,
- całokształt dokonań "szkolnych",
- nie (a jaki to jest nienormalny strażak?),
- tak ("Certyfikat ratownika medycznego" :rofl: :gwiazdki:),
- do dalszej nauki,
- zależy.
Wpływ dowódcy jako twórcy karności jest przodujący. Gdy dowódca ma powagę wynikającą ze stopnia i stanowiska, a ponadto dużą wiedzę i umiejętność pracy, wówczas jego wpływ działa tak silnie, że każdy podwładny uważa podporządkowanie się mu za samo przez się zrozumiałe.

Strażak90

  • Gość
Odp: Wymagania itp.
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 23, 2014, 11:48:47 »
Cytuj
Zapewne tematy były wałkowane, przeczytałem 2 strony ale niczego się nie dowiedziałem..
Wystarczy poświęcić więcej czasu...

Wszystko ładnie opisane http://www.straz.gov.pl/page/index.php?str=952

Odnośnie szkoły, którą podałeś nie ma takiego czegoś jak "Certyfikat ratownika medycznego" :szalony: , najwyżej możesz mieć ukończony kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy i jak go zdasz to masz tytuł "ratownika". Aby mieć Ratownika Medycznego musisz ukończyć 3-letnie studia licencjackie.

Ukończenie LO Pożarniczego niczego nie daje przy naborach tzn. dodatkowych pkt., może jedynie dobrze przygotować osobę, która chcę później startować do SA/CS PSP, ale to już indywidualna sprawa.  Lepiej iść do LO o profilu mat.-fiz., chemia i poświęcić te 3 lata na naukę tych przedmiotów i próbować przy naborach do SA/CS/SGSP.

Offline Szymonk

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Wymagania itp.
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 23, 2014, 15:11:42 »
Dobra rozumiem was, mam ostatnie pytanie.

-Czy po ukończeniu LO Pożarnicze(bez studiów) mogę iść pracować do psp ?
- Kiedy będę miał praktyki w psp
-Mam rozumieć że studia dają to, że będę mógł osiągnąć w staży wiekszą range ? Czy tak na prawdę bez studiów nie zostanę przyjęty do psp ? I na czym polegają te nabory?

Rozumiem was, że te tematy już były ale po prostu chce się dowiedzieć troche o swoim przyszłym zawodzie, bo jednak będzie to jeden z moich ważniejszych wyborów w życiu ;p

Offline lukasi123

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 66
Odp: Wymagania itp.
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 23, 2014, 15:34:51 »
Po ukończeniu dowolnego LO możesz starać się o przyjęcie do PSP.
W LO na 99,9% nie będziesz miał praktyk w straży.
Jeżeli ukończysz studia to masz już pewną pracę natomiast jeśli ukończysz tylko LO będziesz musiał zgłosić się gdy będzie wolne miejsce w jakiejś jednostce.
Masz tutaj przykładowy nabór, tutaj jest większość informacji których potrzebujesz odnośnie naboru.
http://www.straz.pl/uploads/pdf/praca/2014_10_16_praca_pruszow_ogloszenie.pdf

Offline Szymonk

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Wymagania itp.
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 23, 2014, 16:15:54 »
No wielkie dzięki, o to mi chodziło. Nie chciałbym iść do dalszej szkoły ponieważ mam do najbliższej ok. 200 km i do samego lo mam 40 ale tyle już dam rade.
A jakie tam są przedmioty ?

Offline lukasi123

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 66
Odp: Wymagania itp.
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 23, 2014, 16:38:54 »
Jeśli chodzi tylko o dystans to nawet na to nie patrz bo w szkole policealnej i tak będziesz skoszarowany więc będziesz tam przebywał praktycznie cały czas ew. czasami dostaniesz przepustkę. Odnośnie przedmiotów w lo to nie wiem jakie tam są.