Autor Wątek: Nadzwyczajne Uzupełniające Walne Zebranie  (Przeczytany 4271 razy)

Offline DzielnyWiraszka

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 18
Nadzwyczajne Uzupełniające Walne Zebranie
« dnia: Październik 16, 2014, 13:52:29 »
Z powodu:  "dużego obciążenia serwera, funkcja wyszukiwania jest tymczasowo wyłączona"  od dłuższego czasu nie mam możliwości sprawdzenia czy dany temat był już poruszany na forum, a co za tym idzie postanowiłem założyć nowy wątek.

Chciałbym się dowiedzieć na jakiej podstawie (w jakich przypadkach) można powołać Nadzwyczajne UZUPEŁNIAJĄCE Walne Zebranie OSP?

Zgodnie § 10 z przykładowego Regulaminu obrad Walnego Zebrania członków Stowarzyszenia OSP wynika, że:

1. Walne Zebranie z własnej inicjatywy lub na wniosek Komisji Rewizyjnej może odwołać prezesa lub poszczególnych członków władz Stowarzyszenia – w przypadkach szczególnie uzasadnionych. Do odwołania członków władz stosuje się odpowiednio § 9 ust. 2 niniejszego regulaminu.
2. Walne Zebranie może powoływać komisje nadzwyczajne dla zbadania określonej sprawy. Powołując takie komisje, Walne Zebranie określa cel, zasady i tryb ich działania.
3. W razie zwolnienia poszczególnych funkcji władz Stowarzyszenia, stosuje się § .... Statutu OSP ............... Wybory uzupełniające odbywają się w trybie określonym w § 7 niniejszego regulaminu.

i tu pojawiają się moje pytania:

1. W przypadku zwołania Nadzwyczajnego Walnego Zebrania OSP można je traktować jako zebranie Uzupełniające? (pomijam fakt, że każde zebranie musi mieć podany pod głosowanie plan zebrania)
2. W przypadku kiedy od ostatnich wyborów zrezygnowało ponad 1/3 wszystkich członków zarządu, dalej możemy brać pod uwagę zebranie uzupełniające czy tylko w przypadku "odwołania członków władz"?
3. Czy OSP w którym nie został uchwalony ww. regulamin, można się powoływać na jego przepisy? a jeśli tak to czy może być mowa o zebraniu uzupełniającym jeśli członkowie zarządu rezygnowali dobrowolnie?

Jestem już po rozmowie telefonicznej ZG ZOSP RP ale chciałbym się upewnić czy zostały mi przekazane prawidłowe informacje.

Zaznaczam, że w Statucie mojej jednostki nie ma mowy o zebraniu uzupełniającym, poza możliwością dokoptowania przez zarząd członków zarządu w liczbie nie większej niż 1/3 wszystkich członków zarządu.

z góry dziękuję za pomoc.
« Ostatnia zmiana: Październik 16, 2014, 13:57:00 wysłana przez DzielnyWiraszka »

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Nadzwyczajne Uzupełniające Walne Zebranie
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 17, 2014, 08:19:05 »
... W przypadku kiedy od ostatnich wyborów zrezygnowało ponad 1/3 wszystkich członków zarządu, dalej możemy brać pod uwagę zebranie uzupełniające czy tylko w przypadku "odwołania członków władz"?
3. Czy OSP w którym nie został uchwalony ww. regulamin, można się powoływać na jego przepisy? a jeśli tak to czy może być mowa o zebraniu uzupełniającym jeśli członkowie zarządu rezygnowali dobrowolnie?
Zaznaczam, że w Statucie mojej jednostki nie ma mowy o zebraniu uzupełniającym, poza możliwością dokoptowania przez zarząd członków zarządu w liczbie nie większej niż 1/3 wszystkich członków zarządu. ...
Nie znam wszystkich zapisów waszego statutu, lecz z przedstawionych informacji:
1. Po przekroczeniu 1/3 rezygnacji należy zwołać walne zadanie celem wyboru nowych władz, nie odwoływania pozostałych członków władz lub uzupełnienia składu lecz wyboru nowych władz. O tym czy dotychczasowi członkowie władz będą mogli ponownie kandydować rozstrzygnie walne zebranie głosując nad absolutorium.
2. regulamin jednej organizacji nie ma zastosowania w drugiej.
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline DzielnyWiraszka

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 18
Odp: Nadzwyczajne Uzupełniające Walne Zebranie
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 17, 2014, 12:27:16 »
dzięki! potwierdziłeś moje przekonanie.
Tylko jaki konkretnie przepis jest odzwierciedleniem tego co napisałeś? Wszystko wskazuje na to, że pozostałości zarządu planują zrobić właśnie wyboru uzupełniające. Mając poparcie przepisami mógłbym podważyć ich decyzje.
pozdrawiam

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Nadzwyczajne Uzupełniające Walne Zebranie
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 18, 2014, 08:40:04 »
Decyduje zapis statutu - jak napisałeś statut nie przewiduje wyborów uzupełniających. W nowych wyborach członkowie dotychczasowego zarządu mogą przecież startować, oczywiście po uzyskaniu absolutorium. Jeżeli nie boją się weryfikacji przez ogół członków nie powinni mieć nic na przeciw. Jeżeli natomiast większość członków OSP chce im podziękować za dalszą działalność to będzie większość do przegłosowania interpretacji statutu  - nie ma wyborów uzupełniających.
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline DzielnyWiraszka

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 18
Odp: Nadzwyczajne Uzupełniające Walne Zebranie
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 18, 2014, 14:05:51 »
jesteś pewny, że powinno być głosowanie nad absolutorium dla zarządu który pozostał? czy może bierzemy w tym przypadku również ludzi którzy już nie są w tym zarządzie z powodu dobrowolnej rezygnacji? a może istnieje możliwość głosowania nad absolutorium dla każdego członka zarządu osobno?

do tej pory nie został podany do informacji członków plan zebrania które ma się odbyć już za tydzień a z tego co się orientuje takowy plan powinien być ogólnie dostępny od czasu poinformowania o zebraniu. Popraw mnie jeśli się mylę.

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Nadzwyczajne Uzupełniające Walne Zebranie
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 20, 2014, 08:21:35 »
Nie znam podstaw prawnych do obowiązku głosowania absolutorium blokiem dla całego składu zarządu > jeżeli walne zebranie tak postanowi to możecie głosować nad absolutorium dla poszczególnych członków ustępujących władz.
Porządek walnego zebrania winien być podany do wiadomości wcześniej, w terminie określonym statutem.
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe