Autor Wątek: radiostacja nasobna cyfrowa czy cyfrowo-analogowa?  (Przeczytany 2717 razy)

Offline druh Marek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 247
radiostacja nasobna cyfrowa czy cyfrowo-analogowa?
« dnia: Sierpień 27, 2014, 22:41:20 »
Witam,

Mam pytanie jak sprawa wygląda z przejściem straży na łączność cyfrową? nastąpi to kiedyś?
bo powoli przymierzamy się do zakupu radiostacji nasobnych i niewiadomo czy brać motorole GP360 czy Hytera PD785

motorola gp360 to standard w straży, ale standard analogowy a wiadomo że wymiana z analoga na cyfrowe w przyszłości nie będzie tanim rozwiązaniem...

proszę o opinie

Offline Arkadiusz1

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: radiostacja nasobna cyfrowa czy cyfrowo-analogowa?
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 22, 2014, 22:45:19 »
Witaj.

Nie jestem strażakiem, zaznaczam od razu.
Zajmuje się od strony projektowej antenami oraz opieką akumulatora radiostacji przenośnych.

Generalnie radiostacje cyfrowe istnieją od lat osiemdziesiątych, były wtedy bardzo duże, delikatne oraz bardzo drogie i awaryjne, nie przyjęły się nawet w wojsku.

Ja od siebie nie polecam radiostacji cyfrowej gdy pracujesz na granicy zasięgu danej bazy, trzeba wiedzieć że łączność cyfrowa wymaga silnego sygnału dlatego też radia cyfrowe mają najczęściej dłuższe anteny , projektanci wiedzą o tym problemie.

Kolejna sprawa to to że radiostacja cyfrowa wymaga akumulatora o wyższej pojemności, urządzenie cyfrowe pobiera mniej mocy podczas pracy nadajnika ale więcej podczas nasłuchu/oczekiwania.

Radiostacja cyfrowa jest cięższa z powodu akumulatora o wyższej pojemności niż odpowiednik analogowy o takim samym czasie nasłuchu.

Urządzenia cyfrowe z powodu wyższej wagi częściej ulegają uszkodzeniom mechanicznym podczas upadku.

Radio cyfrowe jest bardzo wrażliwe na łączność w ruchu na granicy jego zasięgu, nie pojawia się wtedy szum, a jest absolutny brak łączności - to jest bardzo poważna wada.

Radiostacja cyfrowa ma ZAWSZE niższy zasięg niż odpowiednik tej samej klasy analogowy.

Z tego też powodu od wielu lat radiostacje analogowe górują swoją praktycznością/przydatnością w świecie zdominowanym urządzeniami cyfrowymi.

Jest jednak też zaleta - wysoka jakość dźwięku podczas gdy sygnał jest średni lub silny , niezmiennie od siły sygnału jest brak szumu a głos jest wyraźny, można też uzyskać zasięg całego kraju za pośrednictwem wielu stacji bazowych.

Nadmienię że gdy Amerykanie i Niemcy przechodzą na system cyfrowy bez dodania dużej ilości stacji bazowych okazał się on nawet dziś ogromny niepowodzeniem, ogromny spadek zasięgu.

System cyfrowy stosuje się w nowo rozwijanych sieciach wielu stacji bazowych gdzie są one ulokowane w BARDZO korzystnych - wysokich i odsłoniętych lokalizacjach , stacje bazowe są blisko siebie tak aby dostarczać sygnał o dużej sile podobnie jak w telefonii komórkowej.

Gdy jednostka ma tylko swoją pojedynczą bazę radiową na budynku to wymiana sprzętu na cyfrowy jest podrożeniem i pogorszeniem zasięgu co równa się z zwiększeniem niebezpieczeństwa utraty komunikacji co dalej przekłada się na inne jeszcze gorsze w skutkach efekty.