Autor Wątek: Interpretacja Rozp.mswia Z 16.06.03r  (Przeczytany 5873 razy)

PTommy

  • Gość
Interpretacja Rozp.mswia Z 16.06.03r
« dnia: Październik 10, 2003, 10:44:02 »
Witam wszystkich!!
Mam pytanie. Jak interpretować par.28 ppkt3 Rozp MZWiA z 16.06.03r (Dz.U. 121 poz 1138)- jedna jednostka masy środka gaśniczego 2 kg zawartego w gaśnicach powinna przypadać... Czy tak jak interpretują pracownicy prawencji kilku KWPSP - jedna gaśnica conajmniej 2kg na 100m2 ( czyli  wynikałoby z tego, że firma mająca 10 agregatów gaśniczych też musi każdy przeznaczyc na 100m2) czy też jednostki masy w gaśnicy mnoży się przez założoną powierzchnię ( gaśnica 2kg=100m2, 4kg=200m2, 6kg=300m2 itd.) bardzo proszę o radę. Pozdrawiam wszystkich!!

Offline fireman

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.318
  • Ostatnia umiera nadzieja... no i powoli umiera:)
    • http://www.pl
Interpretacja Rozp.mswia Z 16.06.03r
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 10, 2003, 12:11:52 »
Moim zdaniem, powtarzam moim zdaniem z cytowanego zapisu § 28, pkt. 3 rozporządzenia MSWiA
"Jedna jednostka masy środka gaśniczego 2 kg (lub 3 dm3) zawartego w gaśnicach powinna przypadać, z wyjątkiem przypadków określonych w przepisach szczególnych:" na każde x m kwadratowych. Także interpretacja, że jednostka masy w gaśnicy mnoży się przez założoną powierzchnię jest poprawna.

Offline PTommy

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Interpretacja Rozp.mswia Z 16.06.03r
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 10, 2003, 12:33:56 »
Ja też tak uważałem, ale po kilku telefonach do w/w PSP stwierdziłem, że nic nie wiem bo każdy mówi co innego. Czy nie prościej byłoby napisać " jedna gaśnica o masie środka 2 kg musi przypadać na..." i nie ma kłopotu. A tak na marginesie. jak prawnie interpretować słowo "powinno". Logicznie rzecz biorąc jeżeli powinno to nie musi czyli znowu dowolność. W większości aktualnie wydawanych przepisów bardzo często wprowadza sie właśnie "powinno być" itp.

Offline fireman

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.318
  • Ostatnia umiera nadzieja... no i powoli umiera:)
    • http://www.pl
Interpretacja Rozp.mswia Z 16.06.03r
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 10, 2003, 14:14:45 »
Słowo "powinny" w § 28, pkt 1 - bo chyba o nie chodzi nie może być wyrywane z kontekstu przepisui odczytywane jako możliwość a nie konieczność.
Słowo  "powinny" określa zatem powinność jaką należy wykonać w stosunku do "obiektu", który "powinien być wyposażony" i dalsza dyspozycja przepisu w co wyposażony i w jaki sposób.
 
Co do wypowiedzi płynących z jakiejś komendy PSP - wyrocznią nie jestem ale ludzie winni czytać przepisy i je stosować wg mnie interpretują ten przepis w sposób niewłaściwy.

Tomek P.

  • Gość
Interpretacja Rozp.mswia Z 16.06.03r
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 10, 2003, 14:55:00 »
Sądzę , że jednostka masy środka gaśniczego 2 kg/100 m2 to wyłącznie jednostka masy. Gaśnica to gaśnica. Inaczej byłby zapis 1 gaśnica na 100 m2 o masie środka co najmniej 2 kg. I wtedy mógłby być nawet samochód proszkowy stawiany na każde 100 m2. Tak przesadnie sobie to tłumaczę. Jak mi nie wychodzi coś z przepisu (mam wątpliwości) to biorę na logikę i zdrowy rozsądek.

Więc tak :
może być gaśnica 6 kg na 300 m2. w tym przypadku uzyskasz 2kg srodka/100m2. Waże jest kryterium dodatkowe. Długość dojścia do gaśnicy nie może przekraczać 30 m.

Pozdrawiam Tomek P.

Offline pszemek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 428
Interpretacja Rozp.mswia Z 16.06.03r
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 12, 2003, 23:14:22 »
Cytuj
Więc tak :
może być gaśnica 6 kg na 300 m2. w tym przypadku uzyskasz 2kg srodka/100m2. Waże jest kryterium dodatkowe. Długość dojścia do gaśnicy nie może przekraczać 30 m.
Zgadzam się z tym rozumowaniem. Przepis o podręcznym sprzęcie jest niezwykle liberalny.
Natomiast zdecydowanie słowo "powinny" w języku prawa oznacza niestety powinność w przeciwieństwie do potocznego rozumienia tego słowa.  
Każde społeczeństwo, które oddałoby trochę wolności żeby zyskać trochę bezpieczeństwa, nie zasługuje na żadne z nich i straci obydwa
Benjamin Franklin

Fałszywe kłamstwa - Foo Fighters

Nowy

  • Gość
Interpretacja Rozp.mswia Z 16.06.03r
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 14, 2003, 19:27:41 »
Panowie to nie pierwsza zagadka w nowelizowanych przepisach, które z założenia mają być prostsze i bardziej zrozumiałe od poprzednich - przykład nowe warunki technicze, gdzie tyle interpretacji ilu rzeczoznawców i wszyscy obstają przy swoim. Ja stosuję metodę pisania emaili z zapytaniem do KG i co najciekawsze czasami odpisują. Ma to swoje dobre strony po wydrukowaniu mam opieczętowany papier z podpisem Dyrektora, co sądzę jest pewnym rodzajem dokumentu. Polecam te łamigłówki z naszymi przepisami wpisywać na tej stronie bo zawsze można podyskutować i coś ciekawego wpadnie nam do głowy. pozdrawiam  

Firek

  • Gość
Interpretacja Rozp.mswia Z 16.06.03r
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 15, 2003, 14:17:06 »
Przy ustalaniu ilości gaśnic stanowiących wyposażenie obiektów, należy brać pod uwagę konieczność zapewnienia odpowiedniej ilości (masy) środka gaśniczego w każdej strefie pożarowej tak, aby na 100 m2 strefy, bądź - w zależności od występujących warunków zagrożenia, na jej 300 m2, przypadały 2 kg (lub 3 dm3) tego środka, niezależnie od wielkości gaśnicy. Tak więc gaśnica 12 kg może być zastąpiona przez 2 gaśnice 6 kg, 3 gaśnice 4 kg i 6 gaśnic 2 kg. Dodatkowo przy rozmieszczaniu gaśnic powinien być spełniony m.in. warunek określony w § 29 ust. 2 pkt 1 ww. rozporządzenia MSWiA, mówiący, że odległość z każdego miejsca w obiekcie, w którym może przebywać człowiek do najbliższej gaśnicy, nie powinna być większa niż 30 m.