Autor Wątek: Emerytury - może to pomoże  (Przeczytany 4606 razy)

Offline Fenix

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 77
Emerytury - może to pomoże
« dnia: Marzec 22, 2006, 10:29:49 »
Dz.U. 05. nr 167 poz.1397

USTAWA z dnia 27 lipca 2005 r.
o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ustawy - Karta Nauczyciela
4)  w art. 46 w ust. 1:
    a)    w pkt 2 wyrazy "31 grudnia 2006 r." zastępuje się wyrazami "31 grudnia 2007 r.",
    b)    uchyla się pkt 3;


Orginał:
Przepisy szczególne dotyczące emerytury dla niektórych ubezpieczonych urodzonych po dniu 31 grudnia 1948 r., a przed dniem 1 stycznia 1969 r.


Art. 46. 1. Prawo do emerytury na warunkach określonych w art. 29, 32, 33 i 39 przysługuje również ubezpieczonym urodzonym po dniu 31 grudnia 1948 r. a przed dniem 1 stycznia 1969 r., jeżeli spełniają łącznie następujące warunki:
  1)  nie przystąpili do otwartego funduszu emerytalnego;
  2)  warunki do uzyskania emerytury określone w tych przepisach spełnią do dnia 31 grudnia 2006 r.;
  3)  nastąpiło rozwiązanie stosunku pracy - w przypadku ubezpieczonego będącego pracownikiem.
(żródło : USTAWA z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych Dz.U.04 Nr 39. poz 353)

I jeszcze:
"Dla celów ustalenia uprawnień, o których mowa w ust. 1, za pracowników zatrudnionych w szczególnym charakterze uważa się:
  1)  pracowników organów kontroli państwowej;
  2)  pracowników organów administracji celnej;
  3)  pracowników wykonujących działalność twórczą lub artystyczną;
  4)  dziennikarzy zatrudnionych w redakcjach dzienników, czasopism, w radiu, telewizji oraz w organach prasowych, informacyjnych, publicystycznych albo fotograficznych, objętych układem zbiorowym pracy dziennikarzy;
  5)  nauczycieli, wychowawców lub innych pracowników pedagogicznych wykonujących pracę nauczycielską wymienioną w art. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2003 r. Nr 118, poz. 1112, Nr 137, poz. 1304, Nr 203, poz. 1966 i Nr 213, poz. 2081);
  6)  żołnierzy zawodowych, funkcjonariuszy Policji, Urzędu Ochrony Państwa, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Służby Celnej, Służby Więziennej i Państwowej Straży Pożarnej;
  7)  pracowników jednostek ochrony przeciwpożarowej, o których mowa w art. 15 pkt 1a-5 i 8 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. z 2002 r. Nr 147, poz. 1229 oraz z 2003 r. Nr 52, poz. 452)..."



Mam nadzieje że się przyda  :mellow:

Offline karolek998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 236
Odp: Emerytury - może to pomoże
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 22, 2006, 11:37:18 »
Witam. Co ze strażakami urodzonymi później. Jaki ich będą obowiązywac przepisy? :huh: :huh: :huh:

Offline zbyszekkostrzyn

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 130
Odp: Emerytury - może to pomoże
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 22, 2006, 14:33:56 »
Cześć
Ja urodziłem sie w sierpniu 1969 r co będzie zeman????

Offline mireks

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 159
Odp: Emerytury - może to pomoże
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 22, 2006, 14:43:30 »
Z tego co wiem, niezależnie od daty urodzenia każdy funkcjonariusz PSP nie podlega pod przepisy ZUS-u. Mamy własny, mundurowy zakład emerytalny, nie zostaliśmy w 1999r. ubruttowieni, nie płacimy składki emerytalnej i przechodzimy na emeryturę dalej wg starych zasad.
Reasumując, dla ZUS-u nie istniejemy. Problem tylko jest wtedy, gdy ktoś odejdzie ze służby nie nabywając praw emerytalnych. Wtedy zaczynają się schody, wsteczne ubruttowienie, przekazywanie składek do ZUS-u i kombinacje. Oby nie ...
PS. Życzę wszystkim jak najszybszego nabycia praw emerytalnych -_-
« Ostatnia zmiana: Marzec 22, 2006, 14:47:39 wysłana przez mireks »
Nie pytaj, co rząd może zrobić dla Ciebie. Zapytaj, czy mógłby tego nie robić.

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Emerytury - może to pomoże
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 22, 2006, 18:42:55 »
Mirex, a wyobraź sobie jakie schody będą jak będzie trzeba przywrócić do służby zwolnionego strażaka, który nie miał nabytych praw emerytalnych. Korekty do ZUS-u, ZUS do OFE... Koszmar
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline mireks

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 159
Odp: Emerytury - może to pomoże
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 22, 2006, 18:51:48 »
Myślę Lang że mimo wszystko taki problem ma bardziej optymistyczny wydźwięk niż ten przeze mnie podany. Skoro przywrócili do służby to niech martwi się ten, który spowodował z niej odejście :mellow:
Pozdrawiam i obyśmy takich problemów nie mieli
Nie pytaj, co rząd może zrobić dla Ciebie. Zapytaj, czy mógłby tego nie robić.

Offline Pudzianow

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 52
Odp: Emerytury - może to pomoże
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 13, 2006, 14:20:19 »
A ja mam takie pytanie.Zanim wstapiłem do PSP pracowałem "tu i tam" przez 4 lata opłacając oczywiście ZUS, fundusz emerytalny.I co w tej sytuacji czy po osiągnięciu wieku emerytalnego 15 lub 25 lat będę mógł przejść jak normalny strażak na emeryturę ?? Co się stanie ze składkami które oddawałem prezz te 4 lata, komu i kiedy zostaną zwrócone???  Pisałem do Winterthuru bo tam mam konto i pani powiedziała że reguluje to ROZPORZĄDZENIE MINISTRA GOSPODARKI, PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ1) z dnia 19 marca 2004 r. ale w skrócie powiedziała, że jak osiągne wiek emerytalny ten ze straży to straż wysyła pismo do OFE ,że odchodzę na emeryturę i cała kasa która tam była składana zostanie mi zwrócona.Dotarłem do tej ustawy :
Dz.U.04.52.517

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA GOSPODARKI, PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ1)
z dnia 19 marca 2004 r.

w sprawie zwrotu na dochody budżetu państwa środków zgromadzonych na rachunkach członków otwartych funduszy emerytalnych

(Dz. U. z dnia 31 marca 2004 r)
Na podstawie art. 111a ust. 3 ustawy z dnia 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych (Dz. U. Nr 139, poz. 934, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:

§ 1.

Rozporządzenie określa termin i tryb dokonywania przez otwarty fundusz emerytalny, zwany dalej "funduszem", za pośrednictwem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, zwanego dalej "Zakładem", zwrotu na dochody budżetu państwa środków zgromadzonych na rachunku członka funduszu, w przypadku gdy właściwy organ emerytalny zawiadomi o ustaleniu członkowi funduszu prawa do emerytury obliczonej na podstawie art. 15 lub prawa do jej zwiększenia na podstawie art. 14:
1) ustawy z dnia 10 grudnia 1993 r. o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin (Dz. U. z 2004 r. Nr 8, poz. 66) lub
2) ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (Dz. U. z 2004 r. Nr 8, poz. 67).
§ 2.
1.   Zawiadomienie o ustaleniu żołnierzowi lub funkcjonariuszowi prawa do emerytury obliczonej na podstawie art. 15 lub prawa do jej zwiększenia na podstawie art. 14 ustaw wymienionych w § 1, zwane dalej "zawiadomieniem", właściwy organ emerytalny przekazuje do Zakładu.
2.   Zawiadomienie przekazywane jest w terminie 30 dni od dnia uprawomocnienia się decyzji ustalającej prawo do emerytury lub prawo do jej zwiększenia, z zastrzeżeniem § 7.
3.   Zawiadomienie zawiera datę ustalenia prawa do emerytury lub prawa do jej zwiększenia, okresy służby uwzględnione w wymiarze emerytury oraz dane osobowe żołnierza lub funkcjonariusza:
1) imiona i nazwisko;
2) datę urodzenia;
3) numer ewidencyjny PESEL i numer identyfikacji podatkowej NIP, a w przypadku gdy żołnierzowi lub funkcjonariuszowi nie przyznano tych numerów lub jednego z nich - serię i numer dowodu osobistego lub paszportu;
4) adres zamieszkania.
§ 3.
1.   Zakład ustala, czy osoba wskazana w zawiadomieniu jest członkiem funduszu na podstawie danych z Centralnego Rejestru Członków Otwartych Funduszy Emerytalnych.
2.   W przypadku gdy osoba wskazana w zawiadomieniu jest członkiem funduszu, Zakład przekazuje do funduszu powiadomienie o obowiązku zwrotu środków zgromadzonych na rachunku członka funduszu, zwane dalej "powiadomieniem", w terminie 30 dni od dnia otrzymania zawiadomienia.
3.   Fundusz przekazuje do Zakładu informację o kwocie środków podlegających zwrotowi, zwaną dalej "informacją", w terminie 14 dni od dnia otrzymania powiadomienia.
§ 4.

W celu ustalenia kwoty środków podlegających zwrotowi fundusz umarza jednostki rozrachunkowe zgromadzone na rachunku członka, według wartości jednostek na dzień wyceny poprzedzający dzień przekazania informacji do Zakładu.

§ 5.
1.   Zakład pomniejsza kwotę składek odprowadzanych do funduszu o kwotę środków podlegających zwrotowi w najbliższym terminie odprowadzania składek po otrzymaniu informacji.
2.   Kwotę środków podlegających zwrotowi Zakład przekazuje na dochody budżetu państwa w terminie 14 dni od dnia dokonania pomniejszenia.
§ 6.

Zawiadomienia, powiadomienia i informacje przekazuje się przez teletransmisję danych w formie dokumentu elektronicznego, zgodnie z formatem określonym przez Zakład.

§ 7.

Zawiadomienia dotyczące żołnierzy i funkcjonariuszy, którym prawo do emerytury lub prawo do jej zwiększenia zostało ustalone przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, właściwy organ emerytalny przekazuje do Zakładu w terminie 60 dni od dnia wejścia w życie rozporządzenia.

§ 8.

Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia.
 
Jednak już w samej nazwie ustawy pisze, że "....zwrotu na dochody budżetu państwa..." A więc nie do mnie a do państwa zostaną te składki przelane.Czyżby pani z OFE chciała mnie wprowadzić w błąd ??? Z resztą myślę, że np po 25 latach zanim odejdę na emeryturę opłaty za prowadzenie konta w OFE zjedzą to co do tej pory się uskładało !!! A umowy z OFE nie da się rozwiązać.O co tu  chodzi ???  Czy przechodził już ktoś przez te sprawy ??? Może ktoś jest w podobnej sytauacji ??? Napisałem do Zakładu Emerytalno Rentownego MSWiA w Warszawie z którego będę miał emeryturę ale już długo czekam na odpowiedż....

Offline fireman

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.318
  • Ostatnia umiera nadzieja... no i powoli umiera:)
    • http://www.pl
A co będzie gdy . . .
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 16, 2006, 21:13:12 »
Pytanie do mądrych głów a takich tu mnogo, zatem....
Pracują w PSP około 12 lat i właśnie mam niezłą propozycję poza mundurem strażackim. I zwalniam się na własną prośbę z szeregów politycznych PSP. Rozpoczynam pracę na zwyjkłych zasadach emerytalnych zatem do 65 roku życia :) Czy PSP dokona przelewu składek emerytalno rentowych na rzecz ZUS?? i jakie to będą pieniążki?? Przecież gdzieś pracowałem przez 12 lat.
Na to pytanie jakieś tam odpowiedzi słyszałem ale nic nikomu nie sugerujhąć liczę na jakieś uwagi z Waszej strony. Pozdrawiam

Jeszcze jedno kto ewentualne składki miałby fizycznie zapłacić na jakim szczeblu?? KG, KW, KM, KP??

Offline Scyzoryk

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 461
  • Medal ma zawsze 2 strony. Sztuką zauważyć je obie.
Odp: Emerytury - może to pomoże
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 16, 2006, 21:21:39 »
Witam
Z tego co wiem, to powinni Twoją pensję ubruttowić i zapłacić zaległe składki do ZUS. Niestety nie wiem, za jaki okres muszą to zrobić. Ubruttowić pensję i zapłacić składki powinna komenda w której obecnie pracujesz. Nie jestem pewien jak wygląda sytuacja jeśli pracowałeś w róznych komendach, ale chyba wszystko uregulować powinna komenda, z której odchodzisz "do cywila".

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Emerytury - może to pomoże
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 16, 2006, 23:37:09 »
j.w. z tym, że od 1 stycznia 1999r. Mają na to 60 dni.
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline kobi77

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: Emerytury - może to pomoże
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 04, 2010, 18:55:11 »
No właśnie  a co w przypadku stażu 20 czy 25 lat i komendant nie chce dać dopalacza czyli maksymalnego dodatku w ostatnim miesiącu bo mu zabronili w KW?
Gdy takich osób jest 3 lub 4 jakie jest wasze zdanie na taki "szantaż"
 :pyt: :pyt: :pyt:

Offline M_Walles

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 51
Odp: Emerytury - może to pomoże
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 05, 2010, 10:45:57 »
Jednak już w samej nazwie ustawy pisze, że "....zwrotu na dochody budżetu państwa..." A więc nie do mnie a do państwa zostaną te składki przelane.

@Pudzianow zagotowało mnie to rozporządzenie bo to kradzież i jakby tak miało być to sprawa powinna ruszyć RPO i TK (zasada zaufania obywatela do państwa i zasada sprawiedliwości społecznej).
Sprawdziłem i to rozporządzenie jest NIEOBOWIĄZUJĄCE i ZOSTAŁO UCHYLONE 1.05.2009 ! Niestety nie wiem, czy w zamian nie ma kolejnego gniota i czy dalej nasze pieniądze w OFE nie pójdą "na przemiał" w budżecie.

link do strony sejmowej i sprawdź me słowa
http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20040520517

"Ten kto biernie akceptuje zło, jest za nie tak samo odpowiedzialny jak ten, co je popełnia."
— Martin Luther King