Autor Wątek: Członek honorowy OSP  (Przeczytany 6293 razy)

Offline Pawelzegar

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 6
Członek honorowy OSP
« dnia: Marzec 06, 2014, 22:28:42 »
Witam :) Mam pytanko, ponieważ nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi. Czy członkiem honorowym OSP może być zmarła osoba, która w jakiś sposób zasłużyła się dla jednostki?
Jeszcze jedno: czy OSP może mieć patrona, np. Ochotnicza Straż Pożarna im. Jana Kowalskiego w XXX?

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Członek honorowy OSP
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 06, 2014, 22:54:58 »
Zaproszenia na zebranie sprawozdawcze dla zmarłego członka będziesz zanosił na nagrobek czy dostarczał rodzinie?
W jakim celu chcecie nadawać OSP patrona? Wydaje mi się, że już jednego mamy. Jest nim św. Florian (chociaż ostatnio pewien przedszkolak stwierdził, że jest to niejaki Travis...).
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline Levy

  • Per aspera ad astra
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.477
Odp: Członek honorowy OSP
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 06, 2014, 22:35:54 »
Za statutem wzorcowym:
Cytuj
1. Członkiem honorowym może być każda osoba fizyczna , bez względu na miejsce zamieszkania, szczególnie zasłużona dla ochrony przeciwpożarowej. Godność członka honorowego nadaje walne zebranie OSP.
Za openlaw.pl:
Cytuj
Osoba fizyczna jest to prawne określenie człowieka w prawie cywilnym, od chwili urodzenia aż do śmierci, w odróżnieniu od osób prawnych. Bycie osobą fizyczną pociąga za sobą zawsze posiadanie zdolności prawnej, czyli zdolność do bycia podmiotem praw i obowiązków wynikających ze stosunków cywilnoprawnych. Aby jednak mogła samodzielnie kształtować swoją sytuację prawną poprzez składanie oświadczeń woli, musi nabyć zdolność do czynności prawnych, która jest uzależniona od spełnienia dodatkowych warunków. Do tego czasu jest zastępowana w obrocie cywilnoprawnym przez przedstawicieli ustawowych (rodziców lub opiekunów).
Wobec powyższego nie sądzę, aby mianem osoby fizycznej można było nazwać zwłoki. Jednak mam na uwadze to, że paragraf ten pochodzi ze statutu wzorcowego, a ten może się różnić od tego przyjętego w Twojej jednostce.

Nie przypominam sobie także, żeby gdzieś w statucie wzorcowym była wzmianka o wybieraniu patrona dla jednostki. I chociaż jest to sprawa otwarta, to raczej jestem podobnego zdania jak kolega @sheldon - jednego patrona już mamy, i niech tak najlepiej zostanie.
Wpływ dowódcy jako twórcy karności jest przodujący. Gdy dowódca ma powagę wynikającą ze stopnia i stanowiska, a ponadto dużą wiedzę i umiejętność pracy, wówczas jego wpływ działa tak silnie, że każdy podwładny uważa podporządkowanie się mu za samo przez się zrozumiałe.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Członek honorowy OSP
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 06, 2014, 22:41:30 »
Witam :) Mam pytanko, ponieważ nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi. Czy członkiem honorowym OSP może być zmarła osoba, która w jakiś sposób zasłużyła się dla jednostki?
Jeszcze jedno: czy OSP może mieć patrona, np. Ochotnicza Straż Pożarna im. Jana Kowalskiego w XXX?


Nadanie imienia OSP

Cytuj
Chcemy nadać imię działającej na naszym terenie jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej. Czy jest to możliwe i ewentualnie kto może podjąć taką decyzję?

Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej są stowarzyszeniami i jako takie działają na podstawie ustawy Prawo o stowarzyszeniach, są przy tym samorządnymi zrzeszeniami i to wyłącznie do nich należy decyzja, czy będą miały imię jakiegoś patrona.
Zgodnie z tą ustawą, podział kompetencji pomiędzy władze stowarzyszenia określa statut. Art. 11 tej ustawy mówi, że najwyższą władzą każdego stowarzyszenia jest walne zebranie członków (walne zebranie delegatów), ponadto musi ono posiadać zarząd i organ kontroli wewnętrznej. Przepisy nie określają natomiast, jaki jest podział zadań i kompetencji pomiędzy poszczególne organy, pozostawiając skonkretyzowanie tych zapisów samym członkom OSP w statucie.
Zgodnie z powyższym, jeżeli statut OSP powierza wprost uprawnienie do nadania imienia np. zarządowi, to właśnie ten organ ma do tego prawo. Natomiast jeżeli w statucie takie uprawnienie nie zostało wprost przekazane żadnemu organowi, to zgodnie z wyrażonym w art. 11 ust. 1 zd. 2 domniemaniem kompetencji na rzecz walnego zebrania członków, to właśnie walnemu zebraniu członków będzie przysługiwało prawo do nadania imienia OSP.
Nie można przy tym przyjąć, że skoro statut nadaje zarządowi prawo do nadania np. herbu jednostce OSP, a milczy na temat możliwości nadania jej imienia, to ze względu na podobieństwo spraw przez analogię prawo to będzie zarządowi także przysługiwało.
Reasumując, prawo do nadania imienia OSP przysługuje temu, komu uprawnienie takie nadaje wprost statut. W przypadku braku takiego zapisu w statucie prawo to przysługuje walnemu zebraniu członków.

http://www.wspolnota.org.pl/aktualnosci/aktualnosc/nadanie-imienia-osp/

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Członek honorowy OSP
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 07, 2014, 03:59:33 »
1) Członkiem honorowym OSP może być tylko osoba żyjąca

2) Oczywiście że można nadać imię kogoś zasłużonego w nazwę jednostki. Dla przykładu podaję jedną z najbardziej utytułowanych jednostek w Polsce w zawodach sportowo - pożarniczych OSP w Lądku http://www.krs-online.com.pl/ochotnicza-straz-pozarna-im-jozefa-krs-45244.html
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline Pawelzegar

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Członek honorowy OSP
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 07, 2014, 15:25:46 »
Zaproszenia na zebranie sprawozdawcze dla zmarłego członka będziesz zanosił na nagrobek czy dostarczał rodzinie?
W jakim celu chcecie nadawać OSP patrona? Wydaje mi się, że już jednego mamy. Jest nim św. Florian (chociaż ostatnio pewien przedszkolak stwierdził, że jest to niejaki Travis...).

Wiem, że mamy patrona, tylko, że to jest patron wszystkich strażaków, a my chcemy mieć swojego jako nasza jednostka oprócz Floriana. To nie jest ważne w jakim celu chcemy nadawać OSP patrona, bo nie o to chodziło w moim pytaniu i nie takiej odpowiedzi się spodziewałem. Dziękuję.

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Członek honorowy OSP
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 07, 2014, 17:11:11 »
Członkiem OSP (w tym honorowym) może być osoba fizyczna lub prawna. Zmarły nie mieści się w tych kategoriach.
Jeżeli chodzi o patrona OSP > Walne Zebranie winno dokonać zmiany w statucie dot. zapisu o nazwie "OSP im. ...... w ......." i następnie zmianę statutu zarejestrować w KRS-ie.
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe