Autor Wątek: DSP-50BS czy DSP-50L  (Przeczytany 14978 razy)

Offline albercik1692

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
DSP-50BS czy DSP-50L
« dnia: Marzec 04, 2014, 22:23:26 »
Witam. Moja jednostka stoi przed wyborem kupna systemu selektywnego alarmowania. Producent - firma Platan oferuje mozliwosc sprzedazy takiego sprzetu, pytanie tylko który model wybrac. DSP - 50 BS to powszechnie uzywany od 1995 rok system wiele jedostem ma go u siebie w remizie. DSP-50L to unowoczesniony model, "z bajerami" dotykowy wyswietlacz, wbudowany moduł gsm. Kto mau siebie w jednostce i jakie opinie, który warto wybrać? Sługerowac sie "niezawodnoscia" starego systemu, czy kupowac unowoczesniony?

Cenowo otrzymalem taką ofertę:

DSP-50 z wykorzystaniem "tradycyjnej" stacji obiektowej:
stacja obiektowa DSP-50BS z radiotelefonem Motorola CM-140 - 3.300 zł netto
czujnik faz syreny DKF-02 - 85 zł netto
antena VHF BSO o wys. 1m - 220 zł netto
opcjonalna klawiatura w stacji do ręcznej obsługi - 130 zł netto
terminal komórkowy DTG-53 - 1.040 zł netto
transport - ok. 38 zł netto

 Ceny systemu DSP-50 opartego na nowej stacji obiektowej z ekranem dotykowym przedstawiają się nastepująco:
stacja obiektowa DSP-52L z radiotelefonem Motorola CM-140 oraz terminalem komórkowym DTG-53 - 4.900 zł netto
czujnik faz syreny DKF-02 - 85 zł netto
antena VHF BSO o wys. 1m - 220 zł netto
transport - ok. 100 zł netto
 Powyższe ceny nie uwzględniają 8% VAT (w przypadku zakupu na cele przeciwpożarowe).
 Obie powyższe stacje obiektowe posiadają wbudowane zasilanie rezerwowe, pozwalające na ich pracę w przypadku zaniku zasilania sieciowego. W stacji DSP-52BS znajduje się akumulator 7Ah, zaś w DSP-52L - 26Ah.
 Koszt montażu należy uzgodnić indywidualnie z lokalnym autoryzowanym instalatorem: http://www.digitex.pl/siec-sprzedazy-i-serwisu.html

Offline panas998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: DSP-50BS czy DSP-50L
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 31, 2014, 14:20:04 »
Rozumiem, że sprzęt ma być nowy? Bo nie wiem czy Kolega wie, ale używany też da się kupić na fakturę znacznie taniej. Na przykład taka Motorola GM360 z odzysku to wydatek około 1000 zł brutto. I zapewniam, że nic jej nie dolega.

Zaoszczędzone pieniądze proponuję wydać na antenę z zyskiem w paśmie 148 MHz, np. Radmor czy Procom. Będzie znacznie lepiej pracowała niż przedstawiona "pałka" będąca zwykłym dipolem w obudowie.

Co do samego DSP się nie wypowiem, gdyż nie posiadam aż takiej wiedzy.
« Ostatnia zmiana: Marzec 31, 2014, 14:25:42 wysłana przez panas998 »

Offline niwdew

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 147
Odp: DSP-50BS czy DSP-50L
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 31, 2014, 23:34:56 »

Zaoszczędzone pieniądze proponuję wydać na antenę z zyskiem w paśmie 148 MHz, np. Radmor czy Procom. Będzie znacznie lepiej pracowała niż przedstawiona "pałka" będąca zwykłym dipolem w obudowie.

Co do samego DSP się nie wypowiem, gdyż nie posiadam aż takiej wiedzy.
Jesli mógłbym prosić wypowiedz sie proszę na temat anteny, u mnie w jednostce ukształtowanie terenu czasem utrudnia kontakt z SKKM, myślisz ze zmiana anteny dałaby jakiś plus w takiej sytuacji?

Offline Levy

  • Per aspera ad astra
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.477
Odp: DSP-50BS czy DSP-50L
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 01, 2014, 00:06:41 »
Jesli mógłbym prosić wypowiedz sie proszę na temat anteny, u mnie w jednostce ukształtowanie terenu czasem utrudnia kontakt z SKKM, myślisz ze zmiana anteny dałaby jakiś plus w takiej sytuacji?

A próbowaliście umieścić ją wyżej niż do tej pory?
Wpływ dowódcy jako twórcy karności jest przodujący. Gdy dowódca ma powagę wynikającą ze stopnia i stanowiska, a ponadto dużą wiedzę i umiejętność pracy, wówczas jego wpływ działa tak silnie, że każdy podwładny uważa podporządkowanie się mu za samo przez się zrozumiałe.

Offline panas998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: DSP-50BS czy DSP-50L
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 01, 2014, 10:15:50 »
...wypowiedz sie proszę na temat anteny...

Podstawowa zasada jest taka, że im wyżej antena tym większe są jej możliwości.

W moim rejonie też mieliśmy problem z "pałką" [Radmor 32812/1] zawieszoną 8 metrów nad  poziomem gruntu.

Po wielu monitach nasze żądania zostały spełnione i obok remizy stanął maszt kratownicowy o wysokości 21 metrów.

Jako, że teren jest mocno zadrzewiony i pagórkowaty to nie zawsze dyżurny KMP mógł radiowo uruchomić naszą syrenę pomimo, że wspomniana wyżej antena zawisła na 22 metrach nad ziemią.

Po konsultacji z łącznościowcem wybraliśmy nową antenę. Jej model to Procom CXL 2-3LW/l. Jest to antena z zyskiem 3 dBd, gdzie "pałka" ma 0 dBd.

Jako, że cena nowej oscylowała w granicy 1500 zł to szczegółowo przeglądaliśmy portale aukcyjne i giełdy krótkofalarskie aż się trafiła używana za 350 zł. Wyeksploatowana to fakt, ale nic niepokojącego się z nią nie dzieje.

Co najważniejsze załączanie syreny zdalnie odbywa się teraz sto na sto przypadków.

Jako, że wcześniej antena było nisko to należało także wymienić przewód antenowy. W nowej instalacji zastosowano Draka RF10 ze względu na fakt iż tłumienie także odgrywa dużą rolę, a długość przewodu robi swoje. U nas położono 33 metry.






Offline niwdew

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 147
Odp: DSP-50BS czy DSP-50L
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 02, 2014, 09:33:24 »
Dziekuję za porady, u nas selektywne załacza sie zawsze natomiast zgłoszenie wyjazdu, powrotu lub inna korespondencja radiowa, przechodzi "jak sie uda". Po ostatnim strojeniu radia troche sie poprawiło ale do ideału jeszcze brakuje... :/

Offline Lacky

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 263
Odp: DSP-50BS czy DSP-50L
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 02, 2014, 19:15:24 »
Powiem wam, ze juz zasiegalem opini tu i uwdzie, z tymi co maja z tymi co montujaa i programuja i zdecydujemy się prawdopodobnie na "starszy" powszechnie uzywany model 50BS poniewaz tego 50L nikt ze znanch mi monterów nie montowal, ciezko znalesc opinie jak to chodzi a za droga jest to zabawka zeby bawic sie w doswiadczenia. Monter który będzie nam montowal zaleca zakup anteny 3,5 db Koszt to 350 zł netto. Prawdopodobnie nie bedziemy brali do tego terminalu DTG-53 tylko podepniemy alarmowanie.pl - modem GSM T-1, poniewaz koszta w ciagu roku duzo wychodza mniejsze i telefon dzwoni.

Rozumiem, że sprzęt ma być nowy? Bo nie wiem czy Kolega wie, ale używany też da się kupić na fakturę znacznie taniej. Na przykład taka Motorola GM360 z odzysku to wydatek około 1000 zł brutto. I zapewniam, że nic jej nie dolega.


Kolego, jesli mozesz to podaj tu lub na priv adres,tel z kim się kontaktowac celem zakupu sprzetu " z odzysku"
"Zgasiliśmy pożar w oborze. Nie spłonęła żadna krowa, utonęło dziesięć."

Offline panas998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: DSP-50BS czy DSP-50L
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 03, 2014, 14:04:44 »
...Po ostatnim strojeniu radia troche sie poprawiło ale do ideału jeszcze brakuje...

Oprócz mocy nadajnika teoretycznie nic więcej nie da się zmienić w takim radiu. No chyba, że z simplexu przeszliście na przemiennik. Tylko, że tutaj zmieniłby się numer kanału i jakość byłaby zdecydowanie lepsza. Można też próbować regulować radio pod względem czułości, ale to już inna para kaloszy.

Co do sprzętu używanego. W bród go ma, np. ten Użytkownik: http://allegro.pl/listing/user/listing.php?us_id=2587722

Offline alincodjv55

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 139
Odp: DSP-50BS czy DSP-50L
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 03, 2014, 22:34:59 »
Witam ,proszę mi wytłumaczyć do czego ma być używany system dsp .Jeżeli tylko do uruchomienia syreny to sorki ale szkoda kasy, system dsp to nic innego jak selekt w tej czy innej formie,To samo możemy zrobić przy pomocy radiotelefonu i selekt5 który już jest i za który został zapłacono kupując radiotelefon.Dublowanie sprzętu to jest marnowanie pieniędzy i szukanie problemów .Jeżeli chodzi o instalacje antenowe proponuję zamontować antenę kierunkową która będzie miała zysk energetyczny odpowiednio do ilości elementów i tylko w ten sposób realizujemy połączenie punkt punkt. instalacje antenowe na samochodach powinny być sprawdzone przez odpowiednio wykształcone osoby ,takie przeglądy powinny się odbywać przynajmniej raz w roku.
Pozdrawiam

Offline panas998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: DSP-50BS czy DSP-50L
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 04, 2014, 13:30:06 »
...Jeżeli chodzi o instalacje antenowe proponuję zamontować antenę kierunkową która będzie miała zysk energetyczny odpowiednio do ilości elementów i tylko w ten sposób realizujemy połączenie punkt punkt...

Owszem. Tak można zrobić, gdy mamy kilka anten. Jeśli antena będzie jedna i to kierunkowa to sami wykopiemy pod sobą dołek w postaci marnej łączności z kierunków na jakie antena typu Yagi nie patrzy.

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: DSP-50BS czy DSP-50L
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 04, 2014, 13:45:30 »
Ale do DSP potrzebna jest łączność wyłącznie na kierunku Remiza - M/PSK a M/PSK raczej się nie przemieszcza. Antena kierunkowa to dobry pomysł.

Offline panas998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: DSP-50BS czy DSP-50L
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 04, 2014, 19:20:12 »
Ja wiem co jest do czego potrzebne i w jakiej ilości :mellow:

Postawisz antenę kierunkową, zmienisz na chwilę kanał w Motoroli żeby porozmawiać ze swoim wozem bojowym i się okaże, że są nie w tym kierunku co trzeba :mellow:

Tak jak wspomniałem wyżej. Jeżeli masz dwa tory antenowe to na jednym robisz kierunkową Yagi w kierunku Komendy i podłączasz ją do radia w urządzeniu DSP, a na drugim montujesz dookólną antenę z osobnym radiem do łączności, np. z załogą na miejscu akcji.

Tylko po co wchodzić w koszta jak da się to rozwiązać na jednej antenie, jednym radiotelefonie i jednym przewodzie?
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 05, 2014, 08:44:21 wysłana przez panas998 »

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: DSP-50BS czy DSP-50L
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 06, 2014, 18:50:11 »
Po to żeby dyspozytor po próbie zadysponowania przez DSP jednostki (np. drugi zastęp) nie dostał komunikatu ERRR bo Ty chcesz sobie pogadać radiem z DSP?
Wszystko zależy od priorytetów. Jeśli dla Ciebie priorytetem dla radia z DSP jest pogadać z wozem a nie odebranie sygnału alarmu to oczywiście antena dookólna jest konieczna.

My do pogaduch z kolegami na wyjeździe to używamy telefonów komórkowych albo radia z drugiego wozu.

Offline strazak ochotnik

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 211
Pomoc przy zakupie selektywnego alarmowania
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 14, 2017, 20:53:16 »
Witajcie!
Moje jednostka w najbliższym czasie zamierza kupić selektywne alarmowanie (zaczynamy od zera). Na pewno wybierzemy stację obiektową z digitexu, ponieważ cały powiat tak działa. Potrzebuję kilku rad, dlatego postanowiłem się do Was zwrócić z prośbą o udzielenie odpowiedzi na kilka nurtujących mnie pytań:

1. Którą Stację Obiektową wybrać: DSP‑52BS czy DSP‑52L?
Przedstawiciel Digitexu zaproponował DSP-52L. Sprawdza się to? Jak wygląda bezawaryjność tej stacji oraz współpraca z DTG-53? Pytam, ponieważ nie jestem zwolennikiem nadmiaru elektroniki i różnych bajerów (dotykowy wyświetlacz) w urządzeniach, które powinny być niezawodne.

2. Co wybrać alarmowanie.pl czy jednoczesną usługę z digitexu?
Nie chcemy smsów tylko jednoczesne dzwonienie na telefony (CLIP).
Obecnie używam alarmowanie.pl (załączanie z telefonu naczelnika/PSK) i spisuje się naprawdę dobrze. Jak natomiast działa podobna usługa od digitexu, czy jest niezawodna? W alarmowanie.pl alarm na telefonie mam po 5-10 sekundach, jak jest z digitexem?

3. Terminal DTG-53
Jak stacja obiektowa i jednoczesne dzwonienie to i terminal, który to zdzwonienie włączy. Czy warto kupować do niego programator, aby samemu móc robić zmiany? Jednoczesne alarmowanie daje możliwość zmiany numerów poprzez stronę www danego producenta, także czy programator w ogóle się do czegoś przyda? Od chłopaków z rejonu się dowiedziałem, że serwisant jest raczej trudno dostępny stąd moje pytanie.

4. Antena
Czy antena proponowana przez digitex (antena BSO) da radę na odległość około 25km (w linii prostej) do JRG przez lasy w każdych warunkach pogodowych? Remiza ma około 8 metrów, a miejscowość znajduje się w dołku.

5. Radiotelefon w stacji obiektowej
Jakieś propozycje jak ustawić, aby wszystko działało sprawnie? Głownie chodzi o zmianę z odbioru alarmu na możliwość odbioru i nadawania na kanale powiatowym. Zrobić to na zasadzie "kanał 1" - "kanał 2", czy są jakieś automatyczne rozwiązania?


Jeśli ktoś ma jakieś rady odnośnie zakupu selektywnego, na co jeszcze zwrócić uwagę itp. to będę wdzięczny.
Z góry dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam.
Ręce, które niosą pomoc, są o wiele więcej warte jak te z różańcem między palcami...

Offline PCT

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 252
  • Dowódca Plutonu
Odp: Pomoc przy zakupie selektywnego alarmowania
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 15, 2017, 06:59:13 »
Specem od elektroniki nie jestem, ale małe spostrzeżenia ode mnie:

Pyt 2 bazuję na alarmowaniu.pl i dotychczas nie było z tym systemem problemów. Listę strażaków aktualizuję przez internet i od 4 lat nie zawiodła nas.
Jednak należy mieć na uwadze informacje zawarte w umowie, poprzedni skład OG ZOSP podpisał umowę, która przy braku wypowiedzenia rok temu przedłużyła się o kolejne 3 lata stąd na ten system jestem skazany...

Pyt 3. na powiecie jedna jednostka zainwestowała w kabel do DTG i dzięki jej uprzejmości każda jednostka samodzielnie programuje sobie terminal. Po podpisaniu umowy z alarmowaniem programowałem DTG tylko raz ustawiając CLIP alarmowanie - CLIP Naczelnik - CLIP alarmowanie i sprawdza się bez zarzutu

Pyt 5 zastanów się czy na pewno tego chcesz. U mnie jest wskazane przez Ciebie ustawienie 1- sieć PA 2 - sieć powiatowa i ze smutkiem muszę przyznać że zdarzały się w ostatnim czasie przełączenia na powiatowy i pozostawienia tak co skutkowało zablokowaniem seketywnego uruchamiania syreny i od tamtej pory zgłaszamy się jedynie z wozu
Bardziej honorowe jest być wyniesionym na tron niż go odziedziczyć...
N. Machiavelli

Offline Emil

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 923
  • 511[S]11
Odp: Pomoc przy zakupie selektywnego alarmowania
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 15, 2017, 08:26:01 »
Na temat jednoczesnego alarmowania od Digitexu pisałem w innym wątku. U nas nie działa to dobrze
i osobiście jestem bardzo zawiedziony. Przedstawiciel firmy odbija piłkę, że wina leży tylko i wyłącznie po stronie naszego operatora.  Zmieniliśmy operatora, a problem nadal pozostał - usługa raz działa, raz nie działa  :gwiazdki:

Jeżeli chodzi o programator do DTG-53 to nie jest droga rzecz, a warto mieć i samemu dokonać modyfikacji niż
później się prosić ;-) Pozdrawiam!

Offline strazak ochotnik

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 211
Odp: Pomoc przy zakupie selektywnego alarmowania
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 15, 2017, 14:10:06 »
od tamtej pory zgłaszamy się jedynie z wozu
U mnie zgłaszanie się z wozu zależy od pogody niestety, ponieważ część miejscowości w której także znajduje się remiza jest w dołku. Jak jest pogoda dobra to dogadujemy się bez żadnych problemów z PSK. Jak pogoda jest zła to przy remizie my nie słyszymy PSK z wozu, natomiast PSK prawie zawsze nas słyszy. Wielokrotnie zdarzało się, że zgłaszaliśmy wyjazd przez radio i od razu dzwoniliśmy z komórki na PSK w celu potwierdzenia "odbioru".
Właśnie dlatego zależy nam na jak najmniej wadliwym sposobie rozwiązania tego problemu.

Zmieniliśmy operatora, a problem nadal pozostał - usługa raz działa, raz nie działa
Dzięki, na pewno wezmę to pod uwagę.
Ręce, które niosą pomoc, są o wiele więcej warte jak te z różańcem między palcami...

Offline fire45

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 417
  • Nie ma miękkiej gry!
Odp: Pomoc przy zakupie selektywnego alarmowania
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 15, 2017, 19:51:32 »
Na temat jednoczesnego alarmowania od Digitexu pisałem w innym wątku. U nas nie działa to dobrze
i osobiście jestem bardzo zawiedziony. Przedstawiciel firmy odbija piłkę, że wina leży tylko i wyłącznie po stronie naszego operatora.  Zmieniliśmy operatora, a problem nadal pozostał - usługa raz działa, raz nie działa  :gwiazdki:
Szkoda, że pojawiła się w tym temacie dopiero jedna - w dodatku negatywna opinia na temat systemu
jednoczesnego alarmowania firmy Digitex. Korzystam z ich rozwiązania za namową sąsiednich jednostek.
Swojego czasu działało mi to na terminalu DTG-52, obecnie na DTG-53. Nie mam żadnych zastrzeżeń,
nie spotkała mnie sytuacja, żeby któryś z alarmów został opuszczony. Operator to T-Mobile.

Jedyny "problem" jaki się pojawił był przy instalacji całego systemu, ale wynikał z mojej niewiedzy na temat
umowy operatora z gminą. Okazało się, że ukryta była prezentacja numeru, stąd serwery digitexu
odrzucały połączenie wykonywane przez terminal, bo nie wiedziały komu uruchomić alarm.
Szybko jednak na rozwiązanie nakierował mnie ich serwis.

Odnośnie Twoich pytań. Skoro bierzecie sprzęty Digitexu, weźcie sobie usługę jednoczesnego alarmowania
na testy, sprawdźcie sami działanie - dodatkowo przy DSP-52BS dostajecie usługę na pół roku gratis.

Kabel do programowania jest bardzo przydatnym elementem, kosztuje śmieszne pieniążki.
Ja dostałem go gratis do DTG-53. Nikogo nie musisz się prosić, pożyczać - chcesz wprowadzić zmianę,
przynosisz komputer podpinasz modyfikujesz i gotowe.

Offline eddie

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 138
    • Platforma Alarmowania Strażaków
Odp: Pomoc przy zakupie selektywnego alarmowania
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 16, 2017, 16:00:52 »
Polecam swój system. Platforma Alarmowania Strażaków. www.pasosp.pl
Platforma Alarmowania Strażaków - www.pasosp.pl

Offline basti007

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 113
Odp: Pomoc przy zakupie selektywnego alarmowania
« Odpowiedź #19 dnia: Luty 16, 2017, 16:19:34 »
Jezeli chodzi o punkt 2 to moge polecic system e-remiza.  My korzystamy i jest to bardzo fajny sposob alarmowania na telefony i smartfony plus ewidencja czlonkow i sprzetu na www.

http://www.e-remiza.pl/index.php/mozliwosci-systemu/

Offline PCT

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 252
  • Dowódca Plutonu
Odp: Pomoc przy zakupie selektywnego alarmowania
« Odpowiedź #20 dnia: Luty 16, 2017, 20:46:59 »
Wasze SKKP/M alarmuje OSP z poziomu swd przez e-remizę?
Bardziej honorowe jest być wyniesionym na tron niż go odziedziczyć...
N. Machiavelli

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Pomoc przy zakupie selektywnego alarmowania
« Odpowiedź #21 dnia: Luty 17, 2017, 12:37:03 »
Co do stacji to naprawdę trudno powiedzieć bo z jednej strony coś starszego co się sprawdziło, wyleczyło z "chorób wieku dziecięcego" jest dobre, z drugiej strony nowsze rozwiązania zawsze mają jakieś ciekawe opcje (np piszą, że nowa stacja ma wbudowany terminal sms, alarmowanie pagerów... może ktoś kiedyś będzie potrzebował). To trochę wybór jak z zakupem telefonu - stary, sprawdzony, czy nowoczesny z bajerami. Słowem - co kto lubi, jedno i drugi dzwoni.
Jeśli chodzi o dodatkowe jednoczesne alarmowanie to zdecydowanie warto mieć. Faktycznie digitex Wam daje w promocji na start to można spróbować. My akurat używamy alarmowanie.pl i e-Remizy więc tylko o tym coś mogę napisać. Oba systemy mają zalety i wady. Alarmowanie.pl miało przygody jakiś czas temu (system padł na kilka dni) ale coś tam doinwestowali, pozmieniali i ostatnio nam działa. Ich umowy są trochę... dziwne. Jest trochę nierówne traktowanie stron ale to przeczytaj uważnie to sam zauważysz. U nas niestety terminal gsm czasem traci zasięg i wtedy alarmu nie ma ale to musimy sami popracować - wymienić antenę albo operatora gsm. E-remiza idzie całkiem niezależnie bezpośrednio z SWD więc nawet jak coś na radiu nie zadziała lub na połączeniu gsm terminal - operator to alarm jest. Poza tym e-Remiza daje dodatkowe możliwości - aplikacja z potwierdzaniem udziału, informacja o zdarzeniu, lokalizacja na mapie, lokalizacja ludzi na mapie, baza SIS, raportowanie zdarzeń, dokumentacja fotograficzna, lokalizacja pojazdu (wystarczy wrzucić jakiegoś smartfona z gsm).
W kwestii przełączania radiotelefonu na inny kanał i komunikacji ze stanowiskiem to też bym odradzał dokładnie z tej samej przyczyny co kolega napisał - nie przełączy ktoś kanału i będzie problem. Co prawda profesjonalne radiotelefony można włączyć w tryb skanowania np dwóch kanałów ale jak się będzie dużo działo i np będzie korespondencja na kanale powiatowym to radio się na nim zatrzyma i nie doleci sygnał załączenia DSP do Was. Pozostaje Wam telefon na stanowisko albo oddzielny radiotelefon z anteną... no ale to wiadomo - już jest koszt.
Co do anteny - zdaj się na instalatora. Sama antena raczej się sprawdza w większości jednostek. Ważna jest jej lokalizacja i instalacja. Przewód tez powinien być wysokiej klasy i odporny na warunki środowiskowe. Jak będzie instalował wysoko to zwróćcie uwagę na ochronę odgromową bo niektórzy instalatorzy lekceważą tę sprawę. Antena ma działać. Instalator ma doświadczenie na Waszym terenie powinien coś dobrać...  a jak się pomyli to niech poprawia.
« Ostatnia zmiana: Luty 17, 2017, 12:47:00 wysłana przez Sylwek »

Offline basti007

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 113
Odp: Pomoc przy zakupie selektywnego alarmowania
« Odpowiedź #22 dnia: Luty 17, 2017, 16:29:10 »
Wasze SKKP/M alarmuje OSP z poziomu swd przez e-remizę?

tak dokladnie, zdarza sie ze alarmowanie na telefony jest kilka sekund przez uruchomieniem syreny

Offline strazak ochotnik

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 211
Odp: Pomoc przy zakupie selektywnego alarmowania
« Odpowiedź #23 dnia: Luty 18, 2017, 14:01:58 »
Wasze SKKP/M alarmuje OSP z poziomu swd przez e-remizę?
Nawet nie wiem, czy ktoś na powiecie używa już takiego systemu jak e-remiza. Na dniach pojadę do KP PSP i zapytam chłopaków z PSK.

Co do stacji to naprawdę trudno powiedzieć bo z jednej strony coś starszego co się sprawdziło, wyleczyło z "chorób wieku dziecięcego" jest dobre, z drugiej strony nowsze rozwiązania zawsze mają jakieś ciekawe opcje.
Tu mamy właśnie dylemat, czy zaryzykować i wziąć te bajery, czy sobie darować

W kwestii przełączania radiotelefonu na inny kanał i komunikacji ze stanowiskiem to też bym odradzał dokładnie z tej samej przyczyny co kolega napisał - nie przełączy ktoś kanału i będzie problem. (...) Pozostaje Wam telefon na stanowisko albo oddzielny radiotelefon z anteną... no ale to wiadomo - już jest koszt.
O skanowaniu też pomyślałem, ale rzeczywiście może być problem np. podczas pożarów traw. Druga radiostacja to chyba najlepsze wyjście na dzień dzisiejszy. Sprawdzałem na portalach aukcyjnych i ceny używek od motoroli wynoszą około 300zł. Nie jest to jakaś kosmiczna kwota, ale jeśli to ma nam ułatwić pracę (komunikację z PSK) i zapewnić prawidłowe działanie stacji to chyba warto...
« Ostatnia zmiana: Luty 18, 2017, 15:55:38 wysłana przez strazak ochotnik »
Ręce, które niosą pomoc, są o wiele więcej warte jak te z różańcem między palcami...

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.712
  • Getting too old for this shit
Odp: Pomoc przy zakupie selektywnego alarmowania
« Odpowiedź #24 dnia: Luty 19, 2017, 22:07:42 »
Ja bym był za e-remizą. Możliwości systemu świetne, integracja z SWD, działanie niezależne od stacji bazowej i syreny. Tak naprawdę jak nie zależy wam na syrenie to nie potrzebujecie NIC do tego systemu.

W ostateczności można zmontować/zakupić terminal który będzie załączał syrenę na podstawie "dzwonka" z e-remizy.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE