Autor Wątek: Sytuacja podczas szkolenia.  (Przeczytany 1942 razy)

Offline Magon

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Sytuacja podczas szkolenia.
« dnia: Marzec 01, 2014, 14:54:43 »
Witam. Uczestniczę w szkoleniu strażackim o zakresie podstawowym. Mam pytanie, które prawdopodobnie wyda się niektórym może banalne lub głupie.. Wiadomo, że każdy strażak/żołnierz/policjant (ogółem jednostka mundurowa) powinna być ,,zgolona". Tak. Chodzi mi o włosy. Podczas szkolenia podszedł do mnie instruktor i kazał mi zgolić głowę. Moje włosy nie są długie (nie więcej niż 10 cm). Jak w takiej sytuacji się zachować? Czy istnieje przymus zgolenia głowy? Z jakimi konsekwencjami muszę się liczyć jeśli nie posłucham tego rozkazu? Czy mogę być z tego powodu wydalony z kursu?

Offline Ice-Man

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 358
Odp: Sytuacja podczas szkolenia.
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 01, 2014, 15:12:12 »
Sytuacja ma miejsce podczas szkolenia OSP ? Wydaje mi się że chodzi o użytkowanie sprzętu ochrony dróg oddechowych - chodzi o to że użytkujący taki sprzęt, konkretnie maskę, powinien mieć krótkie włosy i nie posiadać zarostu.
==> http://chomikuj.pl/ice-man <==
Testy do Szkół Aspirantów, testy na naborach do PSP, do KPP, materiały szkoleniowe OSP :)

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Sytuacja podczas szkolenia.
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 01, 2014, 15:13:23 »
Zgodnie z przepisami BHP:  :kwit:

Cytuj
Strażak utrzymuje włosy i zarost w stanie umożliwiającym mu pracę w sprzęcie ochrony dróg oddechowych.

Jest to rozporządzenie, które dotyczy strażaków PSP, ale zgodnie ze stanowiskiem KG
Cytuj
uwagi dotyczące możliwości stosowania przepisów cyt. rozporządzenia do członków OSP stwarza możliwość odpowiedniego stosowania wymagań bezpieczeństwa i higieny służby do innych niż strażacy PSP osób biorących udział w akcjach ratowniczych i szkoleniu wobec tego w tym zakresie może być stosowany.
W innych przypadkach rozporządzenie nie może być stosowane.

Co masz na myśli zgolenie głowy?
Wystarczy chyba skrócenie włosów.
Konsekwencje, wszystko zależy od komendanta.

Offline matrixartur

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 150
  • SA PSP Kraków
Odp: Sytuacja podczas szkolenia.
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 01, 2014, 15:13:56 »
Przecież kobiety też uczestniczą w szkoleniu z zastosowaniem sprzętu ODO i co jakoś głowy nie golą :P z zarostem potwierdzam prawda ale z tymi włosami to sb chyba jaja z Ciebie robił :)

Offline Magon

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Sytuacja podczas szkolenia.
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 01, 2014, 15:25:35 »
To mnie właśnie zastanawia, bo w szkoleniu biorą udział także kobiety z włosami o wiele dłuższymi niż moje i jakoś nie ma to większego znaczenia. Jeśli chodzi o twarz (brodę, wąsy) to praktycznie nie posiadam (mam 18 lat). Poza tym maskę użytkowałem bez problemu gdy została mi udostępniona w jednostce OSP. Zatem czy muszę zastosować się do rozkazu instruktora, który został wydany nie na żarty? Osobiście odniosłem wrażenie, że ten rozkaz zależy tylko od tego, iż wyróżniam się ze swojej grupy.

Offline ogniomiszcz

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.139
Odp: Sytuacja podczas szkolenia.
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 01, 2014, 15:56:26 »
nie ma żadnej podstawy żeby nakazać skrócenie włosów
jedynym wytłumaczeniem ale nie popartym przepisami jest to, że długie włosy + mundur średnio się komponują

Offline Magon

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Sytuacja podczas szkolenia.
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 01, 2014, 16:40:13 »
Dziękuję za zainteresowanie się tematem, a także za udzielone informacje :)
Myślę, że temat jest do zamknięcia.

Offline nowy998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 230
Odp: Sytuacja podczas szkolenia.
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 01, 2014, 17:28:21 »
a ja myślę że problem wyssałeś sobie z palca i tyle w temacie.