Autor Wątek: Rady dla młodego kierowcy  (Przeczytany 10675 razy)

Offline Matys

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 58
Rady dla młodego kierowcy
« dnia: Marzec 14, 2006, 17:26:40 »
Witam serdecznie.

Od maja do samochodow naszej jednostki OSP dolaczy SLRt IVECO WM 40.10.

Z racji, ze wymagane jest na niego prawo jazdy kategorii B, bede jednym z kierowcow. Stosowne uprawnienia posiadam.

Brak jednak u mnie doswiadczenia i na poczatku na pewno nie bede sie rwal na wariata do prowadzenia.
Prosze straszych kolegow o kilka rad odnosnie jazdy na gwizdkach. Jak sie zachowywac w ruchu, na co zwracac szczegolna uwage itp.

Dzieki  z gory

Serdecznie pozdrawiam.

Offline tomek2

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 162
Odp: Rady dla młodego kierowcy
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 14, 2006, 18:51:45 »
 Nigdy nie mów "jazda na gwizdkach" bo powiedzą że jestes napalony wariat. Nigdy nie rwij się za kierownice bo powiedzą że wygryzasz starszych kierowców. Nigdy nie zapomominaj że są inne samochody na drodze bo powiedza że jeździsz niebezpiecznie. Nigdy nie spiesz się z wyjazdem bo powiedzą że o czymś zapomnieli. Zawsze pamiętaj o tym żeby inni widzieli i słyszeli że jedziesz pojazdem uprzywilejowanym. ZAWSZE myśl o tym że wieziesz ludzi którzy mają komuś pomóc. Zawsze pamiętaj żeby mieć oczy dookoła głowy. Rób to co powinieneś robić najlepiej jak umiesz. Zawsze znajdzie się ktos niezadowolony z Twojej pracy, ale TY sie nie zniechęcaj.
« Ostatnia zmiana: Marzec 14, 2006, 18:54:03 wysłana przez tomek2 »
Cudownie jest:powietrze jest! Dwie ręce mam,Dwie nogi mam.W chlebaku chleb, do chleba ser, do picia deszcz...

Offline Matys

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 58
Odp: Rady dla młodego kierowcy
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 14, 2006, 18:54:25 »
Dziekuje Tomku.

ZAWSZE będe tak robił. -_-
« Ostatnia zmiana: Marzec 14, 2006, 19:03:06 wysłana przez Matys »

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Odp: Rady dla młodego kierowcy
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 15, 2006, 10:37:17 »
Ja jak zaczynałem jeździć to jeździłem normalnie, tak jak bym sygnałów nie miał. Jeżeli dojeżdżałem drogą podporządkowaną do skrzyżowania to tak abym mógł się zatrzymać, jeżeli widziałem kierowców którzy mnie puszczali, albo droga była pusta to powoli przez krzyżówkę przejeżdżałem. Jako kierowca pojazdu uprzywilejowanego masz prawo nieprzestrzegać niektórych zasad ruchu drogowego, ale musisz mieć wtedy rzeczywiście oczy dookoła głowy, ponieważ nieostrożna jazda w tych warunkach może spowodować kolizję lub wypadek. I wtedy może być uznane że to ty jesteś winny, bo jak inny kierujący nie widział cię, nie słyszał, albo nie był w stanie wyhamować przed skrzyżowaniem to winę ponosi kierowca pojazdu uprzywilejowanego. Pamiętaj też że wielu kierujących zachowują się jak debile, a tacy są najgorsi. Pamiętaj również że non stop będziesz miał kogoś za sobą bo niektórzy są zbyt ciekawi gdzie jedziecie i pojadą za wami.

Offline MAXIMUS

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 163
Odp: Rady dla młodego kierowcy
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 15, 2006, 12:30:54 »
Jak już zgłosisz się do jednostki na alarm to nie wpadaj między wieszaki z ubraniami specjalnymi bo pewnie i tak jest tam chmara twoich ziomków, tylko zapytaj dowódcę czym jedziecie, rozumiem że macie więcej niż jeden wóz gaśniczy i idź go poprostu odpal niech silnik sobie te kilka sekund popracuje na wolnych obrotach. Na pewno mu to nie zaszkodzi a wręcz odwrotnie, jeśli będziesz miał jechać do tego zdażenia to i tak pojedziesz a i przy wieszakach będzie więcej miejsca by się przebrać. Jeśli na miejscu będzie kierowca starszy "szarżą" to na pewno doceni to że dbasz o samochód. Powodzenia!!!
A co do samej jazdy to niewiem jak w twoim regionie ale u mnie nie ma odzielnego pasa ruchu dla straży pożarnej tak jak to ma miejsce w USA i musisz uważąć!!! A droga hamowania jest o wiele dłuższa niż w osobówce, ciężar sprzętu robi swoje a i d-ca będzie szczęśliwy gdy nie będzie musiął odklejać się od przedniej szyby po nagłym i ostrym hamowaniu. Więc jeszcze raz powodzenia, czekam na ta to byś za niedługo podzielił się z nami, swoimi ( wrażeniami z jazdy na sygnale ) !!!
Nie ma siły ponad serce ochotnika.

Offline lupus78

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 77
Odp: Rady dla młodego kierowcy
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 15, 2006, 12:48:13 »
Witam.
Do tego co napisali koledzy chciałbym dodać żebyś starał sie jezdzic blisko osi jazdni a nawet jak to możliwe "brać oś jezdni miedzy koła" w tedy bedziesz lepiej widoczny w bocznych lusterkach samochodów przed tobą i oczywiście jadący z przeciwka szybciej cię zobaczą i zjadą na bok.
Przedewszystkim rozwaga, musisz myśleć i przewidywać nie tylko za siebie ale i za innych na drodze.
Życze powodzenia i pozdrawiam

Offline zbyszekkostrzyn

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 130
Odp: Rady dla młodego kierowcy
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 15, 2006, 15:08:57 »
czesc
polecam abyś był sobą i zwykłym użytkownikiem drogi
*nie na gwizdkach , sygnałach , czy tez wozem strazackim albo jak wolisz uprzywilejowanym poprostu tak jakbys jechał normalnym samochodem w normalnych okolicznosciach
pozdrawiam

Offline Matys

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 58
Odp: Rady dla młodego kierowcy
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 16, 2006, 11:11:07 »
Bardzo doceniam wasze sugestie. Wielu moze zapytac, dlaczego nie ide po rade do kolgeow z mojej OSP.

No coz. Chcialem zasiegnac opinie z zewnatrz.

Inny problem ,to fakt, ze na wczesniejszym GLM Zuk jezdzily osoby bez uprawnien. Stwierdzili, ze jak maja prawko B to to wystarzcy.

Obawiam sie tego samego jezeli chodzi o nasz SLRt, ktory bedzie mial nieporownywalnie wiecej wyjazdow niz poczciwy Zuk.  Czuje, ze bedzie ciezko z moja argumentacja bo jestem najmlodszy (22 lata).

Na szczescie nasz zarzad to pierwsz klasa

Wszytsko jest OK puki nic sie nie stanie.

« Ostatnia zmiana: Marzec 18, 2006, 18:25:48 wysłana przez Matys »

Offline MAXIMUS

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 163
Odp: Rady dla młodego kierowcy
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 16, 2006, 16:22:08 »
Od czego jest zarząd i pan naczalni?! No chyba że masz takiego co puszcza nawet MDP na wyjazd to już mi was szkoda, ale jeśli koleś jest w cipę lub jego zastębca również kumatyto wal do nich. Tylko od nacza zależy kto i jak jeździ, tak jak już wspominałem pokaż wszystkim że potrafisz zadbąć o sprzęt i jeździsz myśląc głową na karku a nie tą między nogami bo  suczki na chodniku patrzą. Pamiętaj szpanerstwo nie popłaca, ja jestem najmłodszym kierowcą i zdobyłem zaufanie dowódców przez rozważną jazdę, troszkę pomogła mi moja dyspozycyjność bo w 2005 obsłużyłem 90% wyjazdów a starsi zasłużeni przybywali do remizy gdy tam już tylko były spaliny. Powodzenia
Nie ma siły ponad serce ochotnika.

Offline pasadr

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 74
Odp: Rady dla młodego kierowcy
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 16, 2006, 17:28:35 »
wg. mnie podstawa to nie dać się ponieść adrenalinie i ostrożnie (z rozwagą) operować prawą nogą. Mnie niestety kiedyś poniosło i chociaż nikomu nic się nie stało (mijanka " na żyletkę" z TIR-em) to serce miałem w gardle (chyba nie tylko ja). Podpisuję się również nogami i rękami pod zasadami wypisanymi w powyższych postach.

what doesn't kill me, makes me stronger (anyway OSP does)

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Rady dla młodego kierowcy
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 18, 2006, 15:06:06 »
Przypomnę jeszcze że kierowca nie rozpoczyna jazdy aż nie usłyszy polecenia dowódcy.

Offline Krystian13

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 11
Odp: Rady dla młodego kierowcy
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 04, 2006, 16:07:09 »
Witam, na początku też miałem taki problem. Tylko że u mnie w jednostce są dwa samochody na które trzeba posiadać prawo jazdy kat. C! Jak juz zrobiłem to odpowiednie prawko to na samym początku wracałem  z akcji do jednostki! Chodziło o to żebym zobaczył na spokojnie jak sie prowadzi każde auto(Star 244, Jelcz 004), a to juz jakies doświadczenie! Potem juz jeździłem za kierownicą do pożarów ale tylko takich jak np. trawa (gdzie nie było zagrożenia ludzkiego życia) oczywiście gdzie siedział z boku starszy doświadczony szofer! A teraz juz jeźdze do wszystkiego! Jadąc do akcji musisz uważać podwójnie - i na siebie i na pozostałe samochody czy tez ludzi! Grunt to spokój i rozsądne myślenie!

Pozdrawiam

Offline WOLDEK

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Rady dla młodego kierowcy
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 07, 2006, 17:02:42 »
Jestem młodym Strażakiem służe w naszej osp jako Kierowca i operator w jednym. Od samego początku miałem kierowanie we krwi. Mam prawko na C i też uczyłem się pewnych zasad od starszych Kolgów, teraz jestem taki wprawiony ze to oni uczą się odemnie. Poprostu wczasie jazdy do zdarzenia Trzeba pochamować emocje Nigdy Nic na szybko, aby ratować innych najpierw trzeba dowiesc bezpiecznie załoge. W naszej OSP mamy Stara 12-157, Jelcza 325, SH 18 na starze, poloneza, i żuka - zadne z wymienionych aut nie robi mi różnicy, poprostu wsiadam i jade. :wacko:

strażak79

  • Gość
Odp: Rady dla młodego kierowcy
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 31, 2006, 10:48:14 »
I pamiętaj kolego o lewym migaczu. Gdy "dochodzisz" auto przed tobą i chcesz go wyprzedzić włącz migacz. Niech on wie co chcesz zrobić a i jadący z naprzeciwka będą Ci się starali zrobić miejsce.
POZDRAWIAM

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Rady dla młodego kierowcy
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 31, 2006, 11:54:43 »
Pamiętaj jeszcze ze jak jedziesz do jakiejkolwiek akcji ratowniczo-gaśniczej to zawsze włączaj światła drogowe i jeszcze jedno jak jest zakaz wjazdu to możesz wjechać ale pamiętaj że upewniając się że nic nie jedzie z naprzeciwka bo mielismy już u nas w jednostce takie zdarzenie i potem policjant sie nie pyta jak bedzie kolizja czy coś gorszego to ci powie że twoja wina bo się nie upewniłeś ale wiesz lepiej dmuchać na zimne Fakt zdarza się to rzadko ale sie zdarza.
Pozdrawiam Wszystkich

Offline Antonio998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 283
  • By inni mogli żyć.
Odp: Rady dla młodego kierowcy
« Odpowiedź #15 dnia: Październik 31, 2006, 17:15:21 »
Musisz bardzo uważać na kierowców TIR-ów bo oni nie patrzą czy pojazd jest uprzywilejowany, czy nie szczególnie przy mijaniu. Dla przykładu podam, że jeden z naszych kierowców jeżdzi w firmie która sprowadza samochody pożarnicze i raz jak jechali z Niemiec to przy mijaniu koleś z TIR-a jak tylko mineli się lusterkami to zjechał bliżej osi jezdni i naczepą urwał mu lusterko.
"Ten jest większy między ludźmi kto umie służyć i kto poświęca siebie dla dobra innych"

strażak79

  • Gość
Odp: Rady dla młodego kierowcy
« Odpowiedź #16 dnia: Październik 31, 2006, 20:15:43 »
Z tymi TIR-ami to nie do końca się zgodzę.
Częściej osobówki mają gdzieś że jedzie pojazd na "kogutach".
POZDRAWIAM

Offline Gollum

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 22
Odp: Rady dla młodego kierowcy
« Odpowiedź #17 dnia: Listopad 26, 2006, 14:07:14 »
Nie wiem dokładnie jak to wygląda w OSP, ale mogę ci powiedzieć jak to wygląda z punktu widzenia mlodego kierowcy w PSP. Jak już koledzy wcześniej mówili, nie pchaj się chyba że dostaniesz polecenie. Jeszcze będziesz miał niejedną okazję żeby prowadzić. Poza tym nie bój się powiedzieć że nie czujesz się na siłach,nie dasz rady...to żaden powód do wstydu a pamiętaj że będziesz wiózł kolegów którzy mają uratować kogoś innego.A poza tym spróbuj się oswajać ze samochodem przy każdej możliwej okazji (naprawy, pokazy, ćwiczenia, tankowanie itp.), każde noew doświadczenie to punkt dla ciebie. A w samej akcji to się pewni powtórzę, ale miej oczy dookola głowy bo ludzie są nieobliczalni, panikują i nie wiedzą co zrobić gdy widzą czerwone autko które hałasuje -_-.

Szerokiej drogi !!!

Offline beniok

  • Podkarpacie
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 277
    • Ochotnicza Straż Pożarna Majdan Królewski
Odp: Rady dla młodego kierowcy
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 13, 2007, 23:35:19 »
Cytuję :
"Pamiętaj jeszcze ze jak jedziesz do jakiejkolwiek akcji ratowniczo-gaśniczej to zawsze włączaj światła drogowe.."


GŁUPOTA

Światła mijania wystarczą bo jak włączysz drogowe nie będzie tak dobrze widać że to pojazd uprzywilejowany.
Poprostu nie będzie widać kogutów czy świateł stroboskopowych/naprzemiennych z grilla.

Jak juz chcesz koniecznie się odróżniać od innych pojazdów zwłaszcza w okresie zimowym włącz przeciwmgielne ale nie długie.

A tak BTW. Witam To mój pierwszy POST.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 14, 2007, 01:24:52 wysłana przez beniok »
http://www.ospmk.info
bk(małpka)ospmk(dot)info

Offline miggru

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 961
Odp: Rady dla młodego kierowcy
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 14, 2007, 12:44:54 »
Z tymi kierowacami TIRów to też się nie zgodze bo to raczej osobówki mają samochód uprzywilejowany tam gdzie światło słoneczne nie dochodzi. Z kierowcami TIRów da się dogadać, a szczególnie jak się ma na samochodzie SB radio. Goście jadący z przeciwka zwolnią, zjadą na bok, puszczą Cie jak skręcasz w lewo.

Offline Antonio998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 283
  • By inni mogli żyć.
Odp: Rady dla młodego kierowcy
« Odpowiedź #20 dnia: Styczeń 16, 2007, 19:28:35 »
O tych TIR-ach to mówiłem z przykładów jakie miały miejsce u nas, z osobówkami z reguły nie mamy problemów, mamy zamontowany sygnał z barki (taka przerośnięta trąbka  :wacko: ) na którego dzwięk kierowcy potulnie zjeżdzają z drogi, ale najlepiej uważać na wszystkich użytkowników jezdni.
"Ten jest większy między ludźmi kto umie służyć i kto poświęca siebie dla dobra innych"

lukasz-malopolska

  • Gość
Odp: Rady dla młodego kierowcy
« Odpowiedź #21 dnia: Październik 05, 2007, 21:52:54 »
Do pożaru jedzie się tak, żeby dojechać, nie wolno wariować za kierownicą. Jechałem kilka miesięcy temu GBA i trochę za dużo mu przycisnąłem gazu przed zakrętem, na zakręcie się koła z jednej strony do góry podniosły, ale wszystko było OK.

No... Tak ^_^ Na pewno! Pozdr.
« Ostatnia zmiana: Listopad 03, 2007, 21:09:28 wysłana przez lukasz-malopolska »

Offline Prezes1

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 39
Odp: Rady dla młodego kierowcy
« Odpowiedź #22 dnia: Październik 20, 2007, 21:36:52 »
Z tymi TIR-ami to jest rużnie ale nie jest takie proste w momencie zauważenia w lusterku wozu bojowego jadącego do akcji bezpiecznie zjechać na pobocze czymś co ma ponad 15m długości i często dwadzieścia pare ton ładunku szczegulnie na wąskich drogach .
Dlatego musisz mieć też troche wyrozumiałości dla innych  -_- a pisze tak bo jeżdze i TIR-em i czerwonym autkiem.


Pozdrawiam ^_^

Polecam tak /nawiasem/ - <Mozilla Firefox>  ^_^
« Ostatnia zmiana: Październik 20, 2007, 21:44:25 wysłana przez Ajax »
"codziennie jest ten sam dzień"

Offline Pablito1990

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 143
Odp: Rady dla młodego kierowcy
« Odpowiedź #23 dnia: Październik 23, 2010, 13:55:23 »
Rozwaga! Skupienie! Nie przeceniaj swoich zdolności! Minimum zaufania do innych użytkowników dróg! I nie wolno uważać się za lepszego użytkownika dróg tylko dlatego że masz na dachu koguty... Powodzenia i szerokiej drogi
STRAŻAK- RYCERZ XXI WIEKU

Offline michał559[S]

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 167
Odp: Rady dla młodego kierowcy
« Odpowiedź #24 dnia: Maj 13, 2011, 21:22:22 »
Cytuj
Do pożaru jedzie się tak, żeby dojechać, nie wolno wariować za kierownicą.
co sie ma spalic, to i tak sie spali.A wracając do tematu,przedewszystkim jak już koledzy wcześniej wspomnieli, to ROZWAGA,OCZY W D***IE
« Ostatnia zmiana: Maj 14, 2011, 10:16:35 wysłana przez michał559[S] »