Autor Wątek: Oświadczenie majątkowe strażaka  (Przeczytany 60991 razy)

Offline jankowalski723

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 115
Oświadczenie majątkowe strażaka
« dnia: Luty 18, 2014, 11:28:56 »
Witam! Mam pytanie? To że oświadczenie majątkowe ma obowiązek składania każdy strażak to jest to opisane w ustawie. A moje pytanie jest takie kto ma prawo wglądu do tych oświadczeń i na jakiej podstawie i czy może rządać dodatkowych wyjaśnień od strażaka?

Offline fenixowo

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 141
  • Z każdym dniem bliżej do emki :)
Odp: Oświadczenie majątkowe strażaka
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 18, 2014, 11:44:05 »
Wgląd ma zespół powołany przez KP/M celem analizy oświadczeń majątkowych i może zażądać dodatkowych wyjaśnień.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Oświadczenie majątkowe strażaka
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 18, 2014, 12:09:36 »
Witam! Mam pytanie? To że oświadczenie majątkowe ma obowiązek składania każdy strażak to jest to opisane w ustawie. A moje pytanie jest takie kto ma prawo wglądu do tych oświadczeń i na jakiej podstawie i czy może rządać dodatkowych wyjaśnień od strażaka?

Art. 57 a Ustawa o PSP  :kwit:  :wall:

Cytuj
6. Strażak jest obowiązany złożyć oświadczenie o swoim stanie majątkowym, w tym o majątku objętym małżeńską wspólnością majątkową, przy nawiązywaniu lub rozwiązywaniu stosunku służbowego, corocznie oraz na żądanie przełożonego uprawnionego do mianowania lub powołania. Oświadczenie o stanie majątkowym powinno zawierać informacje o źródłach i wysokości uzyskanych przychodów, posiadanych zasobach pieniężnych, nieruchomościach, uczestnictwie w spółkach cywilnych lub spółkach prawa handlowego, posiadanych udziałach lub akcjach w tych spółkach mieniu nabytym od Skarbu Państwa, innej państwowej osoby prawnej, gminy lub związku międzygminnego, które podlegało zbyciu w drodze przetargu, mieniu ruchomym, innych prawach majątkowych oraz o zobowiązaniach pieniężnych. Oświadczenie to powinno również zawierać dane dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej oraz pełnienia funkcji w spółkach prawa handlowego lub w spółdzielniach, z wyjątkiem funkcji w radzie nadzorczej spółdzielni mieszkaniowej.
7. Coroczne oświadczenie o stanie majątkowym składa się do dnia 31 marca, według stanu na dzień 31 grudnia roku poprzedniego.

8. Przełożeni uprawnieni do mianowania lub powołania lub osoby przez nich upoważnione są uprawnieni do analizy złożonych oświadczeń o stanie majątkowym. Analiza ta polega na porównaniu treści oświadczenia z treścią uprzednio złożonych oświadczeń z zastrzeżeniem, że nie dotyczy to oświadczenia złożonego przy nawiązywaniu stosunku służbowego, oraz porównaniu treści oświadczenia z innymi informacjami znajdującymi się w aktach osobowych strażaka.

9. Informacje zawarte w oświadczeniu o stanie majątkowym stanowią tajemnicę prawnie chronioną i podlegają ochronie przewidzianej dla informacji niejawnych o klauzuli tajności „zastrzeżone” określonej w przepisach o ochronie informacji niejawnych, chyba że strażak, który złożył oświadczenie, wyraził pisemną zgodę na ich ujawnienie, z zastrzeżeniem ust. 11.
10. Oświadczenie o stanie majątkowym przechowuje się przez 10 lat.
11. Informacje zawarte w oświadczeniach o stanie majątkowym osób pełniących funkcje organów Państwowej Straży Pożarnej są publikowane, bez ich zgody, na właściwych stronach Biuletynu Informacji Publicznej, z wyłączeniem danych dotyczących daty i miejsca urodzenia, numeru PESEL, miejsca zamieszkania oraz miejsca położenia nieruchomości w terminie 14 dni od dnia złożenia oświadczenia przez te osoby.

Offline b3tomek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 466
Odp: Oświadczenie majątkowe strażaka
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 19, 2014, 21:46:04 »
Czemu słuzą te oświadczenia ?

Offline ktk

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 135
Odp: Oświadczenie majątkowe strażaka
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 20, 2014, 01:32:27 »
Czemu słuzą te oświadczenia ?
Są drobnym elementem większego systemu upodlającego społeczeństwo

Offline raczej

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Oświadczenie majątkowe strażaka
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 22, 2014, 13:27:00 »
A co grozi strażakowi, który owego oświadczenia nie wypełni? (tzn. włoży pusty druk w kopertę)

Offline username 2013

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 53
Odp: Oświadczenie majątkowe strażaka
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 22, 2014, 20:03:09 »
A co grozi strażakowi, który owego oświadczenia nie wypełni? (tzn. włoży pusty druk w kopertę)
Miałeś całkiem niedawno przykład płynący od byłego już ministra Nowaka. Jeśli się nie mylę do trzech lat więzienia, jeśli się mylę poprawcie. A tak nawiasem pytając gdzie dorobiłeś się tylu kilogramów w złocie że nie zamierzasz składać oświadczenia? ^_^

Offline raczej

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Oświadczenie majątkowe strażaka
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 22, 2014, 23:36:40 »
nie chodzi o złoto ale jak dla mnie to składanie oświadczeń przez strażaków nie ma sensu. Rozumiem składanie przez komendantów, osoby które zrządzają publicznymi pieniędzmi, ale jakie korzyści może czerpać strażak ratownik? oprócz wypłaty rzecz jasna

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Oświadczenie majątkowe strażaka
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 23, 2014, 09:16:30 »
Strażacy pełniący służbę w JRG byli zwolnieni z obowiązku składania oświadczeń, dotyczył on tylko strażaków pełniących służbę w Komendach. Z chwilą zmian w ustawie o PSP likwidujące JRG jako odrębne jednostki organizacyjne wszyscy strażacy pełnią służbę w komendach i są zobowiązani do składania oświadczeń.
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Oświadczenie majątkowe strażaka
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 23, 2014, 19:40:50 »
nie chodzi o złoto ale jak dla mnie to składanie oświadczeń przez strażaków nie ma sensu. Rozumiem składanie przez komendantów, osoby które zrządzają publicznymi pieniędzmi, ale jakie korzyści może czerpać strażak ratownik? oprócz wypłaty rzecz jasna
W ten sposób kontrolują czy czasem bez zgody komendanta gdzieś nie pracujesz. Bo to przestępstwo na miarę Amber Gold albo innej afery.
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline Woda_naprzod

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: Oświadczenie majątkowe strażaka
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 28, 2014, 12:04:11 »
Witam
pierwszy raz na forum.
Czy oświadczenie majątkowe możne sprawdzać kadrowa na zadzie pokaż czy dobrze wypełniłeś
1 czy może je przeglądać po zaklejeniu koperty?
2 czy będę informowany kto do niej zaglądał i w jakim czasie i na jakiej podstawie?
3 czy mogę co roku sprawdzić czy nie jest naruszona koperta?
4 jestem w separacji z moją Larwą i nie wiem ile zarabia, a tego mi ona nie poda co ma wpisać?
5 czemu zwykłego strażaka tak się kontroluje a innym to uchodzi na sucho?
6 czy znacie jakieś przypadki, że za źle wypełniony druk były jakieś konsekwencje?


P.S. Policyjny kraj, Jestem za JOW
« Ostatnia zmiana: Marzec 28, 2014, 12:18:46 wysłana przez robn »

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Oświadczenie majątkowe strażaka
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 28, 2014, 17:27:32 »
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie trybu postępowania w sprawach oświadczeń o stanie majątkowym strażaków Państwowej Straży Pożarnej oraz wzoru oświadczenia o stanie majątkowym osób pełniących funkcje organów Państwowej Straży Pożarnej
http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20130001591
EGO = 1 / wiedza


Offline michalfirefighter

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: Oświadczenie majątkowe strażaka
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 02, 2015, 19:36:22 »
Wgląd ma zespół powołany przez KP/M celem analizy oświadczeń majątkowych i może zażądać dodatkowych wyjaśnień.

Czy w zespole powołanym przez kp może być osoba cywilna (nie funcjonariusz) np sekretarka (st.technik) ?

Offline michalfirefighter

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: Oświadczenie majątkowe strażaka
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 02, 2015, 19:39:56 »
Taka ciekawostka odnośnie wzoru oświadczenia

,,Co istotne, ww. akt wykonawczy określa wzór wyłącznie oświadczenia majątkowego składanego przez strażaka pełniącego funkcję organu PSP, a zatem m. in. Komendanta Głównego PSP oraz komendantów wojewódzkich. Tymczasem brak jest w tym rozporządzeniu wzoru oświadczenia składanego przez pozostałych strażaków, co niejednokrotnie wywołuje istotne wątpliwości co do treści tych oświadczeń. Stosunkowo często wzory są opracowywane w poszczególnych województwach, tym niemniej nie mają one charakteru powszechnie obowiązującego, a jedynie instrukcyjny. Teoretycznie zatem strażak może złożyć oświadczenie majątkowe według własnego uznania w formie dowolnej (oczywiście pisemnej). Ważne jednak jest, aby ww. oświadczenie zawierało wszystkie informacje wymagane w art. 57a ust. 6. W przeciwnym bowiem przypadku strażak może narazić się na odpowiedzialność dyscyplinarną, a nawet karną.

art57a ust 6 czyli

Zgodnie z art. 57a ust. 6 ustawy o Pań-stwowej Straży Pożarnej oświadczenie o stanie majątkowym dotyczy majątku odrębnego strażaka, jak również majątku objętego małżeńską wspólnością majątkową i obejmuje informacje:
·   o źródłach i wysokości uzyskanych przychodów,
·   o posiadanych zasobach pieniężnych,
·   o posiadanych nieruchomościach,
·   o uczestnictwie w spółkach cywilnych lub spółkach prawa handlowego,
·   o posiadanych udziałach lub akcjach w spółkach cywilnych lub spółkach prawa handlowego,
·   o mieniu nabytym od Skarbu Państwa, innej państwowej osoby prawnej, gminy lub związku międzygminnego, które podlegało zbyciu w drodze przetargu,
·   o mieniu ruchomym, innych prawach majątkowych oraz o zobowiązaniach pieniężnych,
·   o prowadzeniu działalności gospodarczej,
·   o pełnieniu funkcji w spółkach prawa handlowego lub w spółdzielniach, z wyjątkiem funkcji w radzie nadzorczej spółdzielni mieszkaniowej.

zrodło http://alex44.webd.pl/st/serwis/listopad11/901001a.php

Jeśli dobrze rozumieć można złożyć oświadczenie na zwykłej kartce papieru.

Offline Oxandrolon

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 196
Odp: Oświadczenie majątkowe strażaka
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 02, 2015, 22:37:46 »
Czy w zespole powołanym przez kp może być osoba cywilna (nie funcjonariusz) np sekretarka (st.technik) ?

Pismo z 20 lutego Mazowieckiego KW PSP neguje celowość prowadzenia kontrol przez KM/KP, wskazując, że KM/KP nie są właściwe do dokonywania kontroli oświadczeń majątkowych pojedynczego strażaka. Zatem spokojnie  -_-

Nie wiem jak w innych województwach, ale coś mi podpowiada, że pewien 02 maczał w tym palce... i pewnie wszędzie tak zrobią  -_-

Offline kiligoznales

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 90
Odp: Oświadczenie majątkowe strażaka
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 27, 2018, 12:40:11 »
Witam , mam takiego klina dotyczącego oświadczenia majątkowego może ktoś doradzi .
chodzi o to czy kwotę z 500+ plus mam wpisać do oświadczenia majakowego??
dodam za odkładam tą kwotę co dostajemy na konto na przyszłość dla dzieci

Offline KLAWY

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 467
Odp: Oświadczenie majątkowe strażaka
« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 27, 2018, 13:40:25 »
Witam , mam takiego klina dotyczącego oświadczenia majątkowego może ktoś doradzi .
chodzi o to czy kwotę z 500+ plus mam wpisać do oświadczenia majakowego??
dodam za odkładam tą kwotę co dostajemy na konto na przyszłość dla dzieci
nie ważne, jak je inwestujesz. Musisz wykazac

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: Oświadczenie majątkowe strażaka
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 27, 2018, 14:46:42 »
I pamiętajcie o ekwiwalencie jeśli ktoś jest członkiem OSP bo to jest traktowane jako dochód.
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline vade

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: Oświadczenie majątkowe strażaka
« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 27, 2018, 18:30:03 »
u nas poprzedni 01  lubiał  zajrzeć do oświadczenia tak z ciekawości jak to się zwykłemu strażakowi powodzi, czy np. nie lepiej niż jemu, bo np firma dobrze prosperuje,lub żona dobrze zarabia, teraz 02 zagląda oczywiście pod pozorem poprawności wypełnienia   

Offline ADAM 12

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 123
Odp: Oświadczenie majątkowe strażaka
« Odpowiedź #20 dnia: Marzec 27, 2018, 20:07:28 »
Witam , mam takiego klina dotyczącego oświadczenia majątkowego może ktoś doradzi .
chodzi o to czy kwotę z 500+ plus mam wpisać do oświadczenia majakowego??
dodam za odkładam tą kwotę co dostajemy na konto na przyszłość dla dzieci
nie ważne, jak je inwestujesz. Musisz wykazac
w pit nie wykazujesz wiec i tu nie musisz

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Oświadczenie majątkowe strażaka
« Odpowiedź #21 dnia: Marzec 27, 2018, 20:14:20 »
I pamiętajcie o ekwiwalencie jeśli ktoś jest członkiem OSP bo to jest traktowane jako dochód.

Bzdura.

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.466
Odp: Oświadczenie majątkowe strażaka
« Odpowiedź #22 dnia: Marzec 27, 2018, 20:20:28 »
Cytuj
I pamiętajcie o ekwiwalencie jeśli ktoś jest członkiem OSP bo to jest traktowane jako dochód.
i o kaucji za butelki po oranżadzie  :rofl:

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: Oświadczenie majątkowe strażaka
« Odpowiedź #23 dnia: Marzec 27, 2018, 20:35:08 »
w pit nie wykazujesz wiec i tu nie musisz
Z 500+ bym nie był taki pewny... Lepiej zapytać...
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline ksoniek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 215
    • Kamienna Góra 998
Odp: Oświadczenie majątkowe strażaka
« Odpowiedź #24 dnia: Marzec 27, 2018, 21:03:55 »
w pit nie wykazujesz wiec i tu nie musisz
Z 500+ bym nie był taki pewny... Lepiej zapytać...
500+ należy uwzglednić w oświdczeniach. Posłowie muszą wpisywać była w tym temacie akcja z ,N że pobierają a nie wpisują i według orzeczeń należy wpisywać